Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386165/bmid_vzpominka-na-zemi-zrg-386165.jpg 4 931 200

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Závěrečný díl epické trilogie Vzpomínka na Zemi. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Host

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010

rudolf2639
07.01.2019 1 z 5

Třetí díl je nejslabší. Nejspíše se zde promíta stále patriachální asijský pohled na ženy jako slabé, nedomýšlející své skutky bytosti s přemírou přecitlivělosti. Poslední díl byl asi vydán a rozšířen na popud nakladatele. Je vidět, že autor je placen od stránky protože je to nejobsáhlejší kniha ze všech tří avšak nejpráznější a obsahující nejvíce paradoxů. Zde se postava chová jako smyslů zbavená. Dočetl jsem to. Naštěstí první dva díly stojí vyso nad tímto posledním dílem, který kdyby měl cca 300 stran by byl perfektní. Takhle je to jen mýdlová bublina. V knihovně jí má smysl mít jen z důvodu kompletnosti série. Celkový dojem by stačil i po prvních dvou dílech a pak konec. Technické detaily a popisy včetně teoretických modelů jsou pochopitelné a stravitelné. NEmusíte se bát. Jen ta hlavní hrdinka... ach bože bože. Nikdy mi hlavní postava nebyla, tak nesympatická jako v této knize. Trpěl jsem jako zvíře. :-) Nevadil mi konec (bylo by naivní očekávat něco jiného u asijského autora a po tak propracovaném profilu společnosti) Ale ten konec jako by se chtěl postavě pomstít a nebo už tu hrůzu (celý třetí díl) chtěl mít za sebou. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

azzies
05.01.2019 4 z 5

Dávám jen čtyři hvězdy. Bohužel.
Pozor, možný spoiler!!!
Začátek byl zase trochu pomalejší (jako první díl), měl jsem pocit, že se vypravěč trochu ztrácí, nebo se zasekl a neví jak z toho ven. Kolem 200. stránky ale nabral dech a já jsem se výborně bavil. Čcheng Sin se nestala mou oblíbenou postavou - spíše naopak (byl to záměr?) a proto jsem si začal přát trochu jiný směr uzavírání příběhu. Ten (konec) je sám o sobě...divný. Když se do vesmíru měla vrátit veškerá hmota, aby mohl pokračovat na své cestě, najednou nevadí těch 5 kilo nechaných ve vesmíru č. 647? Tady s tím se autor asi určitě pral. A to hodně.
Jinak je to skvělá série a rozhodně by si zasloužila i jiné, než knižní zpracování. Ale kvalitní zpracování.

elpablos
18.12.2018 5 z 5

Když jsem četl, že třetí kniha je ještě lepší než dva předchozí díly, tak jsem tomu nemohl uvěřit. Bál jsem se, že by mi to mohlo zkreslit úsudek už jen kvůli očekávání.
Tato trilogie si mě získala, určitě si to přečtu po čase znovu.
Možná už jsem to psal, ale autor mne nepřestává udivovat jak svými znalosti ze všech možných oborů, tak jeho skvělou představivostí, která je až mrazivá.
Během čtení jsem měl dojem, že nečtu fikci ale že takhle to skutečně bude a toto se stane.
Chtěl bych toho napsat kvantum, ale nechci dopředu nikomu nic prozradit, teď musím trpět a počkat, až to kolega dočte abych to měl s kým probírat :-D
Za mě jednoznačně špička sci-fi!

