Vztahy a mýty

Vztahy a mýty https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432620/bmid_vztahy-a-myty-PTu-432620.jpg 4 699 131

"Pořiďte si dítě, to pomůže!" "Rozhodně mu nesmíš psát první!" "Cože? On je ve znamení Raka?! Tak to vám nebude klapat. "Jo, holčičko, pro vztah musíš něco vytrpět..." Kdo ještě nedostal zaručeně osvědčenou radu do vztahu, ať se přihlásí. A podrží ruku nahoře, pokud se jí nenechal zviklat. Přece musí existovat návod nebo vysvětlení, proč ten či onen vztah nevydržel nebo leckdy ani nezačal. Občas nám to připadá směšné, ale není snad nikdo, komu by na harmonických partnerských vztazích nezáleželo. V období singlovství i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje odborně, ale s nadhledem kniha, která zároveň dokáže čtenářům dodat klid. Je to terapeutův gauč v knižní podobě.... celý text

Petra00
06.06.2022 4 z 5

Podle nadšených recenzí jsem čekala možná trochu více, i tak ale knížku hodnotím velmi pozitivně. Nedozvěděla jsem se sice žádné převratné informace, ale knížka mi pomohla si celou řadu uvědomit a srovnat v hlavě. Velmi zajímavé byly příběhy od terapeuta. Četla se rychle a dobře.

tanulda
06.06.2022

Knížka je čtivá a celkem se mi líbila, hlavně doporučení z praxe, ale občas mi přišlo, že si některá doporučení protiřečí - ale záleží samozřejmě na konkrétní situaci (př.: komunikovat až moc x nekomunikovat dost). Užitečná by mohla být i doporučení na další knihy (na konci najdete seznam).

jana4084
25.05.2022 5 z 5

Velice zajímavá kniha na téma vztahy. Určitě jsem se dozvěděla něco nového a tato kniha se řadí mezi oblíbené hned po knize ,, Pět jazyků lásky". Na vztazích je třeba pracovat a to hned z několika úhlů. Pokud se rádi dozvíte něco nového o vztazích a mýtech, určitě doporučuji tuto knihu.

Kara28
16.05.2022 5 z 5

Upřímně, jsem mladší ročník a kniha mě dost posunula. Mnoho věcí jsem si uvědomila, přišla na to, proč byly dobré/ špatné a co bylo příčinou. Napsána jednoduše a srozumitelně. Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne a určitě ji v budoucnu ještě někdy přečtu.

KatChiss
03.05.2022 4 z 5

Řekla jsem si, že bych mohla letos přečíst více non-fiction literatury, a jelikož mě vždycky bavila psychologie, zvolila jsem si tento typ knih. Honza Vojtko. O tomto psychoterapeutovi jste možná slyšeli. Možná už jste od něj viděli/slyšeli nějakou přednášku na YouTube. Ja viděla tu s názvem “Vztahy jsou… fuška.” Bavila mě jeho energie a způsob vyjadřování. Nemáte pocit, že vás někdo poučuje, ale spíš že sedíte s kamarádem/kamarádkou na kafi a rozebíráte lidské vztahy. A stejným způsobem je napsaná i jeho kniha “Vztahy a mýty.”
Je psaná lidsky, jednoduchým způsobem, který pochopí “obyčejný” člověk. Tím mám na mysli, že nemusíte mít vystudovanou psychologii, abyste si tuhle knihu mohli přečíst. Možná vám nepřinese spoustu nových informací a objevů, ale díky příběhům z terapeutovny zjistíte, že s problémem, který máte, se potýká i někdo další. Zjistíte, že psychologové jsou vlastně taky jenom lidi a už se nebudete bát jednoho z nich vyhledat a popovídat si s ním.

Gabi13
30.04.2022 5 z 5

Honza Vojtko mi v posledních dnech zkřížil cestu několikrát a tak jsem měla velkou chuť si přečíst něco od něho. Pořád hledám zda mi jako člověk sedí a zda souhlasím s jeho názory a velmi se to u mě vyvíjí a jsem ráda, že pozitivně, protože shledávám, že jsem si při čtení knihy pokyvovala hlavu a dokonce si nějaké zápisky udělala. Mám hezké manželství a myslim, že vždy je co vylepšovat a stále na vztahu pracovat, proto děkuji takovým knihám, které udržují naší pozornost, aby vztah netrpěl.

