Vztahy a mýty

Vztahy a mýty https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432620/bmid_vztahy-a-myty-PTu-432620.jpg 4 699 131

"Pořiďte si dítě, to pomůže!" "Rozhodně mu nesmíš psát první!" "Cože? On je ve znamení Raka?! Tak to vám nebude klapat. "Jo, holčičko, pro vztah musíš něco vytrpět..." Kdo ještě nedostal zaručeně osvědčenou radu do vztahu, ať se přihlásí. A podrží ruku nahoře, pokud se jí nenechal zviklat. Přece musí existovat návod nebo vysvětlení, proč ten či onen vztah nevydržel nebo leckdy ani nezačal. Občas nám to připadá směšné, ale není snad nikdo, komu by na harmonických partnerských vztazích nezáleželo. V období singlovství i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje odborně, ale s nadhledem kniha, která zároveň dokáže čtenářům dodat klid. Je to terapeutův gauč v knižní podobě.... celý text

Hoxer
16.08.2021 3 z 5

Kniha Vztahy a mýty mě přilákala hlavně díky velmi osobitému stylu Honzových řečnických přednášek. Musím uznat, že jsem ho úplně viděl, jak text z knihy říká svými slovy. Obsahově mi knížka přišla dost průměrná, nic extra nového jsem se nenaučil. A to nejsem v tomto oboru zrovna profesionál. Rozhodně ale knížka neurazí a je to fajn počteníčko na dva večery akorát. Některé kapitoly byly super, některé zase o dost horší a pro mě nudné. Ale chápu, že každý jsme jiný a baví nás něco jiného. Dost se mi líbilo využití čiře hovorových pojmů v psaném slově, dost to oživuje knížku. Celkově hodnotím 4/6, knížka neurazila, ani nějak extra nepotěšila.

pydla
03.07.2021 4 z 5

Jednoduše, přesně, jasně a srozumitelně popsané témata a vztahové mýty, ve kterých se všichni stále plácáme a plácat budeme i nadále. Sám jsem se v knize našel hned několikrát. Ač stále bojuji proti těmto mýtům, přesto jim podléhám a ano, často vlivem okolí.
Ke knize by se dal přidat přívětek: kašlete na to, co si o vás myslí okolí, jak Váš vztah vidí sousedé či rodiče, kdy a jestli chcete děti nebo jestli jste opustili partnera, protože už jste dál nemohli. Svůj život žijete Vy a sami se s tím musíte popasovat, tak proč si do toho necháváte kecat druhými. Proč by mělo záležet na tom, co si o tom myslí jiní. Každý ví nejlíp, jak by se měl zachovat ten druhý, ale před vlastním prahem, si nezamete nikdo.
Kniha je sice jen takové okno do problematiky, bez hlubších intervencí, ale přesto stojí za přečtení.

Clair16
30.06.2021 4 z 5

Kdo zná přednášky J. Vojtka anebo s ním slyšel alespoň krátký rozhovor, nebude asi zpracovávanými tématy překvapený. Ale rozumím tomu, proč se terapeut výkladu, byť ve všech případech kratinkou formou, věnuje znovu. Nejsou to jen mýty, ale i klišé a předsudky, s nimiž se tak často setkáváme, i když jejich tvrzení jsou dávno vyvrácená…
Dvě desítky častých vztahových mýtů jsou v knížce předloženy velmi srozumitelně, občas si autor vypomůže i lidovým rčením nebo expresivnějším výrazem, který ale není samoúčelný. Přes jednoduchou formu a lehký tón nejsou sdělení nepromyšlená ani prvoplánová. A i když J. Vojtko nepoužívá složité pojmy ani lingvistické obraty, oceňuji, jak pečlivě slova volí. Nejen, že nemoralizuje; i pokud oslovuje čtenáře, je velmi pozorný v tom, kdy používá 2. a kdy naopak 1. nebo 3. osobu. Nechce ublížit a věřím, že přes odborné znalosti, které nemá potřebu okázale prokazovat, pracuje s klienty i publikem především srdcem.

