Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394514/bmid_vzpominka-na-zemi-SG4-394514.jpg 4 938 201

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010

Laaca
29.03.2021 5 z 5

Nejčtivější a nejzajímavější díl trilogie byl podle mě díl druhý. Třetí díl je literárně trošku, ale opravdu jen trošku, slabší, ale, pokud se na to podívám z trochu jiné perspektivy, tak bych ho označil za nejobdivuhodnější.
V jednom románu popsat několik zcela rozdílných budoucích epoch lidstva, které vyvrcholí věkem budování rozsáhlých měst ve sluneční soustavě a pak po kataklyzmatu ti galaktičtí osadníci, to je opravdu neskutečné. Všechno drží pohromadě a oceňuji, jak si autor dal práci s popisováním fyzikálních principů různých futuristicých technologií. Kdo ví, třeba by to tak opravdu mohlo fungovat - relativistické kosmické lodě fungující na principu "žehlení" prostoru, princip tvorby černých domén a zpomalování světla, hrátky s dimenzemi a podobně.
Myšlenku že trojrozměrný vesmír je vlastně torzo vícedimenzionálního vesmíru zdevastovaného galaktickými válkami, jsem viděl poprvé. Takže v popisu futuristické vědy a kosmologie za mě hluboká poklona.
Na tomto titánském pozadí jsou pak ale životní peripetie hlavní hrdinky Čcheng Sin vylíčené trochu neobratně. Její chování není moc uvěřitelné a nešikovně prokreslených postav je ve knize více. Některá místa jsou možná až moc rozvleklá, což by samo o sobě nevadilo, ale v kombinaci s tím, že postavy nejsou perfektní, už to na závadu je. Ale přesto - za ten obří záběr knihy, kterou muselo být nesmírně obtížné vymyslet a napsat, patří panu spisovateli velký obdiv a plný počet hvězd.

ject9a
23.03.2021 5 z 5

Trvalo mi to doslova roky, ale aspoň jsem se takto mohl ztotožnit s rozsáhlým dějem této ságy, který také přesahuje roky, staletí a nakonec i eony. Do posledního dílu se mi moc nechtělo, protože jsem považoval dvojku za pěkné uzavření potyčky mezi lidstvem a Trisolaris, ale ještě, že jsem se nechal přemluvit. Trojka celý příběh rozvádí do ještě širšího pohledu, který sice těžce směřuje k existenciálnímu nihilismu, ale pokud se tím nenecháte ovlivnit a uvrhnout do deprese, tak si to maximálně užijete.
Nezbývá mi než obdivovat obrovskou fantazii Liou Cch'-sina, především směrem k technologiím, což má solidně založené na současné praktické a teoretické fyzice: od sofonů (u kterých už začínají hrátky s dimenzemi), fúzních motorů, materiálů na bázi silné interakce, gravitačních antén, až po zbraně ničící celé hvězdné soustavy, černé domény, zpomalení rychlosti světla a dimenzionální zbraně. Neskutečné.
Jako menší mínus by se dala vyčíst určitá plochost postav, ale jelikož ty tři hlavní mají na konci své dramatické oblouky splněné, takže jsem spokojený.
Především tedy třetí díl slouží k uzavření a kompletaci celé ságy tím, že přidá celkový nadhled: s otevřenými ústy jsem sledoval, jak předchozí dva díly a konflikty v nich popsané byly v celovesmírném měřítku naprosto nicotné.

