Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394514/bmid_vzpominka-na-zemi-SG4-394514.jpg 4 976 976

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host
Originální název:

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010


více info...

Přidat komentář

Ondra148
28.05.2024 3 z 5

Po tom, co mě druhý díl docela zklamal, jsem nečekal od třetího už vůbec nic. A byl mile překvapen. Až na hlavní hrdinku a její kamarádku, které mě v celé knize dost štvaly, je to zdařilé sci-fi. Jsou tam skvělé momenty a myšlenky. Postavy se nicméně pořád chovají jako idioti a dialogy jsou naprosto pitomé, ale na to už jsem si nějak asi zvykl.

Celkově jsem ze série celkem zklamaný. A (nevěřil bych ze je tohle vůbec možné) myslím si že Netflixu se podařilo překonat seriálem knižní předlohu.

Alvari
26.05.2024 5 z 5

Sluneční soustava, lidstvo a vesmír obecně si toho v posledním díle prošel vcelku dost. Začali jsme na našem písečku, Sluneční soustavě. Svým "návratem" nás poctili Trisolarané. Podívali jsme se blíže i na dění okolo Blue Space a Gravity. No a pak tu byla Sin, Aj, Tchien-ming i s jeho pohádkami a I-fan. Pohybovali jsme se nejprve krůčky ve vesmírném měřítku mravenčími, pak většími a nakonec došli velice daleko. Nakonec jsme ale stejně přišli na to, že všechno jednou skoční. Jak to skončí, to je však otázka druhá.

"Věčnou nocí ramene Orionu se jako meteority mihly dvě civilizace a vesmír si jejich záři zapamatoval."


alef
03.05.2024 4 z 5

„Žádné posvícení netrvá věčně. Všechno jednou skončí! Všechno.“

„Kdysi … věřila, že svět a život jsou sice navenek drsné a nehezké, ale na samých hranicích mikro- i makro- škály je vše harmonické a krásné. … Nyní však začalo vycházet najevo, že všední život je naopak krásnou ulitou a mikrosvět uvnitř, jako i makrosvět, který ji obklopuje, je ohyzdný a chaotický.“

Vesmír je totiž nebezpečným místem pro život.
Vesmír, tak, jak si myslíš, že ho znáš, ve třech dimenzích, je temný les …
… každý další vyšší stupeň pak pozře ten nižší – to je princip!
Protože vesmír to nejsou jen „naše“ tři dimenze, jsou i další, a už hned v té čtvrté, zdá se, není NIC, a tak i temný les tu ztrácí svou podstatu, své opodstatnění – je jen bezmezná prázdnota … „jsem hrobka“!
Člověk při pohledu ven ze „svých“ tří dimenzí ztrácí VŠE – svět, existenci, sebe!
A bytí se stává absurdním!
Naivní lidstvo!
... věky se přerodilo v téměř feminní svět, kde princip temného lesa už nemá své místo, a tak se řítí ke svému mrazivě velkolepému finále!
A s ním i celá Země …
Odstraníte-li totiž z povrchu zemského parametry života a podíváte-li se, jak by se Země vyvíjela bez něj, zjistíte … „Co je to?“ … „Země, bez života.“ … „Ale…kde jsou oceány?“ …“Nic, ani řeky, celý povrch je suchý jako troud.“ … „Chcete říct, že bez života by na Zemi neexistovala voda?“ … „Úplná pravda je ještě extrémnější … život je jen tenký zranitelný povlak na povrchu planety ….“
Jak by asi vypadal vesmír bez života?
„Kdysi jsme přistáli na Měsíci? … a co z toho? Akorát hovno.“
Válečné éry se pravidelně střídají s časem rozkvětu, jak tomu je už od úsvitu lidských dějin, navzdory technologickému rozmachu … i když už lidé vypouštějí sondy do hlubokého vesmíru, cestují časem do vzdálených galaxií, technologický výzkum akceleruje … stejně to je všechno jen zoufalý pokus!

„Dnes je ale krásný večer, dnes se bude dobře vzpomínat.“

Četba to není zrovna odpočinková, lidské dějiny – minulé i budoucí nejsou zrovna procházkou růžovým sadem, ale naopak trnitou cestou skrze kruté události … v příběhu se proplétá co bylo a co bude, nemůžete si být jistí, co je právě teď, a jestli vůbec je, nějaké právě teď. Každopádně vše, co se stalo i co se teprve stane ovlivňuje jedno druhé a zdá se, že události nemají žádné hranice …
A tak je možné snadno detekovat všudypřítomné pocity – hrozby, strachu, úzkosti, deprivace, ale, skoro překvapivě, i eufórie, bezbřehého optimismu a naděje?
Vzpomínka na Zemi je tak ještě mnohem víc, než předchozí dvě části, existenciálním příběhem - hlavně o lidské naivitě!
Důležitou roli tu totiž hrají vesmírné mimikry – kdo nejlépe zvládne umění úskoku a klamu – vyhrává? A dá se vůbec vyhrát? Dá se alespoň přežít?
… kolaps vnějšího kosmu … existenci na nezávislé časové ose … zhroucení do singularity … nový velký třesk …
Dá se vůbec přežít odhalení skutečné povahy vesmíru?

