Zbabělci

Zbabělci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43025/bmid_zbabelci-1n9-43025.jpeg 4 1082 135

Danny Smiřický série

Románová historie revolučních květnových dnů roku 1945 v českém maloměstě. Čelní měšťáci, kteří se nejdříve domlouvají s veliteli ustupujících nacistických jednotek, později pak organizují opatrnickou hru na odbojové hnutí, vítají s neskrývanými rozpaky a nelibostí Rudou armádu. Děj se opírá o intimní příběh měšťáckého synka. Autor poukazuje na rozpory v jeho myšlení, cítění a jednání, současně pak upozorňuje na škodlivé důsledky měšťácké výchovy. Hrdina děje i skupina jeho kamarádů sice odsuzují počínání svých otců, sami si však neuvědomují dosah historické proměny, která se odehrála po zlomení nacistické moci.... celý text

woodward
23.06.2015 5 z 5

Konec války, jazz, Danny Smiřický a jeho zmatené dospívání. Kolem se valí dějiny, jenže Irena a jiné krasavice jsou důležitější než všechny války a dějinné zvraty světa. Škvorecký napsal tuhle knihu (i ty další Dannyho příběhy) v podstatě o sobě. Zbabělci otvírají dveře do světa, kterým nás Josef Škvorecký provázel dlouhá desetiletí, přes všechny temné roky, o nichž jeho Zbabělci na samém začátku té ságy ještě neměli ani tušení.

marketa8129
21.05.2015 4 z 5

Zbabělce a Mirákl mám ráda jako jeden z pohledů na dobu. Je to poněkud hořký pohled, chce to zkušenějšího čtenáře, nutí k přemýšlení, ale není to vlastně dobře? Je v ní i dost humoru a hlavně čistokrevného Škvoreckého. Doporučuji vytrvat!

ladyfromskye
23.03.2015 4 z 5

Tahle knížka mě hodně překvapila. Nejprve jsem si zazoufala, pak jsem se začetla a najednou byl konec. Jestli se k Zbabělcům ještě někdy vrátím, to je otázka, na kterou se mi zatím odpovídat nechce. Co se však týče dalších knih o Dannym, odpověď je jasná: postupem času si je přečtu všechny.

pif69
24.02.2015 5 z 5

Typický Škvorecký , jeho Danny , jazz , lásky platonické i skutečné , válka a pohled na její konec z perspektivy dospívajícího kluka . Pro mne ještě prémie zdarma , jelikož všechna popisovaná místa osobně znám . Knížku jsem přečetl již dvakrát , určitě se k ní ještě někdy vrátím .

Plútarchos
31.01.2015 3 z 5

Danny Smiřický prožívá poslední dny osvobození v prvních květnových dnech 1945. Konec války viděný očima mladého Dannyho, očištěný od patosu a velkých gest. Danny vnímá věci kolem sebe prostřednictvím svého mladického zájmu o jazz a saxofon, lásku k Ireně, sexuální touhy a pozoruje všechno to hemžení kolem. Hodně sní a prožívá své osobní radosti a strasti lásky. Závěr knihy mírně vyrovnává celkem nudný začátek. Kniha na mě zapůsobila svou otevřeností, obyčejným příběhem oproštěným od velkých slov a obecného nadšení (Danny nad ním ohrnuje nos) a Dannyho nadějí na nový, lepší život. Danny nedělá všechny ty věci, které dělá, pro vlast nebo pro nějaké ušlechtilé ideály, ale jednoduše pro to, aby se zalíbil Ireně. Kniha je napsána živým, autentickým, nespisovným jazykem, jakoby odposlechnutým z reálných rozhovorů. Danny je takový Holden Caulfield ze Salingerova "Kdo chytá v žitě" :-)

Jennkie
04.01.2015 4 z 5

Není to sice můj oblíbený žánr, ale je to psáno tak poutavě, že jsem nemohla jinak, než to dočíst :-)

Ramilia
15.11.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila. Hlavní hrdina má rád jazz, hraje na saxofon - no řekněte, kdo by takového kluka neměl rád :) s ostatníma klukama z party je sranda, jen holky jsou občas protivný...

Evikju
21.08.2014 5 z 5

Danny byl parádníí a mnoho jiných postav, ale pro mě tam bylo hodně nudných míst, i přesto jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do dalšího českého klenotu.

marlowe
22.04.2014 3 z 5

Tak to mám v sobě prostě nastavené: Danny Smiřický (na rozdíl od poručíka Borůvky) mi k srdci nikdy nepřirostl. Vlastně mně byl tenhle kluk odjakživa nesympatický. S tím člověk nic nenadělá. Protivné mi byly slečny, do kterých býval zamilován – a nikdy mi nesedli ani ti jeho muzikanští kamarádi.
A když už jsem u toho, vážné výhrady mám i ke Škvoreckého stylu. Ta odnikud nikam se vlekoucí užvaněnost…
Ale abych nebyl nespravedlivý, knížka má i svá silná místa. Například „akční“ pasáže, v nichž autor popisuje „maloměstský revoluční chaos“…

JakubKP
21.03.2014 5 z 5

Tak mám opět o jeden pohled na konec války víc. Ačkoli myslím, že o to autorovi ani pořádně nešlo jako o mnoho jiných věcí, ať už vnímání vlivu komunistů, tak o mladistvou roztěkanost a spousty dalších ... Nádherné dílo!

