Zeď vzpomínek

Zeď vzpomínek https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274719/mid_zed-vzpominek-Xp4-274719.jpg 4 489 129

Povídková kniha Anthonyho Doerra se odehrává na čtyřech světadílech. Titulní novela získala ocenění National Magazine Award v kategorii krásné literatury, druhá povídka byla označena za „mistrovské dílo vynikajícího pozorovatele a ukázku intuitivního smyslu pro poetiku“, čtvrtá povídka dostala Cenu O. Henryho a za pátou povídku autor obdržel cenu The Pushcart za rok 2011. U proslulého autora a čerstvého držitele Pulitzerovy ceny se ostatně není čemu divit. Navzdory tomu, že Doerr získal prestižní Pulitzerovu cenu za román, považují někteří kritici za vrchol jeho dosavadní tvorby právě povídky a novely.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Memory Wall , 2011

sarekaslukova
11.07.2019 5 z 5

Úžasné povídky, každá o něčem jiném a přece trochu všechny stejné, za srdíčko mě chytla každá z nich. Ale nejvíce se mi líbila Zeď vzpomínek a Život po Životě.

Petra21
30.03.2019 3 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem dosud nečetla Jsou světla, která nevidíme, jsem si říkala, že budu mít větší nadhled a povídky se mi zalíbí. Nebyly špatné, ale... čekala jsem... no ano, proč si to nepřiznat, čekala jsem, že budou zkrátka lepší, především čtivější. Takže za mě průměr, ale v hloubi duše kapka hořkého zklamání.

Luca235
26.03.2019 3 z 5

Přesně 3,5 hvězdičky dávám této knize. Před čtením jsem se cítila trochu dotčená negativními komentáři pod knihou. Přece A. Doerr, autor "Světel", nemohl napsat nic tak hrozného! Hrozné to rozhodně není, ale výborné také ne. Víc než ponurost, či otevřené konce mi vadily opakující se motivy, které už jsem znala ze "Světel" nebo je četla o dvě povídky dříve. Proč motiv rádia, houslí, sirotčince (Život po životě), horníků a hospodářské krize (Hlubina). Stačilo by změnit tak málo a znamenalo by to hodně. Nejvíce mě nakonec nadchly povídky Zeď vzpomínek pro svůj nápad, Milujte se a množte se pro svou aktuálnost, syrovost i naději a Vesnice 113 pro svou zvláštní poetiku.

fayne
27.02.2019 5 z 5

A.Doerr je PAN spisovatel. Dokonala knizka k zamysleni, o zivote a ze zivota. Bez pameti a vzpominek se zit neda. Kazdou hodinu mizi na zemi spoustu vzpominek a kazdou minutu vznikaji tisice vzpominek novych.
Nejvic me zasahly povidky Zivot po zivote a Zed vzpominek, krasa :-)

OneBas
08.02.2019 3 z 5

Doerr mě oslovil hlavně kvůli úžasným světlům. Co se týče Zdi vzpomínek, nemůžu říct, že by se mi všechny povídky šíleně líbily. Na druhou stranu za přečtení určitě stojí Život po životě a samotná Zeď vzpomínek. Určitě jsem s Doerrem neskončila.

Janadvorackova
07.02.2019 3 z 5

Depresivní příběhy, přesně moje gusto. Krom "Milujte se a množte se," se mi líbilo vše. Každá povídka svým způsobem popisuje život. A to není nuda, prostě není.

Popravdě nechápu některé negativní komentáře. Asi lidé, kteří vnímají jen sami sebe :), dojemné.

jadwiga
08.01.2019 1 z 5

Některé příběhy byly poutavé, jiné zvláštní. Z tohoto souboru povídek, upřímně řečeno, neoplývám nadšením.

martina.culik
01.01.2019 2 z 5

Nejsem úplně fanda povídek, raději mám delší příběhy, kde se mohou postavy i děj více rozvíjet.
Tato kniha mě bohužel utvrdila v tom, že povídky pro mě nejsou to pravé.
Příběhy měly sice zajímavé zápletky, ale nijak zvlášť mě nebavily.

makry
29.12.2018 2 z 5

I když má kniha zajímavé příběhy,tak mi moc neseděl styl celé knih.Knihu jsem dočetla ale příště bych si ji již nevybrala.

Nočnípták
28.11.2018

Tentokrát jsem podlehla komentářům opěvujícím knihu, což se mně nestává často. A určitě zase dlouho nestane. Opět jsem byla zklamaná. S přemáháním jsem přečetla první povídku a zítra knihu do knihovny vrátím. Obdivuji Blue, že přečetl. Ale třeba to ještě někdy zkusím znovu. Nebo něco jiného od tohoto autora? Šance by se dávat měly. Nesbo se mi také zalíbil až při čtení třetí knihy.
Zatím nehodnotím, až jestli v budoucnu přečtu.