V časopisu Respekt jsem se dočetla, že autor v poslední knize řeší „věci určené bohům“ … s tím můžu jen souhlasit.
Vesmír je totiž, zdá se, opravdu dost šíleným temným lesem …

„Copak tebe nejímá úžas, když se v noci podíváš na hvězdy?“
„Já se v noci na nebe nedívám.“
….
„Většina lidí miluje jen iluzi.“

borama
01.05.2024 5 z 5

Celá trilogie mě bavila, všech ~1800 stran, neuvěřitelně pestré čtení! Zatímco na jedničce a dvojce se mi líbilo, že fyzika tam má stále zřejmý kontakt s nám dnes známou realitou (mj. proto, že byla uměle přibržďovaná), trojka toto vše rozvolňuje, ale asi právě proto, že staví na předchozích dílech, mě to nijak nerušilo, a to nejsem žádný velký fanda "létání světelnými rychlostmi".

Dvojka a především pak trojka pro mě mj. zhmotnily nový rozměr existenciální úzkosti - z temnot hlubin vesmíru a nekalých úmyslů různých tam žijících bytostí, z relativismu času, potažmo i základních fyzikálních zákonů. Jako by mi autor v knize ukázal průhled do vyšší dimenze své mysli, s neuvěřitelným množstvím nových obzorů a zákoutí, které jsou všechny přitom vykreslené velmi detailně a vzájemně spolu souvisejí. Nevím, zda to byla součást autorova záměru, ale trochu víc si zase vážím toho, že právě vyšlo Slunce, čas i prostor jsou víceméně stejné jako včera a celá naše civilizace má to štěstí, že může prožít další den.

Adapa
21.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Třetí díl podruhé dočten a zůstávají jen krásné vzpomínky na tuto trilogii. Snad se Liou Cch´-sin do tohoto světa ještě vrátí.

Poslední díl trilogie je nejdelší, ale také nejslabší. Chybí mi oblíbené postavy z prvního i druhého dílu. Na začátku se vracíme do začátku krize, ale vše je takové uspěchané. Dlouho mi trvalo než jsem si ve druhém díle zvykl na meditátora a oblíbil si ho. Hlavní hrdinka třetího dílu si ke mně cestu nenašla. Naivní, hloupá, nelogická a neustále chybující nesympatická vědkyně.

Kniha je plná neskutečných zvratů a pádů. Je zde spousta vaty. Sestěhování lidstva do Austrálie je podrobně popsáno na desítkách stran, ale pak na několika řádcích zvrat a sestěhování zrušeno a svět poté popsán jen stručně.

Od chvíle, kdy došlo ke zničení Sluneční soustavy, mě knížka přestala bavit. Konec jsem dočítal už jen z povinnosti. 19 milionů let dlouhý let, vícedimenzní vesmír, kapesní vesmír apod. Už vím, proč mi od základky vždy vysvědčení kazila trojka z fyziky – prostě na toto nejsem.

Knížka měla skončit druhým dílem, bylo by to tak lepší. Přesto, když už byl třetí díl napsán, je potřeba si ho přečíst.

tom2843
15.04.2024 1 z 5

Po nadšení z prvních dvou knih obrovské zklamání. Nejraději bych tuto třetí knihu vymazal z paměti a skončil ve dvojce. Z meditátora, který mi přirostl k srdci, mne autor přenesl k ženě, kterou absolutně nechápu, je mi nesympatická, chová se naprosto blbě a vůbec jí to nevadí,... jo a dvakrát zničí celou Sluneční soustavu. Z chytré vědecké knihy, kde se bojuje o přežití Země, se dostaneme do pseudofilozofování, úplně mimo prostor a čas a Země nám je nakonec úplně ukradená. Nikdy jsem nezažil, že by mi poslední kniha série tak moc ničila radost z těch předházejích. Ach jo.