luckomar
14.04.2022 3 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio a musím říct, že mě to dost nebavilo. Nevím jestli je za tím autorův přednes a nebo obsah. Většina toho, co autor napsal je samozřejmě pravda a člověk najde i nějakou tu chybu u sebe, ale asi nemůžu napsat: Wau, výborný! Otevřelo mi to oči! Změnilo mi to život.

kniznistranky
08.04.2022 5 z 5

K této knize jsem se dostala jako slepý k houslím. Jednoho dne na mě vyskočila fotka na instagramu a už to jelo…
Takhle z kraje musím říct, že naučnou literaturu nijak aktivně nevyhledávám a nečtu. Ne, že bych netoužila po nových informacích (haha), ale jen málo kdy mě nějaké téma zajímá natolik, abych si o něm přečetla celou knihu. V tomto případě jsem ale podlehla – a jsem za to ráda.
Vztahy a mýty jsou – nečekaně – o vztazích a jejich zakořeněných mýtech ve společnosti. Moc se mi líbilo ustavičné upozorňování na to, že tolerance a respekt opravdu NEJSOU to samé! Věřte nebo ne, v tomhle je čeština dost zákeřná.
Nikdy jsem psychologii nestudovala a v podstatě jsem v tomto ohledu amatér, ale i přesto jsem všemu, co se v knize píše, rozuměla, vše bylo jasně a zábavnou formou vysvětleno, popsáno a ukázáno na názorných praktických příkladech z terapeutovny. Dokonce jsem se nejednou zasmála, protože pan Vojtko není jen zkušený vztahový terapeut, ale i sympatický a vtipný člověk. Neodolala jsem a poslechla si několik podcastů - rozhovorů a záznamů z přednášek a byl to příjemně strávený čas. Dokonce jsem se při poslechu dozvěděla, že pan Vojtko učí/učil sexuální výchovu na střední škole, což jemu nezávidím, ale ti studenti museli být z takového učitele přímo nadšeni! :D
Jedno obrovské doporučení na velmi zajímavé a důležité čtivo, protože jak už jsem u jedné recenze na tuto knihu četla: ať se nám to líbí nebo ne, vztahy řešíme opravdu dennodenně všichni! A to ne jen ty partnerské, ale i vztahy s rodiči, kamarády, dětmi, kolegy v práci, prostě se všemi!

bee88maja
28.02.2022 5 z 5

Wau, jednoduše, wau. Všechny mýty je možné vyvrátit, ale pouze pokud jsme otevření změnám. Což se zdá pro prudérní a konzervativní společnost nereálné. Se vším, co je v knize souhlasím, je to divné? Asi ne, když jste takzvaně "openminded". Přijmout zodpovědnost za své činy, na to ještě nejsme připraveni. Traumatizovaná společnost, dospělých chlapečků a holčiček, potřebuje čas anebo terapii :))

Lily101
14.02.2022 3 z 5

Na jednu stranu kniha s názory, se kterými se ztotožňuji (viz hormony), na druhou stranu kniha s názory, se kterými moc nesouzním. Toto samozřejmě ještě není na hodnocení.

Jsem ráda, že jsem malinko mohla proniknout do profese párového terapeuta, avšak kniha mě moc neobohatila. Nic nového mi nepřinesla (max. u jedné či dvou skutečností jsem si řekla: “A jo, na to nesmím v budoucnu zapomenout.”).

Kolem této knihy panuje velký boom (aspoň v mé sociální bublině) a já vlastně nechápu proč, neb většina skutečností je naprosto jasná každému, kdo se nad tím-i jen hypoteticky-zamyslí (např. hnát se za vztahem hned poté, co jste jeden ukončili, je nesmysl; hledat partnera, než se cítíte připraveni vztah mít, je nesmysl; ….).

P.S.-Bála jsem se vulgarismů v knize užitých (četla jsem úryvek z knihy na internetu v rámci internetového knihkupectví) a naštěstí se nic takového nekonalo. Kniha je čtivá a vulgarismy se v ní prakticky nenachází.

Mili01
11.02.2022 3 z 5

Zajímavý pohled a názor na věci, o kterých se moc nemluví. Bohužel styl psaní mi moc nevyhovoval.

sara2965
11.02.2022 5 z 5

Pan Vojtko mi velmi sedí jako člověk. Moc hezky napsána kniha. Některé jeho příběhy klientů už můžete znát z vyprávění na YouTube.

