Watchmen: Strážci

Watchmen: Strážci https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40672/bmid_watchmen-strazci-fJR-40672.jpg 5 607 75

"Quis custodiet ipsos custodes?" ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé - a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr - a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře - a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci. Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčenými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). Jeden z nejzásadnějších komiksů všech dob (a tohle není laciná reklama, to je fakt).... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , BB art , Crew

Watchmen , 1987

Shimargh
16.02.2014 5 z 5

Kdo si stále myslí, že komiks je infantilní dílko pro malé děti, toho tenhle po všech stránkách mistrovský kus vyvede z omylu.

1972Sixo
20.09.2013 5 z 5

Ťažkotonážny epos z pera kultového klasika A. Moora, ktorý veselo búra zaužívaný mýtus superhrdinov, vysokopotentnou formou v retroštýle 80tých rokov. Brilantne posplietané jednotlivé príbehy i roviny príbehov dávajú zocelený pohľad aj na súčasnú subkultúru a politiku. Nadčasové dielo, ktoré sa doteraz vyskytovalo len v ťažkej literatúre, napr: Umberto Eco.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Král mezi komiksy. Hluboký obsahem, nesmlouvavý svou kritikou, vtipný, strhující, mnohovrstevnatý... Nějaký čas jsem si musela zvykat na Gibbonsův styl, ale Moore mě totálně dostal obsahem a nakonec mě strhl i vizuál. Knihu mám v originále a je to jeden z nejosahanějších kousků mé knihovny - často do něj nahlížím jen na chvíli, na pár minut. Mezi komiksy nemá hloubka Strážců obdoby.
Kdybych si při požáru měla sbalit jedinou knihu, byla by to tahle. No, dobře, vzala bych si minimálně dvě (Strážce a Objevení nebe od Mulische!).

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Stárnoucí superhrdinové s běžnými starostmi, kteří se po letech znovu obléknou do svých kostýmů, aby čelili zlu. Jenže, co když to zlo může odvrátit jadernou válku a zajistit lidstvu mír? Jak byste se zachovali vy? Strážci ve svém závěru nutí k zamyšlení a celý příběh je dokreslen do nejmenších detailů. Filmová podoba se mi mimochodem také líbila.

Kapis
31.05.2013 5 z 5

Paráda, Veledílo, vykreslující zoufalou nejistotu života během studené války a to, že být superhrdinou nemusí být až zas taková pohodička, že pod těma kostýmama jsou přece jen obyčejní lidé se všemi svými chybami, poklesky a morálními vadami. Moore je fakt pan spisovatel-scénarista, vychutnával jsem si pomalu každé okýnko, vypiplané podrobnosti, které se odehrávají v sekundárních linkách v pozadí dokreslují geniálně celý děj. A jak se ta hromada, na první pohled spolu nesouvisejících, příběhů pomalu celá slévá v jasné kontury s dokonalým vyvrcholením, to je virtuozita, které nedosáhne příliš mnoho tvůrců. Kresba, coloring se mi líbily, nemůžu si pomoci, sedlo to. Ještě, že to sithl vydat před 89tým;-) Příběh s pirátem byl naprosto dokonalý, jak znám-neznám Moora, tak musel nastudovat hory psychologie. K této knize se budu rád vracet. JE TO PROSTĚ DĚLO;-)

evickakyticka
10.05.2013

Odloženo a posléze vráceno zpět do knihovny s nadějí, že jiného čtenáře Strážci uspokojí. Mne neuspokojili. Oni mě vůbec nebavili! Dokonce jsem neměla TU touhu se dozvědět, jak celý příběh dopadne...

ubiq
13.02.2013 5 z 5

Skvele vykreslena doba nejistoty a hrozby jaderne valky, ktera skoncuje s tak nemravnym a unavenym svetem. Skvele dilo, ktere patri do top 10 komiksu.

Mr.Fizzlestark
24.09.2012

Dodnes nepřekonané komiksové dílo, které úžasně rozebírá celý smysl superhrdinského žánru, podle mne převyšuje i Návrát Temného rytíře

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Konečně komiks, který má jak skvělý scénář, tak skvělé ilustrace. Je radost ho číst a zároveň se očima utápět v té skvělé kresbě..

thomas1330
18.04.2012

Toto byl muj prvni komiks ktery jsem cetl. Nejenom, ze jsem cetl s uzasem, uzival si naprosto nadhernou ilustaci, ale hlavne jsem byl prekvapem inteligenci, kterou tato kniha ma v sobe. Autor, ktery je podle mne genialni silenec odvedl naprosto dokonalou praci. Mimochodem film byl taktez vyborny a byl jsem prekvapen, ze se drzel dejove linie. Nadhera