Lokina
03.04.2024 5 z 5

Jsem na sebe docela pyšná, že jsem sérii nevzdala a přečetla ji do konce. Už během prvního a druhého dílu jsem měla problém porozumět vědeckým pasážím a i u tohoto dílu tomu nebylo jinak. Čtení mi sice trvalo o něco déle, ale nakonec jsem svým způsobem pochopila oč tam běží. Během čtení jsem tak neměla rozpačité pocity, zvláště při dočtení konce.
Některé kapitoly byly velmi čtivé a napínavé. Jindy se příběh vlekl a měla jsem co dělat, abych udržela pozornost. Svým způsobem k tomu přispěla i postava Sin, která byla až moc přecitlivělá. Chyběl mi Ta'Š a jeho humor.
Konec knihy na mě působil tak, že jsem cítila smutek, úzkost a titěrnost své existence. Prostě to skončilo tak rychle, nijak velkolepě, epicky. Jednoduše to skončilo melancholicky krásně.
A teď mě čeká seriál. Mám ale tušení, že knižní předlohu to nepřekoná.

zdenek8422
23.03.2024 3 z 5

Celkové hodnocení série 85%. Prvních asi 170 stran 1.dílu - horko těžko jsem se prokousával, pak už paráda. 2.díl opět pomalejší začátek, ale celkově rychlejší rozjezd - celkově nejlepší díl. 3. díl - nesympatická hlavní postava, utahané, zbytečně dlouhé nudné popisné pasáže - nejslabší díl (ústřední postava 3.dílu dost ovlivnila mé celkové hodnocení série). Konec nic moc.
Kvality má série nesporné. Mnoho skvělých originálních myšlenek a návrhů řešení různých situací.
PS: Luo Ťi byl a je frajer.

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Zakončení Cch'-Sinovy trilogie bylo po poněkud roztahaném prostředním díle celkem svižné, přestože i tady by se dalo dost stránek ubrat. Hlavním protagonistou je tentokrát Sin, se kterou jsem se nedokázal sžít tolik jako s hlavními hrdiny předchozích dílů.
I zde se nachází mnoho námětů k zamyšlení a také mnoho faktických chyb. Zachována zůstává struktura pomalejšího rozjedu a velké závěrečné gradace. Musím přiznat, že tady mi připadalo, že závěr přišel příliš náhle a bez varování. Určitě bych si ho více užil s pomalejším nástupem. Možná byl i příliš megalomanský. Přesto velmi zajímavý.
V tomto díle se série dostává žánrově do plnohodnotné space opery a myslím, že se začíná odklánět od "hard" sci fi, což není rozhodně na škodu, ale i tak se mi asi nejvíce líbil jemně mysteriózní první díl série. Velmi rád bych si někdy přečetl knihu věnovanou putování Gravity a Blue Space.
Tato kniha je pro mě stejně jako předchozí na rozhraní čtyř a pěti. Vzpomínka na Zemi je podle mě lépe zpracována, než Temný Les, který se mi zase více líbil konceptuálně. Dám tentokrát slabších 5* pro vyváženost.

Deia
01.03.2024 5 z 5

Na tento záver som sa veľmi tešila a veruže bol parádny. Síce spočiatku som bola mierne zmätená, pretože príbeh začína úplne niekde inde ako kde skončil v druhej časti a taktiež je tam opäť veľa nových postáv, ale rýchlo som sa zorientovala. Táto časť ma bavila najviac zo všetkých a od čítania som sa väčšinou nemohla odtrhnúť. Autor sa až tak nezameriava na postavy, ale na dej, takže aj tu to celkom skáče, roky rýchlo ubiehajú, aj keď konečne tu máme takú hlavnejšiu postavu a tou je Sin. A spolu s ňou prežívame všetky udalosti, ktoré sa dejú a je to ako na váhach - raz to vyzerá, že ľudstvo bude zničené, potom zase že nie, o chvíľku zas áno... Ako to, čo autor vymyslel, je niečo neskutočné. A to hovorím ako človek, ktorý veľmi sci-fi nečíta a vedeckým veciam vôbec nerozumie a tých tu bolo viac než dosť, ale vôbec mi to nevadilo (aj keď pochopenie sa mi na mnohých miestach vyhlo). Celý čas som si hovorila, že to bude kniha na plný počet, ale úplný koniec mi veľmi nesadol, tam už toho bolo na mňa príliš. Celú trilógiu rozhodne odporúčam prečítať a aj ja sa k nej niekedy určite vrátim.