Tyet
16.12.2018 5 z 5

Konečně jsem dočetla poslední část rozsáhlé trilogie a jsem okouzlena. Okouzlena bezbřehou imaginací Číňana Liou Cch´- sina, který bez nadsázky stvořil celý vesmír plný života. Myslím si, že tento silný čtenářský zážitek by mohl mnohé z nás vyléčit z našeho nabubřelého antropocentrismu, ale protože se mi při čtení opakovaně vybavovalo Sokratovo “Vím, že nic nevím.”, všechno může být a docela jistě také je úplně jinak než jsme si schopni vůbec představit. Cch´- sinovi se podařilo skvěle vystihnout lidskou povahu. Jak jsme hloupí, naivní, nostalgičtí, posedlí domovem, nedospělí, tak jsme také urputní, agresivní, zároveň bezcitní i plní hlubokého citu. Celý příběh obsažený ve třech knihách od začátku do konce trvá miliony let a nudit se u něj nebudete. Osobně celou trilogii řadím k naprosté špičce žánru sci-fi.
“Věčnou nocí ramene Orionu se jako meteorit mihla jedna civilizace a vesmír si její záři zapamatoval.”

possekre
04.12.2018 odpad!

Ne! Není to perfektní! Je to dost povrchní. Hlavní hrdinka, která si nevidí na špičku nosu, ale "to je vlastně správně, páč má morálku". Fyzika pláče, příběh kulhá. Jestli ještě někdy budu číst "román na pokračování", dejte mi, prosím, hned na začátku facku. Ušetříte mi tím velké rozčarovaní, díky.

Haluz_Horka
04.12.2018 5 z 5

Perfektní závěr trilogie. Trochu mi připadá, že závěr byl urychlený. Kniha by zasloužila o 100 stran víc a nebylo by to na škodu, ba naopak.

Markýz1409
28.11.2018 5 z 5

Tohle si přečtěte.Tečka.

Predi
21.11.2018 5 z 5

Už musím jít spát . Musím ! Dávám si budík na 6 hodinu ranní.
Budík zvoní . To je hnus . Hned ho zamáčknu a spím dál.... . Nejsem žádný ranní pták.
NE vlastně NE. Jsem šťastný , že jsem už vzhůru.
Mám přeci celou jednu další úžasnou hodinu na čtení té neskutečné knihy.
A pak zase do noci....
Tak asi tak :-))))

TheSarcasm
13.11.2018 5 z 5

Čekal jsem hodně a dostal ještě více. Občas jsem si připadal jak v Imaxu. To snad ani nebyla kniha, ale epos přímo galaktických rozměrů. Už dlouho jsem nečetl nic tak imaginativního (jestli vůbec). Pro fanoušky sci-fi snad povinná četba. Nebál bych se trilogii zařadit k “Nadaci” nebo “Duně”. Kdo má rád tyto klasiky žánru měl by přečíst i “Vzpomínku na Zemi” jinak to je jako dát si vepřo, knedlo, zelo bez zela :-)

raduz_
12.11.2018 5 z 5

Od třesku k singularity. To jest směr třetí části podáván tentokrát zřetelně v posloupnosti ér napříč dlouhého spektra času. Velké vzdálenosti si mohou dovolit i více povolenou uzdu fikce. Co postava to charakter a Sofon pojem. Vhodná milostná linka a hříšná Sin je víc člověk s všestranným citem pro život, než "trubka" jak je poukazováno.
Báječné dva měsíce na literárním fetu. Diehard fans šahají znovu po Problému tří těles. Já už místo hltání rozvíjejícího příběhu se mohu i současně více soustředit na bravurně psané slovo a povedený překlad. Jediné co mě sžírá jsou obavy, kdy narazím na další četbu se stejným zápalem a zda-li vůbec.
…ale co jim může být potom.

withoutchild
12.11.2018 4 z 5

(SPOILER) Ten konec knížky mi celý dojem trochu zkazil. Měl jsem pocit, že autor sám nevěděl, co s tím, a tak tam nacpal takovou kravinu, jako uvíznutí v jakési časové anomálii a posun o 19 milionů let dopředu. To se mi pak nechtělo skoro věřit, co to čtu. Ale i navzdory tomu jsem si celou trilogii užil a rád si to v budoucnu přečtu znovu.