TomHr
03.03.2021 5 z 5

Neskutečná sága popisuje osudy lidstva v takovém časovém úseku, jaký snad ve sci-fi literatuře nemá obdoby. Nelze neobdivovat autorovu fantazii, se kterou buduje a do detailů popisuje vzdálené světy a vesmíry. Občas si vypomůže fyzikou, která bude objevena v daleké budoucnosti. To není ve sci-fi literatuře nic neobvyklého, ale u Liou Cch'-sina všechny vynálezy fungují na jasných fyzikálních základech, popisované technické detaily a principy se vyznačují vnitřní konzistencí.
Ještě více vyniká autorova fantazie ve stavbě příběhu či spíše příběhů, které obratně přivádí k nečekaným konfliktům: humanistický přístup má na svědomí miliardy životů, bezskrupulózní cynismus a použití násilí se někdy může ukázat jako správný postup k záchraně životů a člověčenstva vůbec. Autor je v některých ohledech idealista poněkud nakažený kolektivismem a chvílemi sklouzne k určitému patosu (matka podává dítě slzící hlavní hrdince...). Proto sem tam pohnutky hrdinů a dějové zvraty působí nepříliš uvěřitelně, člověka napadne, že by to ve skutečnosti probíhalo jinak, známe lidi, že. Ale autorovi se daří udržovat napětí v celé tak rozsáhlé knize a vše zastřešuje humanismus ve smyslu sympatií k člověku s jeho nedostatky, strachy a všedními starostmi. Víra, že tento krajně nedokonalý tvor dokáže velké věci a určitě má mít své místo v temném lese vesmíru.
Ze začátku jsem se (opět) trochu ztrácel v čínských jménech a ve všech těch érách. Ono je asi lepší bezprostředně navázat na předchozí díl Vzpomínek na Zemi a nenechávat si dlouhou pauzu.

tomas3272
12.02.2021 3 z 5

Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale poslední kapitola hodnocení zachránila. Třetí díl se mi teda vůbec nelíbil, byly tam postavy, s kterými jsem se moc nemohl ztotožnit nebo které jsem fakt neměl rád (včetně hlavní hrdinky), věky, které jsem sotva stačil vstřebávat. Až poslední kapitola mi přišla fakt zajímavá. Chápu, že má kniha vysoké hodnocení, mně to ale prostě po chuti nebylo. Temný les byl bomba oproti tomuhle.

Hrnca
06.01.2021 5 z 5

Dočtena trilogie o 1.800 stranách. Dobré to bylo.

Guzmicz
02.01.2021 3 z 5

Souhlasím s názorem velké části čtenářů, kteří sem píší recenze. Druhý díl trilogie byl bezkonkurenčně nejlepší. Myslím si, že kdyby příběh zde skončil, ničemu by to neuškodilo. Třetí kniha byla nejslabší z celé trilogie. Nechci tím nijak degradovat třetí díl, ale v kontrastu s první i druhou knihou velice zaostává. Příběh třetí knihy je hodně nastavovaný. Už v předchozích dílech jsem zmiňoval, že autorovo psaní je plné prázdných míst, které jen pomáhají knížce zvýšit počet stran, a třetí díl není žádnou výjimkou. Právě naopak. Myslím si, že 751 stran mluví samo o sobě.

Hlavní dějová linie Vzpomínky na Zemi rozšiřuje události, které se děly hned vedle příběhových linek z předchozích knih, a tak celému plynutí přidává další rozměr. Opět zde máme nové hlavní postavy, které se s předešlými charaktery předchozího dílu setkají jen zřídka. Autor se zde noří do více "hardcore sci-fi", kde se teoretická fyzika probouzí do reálného světa, a popis, jak se lámou hranice poznání se Liuovi velice podařil.

Při čtení Vzpomínky na Zemi jsem se cítil jak na horské dráze. Některé kapitoly obsahovaly strhující děj protkaný novými zápletkami a problémy, kterým musely postavy čelit. Na pár místech mě zamrazilo v zádech a musel jsem autorovi vzdát hold, neboť daný zvrat měl geniální myšlenku. Co ale celému příběhu opravdu škodí, je druhá strana mince plná prázdných míst, které příběh nikam neposouvají. Abych knihu mohl dál číst, musel jsem se doslova přemlouvat. Šestá část by měla být velkým finále, ale spíše jsem měl pocit, že problémy v ní vzniklé, byly tlačeny "na sílu", aby mohl konec trilogie skočit, tak jak skončil. Konec je dle mého názoru originální a uspokojivý.

Doporučit či nedoporučit?
Věřím tomu, že si kniha najde své příznivce, kteří budou dílo doporučovat "všemi deseti". Já jsem však byl spokojený s prvními dvěma díly a neměl jsem pocit, že byl třetí nutný. Po přečtení Vzpomínky na Zemi tento pocit zůstává stejný. Pokud tedy máte po dokončení druhého dílu nutkání zjistit, co byl dál, tak směle do toho.