H67
28.02.2024 1 z 5

Přiznám se, že tohle už jsem nedal. Jsem zastáncem toho, že každá kniha si zaslouží dočíst, ale tady jsem to někde okolo půlky vzdal a zbytek alespoň narychlo prolistoval. Nelogické chování nesympatických postav, střídání extrémně nudných pasáží s kapitolami, kde naopak děj letí rychlostí tří zvratů za odstavec, skoky v čase se počítají na staletí, 2D bomby... skoro mám chuť zvednout hodnocení předešlých dvou dílů, protože v porovnání s tímhle jde o super čtivá díla.

gaidzin
08.02.2024 5 z 5

Po prvních dvouch dílech jsem si myslel, že vím, co očekávat od toho třetího. Nemohl jsem se mýlit víc. Zničí Trisolarané pozemskou civilizaci? Nebo naopak? Nebo se zničí navzájem? Nebo budou spolupracovat? Pan Cch'-sin opět posunul mantinely příběhu a z pohledu vesmíru je to totiž úplně jedno. A to jak podle vesmírného prostoru, tak i vesmírného času. Doslova.
Myšlenek je zde opět spousta, já si opět vybral jednu, která mi zarezonovala.

"Tahle posedlost domovem a půdou, ta nekonečná adolescence, když už nejste děti, ale pořád se bojíte odejít z domova ..."

Takže dámy a pánové, opusťte svá hnízda, rozleťte se a běžte zkusit žít ve městě za kopcem, ve městě za hranicemi, ve městě za mořem, ve městě na jiném kontinentu. Ať Vaši potomci nemají problém jít žít na jinou planetu, do jiné galaxie nebo dokonce do jiného Vesmíru.

Berg1
23.01.2024 4 z 5

Zajímavý ukončení série, ale přišlo mi že ke konci už si autor někam uletěl a na závěr se zbytečně snaží hrát na emoce (kterých je jinak v celé trilogii málo). Rozhodně ale kniha poskytuje hromadu podnětů k přemýšlení a filozofování. Celkově hodnotím určitě kladně.

cziss
21.12.2023 5 z 5

Knihu je možné rozdělit zhruba na čtvrtiny. První čtvrtina nás zanese v ději ještě před konec druhého dílu. Prostředí půlka se věnuje příběhu Země. A poslední čtvrtka odpálí čtenáře doslova do astronomických výšin. Je třeba knihu začít s vědomím, že autor střídá děj a vysvětlování svých různých vědeckých teorií jako ponožky. Tu přeskočí desetiletí, milénium nebo víc, aby se pak dopodrobna "babral" v popisu nějakého detailu. A jako celek to celé funguje a to fenomenálně. Na rozdíl od předchozího dílu se dá naštěstí v ději orientovat mnohem snáz a to díky lepšímu dělení kapitol a zásadně menšímu počtu postav. Na mě osobně tato kniha (celá trilogie, ale hlavně tento poslední díl) dopadl tak silně, jak jen málo knih co jsem kdy četl. Jednoduše, o této kníže budu přemýšlet ještě dlouho...

ArkAngel
12.11.2023 3 z 5

Liou Cch'-sin si v závěrečném dílu trilogie ještě více hraje se svým světem, kdy jeho vlastní šílenství dosahuje zcela nové úrovně. Autor je ale magor v tom dobrém světle a víceméně nám ukazuje, jak on sám chápe vědu a její poznatky, kdy na vesmírné teorie nabaluje ještě jiné rozměry a dalších milion různých věcí. Knihu ale bohužel zabíjí délka, kdy vás po čase vždy začne děj nudit, než vám Liou do ksichtu vmete další zvrat nebo nový objev, který změní celé chápání jeho světa. Takhle se to opakuje vícekrát... a je otázkou, zda je to dobře. Autor naťukl spoustu zajímavých myšlenek, které by bylo možná i lepší rozvést samostatně ve více knihách, ale takhle to místy působí jako komprimovaný archiv, což za mě moc uspokojivé není.

stitch123
19.10.2023 5 z 5

Dobře, poslednímu dílu ten plnej počet dám. Je ale potřeba zmínit, že autor zhruba od půlky knihy jede zběsilým tempem, úplně zapomene jakkoliv rozvíjet postavy a vlastně je používá jenom jako prostředníky pro předání svých vlastních teorií o fungování vesmíru a vesmírných civilizací. Teorie to jsou nicméně natolik zajímavý a s potenciálem úplně překopat referenční rámec, se kterým na vesmír nahlížíte, že mi čtyři hvězdy přijdou málo. Těch pět je ale trochu se zdviženým prstem.

SilentWolf
13.10.2023 5 z 5

A do třetice všeho zlého. Po každé bouři přeci vysvitne slunce, ne? No, možná to jen letí raketa, nebo stvrzenka..

Vždy si říkám, že nemůžu dát 5/5 každé knize, která mě baví. A byl jsem rád, když mi kolega básnící o trilogii zmiňoval, že trojka se dle jeho názoru moc nepovedla. Tak jsem se vnitřně uklidnil, že holt hodím ty pětky prvním dvěma dílům a trojka bude očekávaně slabší.

