Vzpomínky na budoucnost

Vzpomínky na budoucnost https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114714/vzpominky-na-budoucnost-1991-114714.jpg 4 509 72

Nevyřešené záhady minulosti. Odkud se vzaly technicky dokonalé monumenty, které bychom ani dnes, vyzbrojení poznatky moderní vědy, nepostavili? Co znamenají staré kresby podobné kosmonautům? Byli to "bohové", či mimozemšťané, kteří oplývali neuvěřitelnými vědomostmi potřebnými k zvládnutí náročných staveb, jež lidstvo ohromují po staletí? Záhady minulosti nelze zdůvodňovat jen podle dnešních měřítek. Autor nám nabízí i jiná vysvětlení.... celý text

Literatura světová Historie Záhady
Vydáno: , Dialog

Erinnerungen an die Zukunft , 1968

quidolev
08.12.2019

Pan autor by našel mimozemšťana i v mojí polívce.

Johhanka79
30.11.2019 4 z 5

Ale tak chvílemi jsem se královsky bavila a zasmála. S částí se ztotožňuji s částí ne. Některým "věcem" věřím, jiným ne. Knížka je čtivá a poutavá. A někdy, se myslím opravdu zasmějete tomu, jak autor některé věci vtipně (nečti lživě!) napsal.

knihoun
24.11.2019 odpad!

eh, eh, co to musí být za diagnózu člověka, který se podívá na obrázek Indiána s pěkným náhrdelníkem s plochými kamennými korálky (typ, který místní mimochodem nosí dodnes a prodávají na stáncích) a začne přesvědčovat všechny, kteří jsou ochotni poslouchat, že to přece vůbec není náhrdelník, ale úplně jasná klávesnice od počítače, kterou si dotyčný velmi prakticky pověsil těsně okolo krku... A ne, tohle přece není čelenka z papouščího peří, ale samozřejmě co jiného než přílba od skafandru s anténkama - atakdále a tak podobně na mnoha stranách. muhehe. Jako já netuším, jestli existují mimozemské civilizace, ale tahle osoba k jejich poznání opravdu nakročeno nemá, kšeftař s lidskou naivitou

Lessana
04.11.2019 5 z 5

"Spomienky na budúcnosť jestvujú. Čo dnes ešte nevieme, je utajené vo vesmíre. Niektoré tajomstvá sa azda objasnia. Dnes, zajtra, raz. Vesmír nepozná čas a ani jeho pojem."

Toľko citát na úvod z najpopulárnejšieho spochybnenia oficiálnej histórie, archeológie a náboženstiev inšpirujúceho k ďalším úvahám, štúdiu a, samozrejme, k pochybovaniu :). O bájach, ktorými je ľudstvo roky rokúce kŕmené, lebo to tak komusi vyhovuje...
Däniken sa podujal na odvážnu cestu: ukázať ľudkom, že informácie, ktorým veria od školských čias, sa nezakladajú na skutočnosti.
Nazca, staré podrobné mapy, tajomstvá Tiahuanacu, púšte Gobi, Biblie, Eposu o Gilgamešovi, Mahábháraty, šľachtenie ľudskej rasy "nebeskými synmi", rovnaká "fantázia" autorov pradávnych kníh, malieb a výrobkov po celej Zemi, dokonalosť pyramíd či iných megalitických kamenných stavieb, mumifikácia a hibernácia, telepatia, perfektná znalosť astronómie, matematiky a iných vied našich predkov, tzv. UFO - to sú témy, ktoré nijakého zvedavého ducha nenechajú chladným.
Autor si neodpustil štipľavú iróniu, no verím, že jej šikovné zmiešanie s humorom a nadhľadom pozorní čitatelia vnímajú ako naliehanie na zobudenie sa z klamu, v ktorom sme sa ako ľudstvo ocitli.
Úderné a silné aj po rokoch od vydania!

Veruci
16.08.2019 3 z 5

V 70 letech to musela být bomba. Dnes mi to připadá trošku vyčpělé, nicméně stále ještě dost poutavé a místy nutící k přemýšlení. Nakonec, mám docela ráda konspirační teorie, i když je beru spíš jako pohádky pro dospělé. Kdyby nic jiného, kniha ve mně probudila touhu ta tajemná místa navštívit, nebo si o nich alespoň něco dalšího přečíst.