Lethania
07.11.2018 5 z 5

Naprosto parádní závěr této téměř 1800 stránkové hard scfi-fi série, která mě přesvědčila, že vědecko-fantastické knihy ještě nevymřely, ba naopak - chytily druhý dech. Liou Cch'sin vytvořil zcela nový směr, kam se asi budoucí lidské pokolení bude ubírat. Dokonale sepsané úvahy a technologické pasáže dělají z díla ještě lepší než už je (dokonce ani série o Honor Harringtonové od Davida Webera neobsahuje tolik vědeckých pasáží). Hlavní hrdinové se nechovají naivně, jak už to tak u některých knih chodí. Konec mě dorazil! Doporučuji všem sci-fi fanouškům!

p.mihoc
05.11.2018 4 z 5

Škoda závěru. Ten už pan spisovatel psal pod vlivem omamných látek.

Stauff
01.11.2018 5 z 5

No tak to byla jízda! Doslova. Přečetl jsem trilogii na jeden zátah a ke konci třetího dílu jsem byl nervózní z toho, jak málo už zbývá stránek. Spousta odpovědí, ale daleko víc otázek. Vždy když jsem si myslel, že vím, kam se příběh vrtne, nastal obrat a všechno bylo jinak. A konec? Dobrý? Špatný? To je relativní...

ziriant
25.10.2018 5 z 5

No páni! Tahle kniha překračuje hranice nejen samotného žánru sci-fi, ale literatury obecně. Je to monumentální a přitom tak silné v detailech. Autor se nebál zajít opravdu daleko, v prostoru, v čase, v příběhu. Je opravdu zajímavé, že ačkoli trilogie nemá žádného hlavního hrdinu, k němuž by čtenář mohl přimknout, přesto se mě to dotýká. Bolavě i vzrušivě. Nemůže to člověka nepřivést k zamyšlení nad vlastní jedinečnou bezvýznamností a zároveň k pocitu, že bez rozhodnutí jednotlivce by celek stejně neměl šanci fungovat určitým způsobem. Konečně jednou závěr, jak má být, opravdu jsem si přišla na své, i když se s tím pojí i lehký (či spíše těžký) depresivní pocit z celého vesmíru a existence. Vzpomínka na Zemi. Kdo by byl řekl, že název neobsahuje vlastně žádnou pohádkovou metaforu a je tím, čím se tváří být. Což mě přivádí k pohádkám, které bych si opravdu velmi ráda přečetla jako samostatnou knihu, protože byly parádní. Mohla bych na knize hledat nedostatky - a já opravdu ráda rýpu, ale tady nemám zhola potřebu. Doporučuji a jistě jsem nečetla naposledy.

VencaNeb
20.10.2018 5 z 5

Poslední díl série - nejdelší a také nejméně stravitelný, definitivně jen pro ty, kteří jsou schopní přežvýkat trochu té vědy.
Začátek je mírně rozvleklý, v podstatě se rozvíjejí/dobíhají motivy z předchozího dílu. Ale pak už se to rozjede - projekt schodiště, Austrálie, prostorový fragment, urychlovač, miniaturní černá díra, stvrzenka...
Pro mě byly ale nejvyšším literárním vrcholem tři pohádky a následné postupné odhalení, které pokračovalo takřka do závěru knihy. Každopádně dílo nabízí to, co českým autorům moc nejde - na mnoha set stránkách budovat dramatickou zápletu, trousit náznaky, otáčet kormidlem děje v nečekaných okamžicích a vše nakonec dramaticky vypointovat (srovnejte třeba s nicneříkající a nicneřešící a přesto populární sérií Naslouchače).
Závěrečné odhalení podstaty prostoru, času a vesmíru vůbec i oné "vzpomínky na Zemi" působilo depresivně, ale je otázka, zda čínský autor může vůbec nabídnout optimistický konec.
Osobně mi vadil jen poněkud nudný a mnohokráte viděný projekt bunkru (viz např. Setkání s Rámou, Interstellar). Celou sérii jsem si nesmírně užil, ale těžko říct, zda po knihách ještě někdy znovu sáhnu.
Absence klasického hrdiny, se kterými se jako čtenář můžu ztotožnit a kterému můžu fandit, mě odrazuje. Hlavní postava je ve výsledku jen osobou, skrze kterou pozorujeme osud lidstva a celého vesmíru - a navíc se postupně střídá. A nezapamatovatelná a tedy nerozlišitelná čínská jména sblížení s hrdinou/hrdinkou opravdu nepomáhají.
Přesto - nejlepší sci-fi od dob Nadace. Dostal jsem chuť znovu si ji přečíst...