Fuksinka
13.01.2014 5 z 5

Škoda, že povinná školní četba odrazuje lidi od tak skvělých autorů a skvělých knih. Opisujeme čtenářské deníky, protože v období puberty se všechno povinné schválně nedělá. Málokdo pak dospěje a vrátí se k povinným autorům. Já to udělala a u Škvoreckého nikdy litovat nebudu. Miluju ho a tenhle román obzvlášť.

martina.riz
13.01.2014 4 z 5

To je jediná kniha od Škvoreckého, která se mi opravdu líbila.

bararich8
07.01.2014 5 z 5

Úžasné, skvělé, čtivé, kvůli této knize jsem začala ponocovat, protože jsem se nemohla odtrhnout. Vřele doporučuju.

Žbětule
24.12.2013 5 z 5

Miluju Dannyho, Benna, Škvoreckýho a všechny Zbabělce, ať už jimi jsou, kdo chtějí! Tahle knížka mě snědla.

Yorika
09.08.2013 4 z 5

Kniha napsána živým jazykem a proto velice čtivá.Pohled na události konce války viděný očima mladého chlapce,který má zdá se v hlavě jen děvčata a jazz..Ve své době vyvolala kniha u soudruhů vlnu nevole,dnes už sice nikoho nepobouří ale přesto své kouzlo úplně neztratila.

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Povinná školní četba, ale kniha mě naprosto uchvátila! Hodně povedené nadčasové dílo.

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Naprosto výborná knížka. Lidská, místy vtipná a velmi inteligentně napsaná. :)

ZdivocelaReny
23.05.2013 5 z 5

Zbabělci. Moji milovaní Zbabělci.
Narazila jsem na ně během druhého ročníku střední školy, tak nějak náhodu, a s myšlenkou typu "Hmm... to zkusím, to budu mít asi u matury... A je to o druhej světovej, to by mohlo bejt zajímavý...", jsem si je půjčila z knihovny. S tím, že je třeba vrátím nedočtené. Světe, div se! Hned po prvních stránkách mě Danny Smiřický okouzlil natolik, že jsem knížku za pár dní měla přečtenou a začala jsem zjišťovat, jaké že knížky o něm ještě pan Škvorecký napsal... Tenhle tenorsaxofonista mi prostě přirostl k srdci, hlavně stylem svých myšlenkových pochodů - to všekeré snové předplánovávání (např. jak si představuje, ještě než cokoli vypukne, že jednou vyjde knížka o Kostelecké revoluci a tak...), to mi bylo hrozně blízké. A ačkoli byl koneckonců Danny pěkný sukničkář (I když, Irena, jen Irena :-D), oblíbila jsem si ho víc, než leckteré charakterní hrdiny. Byl totiž hrozně reálný, jako celá tahle knížka... její jazyk ("Tě noha"), i leckdy hodně surový kontrast toho co se děje a co prožívá Danny (např. je svědkem popravy Němců, ale záhy už zase myslí jen na Irenu).
Nakonec ani fakt, že jsme knihu u maturity neměli mě neodradil od toho vrhnout se i na Prima sezónu a Tankový prapor, naopak, dlouhou dobu mě štvalo, že v seznamu titulů něco z "Danny série", zejména pak Zbabělci, chybí... (Nakonec byl součástí seznamu alespoň Hořkej svět, kterému jsem postupem času přišla na chuť, byť mne při prvním čtení příliš nezaujal).
Je to sympatická knížka, která si na nic nehraje... je prostě o nás - chtělo se mi napsat Čechoslovácích, ale když jsem si vzpomněla na Dannyho myšlenku "...asi že Československo bylo tak pitomě dlouhé slovo...", zavrhla jsem to. Koneckonců, není to jen o Čechoslovácích - taky o Němcích, Angličanech, Rusech... nakonec, na národnosti přeci nezáleží... prostě o lidech.

A hlavně o tom - i se všemi těmi svými nešvary a zápory, báječným klukovi z Kostelce, tenorsaxofonistovi se zálibou v angličtině a holkách, co se jmenuje Danny Smiřický :).

PS: Léto po maturitě jsem se vypravila do Náchoda, "toho krásného města Kostelce". Port Arthur vypadá, jako by tam ještě předevčírem zkoušeli kluci z bandu (jen nemají Luciinu zelenou limonádu a neobsluhuje starý Winter :-D), a z okna hořčičně žluté budovy náchodské pošty by se klidně mohla pořád vyklánět Irenka. Snad právě proto na náměstí, přímo naproti němu sedí na "své" lavičce Danny, čti Josef Škvorecký, s neměnným úsměvem na litinových rtech...

Gooverka
06.05.2013 4 z 5

Výborné čtení, dokonce i pro holku. Škvorecký mě naprosto vtáhnul do příběhu, to už se mi dlouho nestalo, aby mě něco takhle chytlo. Napsáno úžasným lehkým jazykem a zase úplně jiný pohled na konec 2 sv. války.

Terisha
14.04.2013 4 z 5

Kniha mě bavila. Je mi až líto, že jsem po knize nesáhla už dříve. Hezky napsaná a nabízí také trochu jiný pohled na konec 2. sv. války.