Zakletý klášter

Zakletý klášter https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/514988/bmid_zaklety-klaster-VOA-514988.jpg 4 171 49

Šarkan se vrací. Po třinácti letech v zámoří, kde bojoval ve válce Severu proti Jihu a střežil právo v západním pohraničí, míří Adam Šarkan zpět na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátráním po svém manželovi. Zeman Henrich Belohorský totiž záhadně zmizel během hledání bájného pokladu červených mnichů někde v horách za Jelšavou. Stopa vede i na faru v nedalekých Drienčanech, kde se k výpravě připojí místní znalec pověstí Pavol Dobšinský a jeho pastorkyně Zuzana Kráľovičová. Cestou vysvitne, že Henrichovo zmizení by mohlo souviset s nedávným přepadením zásilky peněz pro správu coburgovského panství. A něco ví i obávaný baron Horváth, který vlastní dům zakázaných rozkoší a prý se paktuje s pochybnými živly. Zakletý klášter je prvním románem cyklu Šarkanovy poklady. Dobrodružný příběh s prvky detektivky, westernu a gotického hororu se dostává do rukou čtenářů s ilustracemi úspěšného výtvarníka Michala Ivana.... celý text

hanzmb
04.12.2022 4 z 5

Nevím, co vedlo autora k sepsání knihy tohoto stylu. Možná únava. To, že umí napsat něco jednoduchého a napínavého nemusí dokazovat. To uměl už v mládí, když psal Conany. Přece jenom čtenář zvyklý na Bathoryho a Steina očekává něco na podstatně vyšší úrovni, se zajímavou zápletkou, historickými reáliemi. Tenhle EIn Topf z kovbojky, Jánošíka, templářského pokladu, zjevování duchů a nadpřirozených schopností je samozřejmě čtivý a pozná se v něm zkušený spisovatel (na rozdíl od pisálků podobných dílek), přesto doufám, že to je jen odbočení, ne budoucí směr tvorby.

Igor1311
27.11.2022 3 z 5

Vždy, keď vyjde nová Červenákova kniha, kuoujem si ju hned ako je to možné. Tu som však chvilu váhal, aj ked bolo jasné, že ju kupijem a na jeden záťah prečítam. Tak aj bolo a vobec to nebolo zlé. Ale prišlo mi, že to nedosasuje kvalitu Barbariča a Steina, no zároven je to lepšie ako Štrkáč Callahan, čo su vlastne kombináciou a akousi predlohou pre Zakliaty kláštor. Napočudovanie prvá veľká prestrelka prichádza trocha neskôr než sme zvyknutí, no vystrelené mozgy lietaju na všetky strany. Veľmi sa mi páčilo zakomponovanie Pavla Dobšinského do kontextu a akýsi jeho ľudovej tvorby.

Peter73
25.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Červenák nesklamal. Namiešal nám mix westernu, krimi a mysteriózneho románu. Adam Šarkan sa vracia z divokej Ameriky domov na Gemer, so sebou prináša Colta a Winchestra. Kniha má napätie, veľa akcie a niečo aj z histórie. J.Č sa podarilo napísať ojedinelý historický román, prvky fantastična, resp. pochopiteľného nadprirodzena, balansujú na hrane únosnosti, kniha je takmer realistickým románom. Začiatok bol o niečo výpravnejší, autor nás uviedol do doby a približuje nám postavy, druhá časť je vynikajúca akcia. Reálie a znalosť doby sú, ako sme u Juraja navyknutí, vyšperkované do detailov. Dúfam, že na ďalší diel nebudeme dlho čakať, "chceme viac pokladov" a neohrozeného Šarkana.

Gracian1964
25.11.2022 5 z 5

Nuž, neodolal som a knihu kúpil hneď ako to bolo možné. A ani to veľmi neľutujem, i keď som ju prečítal dosť rýchlo. Páčilo sa mi to, od Adamových amerických dobrodružstiev až po tie gemerské, pekne napísané, pútavé, napínavé, občas sa mi aj pulz zrýchlil. Teším sa na pokračovanie, a nielen Šarkanových príbehov, ale aj tých ostatných od pána autora. Buď fit!!!

Recidivista
20.11.2022 5 z 5

Plnokrvný western z úvodu knihy sa postupne mení na detektívku a následne v druhej polovici až na dobrodružný príbeh s mysterióznymi prvkami. Niektorým fanúšikom série Steina a Barbariča bude možno tento presah do fantasy trochu prekážať, priznám sa, že aj ja som bol chvíľku na vážkach, ale myslím, že v kontexte postavy Pavla Dobšinského to tam skvele zapadá.

