Zahrada kostí

Zahrada kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41439/bmid_zahrada-kosti-3gH-41439.jpeg 4 487 116

Neznámé kosti, neodhalená tajemství a nevyřešené zločiny staré téměř dve stě let vrhají zlověstné stíny až do současnosti… Učitelka Julia Hamillová zvelebuje zahradu starobylého domu, který si koupila po nedávném rozvodu, a v kamenité půdě objeví zakopanou lidskou lebku. Přivolaní odborníci exhumují celou kostru a bostonská soudní patoložka Maura Islesová pozná, že patřila ženě a nese jasné známky vraždy. Kdo byla ta neznámá a co se jí přihodilo, však zůstává skryto v minulosti. Norris Marshall, nadaný, ale nemajetný posluchač bostonské lékařské fakulty, si na studium v roce 1830 přivydělává ve společnosti zloděje mrtvol, který prodává nebožtíky jako materiál pro pitvy. I toto děsivé podnikání však bledne vedle brutálních vražd dvou ošetřovatelek a lékaře, jež se odehrají poblíž nemocnice. Nešťastnou shodou okolností se právě Norris stává hlavním podezřelým. Aby prokázal nevinu, musí vyhledat jedinou svědkyni, která stejně jako on tajemného vraha zahlédla. Tou je Rose Connollyová, půvabná sedmnáctiletá švadlena z bostonské chudinské čtvrti, jež se právem obává, že bude další obětí... Tess Gerritsenová nás ve svém novém příběhu vtahuje tentokrát z větší části do předminulého století a provází nás hřbitovy, pitevnami i porodnickými sály, ponurými výčepy i honosnými sídly tehdejší honorace. Vyzbrojena znalostí historických reálií včetně nesnadných počátků moderní medicíny důmyslně propojuje osudy současných postav s příběhem z minulosti a temnou spletí hrůzných zločinů směřuje k šokujícímu závěru.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Bone Garden , 2007

Ivetaa
22.07.2020 5 z 5

Prolínání dvou příběhů se četlo samo. Autorka ví, jak zaujmout čtenáře až do konce.

petulik330
22.06.2020

další skvělá kniha. Líbilo se mi, jak autorka popisuje pčíběch z 19 století a současnosti. Pěkně se to doplňovalo.

Zdeniczka
16.06.2020 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a jsem nadšena. Jedna z knih, kterou by člověk nejraději přečetl na jeden zátah. Příběh se mi moc líbil, prolínání současnosti a historie navíc nepůsobilo rušivě a přiblížení situace v porodnictví v předminulém století, to bylo něco. Být v té době rodičkou a ženou vůbec nic snadného nebylo. Tehdejší přístup, sterilita nikde, dost drsné. Občas na toto téma člověk narazí i v jiných knihách, ale tady je to rozepsáno víc. No, a zloději mrtvol, to je další téma, které nesmí chybět. Za mě velká spokojenost.

jana3099
02.05.2020 2 z 5

Knihy mojí oblíbené Tess Gerritsen jsou úžasné, jen tady jsem se nějak nemohla pořádně začíst, došla jsem do půlky a nějak mě neoslovila ....... koukala jsem na anotace a proto se na knihu moc těšila, ale prostě nee :-( asi se dost budu lišit od ostatních tady, ale co už, ale rozhodně sáhnu po další její knize, kterou jsem ještě nečetla ;-)

Olous1
22.04.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem opět sáhla po mé oblíbené autorce a musím říct wow.Klobouk dolů paní autorko,to byla jízda. Dvě dějové linie, skvěle napsaná detektivka z historickým nádechem. Za mě 100%.