Lejčís
27.01.2022 4 z 5

Kniha Honzy Vojtka nabízí vhled do těch hlavních a nejzákladnějších mýtů a stereotypů, které se v našich vztazích objevují. Nezachází moc hloubky, jedná se opravdu o "párovou terapii do kapsy", která skutečně nevyřeší všechny Vaše vztahové problémy, ale poskytne Vám základní přehled o tom, jaké vzorce chování způsobují, že se Vám hůře navazují či udržují vztahy, případně by mohly způsobit rozpad Vašeho nyní spokojeného a šťastného vztahu. Heterosexuálního či homosexuálního. Ale není to jen o vztazích, Honza boří také vžité mýty o tom, že člověk prý nemůže vést spokojený a naplněný život i jako single. No a v neposlední řadě můžete také patřit k těm vyvoleným, jejichž vztah odpovídá přesně tomu, co je v knize popisováno, což Vás ve Vaší lásce jen utvrdí a podpoří, a to taky mnohdy není na škodu :)
Není to kniha, bez jejíhož přečtení nikdy nepovedete spokojený život, ale v oblasti literatury věnující se popularizaci poznatků z oblasti mezilidských vztahů patří jednoznačně k těm lepším už jen proto, že autor k Vám promlouvá více jako kamarád, se kterým se sejdete na kafi, než jako terapeut, a neváhá používat ani nadsázku či mírně ostřejší slova.
Rozhodně se nestane, že byste přečtení litovali, naopak spoustě lidem by přečtení prospělo, hlavně těm tradičně založeným.

NicoleDockaliko
09.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která dokáže člověku hodně předat. Nejen, že autor vyvrací velmi vžité mýty v oblasti vztahů, ale zároveň si člověk během čtení dokáže uvědomit, jaká témata má ve vlastním životě.
Knihu hodnotím jako velmi užitečnou pro vlastní osobní rozvoj v oblasti vztahů.

Nikkiproch
03.01.2022 5 z 5

Skvěle zpracované a čtivé. Určitě se ke knížce ještě vrátím.

heliiinka
14.11.2021 5 z 5

Perfektní. Líbí se mi, že každou kapitolu ukončuje příběhem, kde teorii ukáže na opravdovém příběhu. Je o komunikaci, rozchodech, stereotypech, respektu a kompromisech a jiných "divnůstkách", které vlastě divné nejsou, jsout o jen mýty.

painthers
15.10.2021 3 z 5

Stručné a oddechové čtení o vztazích proložené krátkými příběhy z Vojtkovy terapeutické praxe. Ke knize mě nasměrovala jedna z autorových přednášek pro veřejnost, která byla zábavná a skvěle se poslouchala. V knize toho ale možná zas o tolik víc nebylo, ač pro některé čtenáře to stále mohou být nové a přelomové informace do partnerských vztahů.
Kniha je ale fakt na večerní oddech, dá se sfouknout za chvíli. :-)

dedliipf
09.10.2021 4 z 5

Nesleduji autorova videa, podcasty ani rozhovory - spíš kvůli formátu než že by kvůli Vojtkovi. Takže pro mě byl obsah knih osvěžující a obohacující, protože sama jsem v životní fázi, kdy si porovnávám vlastní předsudky, mýty a obavy s realitou. Vztahy jsou náročné. Už i ten vztah se sebou. Kniha mi dává další možnost o tom pouvažovat. Bez spěchu a s respektem. Trošku víc sebe i druhé přijmout.

Kackap
24.09.2021 4 z 5

Svižně ubíhající a vtipně psané počtení na pár odpoledních chvil. Ačkoli neobsahuje vyloženě šokující a převratné informace, není na škodu si čas od času zopakovat některé základy a popřemýšlet o nich. Navíc se nezřídka stává, že nám některé zdánlivé samozřejmosti unikají. Brala jsem to hlavně jako inspiraci k zamyšlení se sama nad sebou. A v případě, že budete chtít jít více do hloubky, je na konci i seznam doporučené literatury. Přesto se mi o něco více líbí přednášky pana Vojtka, je to ten typ přednášejícího, který umí být zábavný a poučný zároveň.

Ema22
24.08.2021 3 z 5

Srozumitelně napsaná jednohubka, kterou jsem přečetla po chvilkách za dva dny. Kladně hodnotím čtivý styl a případy z terapeutovny. Nových myšlenek jsem postřehla jen pár, ale někdy je fajn si připomenout ty dávno známé.