JitkaH83
21.06.2021 4 z 5

Moc pěkně napsané, úžasné postřehy a shrnutí všech mýtů kolem vztahů. Je to sice hodně povrchní, ale nejde jít ve všem do hloubky, to by bylo na mnoho knih. Každého se dotkne více jiná část knihy, proto v tu chvíli si chce o daném problémů víc přečíst. Mě se kniha velmi dobře četla a líbila se mi, pan Vojtko je opravdu skvělý odborník z praxe. Příběhy z terapeutovny byly pro pochopení každé kapitoly velmi přínosné a hlavně zajímavé.

osman111
15.06.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha, která se čte možná ještě snadněji, než jednoduchá beletrie. Pokud jste viděli autorovy online přednášky, budete mít často pocit, že říká to stejné pořád dokola. To mi malinko vadilo. Jinak hodnotím velmi kladně. Já osobně bych ocenila druhý díl, kde by se autor do problémů více ponořil. I přes malé nedostatky knihu velmi doporučuji. Je moc fajn!

teeyinka
10.06.2021 4 z 5

Některé mýty budí k zamyšlení (a že jsem se taky chytla za nos :-), ale bylo mi líto, že se nejde více do hloubky. Velmi jsem ocenila tipy pro další rozšiřování obzorů na konci knihy.

Blanche737
14.05.2021 5 z 5

Tohle mě bavilo.
Vojtka jsem předtím viděla na několika besedách přes YouTube a tahle knížka sedí k jeho stylu projevu.
Krátké kapitoly, které pobaví a přece něco předají, v každém příběhu z terapeutovny si lze něco najít a nějak si věci přebrat.
Za mě dobrý :-)

Knižní střípky
11.05.2021 5 z 5

JAN VOJTKO je mimo jiné párový terapeut a v této knize velice srozumitelnou a poutavou formou osvětluje určité vztahové problémy, které trápí spoustu párů. Ale hlavně nám zde představuje spoustu mýtů a zažitých stereotypů, které si v sobě chtě nechtě neseme, protože jsou v naší společnosti ještě stále zažité a hluboce zakořeněné. Za každou kapitolou, ve které probírá nějaký takový mýtus, následuje příběh z terapeutovny, čili z praxe.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

eR99
01.05.2021 3 z 5

Na můj vkus je kniha velmi obecná a povrchní.

janicka1822
18.04.2021 5 z 5

Mám moc ráda autora kvůli jeho nadnesenému stylu podání, který je velmi pochopitelný, jednoduchý, ale hlavně otevře oči. Velmi doporučuji.

Meg1
13.04.2021 5 z 5

No, Jan Vojtko. A co k tomu dodat ;-).Kdo ho zná tak ví a kdo nezná - dejte tomu šanci. Tento " individuál" který se zabývá párovou terapií zde popisuje několik zažitých stereotypů, které bohužel stále ještě vládnou v naší společnosti. Možná právě tato kniha přispěje k tomu, že přestaneme soudit sebe i ostatní podle "zaručených pravd" a podíváme se na naše partnery, kamarády ale i na úplně cizí lidi s respektem k jejich potřebám a pochopením, že oni možná vidí věci jinak než my. A že tak je to v pořádku.

P4vlin4
12.04.2021 5 z 5

Parádní kniha. Psaná čtivě, srozumitelně, doplněna případy z praxe. Honzu Vojtka mám zkrátka ráda! :)

Gugu
10.04.2021 5 z 5

Bezvadná kniha, která dává pohled na vztahy z různých úhlů pohledů, pro mnoho typů vztahů, i pro vztahy méně časté. Navíc vše podáno srozumitelně, za každou kapitolou vždy konkrétní příběh z poradny, včetně řešení celé situace. Mnoho zajímavých poznatků a úvah. Doporučuji všem bez rozdílu. :)

katicaj
05.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Honzu Vojtka miluju právě kvůli jeho skvělému podání informací, a to nejen na přednáškách a v rozhovorech, ale také v knize. Informace a zkušenosti předává lidsky, autenticky a bez zbytečných odbornosti. V knize kladné hodnotím hlavně kombinaci obecných informací se zkušenostmi lidi z praxe.

NoraHudecová
03.04.2021 5 z 5

"Vztahy a mýty" vrelo odporúčam všetkým, a to aj v prípade, že nie ste knihomoľ. Nezáleží dokonca ani na tom či ste slobodný alebo v akomkoľvek vzťahu. Mnoho z napísaného pravdepodobne už tušíte, ale neuškodí si to prečítať čierne na bielom. Kniha je stručná, jasná, zrozumiteľná a najmä trefná. Pri čítaní som neraz mala pocit, že autor trafil pomyselný klinec po hlavičke. Verím tomu, že každý nájde v publikácii situáciu, ktorú sám zažil a možno ju vďaka tomu uvidí z iného uhla pohľadu. Obzvlášť v príbehoch z terapeutickej praxe čitateľ ocení autorov nadhľad, profesionalitu a v neposlednom rade ľudskosť. Autor a zároveň terapeut p. Vojtko pôsobí veľmi sympaticky a milo. Po dočítaní som vzhliadla niekoľko rozhovorov a v blízkej budúcnosti sa chystám aj na podcast.