Arwen777
18.04.2020 4 z 5

Tak to byla diametrálně odlišná Gerritsenová než Závěje nebo Umři znovu...
Toto byl převážně historický příběh s detektivní zápletkou, jen mírně se prolínající s přítomností. Napínavé čtení, trochu romantické, ale hlavně velmi realisticky vykreslující životní podmínky hlavně chudiny v první polovině 19. století v Americe, nuzné podmínky, hlad, špínu, nerovnoprávnost žen. A hlavně velmi dobře vysvětlená úroveň tehdejší medicíny, obávaná horečka omladnic u rodících žen a její příčiny. Trochu mi to připomnělo Ranhojiče od Noaha Gordona (i když ten je samozřejmě daleko obsáhlejší a z jiné doby). Moc se mi líbilo, že příběh má reálné kořeny a je postaven na existujících historických postavách, člověk se rád poučí.
Já jsem velmi spokojená.

faraonka
14.04.2020 5 z 5

Vynikající čtení

lucie9998
23.03.2020 5 z 5

Nejlepší knížka od této autorky, i když Závěje jsou také velmi povedené. Krásný příběh.

lenuskav
06.02.2020 5 z 5

taková ta knížka,po jejíž přečtení sedíte a přehráváte si to všechno dokola...

Chesterton
28.01.2020

První Gerritsen, co mě vůbec nechytla.

kasavubu
27.01.2020 4 z 5

Moc pěkný a zároveň velice poučný příběh. A přesně tak to mám ráda. Je fajn, když se člověk při čtení dozví něco nového, co mu zase o trochu více rozšíří obzory. Kniha byla čtivá, zápletka dobře propracovaná. Přesto se ale nemůžu ubránit celkovému dojmu z nevěrohodnosti vraha / westendského smrťáka. Opravdu by ten, kdo byl skutečným vrahem, zvládl vraždit a navíc takto dost morbidním způsobem? Podle mého soudu měl vrah dalšího komplice, a ten tedy nebyl dopaden...
Asi nejvíc na mě zapůsobily pasáže ohledně obchodování s mrtvými těly, to teda byla síla. Je neuvěřitelné, že po nich byla taková poptávka a že se získáváním mrtvol někdo mohl i živit. Ne nadarmo se říká, že účel světí prostředky. Příběh jako celek hodnotím velice kladně, linie ze současnosti byla slabší, ale to u takto vystavěných románů bývá.

Prateri
15.01.2020 4 z 5

Zahrada kostí - zase kniha, která se mi líbila, i když tu a tam jsem hledala na příběhu mouchy. Ale to bylo nespravedlivé, protože devatenácté století s praktikami v lékařství, pitvami, bídou lidí bez domova, tajemstvím, zločinem, zvláštními praktikami policie a vše v mrazivém počasí mě bavilo - tak jsem se do toho vžila, že jsem se viděla v tom mrazivém nočním čase v temné uličce a míjel mě záhadný povoz . . . Současnost takové drama nenabízela, ale k příběhu patří.

Greenfingers
11.01.2020 4 z 5

Poutavý a současně poučný příběh s kriminální zápletkou, ve kterém autorka plně využila svého medicínského vzdělání a praxe. Díky ní jsem se konečně dověděl, co je to horečka omladnic a co jí způsobuje. Doposud jsem měl pouze kusé informace o této nemoci. Zcela okrajově se o ní zmiňuje J.Klapka Jerome ve své klasice Tři muži ve člunu.
Dnes si už nedokážeme představit, že by si lékaři před nebo po zákroku nemyli ruce a nepoužívali rukavice. Ze současného pohledu byla medicínská praxe první poloviny 19. století opravdu až děsivě primitivní.
Stejně tak v plenkách byla i kriminalistická věda a vyšetřovací postupy. I díky tomu mohly být takřka beztrestně páchány hrůzné zločiny podobné těm, které autorka popisuje ve svém románu.
Zahrada kostí vypráví historii jedné romantické a nenaplněné lásky, ale také poukazuje na některá společenská paradigmata doby, ve které lidský život (hlavně těch sociálně slabých a handicapovaných) neměl pražádnou cenu. V těch časech bylo docela běžné vykrádání hrobů a kšefty s mrtvolami.
Celkově hodnotím román jako zdařilý: nepostrádal napětí a pro mě měl i jistou informační hodnotu.