Dej bol priamočiary bez zbytočných zavádzajúcich odbočiek a nepamätám, kedy ma kniha takto dokázala pohltiť, v podstate som ju prečítal na 2-3 záťahy. Výborne bol vykreslený nielen hlavný hrdina, ale aj všetci záporáci. No a oceniť treba aj typický humor zapracovaný do dialógov, v tomto je Červenák veľmi silný. Zážitok z čítania navyše umocnili vydarené ilustrácie, normálne že edícia Stopy vibes.

CHROBÁK v hlave mi našepkáva, že Adam Šarkan sa mal volať Adam DRAK a tým by jeho NÁVRAT domov dostal druhý rozmer, ale „Nahaj tak!“. Teším sa na pokračovanie série a budem Šarkanovi fandiť, aby sa nedostal do chomúta, lebo ako všetci ženáči vedia, týmto je každému dobrodružstvu koniec.

A ešte sa obávam, že pri dlho odkladanej návšteve Ochtinskej aragonitovej jaskyne budem myšlienkami úplne inde ako ostatní návštevníci.

9/10

martin_aston
18.11.2022 5 z 5

Spojiť western, horné Uhorsko 19. storočia, ľudových zbojníkov, detektívku, honbu za pokladom a Prostonárodné slovenské povesti do jednej knihy? Áno, a funguje to perfektne!
Klobúk dole pre autorom, Zakliaty kláštor je skutočná lahôdka. Na začiatku western, v ktorom nechýbajú ani známe mená (bratia Earpovci, Divoký Bill Hickock), či zaujímavosti americkej občianskej vojny. Následne sa zápletka presúva na Slovensko, a priestor dostanú aj tie ostatné témy z prvého odstavca. A viac z deja už prezrádzať nebudem :).
Chcel by som len poznamenať, že tak, ako v detektívkach so Steinom a Barbaričom, či dobrodružstvách kapitána Báthoryho, aj tu opäť Juraj Červenák odvádza skvelú prácu v priblížení historického Slovenska moderným čitateľom.
Kniha je zároveň poctou Pavlovi Dobšinskému, nenásilne oboznamuje čitateľa s jeho životom a dielom (a ja som rovno pre decká (alebo pre seba?) objednal Prostonárodné slovenské rozprávky (ako sa povesti volajú v najnovšom vydaní).
K tomu, ako sme u Juraja Červenáka zvyknutí, budú hvízdať guľky, potečie nejaká tá krv, nejakí tí zlodusi sa poberú tam, odkiaľ niet návratu.
Na záver nemôžem nespomenúť vynikajúce ilustrácie Michala Ivana, ktoré dokresľujú atmosféru knihy. Hneď na prvej strane som sa cítil, akoby som mal 15 a čítal Stopy s ich skvelými ilustráciami. Nehovoriac o tom, že Michal Ivan si dal aj tú námahu, že historické budovy nakreslil podľa skutočnosti (drienčanský kostol, či jelšavský kaštieľ).
Summa summarum, kniha bola skutočne zážitok, za ktorý autorovi naozaj ďakujem.. Teším sa na ďalší diel :).

petgona
17.11.2022 5 z 5

Najprv som bola trochu rozpacita...ja totiz nemam rada westerny, ale nakoniec....super! Pomerne jednoducha a mozno aj trochu predvidatelna zapletka, ale je to klasicky Cervenak a to sa mi proste dobre cita. A ten epilog....presne podla mojho gusta. Tesim sa na dalsi diel :)

Maud22
17.11.2022 5 z 5

Znáte ten pocit, že se nemůžete odtrhnout od knížky, že chcete vědět, jak to bylo dál? Že vás autor patřičně navnadil a vy jste se chytili? Že si užíváte nejen děj a všechny vějičky, které na vás pan Červenák nastražil? Že se vám líbí vykreslení postav, jejich charakterů i tajemství, jež asi skrývá jejich minulost? Že s hrdiny podnikáte cestu do nehostinných a možná i strašidelných míst? Že mystika je dávkována tak akorát, abyste cítili příjemné mrazení v zádech? Tak tady se vám všeho dostane vrchovatě. A skvělé ilustrace Michala Ivana souzní s celou knihou.

špulo
10.11.2022 4 z 5

Parádna dobrodružka s typickými atribútmi Červenákopyrajtu. Kniha ma nie len obsahom, ale aj famóznymi ilustráciami na chvíľu vrátila do detstva. Do veku cca 8 - 14 rokov, keď som hltal mayovky, greyovky, cooperovky, tarzanovky atď atď a všetky tieto knihy boli spracované týmto štýlom. Vďaka, Ďuri ;))