Zahrada kostí

Zahrada kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41439/bmid_zahrada-kosti-3gH-41439.jpeg 4 487 116

Neznámé kosti, neodhalená tajemství a nevyřešené zločiny staré téměř dve stě let vrhají zlověstné stíny až do současnosti… Učitelka Julia Hamillová zvelebuje zahradu starobylého domu, který si koupila po nedávném rozvodu, a v kamenité půdě objeví zakopanou lidskou lebku. Přivolaní odborníci exhumují celou kostru a bostonská soudní patoložka Maura Islesová pozná, že patřila ženě a nese jasné známky vraždy. Kdo byla ta neznámá a co se jí přihodilo, však zůstává skryto v minulosti. Norris Marshall, nadaný, ale nemajetný posluchač bostonské lékařské fakulty, si na studium v roce 1830 přivydělává ve společnosti zloděje mrtvol, který prodává nebožtíky jako materiál pro pitvy. I toto děsivé podnikání však bledne vedle brutálních vražd dvou ošetřovatelek a lékaře, jež se odehrají poblíž nemocnice. Nešťastnou shodou okolností se právě Norris stává hlavním podezřelým. Aby prokázal nevinu, musí vyhledat jedinou svědkyni, která stejně jako on tajemného vraha zahlédla. Tou je Rose Connollyová, půvabná sedmnáctiletá švadlena z bostonské chudinské čtvrti, jež se právem obává, že bude další obětí... Tess Gerritsenová nás ve svém novém příběhu vtahuje tentokrát z větší části do předminulého století a provází nás hřbitovy, pitevnami i porodnickými sály, ponurými výčepy i honosnými sídly tehdejší honorace. Vyzbrojena znalostí historických reálií včetně nesnadných počátků moderní medicíny důmyslně propojuje osudy současných postav s příběhem z minulosti a temnou spletí hrůzných zločinů směřuje k šokujícímu závěru.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Bone Garden , 2007

andream
23.03.2019 5 z 5

Čte se jedním dechem, určitě doporučuji

pingu1
05.03.2019 5 z 5

Výborná kniha, dvě časové osy a zajímavý náhled do prostředí nemocnic a porodnic před téměř dvěma stoletími ... Dost děs.... Mrazivé, napínavé, trochu romantické ... Moc pěkný koktejl :-)

Evule *
18.02.2019 4 z 5

Přestože je úplně jiná než má oblíbená série od této autorky, je to za mě napínavá a také velmi dojemná kniha.

DabelSejk
16.01.2019 4 z 5

Dobře odvyprávěna jak současnost tak i minulost. Navíc, když si člověk při čtení uvědomí, jak to vypadalo s medicínou před cca. 150 lety :). Mrazivě krásné!

wlado
14.01.2019 4 z 5

Opäť výborná Tess. Kniha sa odohráva v dvoj časových rovinách, no prechod z jednej do druhej je nenásilný a dej plynulo pokračuje. Výborný opis prostredia, hlavne lekárskeho je u autorky už samozrejmé.

irefir
03.09.2018 4 z 5

Moje oblíbená autorka mě opět nezklamala, i když tato kniha byla dost odlišná od jejích dalších. Přesto jsem se do příběhu snadno začetla, byla to trochu romantika, ale nevadilo mi to.
A po přečtení některých komentářů: jestli si někdo myslí, že jen jeho názor je ten správný a všichni ostatní jsou tupci, když něco chválí, tak přece nemusí číst ani knihu, ani komentáře:) I záporné hodnocení jde napsat citlivě.

moudivlacek
04.07.2018 5 z 5

Nádherný příběh, na konci jsem ronila slzy a bylo mi opravdu do breku, a zároveň jsem pocítila obrovskou úctu k takovým lidem, jako byl Norris. Neměl od začátku lehký život, o to víc jsem si zamilovala bohatého Wendella, který pochopil, jak velký dar Norris v sobě nosí a jak by mohl světu pomoci. A dokonce Charlie, kterého život potrestal, nakonec najde v sobě tolik cti, aby Norrisovi taktéž projevil své skutečné přátelství. A co Rose? Tak takového člověka jen tak nepotkáte. Těch je dle mého skutečně málo i dnes. A proto i Norris a Rose jsou pro mne vzorem lidskosti a hrdinství i skutečného přátelství a lásky.
A když dnes brečíme, jak to máme v životě těžké, vzpomeňme si vždy na takovéto lidičky a uvidíme, jak ty naše těžkosti jsou občas malicherné.
Doporučuji.

harena
21.06.2018 3 z 5

Řekla bych, že to je dobrý detektivní příběh pro ženy. V historické části se seznamujeme s počátky moderní medicíny, kdy ženy umíraly na horečku omladnic pouze z toho prostého důvodu, že lékaři nedodržovali hygienu. Mladá dívka Rose prchá a snaží se ukrýt a zachránit novorozeně své sestry, zloději mrtvol vylupují hroby, neschází napětí a hlavně ani láska. Tato historie se prolíná s příběhem ze současnosti, kde se Julie snaží zjistit, čí je kostra pohřbená na její zahradě. Kniha je čtivá, zápletka z historie je dobře promyšlená, ale slabší a zcela jiný styl, než byla série od Tess o Jane Rizzoliové a Mauře Islesové. Dobré odpočinkové čtení.

Olga.S
18.06.2018 2 z 5

No, tak tohle bylo jedno velké zklamání. Že kniha patří do série Rizzoli and Isles? Skrz Jako ty cca 4 stránky, které pojednavaji o této dvojici? Nuda v červené knihovně.