Blue
19.11.2018 3 z 5

Asi to není vzhledem ke kritickým i čtenářským ohlasům úplně očekávatelný závěr, ale mně to nějak chvílemi zavánělo grafomanií. Ale přečetl jsem to.

Ivana.Ka
12.11.2018 2 z 5

Kniha není špatná, ale od tohoto autora jsem již četla Jsou světla, která nevidíme a ta jsou bezkonkurenční...

Sireen
07.10.2018 2 z 5

Tentokrát mi ani ten styl psaní nesedl, nemastné, neslané, Doerr asi přeze všechnu zvědavost nakonec není nic pro mě. Neoslovil, nedočetla jsem ani s největší snahou.

Tooomik
09.09.2018 5 z 5

Toto je má od Anthonyho Doerra první kniha, takže jsem nevěděl, co od ní mohu očekávat. Nicméně mě většina povídek chytla přímo za srdce svými příběhy a atmosférou, která je v nich velmi dobře zachycena. Autor umí neskutečným způsobem pracovat s emocemi čtenáře, popisy prostředí jsou naprosto úchvatné a jdou ruku v ruce s příběhem.

Mnoho komentářů zde je negativních, což je určitě v pořádku. Od povídek nelze očekávat žádný strhující příběh plný dějových zvratů. Tyto v sobě však nesou tak nádherné vlny melancholie a popisů. Místy mi až naskakovala husí kůže.

Mé oblíbené: Zeď vzpomínek, Vesnice 113, Řeka Nemunas, Hlubina.

knihovnička007
04.09.2018 1 z 5

Bohužel jsem nedočetla. Kniha mne ničím nenadchla, neprobudila ve mne zvědavost číst dál. Po 50 stránkách jsem se hrozně nudila.

Iworri
12.08.2018 odpad!

Ani ponurý, ani depresivní. Nudný a bez břinku, bez šmrncu, říkejme tomu jakkoliv. Kladu si dokola otázku, ČÍM ? Čím to mělo zaujmout ? Něco jsem nepostřehla ? Co mi nedošlo ? A sakra PROČ ? Proč jsou upoutávky na knížku ve většině případů zajímavější a výstižnější než knížka samotná ? Jakkoliv měl první příběh potenciál, v žádné míře nebyl naplněn. Druhý příběh o oteklých vaječnících byl hřebíčkem do rakve a jakmile jsem viděla byť jen nadpis 3. kapitoly, knížku jsem okamžiku zavřela a jako na celek na ni rezignovala.

juni
06.07.2018 5 z 5

Miluju Doerra, miluju jeho knihy. Moc se mi líbí jeho styl psaní, nikdy nevíte, co čekat a to je na Doerrovi to nejlepší. Už se chystám na knihu O dívce Grace a moc se na ní těším.

Nestorkea
04.07.2018 4 z 5

Že se jedná o knihu povídek jsem zjistila až po přečtení té první. Četla se dobře, i přes poměrně ponurou / smutnou atmosféru jednotlivých povídek. Každá byla z jiného prostředí, z jiné doby, z jiné etnické vrstvy. Teprve, když jsou takhle pohromadě, může člověk ocenit potenciál a fantazii autora.

crazyslunicko
02.07.2018 5 z 5

Opět se Anthony Doerr předvedl jako mistrovský spisovatel. Od knihy jsem očekávala, že to bude slabší výkřik do tmy, ale jak jsem se mýlila. Kniha zeď vzpomínek se četla tak lehce a byla plná nádherných příběhů lidí, kteří trpí nějakou nemocí nebo ztrátou paměti. Všichni se s tím srovnávají po svém, ale neztrácejí žádnou naději. Berou život takový jaký je a perou se svou nemocí. Každý s příběhů je jedinečný a originální. Člověk si knihu může klidně číst na etapy podle jednotlivých příběhů a ví, že mu nic neuteče. Myslím si, že mohu s klidem říct, že se mu povedly všechny povídky a nebyla žádná, která by mě zklamala. Ten chlap má fakt talent a může se pyšnit tím, že je Spisovatel s velkým S.

EleanorJane
07.06.2018 3 z 5

Popravdě mě kniha mile překvapila. Chvíli jsem se obávala, jaké to budou povídky, ale nakonec jsem byla nadšená. Z některých více, z jiných méně. Každá byla nečím jedinečná, nečím jiná.