Vztahy a mýty

Vztahy a mýty https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432620/bmid_vztahy-a-myty-PTu-432620.jpg 4 697 131

"Pořiďte si dítě, to pomůže!" "Rozhodně mu nesmíš psát první!" "Cože? On je ve znamení Raka?! Tak to vám nebude klapat. "Jo, holčičko, pro vztah musíš něco vytrpět..." Kdo ještě nedostal zaručeně osvědčenou radu do vztahu, ať se přihlásí. A podrží ruku nahoře, pokud se jí nenechal zviklat. Přece musí existovat návod nebo vysvětlení, proč ten či onen vztah nevydržel nebo leckdy ani nezačal. Občas nám to připadá směšné, ale není snad nikdo, komu by na harmonických partnerských vztazích nezáleželo. V období singlovství i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje odborně, ale s nadhledem kniha, která zároveň dokáže čtenářům dodat klid. Je to terapeutův gauč v knižní podobě.... celý text

dasha0306
02.01.2023 5 z 5

Nejznámější mýty, kteří dodnes budou i tak tradicionalisti bránit a k tomu vždy jeden až dva příběhy z terapeutovy včetně výsledku. Ne vždy je pozitivní řešení to, že pár spolu zůstane :-) A už to samo o sobě je pro spoustu lidí nepřekousnutelných, ale terapeut vám jen hledá ukotvení, pokládá správné otázky, abyste byli šťastni jako jednotlivci. Pro ty, co neví, že respekt a tolerance jsou různé věci a jedna z nich nemá ve vztahu co dělat a přitom se často zmiňuje. Viděla jsem v knize tolik párů okolo sebe. A jako single z vlastního rozhodnutí i sama sebe. Perfektní na jiný pohled na vztahy a základní trable.

Magdyla.8
31.12.2022 3 z 5

Vojtko je pán na svém místě. Krátké kapitoly utíkaly a příběhy z terapeutovny to jen doplnily. Takové příběhy ze života. Ale nečekejte nějakou radu do života nebo jak mít spokojený a zdravý vztah. Všechno je popsáno jen obecně a někdy mi chybělo delší zpracování nebo jak dále postupovat v dané situaci. Našla jsem tam pár myšlenek k zamyšlení, což se bude určitě hodit do budoucna.

veronika9761
28.12.2022 3 z 5

Autor ma pomerne expresivni projev, ktery ve velke mire prenesl i do knihy. Nejdriv me to bavilo, ke konci knizky uz se mi tahle forma malinko prejedla. Slysela jsem autorem několik rozhovoru, a vetsina myslenek se opakuje v obou techto mediich.

Tebby
12.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem dostala doporučenou od své kolegyně. Že jí hodně pomohla. Já jsem sice ve vztahu spokojená, ale vždy je na čem pracovat. Takže proč se nevzdělat v něčem novém.
Bohužel se ale ukázalo, že opravdu nejsem cílovou skupinou. Z celé knihy mě zaujaly převážně dvě myšlenky:
1. člověk by měl hledat vztah ve chvíli, kdy je na něj připravený, ne ve chvíli, kdy je sám.
2. člověk by si neměl obestavět svoji osobnost okolo svého partnera, protože pokud by se rozešli, tak by se jeho osobnost mohla zhroutit.

mauvais-ange
12.12.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když jsem hodně obsahu už znala díky Vojtkovým přednáškám. I tak bylo ale přínosné si ji přečíst. Jednu hvězdu dávám dolů, protože bych byla ráda, kdyby byly některé věci probrány více do hloubky. V určitých pasážích autor myšlenku jen nakousl a už úplně nedokončil. Scházelo mi také, že u případu z terapeutovny v druhé kapitole nebylo napsáno, jak vlastně dopadl. Je to škoda, protože u všech ostatních to bylo. Velké plus je samozřejmě v tom, že knihu napsal párový terapeut, kterého pokládám za opravdového profesionála. Vyvrací jednotlivé mýty, přitom ale zdůrazňuje, že každý vztah je jiný a nedává nějaké obecné rady, po kterých bude váš vztah už navždy "dokonalý". Kéž by bylo takových knížek od českých autorů více.

petrarka72
03.12.2022 5 z 5

První audiokniha, kterou jsem po dlouhé době nenechala "viset", ale zvrátila se k ní a zhltla ji na tři posezení. Nejen proto, že mi sdělila několik nových informací a nabídla pár důvodů k úvaze (na vztahy skutečně nikdy nebudu odborník), ale i pro autenticitu autorova podání.

pedroK
29.11.2022 4 z 5

Názory pana Vojtka mají hlavu a patu. V některých tématech má tak brutální pravdu, že jsem musela knihu na pár dní odložit a rozdýchat si témata, která se mě dotkla. Stojí za přečtení a přemýšlení.

kotatkoz
06.11.2022 5 z 5

Must have do každé knihovny :) Dobře se to čte a rozhodne to stojí za zamyšlení. Možná dobré si pustit nebo zajít na nějakou z Honzových přednášek, zajímavý člověk i názory.