terimila
20.12.2019 4 z 5

Rozjezd byl sice takovej nemastnej neslanej, ale jak to přeskočilo do minulosti, dostalo to spád a četlo se to jedna radost. Místy to sice bylo poněkud kýčovitý (rozvedená hrdinka, která se vzpamatovává ze zrady manžela, nečekaný setkání Julie se sympaťákem sousedem, schematický postavy v minulosti - vymaštěné hloupounké dívenky z lepších rodin, nesmírně nadanej, poctivej a odvážnej student z chudé rodiny, kurážná a statečná chudá krásná holka, obrovská náhlá láska... aspoň, že z toho nebyl happyend :)))
...ale jiný věci to vyvážily. Čtivost. Vhled do lékařských hrůz celkem nedávné minulosti - fuj, ty výjevy z nemocnic a zákroků mi přišly naprosto příšerný. Hlavně ta amputace stála zato, z toho se mi dělalo slabo. A oceňuju smysluplný rozuzlení detektivní zápletky - pořád jsem nechápala, co může lidi vést k tak zuřivýmu honu na jedno blbý novorozeně, ale nakonec to smysl dalo. To je fajn.
A ta mnohdy vytýkaná červená knihovna - já vám nevím, jsem na ni alergická, ale tohle mi až tak červený zase nepřišlo. Jo, spělo to k tomu, ale ten závěr to zachránil. :) To, že Rose nakonec zůstane sama, mi ani nepřijde tak divný, vzhledem k tomu, co viděla v porodnici. Já žít v té době, tak buď vstoupím do kláštera, nebo si tam dolů dám špunt. Její rozhodnutí mi přijde naprosto pochopitelné a rozumné. Takže za mě spokojenost, pěkná oddychovka na jeden den, ze který mi pár výjevů a motivů určitě uvízne v hlavě, a to se počítá.

cukrovka
20.11.2019 4 z 5

Čtivě napsaný detektivní příběh smíchaný s romantikou. Navíc se nám dostává zajímavý náhled do prostředí porodnic a studia lékařství na začátku 19.století. Můžeme být rádi čeho všeho bylo v této oblasti dosaženo. Ona taková amputace bez narkozy není určitě nic co by chtěl někdo zažít na vlastní kůži. A buďme rádi za objevení antibiotik a dezinfekce.

pavpaz
28.08.2019 4 z 5

Kniha je poutavě napsaná, příběh z roku 1830 ukazuje až děsivě, jak fungovalo zdravotnictví a porodnictví, až sem některé části raději přeskočila.

Mindy
17.08.2019 3 z 5

V knize se prolínají dva příběhy - jeden ze současnosti a druhý z roku 1830. Dovídáme se mimo jiné, jak tenkrát fungovalo zdravotnictví, žádná sláva to tedy nebyla. Ze začátku mě kniha moc bavila, ale postupně nadšení trochu opadávalo, děj ztrácel spád. Ta romantika tam už byla tak nějak navíc.

Kitty
26.07.2019 3 z 5

Oddychové čtení, má spád a napětí. Chvílemi příliš "červená knihovna", ale celkově hodnotím kladně.

Dolík729
29.04.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Čtivě napsaná, napínavá, nepředvídatelný pachatel i důvod vražd.

karantena
27.04.2019 5 z 5

Výborná a napínavá skvělě napsaná kniha.Čtenář se úplně ponoří do dějě a je schopen si představit hrůzy té doby.Tuto autorku jsem si opravdu oblíbila protože úžasně umí popsat děj a tím se kniha stává napínavou a čtivou.Kniha není přehnaná stránkama,což znamená,že v ní nenajdete hluchá místa ani nudu a proto vás to nutí neustále ve čtení pokračovat.Autorka prostě ví,kdy přestat.