Trissi
12.06.2018 1 z 5

Tak to jsem se zase dala napálit anotací. Ale co jsem mohla čekat od knihy, kterou vychvalují naši milí booktubeři. Vždyť už dávno vím, že většině těchto skvostů je lépe se na hony vyhnout. Ono začátek zněl zajímavě, alespoň ta linka zaměřující se na minulost. Amerika v době, kdy zde řádí horečka omladnic, stejně jako zloději mrtvol, které končí jako studijní materiál pro mediky. Hned na začátku knihy se setkáváme v porodnici s mladou umírající chudobnou dívkou, která zoufale čeká na svého muže, aby se postaral o novorozeně. On ale nepřichází. Jaký div. Jedno oko nezůstane suché. Asi si ten surovec nelidský spočítal, že to dítě v žádném případě nemůže bý jeho. A takových krás je zde nepočítaně. Vrah v pouťové masce ďábla, další nemanželské dítě, a také náznak reinkarnace. Někdy se mi zdá, že večery pod lampou našich babiček měly víc ducha, než tyhle bestsellery.

000nugatovej
08.06.2018 4 z 5

Gerritsen umí přitáhnout čtenáře. Ta směska detektivky a červené knihovny, která vyrcholí zjištěním příbuznosti jednotlivých postav, neurazí. A navíc si uděláte představu o úrovni lékařství v poměrně nedávné době. Vhodné k vodě, na rekreaci.

ivakola
23.05.2018 5 z 5

Tak jsem objevila další autorku u které nezůstanu pouze u jedné její přečtené knihy. Bylo to prostě báječné počteníčko. Vím, že mě hodně baví knihy kde se prolíná současnost s minulostí a ani zde to nebylo jinak. Od začátku až dokonce mě autorka držela v napětí a já jsem si to užívala.

Květ
16.05.2018 5 z 5

Detektivka tak trochu stříknutá romantikou, dvě časové linky a lékařské prostředí. Prolíná se zde současnost a historie, knížka dává nahlédnout pod pokličku života lidí před necelými dvěma sty lety, je poutavá a napínavá se skvěle vygradovaným závěrem a konečným propojením. V okolí Bostenské lékařské fakulty dochází k několika brutálním vraždám, hon na Westendského smrťáka začíná. Důkazy směřují k mladému medikovi, který s pomocí očité svědkyně pátrá po skutečném vrahovi. Čtení jsem si užívala, spisovatelka píše prostě výborně.

Brembelik745
14.05.2018 5 z 5

Skvělé překvapení od Tess G. Tenhle námět bych od ni ani ve snu neočekávala, ale jsem nadšená. Knihy z lékařského prostředí jsou mi velmi blízké, a navíc když popisují jak odlišné bylo lékařství pouhých 200let zpátky...Jedna z nej knih od Tess, nemohu jinak než 5*.

novecento
22.03.2018 5 z 5

Znovu velký obdiv pro ženu lékařku-internistku (dnes je již na zasloužené penzi), která na mateřské dovolené psala a dnes píše takové napínavé romány (thrillery). Tentokrát nám na pozadí dalšího dobře vystavěného napínavého příběhu přibližuje krutý osud mladých dívek umírajících v nemocnicích na smrtelnou horečku omladnic a vysvětluje složitost lékařské praxe v polovině 19 století. Knihy Tess Gerritsenové doporučuji. Většinou se jedná o smutné příběhy, ale i v těch nám tato spisovatelka nabízí poučení a světlo na konci zdánlivé temnoty. Jak sama píše: rozhodně je lepší sledovat jak něco vyrůstá, než sledovat pozvolný zánik.

eiramka
11.03.2018 3 z 5

Tak trochu smíšené pocity: ptám se sama sebe, jestli dvě linie knihy byly v tomhle případě nutné a neposouvají příběh spíš směrem k červené knihovně. Příběh odehrávající se v minulosti byl sám o sobě dost napínavý a čtivý a hrdinka Rose natolik sympatická, že hrdinka soudobé části ve srovnání s ní působí jako slabý odvar.Kapitoly z minulosti byly rozhodně lepší -trochu mi to připadalo jako - nejdřív papej polívčičku, až pak dostaneš dezert :)

buccifalek
02.02.2018 5 z 5

Krásná, čtivá a velice napínavá kniha /od první do poslední strany/ . Těžko říci, která kniha je nejlepší, ale z těch, co jsem od této autorky přečetl, patří tato kniha mezi jedničku.

sgjoli
14.01.2018 5 z 5

Tato kniha si u mne vysloužila hned několik plusových bodů. Jednak je to autorčin styl psaní. Gerritsenová píše velmi čtivě a chytlavě, výborně dávkuje tajemno a napětí a postavy vykresluje zcela přesvědčivě. Pointa, kterou si autorka v tomto románu připravila, je v závěru velmi dobře vygradovaná a přiznám se, že jsem vůbec neodhadla, kdo je za celou zápletku zodpovědný.

Jediné, co bych knize vytkla, je označení za detektivku - spíše to vnímám jako dobrodružný román s detektivními prvky. Pokud byste hledali příběh s policejním vyšetřováním, budete ho v tomto románu hledat marně – policejní vyšetřování se zde objevuje opravdu jen okrajově. Důraz je kladen spíše na osoby, kterých se vyšetřování týká, než na vyšetřování samotné. Každopádně mne kniha moc bavila a já ji jedině doporučuji.

Acamar
06.12.2017 3 z 5

Romantika křížená s detektivkou. Četla se dobře, nebyla úplně nezajímavá (vsuvky o medicínských zvyklostech minulých dob), ale po pár dnech těžko lovím v paměti, o čem to vlastně bylo...

Ivana2342
17.11.2017 2 z 5

Vyloženě červená knihovna, jsem docela zklamaná- místy jako by to psala sedmnáctiletá zamilovaná dívenka. Knížku posílám dál.