Dřiša
26.04.2019 4 z 5

poutavé čtení

Balthazar
05.04.2019 3 z 5

Zajímavé a poutavé čtení, stejně jako ostatní knihy autora, někdy, řekla bych, trochu přikrášlené, ale i tak zajímavé :)

Greenfingers
22.03.2019 3 z 5

Před téměř padesáti lety jsem tuto knihu doslova hltal. V té době jsem zvažoval své možnosti, kam po střední škole a čtení Dänikena mě inspirovalo natolik, že jsem se chtěl věnovat archeologii. Ovšem tento obor se na VŠ otevíral jen jednou za několik let a pravděpodobnost úspěchu byla velice nízká. Proto jsem zvolil "jistotu" a nakonec vystudoval ekonomii.
Nahlíženo dnešníma očima, Däniken už nemá to kouzlo, co měl v době mého mládí. Samozřejmě, existuje ještě spousta záhad, které zůstávají nevysvětleny. To však neznamená, že bych jim měl přikládat nějaký nadpozemský původ či příčinu. Tak nakonec vznikala i různá náboženství. Lidské poznání bylo v těch dávných dobách na velmi nízké úrovni a přírodní úkazy byly vysvětlovány jako zásahy boží. Postupem času se díky vědě mnohé věci již spolehlivě vysvětlily, avšak víra nadále přetrvává (a já ji nikomu neberu). Já spíše spoléhám na tu vědu. Jednou se možná naše znalosti přiblíží k maximu, ale nikdy dle mého názoru nedokážeme pozměnit či zrušit působení přírodních zákonů. Pokud jim ovšem dokonale porozumíme, můžeme (a musíme) je využívat v náš prospěch.

kapr
12.01.2019 5 z 5

Kniha vás v každém případě zaujme. UFO, těžko říct, osobní zkušenost nemám, z okruhu osob které jsem znal, už by se nějaké svědectví našlo. Já sám jsem přesvědčen, že může i v 90 - 99% jít o vědomé i nevědomé podvody a omyly. Ale přesto, i to pouhé jediné procento, či promile stačí k tomu, aby na tom s vysokou pravděpodobností něco bylo. Domnívám se, že jde ve všech těchto případech o směs všeho možného, čemuž už nasvědčuje skutečnost, že jsou tyto objekty navzájem přinejmenším tvarově velmi odlišné. Zřejmě jde o směs pozemských technických vynálezů pocházejících z mnoha známých i neznámých zdrojů, projevů pozemských i mimozemských cestovatelů v čase nebo postoru. Mne tato otázka zase tak moc neoslovila, spíše mne zaujaly nálezy předmětů jejichž účel si dokážeme dnes jednoduše vysvětlit, při tom jde nejčastěji o předměty nalezené v podzemí ve vrstvách které doposud nebyly pokud je nám známo v posledních stoletích narušeny, zvláště pak jde o předměty, které byly nalezeny přímo zarostlé v hornině. Samozřejmě, opět je možné argumentovat různými podvody, ale opět stačí to jediné procento, nebo promile, k tomu abychom si položili onu vtíravou otázku. Kolikrát už kdysi byl na této planetě život, kolikrát už zde byla společnost na naší, nebo i vyšší úrovni, a kolikrát již byl tento život, často mnoha různými způsoby zničen. Velice se těším, i když se toho zcela jistě nedočkám, co nám odhalí Antarktida po tom, až se zbaví ledového příkrovu. Samozřejmě to bude velká zkouška pro lidstvo. Onen ledový příkrov se změní ve vodu a hladina oceánů odpovídajícím způsobem stoupne, což vyvolá obrovské, pro nás dosud nepředstavitelné stěhování národů. Současně se probudí k životu dávno zapomenuté, a pro nás vlastně dosud neobjevené organismy, zvláště ty nejmenší, které pro nás současně budou i těmi nejnebezpečnějšími. Celý, pro nás nový kontinent bude jednak odhalen, ale nelze vyloučit, že po ztrátě tlaku ledového příkrovu se současně možná i poněkud zvedne. Možná tam nic zajímavého neobjevíme, já si ale myslím, že i za těch nejpřízemnějších předpokladů půjde o mnohé epochální objevy. I když budeme uvažovat jen o pro nás zaniklých, nebo zpravidla nikdy neexistujících formách života, rostlin i těch nejdrobnějších živočichů, půjde o nepředstavitelný přelom vědeckého poznání.
Je ovšem otázkou, zda v takovém okamžiku bude naše lidská společnost ještě vůbec natolik životaschopná, aby mohla tuto příležitost využít.
Knihu rozhodně doporučuji každému kdo ji doposud nečetl. Ale, ... buďte kritičtí, a o každém z předkládaných faktů nezapomeňte pochybovat!