Audrina
31.10.2022 5 z 5

Honzu Vojtka mám hodně ráda, líbí se mi, jak lidskou formou dokáže přiblížit poměrně komplikovaná témata jakým jsou vztahy.
Pokud jste ale slyšeli nějaký jeho podcast nebo četli rozhovor, nedozvíte se zase tolik nového. Není ale od věci to mít utřízené i v papírové podobě.

daza.dt
03.10.2022 5 z 5

Pana Vojtka mám ráda i jeho roztomilý osobitý způsob jak přednáší a prezentuje se. Knížka je jednoduchým shrnutím jeho častých témat diskuzí, které si můžete najít např. na Youtube. Přehledné krátké kapitoly na konci s příběhem z praxe. Doporučuji.

Runinka
17.09.2022 4 z 5

Pěkně shrnuto o vztazích. Doplněno o příklady z praxe.

klara.franta
12.09.2022 4 z 5

Pokud máte rádi Honzu, budete mít rádi i tuto knihu. V mnoha momentech, jsem přímo z knihy slyšela Honzu mluvit. Tím, že ho sleduji a znám z přednášek, mnohé z knihy už jsem slyšela. Přesto mě kniha bavila, nejvíc asi za každou kapitolou příběh z terapeutovny.

dani.mertova
28.08.2022 2 z 5

Bohužel jsem z knihy moc nadšená nebyla. Asi mi moc nesedl styl autorova psaní, a taky byly některé kapitoly pro mě poměrně nudné, protože nic nového a stěžejního nepřinášejí. Občas jsem si u některých vět řekla - jo, tohle je fajn si připomenout - ale opravdu občas.

Turmee
25.08.2022 2 z 5

Kniha je čtivá, kapitoly krátké, věnuje se snad všem mýtům ohledně vztahů. Příběhy z praxe byly zajímavé. Tady ale chvála končí.
Nic nového ani zajímavého jsem se nedozvěděla. Spíš mě překvapilo, že někdo ještě vážně těmto mýtům věří. Většina z nich se dá "zbořit" s použitím zdravého selského rozumu. Navíc se čtenář vlastně nedozví, jak to dělat správně. Nebo jak pěstovat zdravý vztah od začátku. Většinou by asi všichni měli začít na terapii a pak chodit na preventivní schůzky.
Jazyk byl na mě až příliš hovorový a moderní. Určitě nejde o odbornou publikaci. Snad jen seznam knih na konci je zajímavý a některé další knihy určitě stojí za přečtení.

valda
04.08.2022 3 z 5

Jan Vojtko je aktuálně celkem trendy vztahový terapeut. Určitě zaslouženě. Stejně jako tato kniha příjemnou nenásilnou formou vyvrací mnoho bludů co se za generace kolem vztahů nashromáždilo a mnoho lidí jim dosud věří. Na knize se mi líbilo, že je plná příkladů, vycházejících ze zkušenosti jeho klientů.
Zároveň musím říct, že jsem v knize nic pro mě objevného nenašel, ale je fajn si to sem tam zopakovat. Takže: "Respektujte, naslouchejte a nechovejte se jak kokoti." (No to se lehce řekne :-))

josska
30.07.2022 5 z 5

O knize jsem slyšela samou chválu,,tak jsem šla do ní,,je to přínosné,obohacující i případy z terapeutovny jsou zajímavé..poslouchala jsem jako audio,byla to jednohubka...

adorjas
26.07.2022 4 z 5

P. Vojtka veľmi príjemne rekapituluje jednotlivé mýty a predsudky, ktoré vo vzťahoch (hlavne párových) fungujú. Ľudský, humánny a individuálny prístup. A hlavne, empatia aj po rokoch práce! Keby každý terapeut fungoval a pristupoval k svojej práci takto, tak na terapiu chodím už dávno. A keby každý terapeut napísal takúto knižočku, tak možno aj laik by sa ľahšie rozhodoval, ku komu by sa zveril. Veľmi dobre spísané kapitoly, napríklad kapitola o tolerancii/kompromise/dohode mi doteraz rezonuje v hlave a premýšľam nad ňou! Pomyselnú hviezdičku strhávam za slová mladá slečna, kde takto popísal svoje klientky takmer v každej kapitole- stačilo by napísať žena. Takto, mala "slečna" (aspoň pre mňa) negatívnu konotáciu.

Janina2609
15.07.2022 5 z 5

Knihu doporučím všem bez ohledu na to, zda mají problémy ve vztazích nebo ne. Je napsaná lehce, čtivě, sympatickým (ačkoli ho neznám, ale působí tak) odborníkem. Jeho rady jsou použitelné v životě, proložené skutečné kazuistiky dojem ještě umocní. Pár věcí jsem si vzala k srdci, i když mám zdánlivě vztahy bez problémů. Fakt dobrý…

adela855
12.07.2022 2 z 5

Já teda všeobecné nadšeni nesdílím. Kniha nepřináší nic nového, většinu informací člověk zná, ale ok, může byt dobré, si je uceleně připomenout. Nicméně kniha je povrchní, psaná velmi jednoduchým jazykem, až jsem měla pocit, že čtu slohovou práci namísto odborné publikace. A jak už někdo níže zmínil, doporučení si občas protiřečí, což celkový dojem taky kazí.

brunettlibrary
28.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha plná zajímavých informací. Líbí se mi jak autor o výtazích mluví, odborně ale přitom s nadhledem. Oceňuji, že teorii podkládá praxí, které on má dostatek. Knihu doporučuju všem!