Zeď vzpomínek

Zeď vzpomínek https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274719/mid_zed-vzpominek-Xp4-274719.jpg 4 489 129

Povídková kniha Anthonyho Doerra se odehrává na čtyřech světadílech. Titulní novela získala ocenění National Magazine Award v kategorii krásné literatury, druhá povídka byla označena za „mistrovské dílo vynikajícího pozorovatele a ukázku intuitivního smyslu pro poetiku“, čtvrtá povídka dostala Cenu O. Henryho a za pátou povídku autor obdržel cenu The Pushcart za rok 2011. U proslulého autora a čerstvého držitele Pulitzerovy ceny se ostatně není čemu divit. Navzdory tomu, že Doerr získal prestižní Pulitzerovu cenu za román, považují někteří kritici za vrchol jeho dosavadní tvorby právě povídky a novely.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Memory Wall , 2011

Katri
14.12.2017 3 z 5

Kniha je plná skvělých nápadů, je dobře zpracovaná i napsaná, ale na můj vkus působí až příliš depresivně.

škwor
12.12.2017 2 z 5

Nic moc na můj vkus, některé povídky mě tak nebavily, že jsem je ani nedočítala. Asi jsem nenašla tu správnou hloubku, nevím. Jediné, co mě poněkud více zaujalo byly první 2 povídky, jinak nic. :(

nikol1774
25.11.2017 3 z 5

Nějak se nemůžu rozhodnout zda se mi kniha líbila nebo ne. O knize jsem nevěděla vůbec nic dokud jsem jí neotevřela. Myslela jsem si, že kniha bude jednotná, bude mít jeden děj a začalo to skvěle. Trochu mi první příběh připomínal knihu ,,Kam se poděla Elizabeth,,. Jenže já otočím na další stránku a děj je úplně jiný. Všechny ty příběhy mě překvapily a všechny do jednoho mi přišly nedokončené. Něco tomu chybělo. Řádný konec. Zklamalo mě to.

Verunka289
11.11.2017 4 z 5

U knihy povídek je typické, že asi ne každý příběh čtenáře zaujme. Mě jich ale zaujala více než polovina a proto mohu knihu hodnotit velice kladně.
Nejvíc se mi líbily povídky Milujte se a množte se, Vesnice 113, smutná Řeka Nemunas, ale na úplné špici stojí Život po životě pro svou tajemnost, napětí a špetku duchařiny :)

Calibra
10.11.2017 2 z 5

Povidková kniha asi není nic pro mě. K žádný z postav jsem si nevytvořila vztah. Příběhy jsou chmurné a přesto ve mně nedokázaly vyvolat nějaký hlubší pocity. Kdybych měla vybrat aspoň jednu povídku, co se mi líbila, tak Život po životě. Knihu jsem přečetla docela rychle, protože jsem se těšila, až ji budu mít dočtenou a budu moct začít s jinou .

Len2očka
31.10.2017 2 z 5

Knížku si už určitě nepřečtu,nebavila mě.

IvaKo
31.10.2017 4 z 5

Bravurně napsané povídky odehrávající se v různých zemích a v různých dobách. Jejich společným jmenovatelem je motiv vzpomínek a hluboce lidský přístup autora. Čtení k zamyšlení.

hzd
12.09.2017 4 z 5

Dnes jsem povídky dočetla. První povídka mě moc nebavila, navíc byla dost dlouhá a říkala jsem si, jestli vůbec celou knížku přečtu, ale další povídky už se mi líbily.
Knížka se mi líbila asi víc než Sběratel mušlí. I když Jsou světla která nevidíme, je prostě nej. Těším se na další autorovo knihu, která by měla vyjít v říjnu.