m_pastorka
04.03.2021 4 z 5

Přiznám se, že jsem ke knize přistupovala s odporem, ale začetla jsem se. A začetla jsem se tak moc, že jsem ji měla za 2 dny přečtenou. Bavilo mě to, ale i spíš tak nějak že zvědavosti "jak na to". Člověk nedostane nějaký jednoduchý návod, ale může si ucelit nějaké myšlenky nebo si připomenout, co už třeba zapomněl. A o tom to je, nezapomenout pracovat. A hlavně komunikovat.

Gabux
04.03.2021 5 z 5

4,5*
Tahle kniha vám nedá moc nových témat, ale ke každému vám může dát několik zajímavých myšlenek. Není to nic objevného, ale občas je skvělé, si takhle něco přečíst černé na bílém. Zjistit, že spousta lidí řeší to, co řešíte*ili jste vy. Pomůže vám si to zvědomit věci, které už třeba dlouho tušíte, ale nedokázali jste to pojmenovat.

Ano, tato kniha se mi líbila. Je napsaná lehkým jazykem, nic nevnucuje a příběhy z terapeutovny mě několikrát donutily se usmát. A ano, kniha mě donutila o věcech opravdu přemýšlet a pomohla mi si některé věci uvědomit.

Tuto knihu jsem mohla mít přečtenou během dvou večerů. Já nad ní ale chtěla přemýšlet. A poctivě jsem si vypisovala myšlenky, co mě zaujaly a nemělo by se na ně zapomínat. A o top 9 (z mého pohledu) se s vámi podělím.

*Malinké spoilery, nečíst, pokud jste knihu nečetli*

• Předpoklad je matkou průšvihu.
• Každý vztah je unikát.
• Za emoce, co cítím/někdo ve mně vyvolává, nemůže ten druhý, ale můj mozek a mé zkušenosti.
• Jenom s láskou nevystačíte.
• Být s někým na celý život je volba. Vědomé rozhodnutí.
• Každého partnera milujeme jinak. Ne víc, ne míň. Jen jinak.
• Je důležité si uvědomit rozdíl mezi tolerancí a respektem.
• Komunikovat, Komunikovat a komunikovat.
• Vztah není jediná možná cesta vedoucí ke šťastnému životu.

wercayk
03.03.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Neuvěřitelně mi imponuje autorova otevřenost vůči všem tématům týkajících se vztahů. A řekla bych, že každý je (nebo byl) něčím ze zmíněných věcí v knize tak trochu vinen - ikdyž nerad. :)

Khalia
02.03.2021 5 z 5

Honza Vojtko mi dle rozhovorů připadal jako bezvadný terapeut a člověk. Po přečtení knihy už jsem o tom v podstatě přesvědčená. :) Tahle kniha se čte lehce, zároveň je nabitá praktickými informacemi využitelnými v každodenní praxi ve vztahu k sobě i k druhým. Doporučila bych asi každému...

Shindo
02.03.2021 4 z 5

Na úvod musím začať tým, že knihe pridáva na dôveryhodnosti fakt, že ju písal terapeut, ktorý sa venuje párovým terapiám už nejaký ten piatok. Nie nejaký samozvaný "terapeut" s pochybným ezokurzom, ktorý každú chvíľu vypľuje motivačnú brožúrku a kecá iným do vzťahov, pretože "on si to zažil na vlastnej koži".
Taktiež sa mi páči, že pri každej kapitole je kazuistika, až na jednu výnimku ide o veci z terapeutickej praxe autora. Oceňujem aj zoznam literatúry na konci knihy.

Kniha je písaná z perspektívy KBT terapeuta a autor sa to nesnaží nijak tajiť. Dokonca v knihe priamo uvádza model a vysvetľuje, ako funguje v bežnom živote. Na druhej strane, niektorým terapeutom môže pripadať neortodoxný.

V niektorých častiach so mnou kniha rezonovala (keď pozriem na svoje minulé vzťahy) a boli myšlienky, s ktorými som sa stotožňoval. Boli však aj veci, s ktorými som nesúhlasil alebo pri ktorých som sa divil, že ich ešte ľudia berú vážne alebo ako "normu".