Canelle
13.11.2020 5 z 5

Kniha a příběh sám o sobě byl však dle mého skoro dokonalý a lituji toho, že jsem tuto knihu (trilogii) přečetl, protože už snad navždy přijdu o ten chmurný, děsivý, apokalyptický a nadpozemský pocit, který jsem zažil při prvním čtení.

Nicméně - toto dílo i celou trilogii doporučuji všem, kdo prahnou po hard, existenciálním a filozofickém sci-fi a naopak nedoporučuji lidem, kteří mají zrovna chuť na povrchnější, ale akčnější zábavu stylu Star Wars.

(pozn.: čteno v audio formě)

Eldar80
08.11.2020 2 z 5

Čtu hlavně naučnou literaturu a beletrii beru jako zábavu. Od toho se odvíjí má nespokojenost. Pro mě tohle zábava fakt nebyla. Nebavilo mě to a těšil jsem se až to dočtu. Je to ještě horší než druhý díl.
Bez zvyku dočítat knihy bych to nedočetl. Asi to vypadá, že nemám rád dlouhé knihy. Ale já chci mít důvod, proč je číst. Musí se mi na nich aspoň něco líbit. Tady nic. Hard sci-fi se opět objevuje, ale až ke konci a málo.
Zbytečné popisy na desítky stran a žádná sympatická postava. Navíc jsem si celou dobu přál, ať už ty hlavní konečně chcípnou. A ono ne. Postavy zažívají šílené věci, ale není to na nich znát. Vývoj postav nula.
Jejich chování a směřování lidstva bylo nevěrohodné. Autorově vizi budoucnosti jsem vůbec neuvěřil. Velké části textu nemají na závěr vliv. Je tam několik časových skoků a některé dějové linie skončí různě před koncem.
Nelíbil se mi námět a myšlenky, na kterých je trilogie založená. Můžu si myslet, že nás autor před něčím varoval. Nebo před někým. Můžu tam zkusit hledat nějaký přesah nebo alegorii. Ale nechce se mi.
Perfektní nápady nedokázaly vyvážit stovky stran vaty. Zklamání tohoto roku. První díl byl naprosto super, ale druhý a třetí šly mimo mě. Bez hard sci-fi bylo vidět, že autor neumí psát. Nezbývá než závidět těm, kterým se to líbilo. 55%

JSmerda
26.10.2020 4 z 5

Pro mě byl vrcholem série druhý díl. Tento díl už je jen taková nastavovaná kaše. Všechny nápady jsou už vytaženy a autor už si v rukávu nenechal moc dobré karty. Na druhou stranu v této knize jsou nejhezčí pasáže - pohádky, které musí Ccheng Sin (hlavní hrdinka) dešifrovat.

mirRa_cze
24.10.2020 3 z 5

Tak jsme se slavně dopracovali do konce z evropského pohledu, troufnu si říct, přelomové sci-fi trilogie. Autorovy aplikace "tvrdé fyziky" do příběhu a jejího vytěžení na maximum si opravdu cením a do vyprávění a vůbec zápletky samotné vnesla neuvěřitelnou porci originality.
Nebudu zbytečně chválit, to již za mě udělali jiní, já jen vypíchnul to, co považuji za zásadní klad. Bohužel tentokrát dávám jen 3 hvězdy, protože poslední zhruba pětina knihy ze sebe dělá fatalistickou filosofickou sondu, na což autor, při vší úctě, dle mého nemá kapacitu. Dokazoval to po celou dobu všech tří knih. Postavy jsou vždy velmi ploché, neplastické. Jejich uvažování je buď čistě technokratické nebo naopak dětinsky naivní. Vzácné zlomy v jejich chování přicházejí zcela náhodně a nemají žádné opodstatnění při vztažení na předchozí činy. Jediné postavy, které působí alespoň trochu realisticky, jsou Luo Ti a Jie Wen-Tie (a slušně napsaný je ještě Ta ´Š). Ani jedna z nich ve třetí knize nedostává téměř žádný prostor.
Co autor umí, navíc ve výrazné části třetí knihy (a na jejím konci už zcela) opouští a zachytává se do pasti vlastní fantazie, kterou ale nedokáže prodat, aby nám na posledních cca 30 stranách naservíroval rádoby filosofické zamyšlení nad osudem vesmíru a - myšlenky. Do toho se negativně projevuje i poměrně neestetický styl psaní, což je ale možná chyba překladu, v jiném jazyce než v češtině jsem to nečetl. Osobně si to ale nemyslím, protože jsem od tohoto překladatele (mimo tuto trilogii) četl i jiné 2 překlady.
Kniha je to dobrá a jako završení celkově povedené trilogie ji rozhodně doporučuji přečíst, pro mě je to ale (velmi mírné) zklamání.