Belatris
12.09.2017 4 z 5

Jako u každé sbírky vyvolají jednotlivé části (v tomto případě povídky) různé reakce. Některé nadchnou a nedovolí vám pokračovat ve čtení, jiné dočtete a těšíte se, až začnete nový příběh, protože v tom minulém jste se nezabydleli. Ve Zdi vzpomínek pro mě byly nejsilnější delší texty - Zeď vzpomínek, Vesnice 113 a Život po životě. V nich Doerr perfektně rozehrál charaktery, vybudoval atmosféru, která ve mně ještě dlouho přetrvávala, i během dne, kdy jsem se ke čtení nedostala. U kratších textů mám raději bradburyovský přístup (miluji jeho sbírku Kaleidoskop) s výraznou pointou.
Motiv vzpomínek, subjektivní minulosti každého jedince, ale také všeho okolo, je nahlížen z různých stran: někdy dojme, jindy zabolí, ovšem obojí bez laciné strojenosti. Doerr se zařadil k autorům, kteří mě inspirují, působí na emoce, ale bez křeče a neúměrného tlaku.
Tuhle sbírku si asi koupím, umím si představit, že se k ní každoročně vracím a vyzobnu si některý z bonbónů z kolekce.

LuckaH2
23.08.2017

Nemohla jsem to docist ani po trech povidkach, nejak se mi nelibi. Pritom kniha "Jsou svetla, ktera nevidime" se mi libila moc! Prislo mi, jak kdyby tuhle knihu psal jiny autor...

Lenka8418
05.08.2017 3 z 5

Hezká kniha povídek, četla se mi dobře a příběhy se mi líbily všechny. Některé méně, některé více. Stojí za přečtení.

Hajana
04.08.2017

Kniha se četla dobre, Pekne pohodové čtení, zajímavý pohled nad různými životními situacemi, mnohdy z neobvyklého úhlu pohledu. Libi se mi, s jakou jakoby lehkosti píše i o závažnych tématech.

Gabba99
01.08.2017 5 z 5

Zatím přečteny všechny knihy autora a žádná nezklamala. Román je úžasný a i povídkové knihy mají to,co autor v knihách předává..emoce,krásu,kde ji nehledáme a osudy,jaké neznáme.

hajrys
12.07.2017 4 z 5

Příjemné povídkové čtení. Některé lepší, některé horší, ale celkový dojem je dobrý.

rubit
09.07.2017 4 z 5

Ke knize jsem se dostala opět díky čtenářské výzvě (kniha od autora Pulitzerovy ceny. Světla jsem četla před rokem, tak jsem šáhla po této ) a musím říct, že i když povídkové soubory moc nečtu, tato kniha byla příjemným překvapením a padla mě do noty. Povídky jsou sice vesměs smutné, melancholické, ale nemusí být každá kniha veselá nebo končit dobře, tyhle povídky jsou spíše k zamyšlení a tak je nutné k nim přistupovat. Některé povídky se mě líbily více, nekteré méně a tak to má být, každý se najde v tom svém.

Jolina
03.07.2017 3 z 5

Kniha mě zpočátku odrazovala - první povídka mě nezaujala, i když nápad to byl nosný...postupně mě některé z povídek zaujaly více, jiné méně...vzpomínky v různém podání...

kuntova.k
30.06.2017

Nedočteno, kniha mě nezaujala.

Zania
29.06.2017 4 z 5

Můj první dojem byl takový, že jsem knihou akorát ztrácela čas. Příběhy mě nebavily, ale postupem času jsem nad knihou a příběhy více přemýšlela a došlo mi že skrývá mnohem hlubší význam. Vzpomínky jsou opravdu mocné..

essterkaa
21.06.2017 3 z 5

Zeď vzpomínek je kniha povídek napsaná opravdu velmi poutavě. Bohužel některé povídky pro mě byly méně zajímavé, dokonce nezáživné, ale i tak jsem ráda za přečtení této knihy. Velmi mě zaujaly dvě poslední povídky "Život po životě" a "Hlubina", které svým smutným a zároveň velmi zajímavým dějem mě prostě dostaly. :)

ivulka15
18.06.2017 4 z 5

Moc hezky napsaná povídková kniha,vždyť každý z nás si v sobě nosí svou vlastní zeď vzpomínek.