No a ono ne..

Chyby, které zde byly už v prvním díle zde vyplouvají na povrch asi trochu častěji. Jistá emotivní odtažitost byla zvláštní v jedničce, ale zde to je dohnáno do extrému a všechny ty vesmír měnící události jsou prezentovány skoro jako poznámka pod čarou. Nikdy jsem si u čtení tak často nezapomínal uvědomovat, co se právě stalo. Často jsem se pod trochu opožděným šokem musel vracet o stránku/dvě zpátky, abych si uvědomil, co se to právě stalo. A já to naprosto žeru! Stejně jako mi sedla věc, kterou považují někteří taky za chybu, a to charaktery postav. Liou není Stephen King a ani nemusí být. Mě je jedno, že se některé postavy chovají nelogicky, nejsou dostatečně vysvětleny jejich motivace, na twisty je trilogie bohatá a ono to v tom příběhu o vesmíru vlastně stačí. A že trilogie nemá zapamatovatelné postavy? Mě třeba Ta Š chyběl jakmile zmizel ze scény, marně jsem ve dvojce hledal Wonga, myslím, že navzdory časté kritice ty postavy fungují.

Jen škoda jistému vysvětlení sebevražd vědců v prvním díle. Troufám si říct, že ona "pravda", která je nám nabízena v závěru této knihy, by na ně možná měla stejný vliv, jako ony hoaxy. A hoaxy tak zůstanou jako jedna z mála velice antiklimatických věcí v trilogii a taková jediná vada na kráse tohoto geniálního díla.

tomas0851
09.10.2023 5 z 5

Epické zakončení série.
Vzpominka na Zemi je završením stejnojmené série.
Stejně jako předchozí díly je to pravá vědecká fikce. Autor se stále drží spíše dokumentárního než beletristického stylu.
Díky tomu se knihy hůře čtou, ale na druhou starnu o to jsou zajímavější.
Ve třetím dílu sledujeme jak Pozemšťané sosají informace vědecký pokrok z Trisolanské civilizace. Obě spolu jaksi taksi spolupracují, ale neustále se drží v šachu hrozbou Temného lesa.
To se však po 50ti letech změní jakmile dojde k výměně Srážce meče. Trisolané se defacto pustí do pomsty Zemi.
Sledujeme, co vše to s Pozemšťany udělá. Kam je dovede pokrok, touha po životě.
SLedujeme osudy hrdinů, kteří poznávají vesmír. Různé dimenziální anomálie.
Sledujeme zánik známého vesmíru. Sledujeme vznik nových technoligíí, světů.
Je to vyjímečná série, která si zasloučí číst najdnou, ideálně v sofonuvzdorné místnosti.

Tano
29.09.2023 5 z 5

Viděla bych to na 4.5*, 4 je málo, ale plných 5 to přeci jen není...Opět je zde neskutečný vývoj děje, co všechno autor dokáže pojmout a domyslet dopředu je úžasné. Ale... ale neuspokojil mě konec a celou boží dobu mě fakt štvala Sin, takhle silné antipatie k hlavní postavě jsem neměla už dlouho. Něco tak blbého, nepoučitelného a přitom se utápějícícho ve vlastních nedomyšlených rozhodnutích aby člověk pohledal :)

jakub2834
15.09.2023 4 z 5

První a druhý díl ode mě mají jednoznačně 5 hvězdiček. Se Vzpomínkou na Zemi jsem na rozpacích.
Autor má stále co říct, nápady rozhodně nedochází. Spíš naopak. Jakoby se za každou cenu snažil čtenáře ohromit, možná ze strachu že nedostojí kvality předchozích dílů. Vedlejší dějové linky a všudypřítomné odbočky jsou zajímavé ale nedotažené, kniha zbytečně bobtná a příběh ztrácí spád i konzistenci.
V půlce jsem zvažoval že knihu odložím. Tři pohádky jsem úplně přeskočil. Při zmínce o pojišťovně která odmítla vyplatit pojistku vědci který uvízl v černé díře jsem si už klepal na čelo.
Ovšem jakmile na scénu vstoupí Pěvec, tak zbystřete! Pátá a šestá část totiž zachraňují situaci. Budete hltat každé slovo, snažit se představit nepředstavitelné, uvědomíte si co je ten náš vesmír vlastně za místo a proč v něm absolutně nic neznamenáme.
Pokud jste četli předchozí díly a váháte tak neváhejte. Přes výše zmíněné jde o důstojný závěr trilogie.