DuchDoby
26.12.2018 2 z 5

Čtenáři okolo třináctého roku budou bezesporu nadšený. Ostatní 13+ jen kroutí hlavou a říkají si...Erichu, Erichu ty zas jedeš velký level blábolů a fantazie.

SSTknihy
27.09.2018 3 z 5

Originální teorie o dávné minulosti našich předků. Autor chytře využívá všech neobjasněných záhad, nejasností, citací z bible a archeologických objevů, aby podpořil svou teorii, že nás kdysi navštívili tajemní astronauti, kteří se zasadili o rozvoj naší společnosti. I když spousta věcí byla od doby vydání této knihy už vyjasněna nebo vyvrácena, nikdo nemůže upřít Dänikenovi jeho prvenství a originalitu, od kterých se pak odrazili mnozí další. A přiznejme si, že semínko pochybnosti nebo alespoň zájmu zasel skoro v každém čtenáři.

Hobo
18.09.2018 2 z 5

Ve své době jsem podobná díla hltal a Däniken patřil k jedničkám. Podobně jako u Adigiotta dnes jde pouze o vzpomínku na minulost. Nadšení vystřídal kritičtější pohled až skepse. Přesto šlo o důležitý příspěvek k životnímu rozhledu, který významně přispěl k tomu, abych nepřebíral mechanicky školní pravdy a pochopil, že svět je mnohem složitější, než je nám předkládáno a i než se nám zdá. Däniken mě učil relativismu.

Adigiotto
29.05.2018 2 z 5

Kedysi na základnej škole povinná literatúra amatérskych disidentov, ktorých nebavil marxisticko-leninský historizmus. Dnes je kniha založená na okraji police ako muzeálny artefakt, ako kuriozita, ako spomienka na minulosť.

Leipreachán
27.04.2018 5 z 5

Pěti hvězdičkami nehodnotím aktuálnost, ale nadčasovost. V 70. letech Erich von Däniken jako první autor dokázal vyvolat diskuzi na téma bohové a mimozemšťané. Po právu se může považovat za průkopníka a popularizátora.
Nevadí mi, že se občas nechává unášet fantazií a mnohé teorie byly vyvráceny vědou. Stejně si zaslouží uznání!

Marekh
07.04.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem si v milosti půjčil od dědy. Kniha se mi líbila. Je řada otázek na zamyšlení. Každopádně neplánuji číst další knihy od tohoto autora.

Citát z knihy, který mne oslovil:

V Andách nacházíme ledovcové hroby, na Sibiři ledové, v Číně, v oblasti Sumerů a v Egyptě skupinové hroby i hroby jednotlivců. S mumiemi se setkáváme vysoko na vzdáleném Severu i v Jižní Americe. Všichni tito mrtví byli pečlivě opatřeni a připraveni na své pozdější vzkříšení. Všichni byli vybaveni nezbytnostmi pro nový život a všechny hroby byly založeny a vybudovány tak, aby vzdorovaly tisíciletím. Je to náhoda? Jsou to jen rozmary – ovšem prazvláštní rozmary – našich předků? Nebo snad existoval nám neznámý starý slib tělesného vzkříšení? A kdo mohl tento slib dát? V Jerichu byly odkryty 10 000 let staré hroby a v nich nalezeny 8000 let staré hlavy, modelované ze sádry. To je samo o sobě podivné, protože obyvatelé prý tenkráte ještě neovládali hrnčířství.