specialista5
30.09.2020 4 z 5

Poslední díl série, příběhově naprosto úžasné. Oproti předcházejícím knihám má děj větší spád, je tu víc velkých zvratů a změn v ději, které často ani nečekáte a už je to takové "vzdálenější" sci fi, kdy se čtenář zasní a ponoří do příběhu.
I přesto všechno se mi tato kniha četla nejhůře z celé série. Musel jsem se někdy trochu nutit k tomu v ní pokračovat, bylo to nějaké náročné i s vědomím že s každou další stránkou se příběh dostává do úplně jiných rovin a dimenzí. Poslední třetina nebo čtvrtina knihy to ale zase neskutečně zakončila a možná i zachránila. Konec vážně stojí za to, až si někdy říkám kde se to v autorovi bere, protože tohle je ... neskutečné.
Asi to vážně mohlo být celé trochu kratší a pak bych dal určitě těch 5 hvězdiček :) (a to mám dlouhé knihy a série rád)

Johannus
23.09.2020 5 z 5

Poslední díl se mi hodnotí nejhůře. Je takové roztahané, působí to na mě skoro jako povídková knížka. Některé části jsou skvělé, některé téměř zbytečné. Na konci to do sebe ovšem zapadne a výsledek je velice dobrý a těžce melancholický. Jako celek je trilogie perfektní.

Sin je dobrák od kosti. Vsadím se, že její poslední rozhodnutí bylo v kontextu ojedinělé, a tedy úplně k ničemu.

Aya81
18.09.2020 5 z 5

V posledním díle trilogie se všechno pořádně rozjelo. Děj měl spád, kousky skládačky do sebe zapadly, osud lidstva (a nejen jeho) byl završen. Opravdu skvělá sci-fi. Snad jen ten závěr byl až moc krkolomný, původně pomalý a pozvolný vývoj nabral až moc kotrmelců a teorií, trochu jsem se ztrácela v té rychlosti. A těch náhod na tak velký vesmír bylo taky až moc ;) Ale jinak - nemůžu než hodnotit počtem nejvyšším.

TipsyChipsy
14.09.2020 5 z 5

Tak to byla omračující sága, obrovská
jako vesmír. Stovky stran si autor připravoval základnu děje, tak aby to bylo jako skutečné, obsáhlé, reálné, uvěřitelné dějiny lidstva, celé galaxie a vesmíru. Bylo to tak popsáno, že jsem měla pocit, že se to děje nebo bude dít. Padala na mě úzkost a strach z nekonečných hloubek vesmíru. Člověk si uvědomí, jak je jeho existence jen nepatrné nic oproti miliardám let trvání vesmíru. Jak je člověk se svou lidskostí jen souřadnicí nižší entropie odsouzenou ke zničení. Kniha uchvátí a vystraší pohledem na vesmír novýma očima.

Dr_Nick
14.09.2020 4 z 5

Série úžasná, princip temného lesa krutý, ale taky bych si - jak uvádějí někteří předřečníci - tento díl odpustil. Úplný konec byl už na mě moc, důležité postavy mizí (co to nepovedené rande?), v samotném závěru se seznamujete s dalšími, skáče se eóny dopředu, tvoří se obytné minivesmíry...
Velice by mě zajímalo, jestli je princip temného lesa výtkou autora týkající se snahy západní civilizace o kontakt s mimozemským životem a jestli by celoplanetární kosmologické úsilí vypadalo jinak, kdyby byla v jeho čele Čína...
Celkově ale série pro "scifistu, futuristu a jinou podobnou existenci" laskomina a vřele ji k přečtení doporučuji.