Vironey
20.07.2011 5 z 5

Přijde mi naprosto zbytečné originální dílo srovnávat s jakoukoli jeho adaptací - téměř vždy totiž vítězí originál. Samozřejmě se najdou výjimky, ale nemyslím si, že má smysl zde polemizovat o tom, co bylo lepší - komiks nebo film? Příběh ve své původní komiksové podobě je pro mě naprostým skvostem a to z několika důvodů. Předně je to skvěle vypointovaný příběh s neuvěřitelnou hloubkou, která úžasně kontrastuje s lacinými barevnými kostýmy superhrdinů a pozlátkem jejich "supersvěta". Samotní "hrdinové" jsou geniálně nejednoznačné postavy - každý si zde najde toho svého hrdinu, za jehož pohled na svět by umlátil nejednoho příznivce postavy jiné než té jeho. Osobně nemám nejoblíbenější postavu. Každá z nich má v sobě ono "bílé" dobro a "černé" zlo a k tomu ještě tisíce odstínů šedé. V tom pro mě vězí Moorova genialita - v oné dokonale postmoderní relativizaci veškerých našich vykonstruovaných hodnot a vykuchání všech zažitých předsudků. Proto veškeré snahy o adaptaci tohoto díla jsou nutně pouhou recyklací, nicméně ten film docela ušel :)

Paulhunterspet
25.06.2011 5 z 5

Přestože jsem se nejprve dostala k filmu, tohoto pořadí nelituju. O to víc oceňuju širší souvislosti a jsem ráda, co se mi dostalo pod ruku. Zjistila jsem, že film ve mě nezanechal (kromě starého známého Boba Dylana) vůbec nic, kniha však naplnila až po okraj. Ač těžký laik, scénář musím nadšeně obdivovat. Přirostla mi k srdci i kresba, která nejspíš moc lidí nenadchla. Nechápu ale proč, protože dokáže vtáhnout a ukotvit člověka na místě, které se jí zamane. Když se do práce pustí tak šikovný pár, šlape to.. inu, jako hodinky. Velké, přesložité a monstrózní hodinky. ;)

JP
01.03.2011 4 z 5

Záměrně zvolená kreslířská technika mi vadila (sám dělám do tohohle celý život). Občas jsem měl dojem, že se mele bokem, asi jako když se zahledíte na určitý bod a nemůžete z něj spustit oči. Jakoby to nedobrovolně uvízlo, někde, kde to nechce být. S odstupem času hodně z nadšení tohohle díla vyprchalo, zatímco u filozofické bichle o Rozparovači' 'Z pekla' ani po druhém přečtení necítím slabiny. I tak ale chápu a souhlasím, že jsou Strážci naprosto po právu označovaní jako #1. Moore zkrátka umí s tímhle médiem pracovat jako málokdo a dal dohromady něco, co se jen tak nevidí. A kdyby už nic, tak Rorschach. Postava, jejíž morální postoje a jednání mě fascinují a která si zaslouží podrobnou analýzu, protože přesahuje hranice knihy do každodenního života. Nepřehlížím dr. Manhattana, Komedianta, ani další ikonické postavy, ale myslím si, že Rorschach se obyčejného člověka dotýká nejvíc a skýtá skutečné otázky. Stejně jako rorschachův test, ve kterém každý vidí něco jiného, ne každý bude souhlasit s Rorschachem, kterého mnozí považují jen za sadistického antihrdinu... bez kompromisů.

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Alan Moore je bůh. Tečka.

Ok, ještě by se slušelo říct, že i přesto, že nejsem zrovna fanouškem maskovaných (super)hrdinů, tak Watchmen musím jen pochválit. Je to komiksový klenot, co se scénáře (Moore) i kresby (Gibbons) týče.

A nejlepší postava? - rozhodně Rorschach.
"Už jsem byl ve dvou barech. Možná jste slyšeli sanitky. Snad tu udělám větší štěstí.."

Komiks má i filmové zpracování, o kterém Alan Moore prohlásil: "Na ten ******* film se v životě nepodívám." A už skoro tradičně nechal vymazat své jméno z titulků a veškeré zisky přenechal spoluautorovi Daveu Gibbonsovi. - Že se mu nelze příliš divit, pochopíte po přečtení komiksu.

Lusa
30.11.-0001 5 z 5

Původně jsem chtěla shlédnout jenom film, ale potom jsem v knihovně narazila na tento skvělý komiks. A jsem ráda, že jsem si ho přečetla.
Úžasné od začátku až do konce, vřele doporučuji.
I když někdy byl až moc krutý, sposta hrdinů zemřela a hlavní padouch to přežil.
i tak to byl opravdu krásný komiks
a nejlepší byl konec.
SPOILER
...nechávám to v tvých rukou. a pod jeho rukama byl náhle Rorschakův deník :))