Pavelpi
06.04.2018 3 z 5

Knihu jsem dočetl,ale nic moc.Kdysi dávno jsem viděl film a nadšení ve mně také nevzbudil.Chaotické přeskakování z místa na místo a za vším jsou mimozemšťané.V dnešní době už je dost věcí vysvětleno (např.sochy na Velikonočním ostrově atd.).Spíše si myslím,že něco autor přečetl a něco si domyslel.V dnešní době už tomu snad ani nemůžeme věřit,že je to tak,jak autor píše.Na druhou stranu je kniha zajímavě napsaná,pokud jí bereme jako Scifi.

jaroiva
11.03.2018 4 z 5

zamlada jsem to Dänikenovi "žrala i s navijákem". Knížky mě hodně bavily. Díky němu jsem se moc těšila do Peru. Let nad planinou Nazca byl pro mě ohromný zážitek, skutečně fascinující. Nedovedla jsem si vysvětlit, že by bylo možné, aby to bylo jinak, než podle Danikenovy teorie.
Ale před dvěma lety jsem četla Od knoflíkové dírky k rozluštění záhady Nazca od J.Sonneka. Ten tak krásně elegantně vysvětlil svou jinou teorii, že dnes už Dänikenovi nevěřím. Ale za to, jak mě dokázal na dobrých 20 let zblbnout, si zaslouží 4*

starman
19.09.2017 1 z 5

Je zaujímavé, ako sa človek vyvíja. Keď som bol mladý, doslova som "žral" konšpiračné teórie, UFO atd. Otvorený novým veciam som samozrejme aj teraz, ale už neprijímam nové "fakty" bez premýšľania. Od tohto autora som prečítal pár kníh, ale stačilo. Pripúšťam, že Zem pokojne môže byť navštevovaná mimozemšťanmi, ale vidieť ich prakticky všade, je už príliš. Príde mi, že Dänikenov spôsob uvažovania a dokazovania je presne opačný, ako by mal byť. Nájde si čokoľvek, čo je aspon trochu opradené záhadou, alebo to momentáne nevieme celkom uspokojivo vysvetliť a bác - určite sú v tom mimozemšťania. Čo na tom, že sú možné aj iné, alternatívne vysvetlenia? Mimozemšťania sú predsa cool. A ľudia nechcú pravdu, ľudia chcú senzácie. Keby som ja vedel v kuchyni variť z vody tak, ako vie autor z vody písať, tak už by som asi mal niekoľko michelinských hviezd. Každopádne sa autorovi nedá uprieť obchodný talent. Objavil dieru na trhu, cez ktorú sa mu sypú dobré peniaze, tak prečo to nevyužiť? Jeho tvorba sa aspoň pre mňa prakticky ale nijak nelíši od bulváru, aj keď zdanlivo má pôsobiť seriózne.

Marbo
13.09.2017 5 z 5

Poprvé čteno v rozpuku mládí, letos náhodou ukořistěno na nádraží. Co říci ?
Ano, mnohé je překonané, ano, je to zaujaté a voluntarismu je zde na kila. Přesto dávám plné hodnocení. Proč ?
Protože kniha je ztělesněním dobré argumantace, oproti jiným "ufologům" autor netlačí na pilu, spíš postrkuje k zamyšlení, navíc je to opravdu dobře napsáno, kniha se dá přelouskat za den. Závěrem se taky musím přiznat k sympatiím - doufám, že nejsme sami a třeba se nějakého randevous dočkáme.

hanak_v_exilu
07.09.2017 4 z 5

Podle odhadů astronomů existuje v Mléčné dráze zhruba 100 miliard kamenných planet obíhajících okolo stabilních, dlouho žijících hvězd. Zhruba 6 miliard z nich leží u hvězd typu G,K,L, takže mohou být dost daleko aby neměly vázanou rotaci, a zároveň na nich byla možná přítomnost kapalné vody. A z těchto šesti miliard leží cca miliarda v obyvatelné zóně galaxie. Takže prostor pro život tu je, ne že ne. Ovšem co se týče návštěvy mimozemských civilizací na Zemi, tak jsem velice skeptický. Nic z toho co předložil Erich von Däniken ji nepotvrzuje. Koneckonců od roku 1969 jenom samotná archeologie dost pokročila, a jeho vývody se dají vysvětlit - a mnohdy byly vysvětleny, úplně jinak a mnohem přízemněji. Za přečtení kniha určitě stojí. Jako literatura faktu však selhává prakticky ve všem.

Kniha Vzpomínky na budoucnost je v