faba
12.08.2020 5 z 5

(SPOILER) To co jsem napsal v druhém díle, tak to bych mohl pro tento díl zněkolikanásobit. ÚŽASNÉ, SKVĚLÉ, SUPER ... Nevím, co o tom napsat, abych něco neprozradil. Celé putování, „zážitky" ve vesmíru (vesmírech), „rozuzlení" a konec?. Jedno velké +. Pro mě kniha roku. Pár sci-fi jsem četl, ale nevím k čemu to přirovnat. Možná to mohu srovnat s moji první sci-fi knihou od J.M.Trosky - Zápas s nebem. To pro mě bylo v dětství taky šok, v dobrém slova smyslu. A nebo M.Crichton - Kmen Andromeda, která mě též na pár dní „vykolejila" :-)
Zkrátka a dobře, kdo nečetl tuto trilogii a je na sci-fi zaměřen o hodně přišel.
Ale možná mám jen velké oči a kniha mi sedla. Přesto doporučuji! Všechny tři díly!

Melic
08.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Bude obsahovat silné spoilery. Do třetího dílu jsem se rovněž začetl a hltal, dokonce jsem si říkal, že je dost možná nejlepší ze série. Setkání našich lodí s bublinami a prstencem, luštění pohádek, kosmická města. Neustálé ohrožení temným lesem. Ale právě od útoku "stvrzenky" jako by se vše zvrtlo. Změna rozměrů, setkání s loďmi, které taky měly prostorový pohon (??), černé domény, pak dokonce alternativní minivesmíry. Tam se přiznám, že už jsem se ztrácel a i princip temného lesa jako by ke konci neplatil.

Affares
06.08.2020 5 z 5

Úmyslně jsem si dal pár dní po dočtení, než jsem se pustil do sepsání komentáře. Třetí díl byl naprosto jiný, než oba předchozí. Vše se již posunulo do skutečného sci-fi a prostě Vám občas padne brada nad tím, co čtete. Doslova tlačí na hranu představivosti a zároveň tak trochu nemůžete říct, že byste nesouhlasili. Hlavní postavy jsou rozporuplné ale to je dobře, život nikdy není černobílý. Abyste vůbec knihu pochopili, musíte si přečít dva předchozí díly, kdy já osobně jsem nejvíce bojoval s prvním dílem, druhý byl super dílo a trojka už je fakt náročná. Ale v této oblasti se jedná o nádherný počin, který ne všem sedne ale rozhodně patří mezi nejzajímavější díla.

Borufka_9
01.08.2020 4 z 5

Poslední díl byl... Moc. Moc všeho. Sin mě neskutečně štvala, její postavu (spolu se zcela zbytečnou Aj) jsem opravdu četla nerada, a přitom o ní byla celá kniha. Začátek zajímavý, čekala jsem vysvětlení pohádek malinko jinak. Možný SPOILER: Potom nastal zmatek, samá hibernace, létaly desetiletí, staletí a miliardy let. Kolaps vesmíru do singularity a následný jeho "velký křach" byl naopak super. Závěrečný díl byl pro mne nahoru dolů, ale celkový dojem z trilogie mám opravdu na 5z5.

cetriolo
15.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Komentář se vztahuje k celé sérii a může obsahovat SPOILERY.
U každého dílu jsem měl problémy se začíst, každý díl přichází s novými postavami a dost často se odehrává v (na první pohled) nelogické době (první díl v 60. letech, 3. díl v současnosti, ačkoliv druhý díl končil v budoucnosti). Nicméně mělo to svůj smysl a po nějaké době jsem se začetl a nemohl se odtrhnout. V celé sérii (a obzvláště ve třetím díle) je spousta zajímavých nápadů a myšlenek: zmrazení lidského výzkumu pomocí počítačů ve fotonech, zničení sluneční soustavy pomocí dvojrozměrného prostoru, temný les (který by mohl být odpovědí na to, proč jsme nenarazili na žádnou mimozemskou civilizaci) atd. atd.

Co mě trošku mrzí je, že jsme se toho moc nedozvěděli o Trisolaranech a ostatních rasách (na druhou stranu je to možná lepší ponechat to fantazii) :) Konec mi přišel trošku překombinovaný, ale celkově se jedná o jednu z nejlepších sci-fi sérií co jsem četl.