YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé

Katechismus pro mladé zprostředkovává souhrn katolické víry, tak jak byla předložena „Katechismem katolické církve (KKC z roku 1997), ovšem jazykem přiměřeným mladému člověku, nemá v úmyslu a ani se nesnaží bezpodmínečně vyčerpat všechny jeho obsahy. Kniha je psána formou otázek a odpovědí, za každou odpovědí jsou připojeny číselné odkazy pro další upřesnění a prohloubení v KKC. Následný komentář má poskytnout mladým dodatečnou pomoc, aby dokázali lépe pochopit danou otázku a její význam pro vlastní život. Katechismus pro mladé dále nabízí v průběžném postranním sloupci doplňující prvky, jako jsou obrázky, shrnující definice, citáty z Písma svatého, citáty svatých a spolehlivých učitelů víry. V jeho závěru najdeme věcný a jmenný rejstřík, který nabízí možnost snadno si vyhledat konkrétní místa v textu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332154/youcat-Xg1-332154.jpg 4.675
Náboženství, Učebnice a slovníky
Vydáno, Karmelitánské nakladatelství

Kniha YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé

mirektrubak
08.02.2020

Na tuto verzi katechismu jsem narazil v době, kdy jsem se rozhodoval pro katolickou církev a zkoumal, zda existuje kompatibilita mezi mým svědomím a učením církve (zpětným pohledem se mi zdá, že jsem tehdy už srdcem rozhodnut byl a jen si to celé potřeboval racionalizovat :-), teď jsem si knížku vzal do rukou, abych si po čase udělal určitou inventuru – tedy abych zjistil, kolik jsem si z církevních pravidel ve své mysli upravil (hodně!) a kolik toho dokonce úplně zapomněl (ještě víc!).
No a znovu jsem si při pročítání Youcatu uvědomil, jak dobře je celý sborník napsaný: přístupným svěžím stylem, s důrazem na opravdu důležité věci, ale bez zbytečné přísnosti – takže víc láká, než odrazuje. A s vhodným výběrem citátů, jejichž autoři nejsou vždy jen katolické osobnosti, což je moc příjemná drobnost. A se skvělými obrázky, které jsou nenásilně vtipné a pomáhají vytvořit uvolněnou atmosféru mezi autory a čtenářem.

Souhlasím s výhradami, které upozorňují na stručnost odpovědí. Ne, do hloubky se zde opravdu nejde. Ale jak říkávají ajťáci: to není chyba, to je vlastnost :-) Je to daň za relativně malý počet stran, přehlednost a srozumitelnost celé knihy, která prostě nemá ambice dávat vyčerpávající odpovědi, ale nabízí základní teze k případnému dalšímu prozkoumávání.
Může Youcat pro mladé nahradit klasický katechismus? Nevím. Já jsem si v době svého prvního čtení Youcatu „velký“ katechismus pořídil, protože jsem měl potřebu si v některých tématech přečíst postoj církve v kompletním znění. A i nadále po oficiálním katechismu sahám, když se chci podívat na něco konkrétního (na druhou stranu: to se děje jen párkrát do roka a pokud bych neměl katechismus v tištěné verzi v knihovně, jistě bych se nějak dopátral i na webu), pro praktikujícího katolíka snažícího se žít svoji víru promyšleně se mi to zdá být vhodnějším zdrojem. Ale to neznamená, že to v mých očích žlutý Youcat nějak prohrál, jeho užitečnost je nesporná pro všechny objevující a seznamující se věřící. Nebo pro pravidelné návštěvníky kostela, kteří si chtějí čas od času nauku osvěžit. No anebo třeba také pro zvídavé nevěřící, kteří se chtějí zbavit předsudků o církvi, nebo mají ve svém okolí katolíky a chtějí trochu poznat jejich myšlenkový svět.

Aquarius586
27.12.2019

"Nejčastěji kladené otázky" ke katolické víře. Pěkně zpracované, široký záběr. Snad jen, na můj vkus jsou odpovědi hodně lakonické - že by mě při prvním záchvěvu víry tato knihy katapultovala někam dál se říct nedá, na to jsou vhodnější jiné knihy (K jádru křesťanství, Ortodoxie, Váchovy knihy...). Ale je to dobrý základní přehled.

painthers
10.11.2019

Katolický katechismus jednoduše, stručně a pochopitelně i pro mladé. Rozhodně bych knihu doporučila všem, kteří se chtějí alespoň základně zorientovat v katolickém křesťanství, případně tomu, koho to tímto směrem táhne a chce si popřemýšlet o Bohu. Nečekejte tam však výklady Bible nebo hlubší filosofické úvahy - pro hromadu otázek, které vás možná u čtení napadnou, je pak třeba jít dál.

Mánička178
10.09.2018

Jedna z nejcennějších knížek, kterou jsem četla - skvělá jako podpůrný prostředek, který může být člověku pomocí (mimo jiné) v krušných chvílích života. Je vhodná pro hledající, pro lidi, kteří si potřebují dotvořit názor, pro zvídavé, toužící pochopit motivace věřících lidí. Kniha je zpracována graficky velmi atraktivní formou - do těch vtipných malůvek jsem se úplně zamilovala :) Jde o obohacující knihu - nenásilně a svěže odkazuje na určitá místa Písma, čtenáře inspiruje cennými výroky svatých či jiných významných osobností. Prostě spooousta duchovního materiálu k rozjímání. :) Díky za tuto knihu - moc mi pomohla!

rava
24.07.2017

Skvělá kniha. Velice přehledná, stručná, skvěle se čte. Našla jsem tam odpovědi na všechny mé otázky. Rozhodně doporučuji přečíst.

Eorin
21.07.2017

Taková superknížka a k určitému vzdělání či pochopení nezbytnost. Najdu tam odpovědi na své otázky a další otázky k tomu :) Skvěle zpracované, přehledné, stručné, jasné. Prostě super.

martunka
19.04.2016

Katechismus Youcat je svěží, ctivy a pro mě naprosto ideální.

Atisa
29.03.2016

Velice zajímavá a poučná kniha s krásným grafickým zpracováním. Líbilo se mi, že je napsána formou otázek a odpovědí. Postranní citáty na jednu stranu působí trochu rušivě, protože člověk vlastně neví, kdy je má číst a kam patří, ale na druhou stranu krásně dokreslují text.