karel9045
17.10.2018 5 z 5

I já jsem, stejně jako mnozí přede mnou, nadšen knižní trilogií Liou Cch'-sina Vzpomínka na Zemi. Považuji ji za důkaz, že pravá science - fiction byla konečně po mnoha letech a románech jako Marťan, Artemis nebo Mise Saturn resuscitována. Na knihu Problém tří těles jsem narazil náhodou a okamžitě ji přečetl, stejně jako díl druhý. Na třetí jsem si musel počkat v přesvědčení, že to nejlepší je za mnou. O to větší pak bylo moje překvapení. Jestliže Temný les končí téměř idylicky, Vzpomínka na Zemi nás vrací zpět k nejvypjatějším momentům dílu druhého. Zvláštností poslední knihy je skutečnost, že nezačíná tam kde druhý díl končí, ale vrací se v čase zpět, někam mezi díl první a druhý. Určité zlomové okamžiky celé série pak můžeme sledovat znovu, ale jakoby z jiného úhlu, očima nových protagonistů. Jedná se samozřejmě o zkratku která nás pak rychle přenáší k času, kdy Temný les končí a navazuje novým pokračováním. Liou Cch'-sin odvedl i přes některé mírné slabiny, za které považuji třeba občasný technooptimismus (ve smyslu rychlosti s jakou jsou nové technologie vyvíjeny a získávány) nebo jistou plochost při popisu milostných vztahů, naprosto úžasný výkon.
Jsem dlouholetým obdivovatelem Stanislawa Lema - polského autora science fiction, kterého neváhám označit slovem génius. Proč to zmiňuji právě zde? Kromě skutečnosti, že Lem již na počátku šedesátých let psal o vzniku internetu, virtuální realitě, či dnes tolik diskutovaných nanotechnologiích, vydal také slavný román Solaris. V něm vyjádřil pochybnost, zda bude vůbec možné navázat ( v případě že se vůbec prokáže její existence) kontakt s cizí civilizací. Ta může být natolik odlišná od té naší, že možnost vzájemného porozumění bude zcela vyloučená nebo bude mít až tragické důsledky. Ve svém posledním románu, příznačně nazvaném Fiasko, popisuje, jak by takový jednou stranou vynucený, kontakt mohl dopadnout. V jistém smyslu jde tedy až za hranici toho, o čem píše Liou Cch'-sin. Pokud jste byli stejně jako já překvapeni sociologií Temného lesa, doporučuji přečíst Lemovou Novou Kosmogonii - povídku, která u nás vyšla v knize Dokonalá prázdnota, Golem XIV. Stejně jako Liou Cch'-sin si Lem klade otázku: pokud je vesmír plný civilizací, proč o nich zatím nic nevíme a co dělají ty nejstarší, jejichž technologický náskok jsou stovky tisíců nebo dokonce milionů let před námi? Dochází k neméně překvapivým závěrům, které si s jeho čínským literárním kolegou v ničem nezadají.
Ale zpět k Liou Cch'-sinovi. Pevně doufám, že v nepříliš vzdálené budoucnosti si budeme moci zakoupit jeho další román anebo ještě lépe první díl nové série. Zrodil se totiž, dle mého názoru, nový nástupce Arthura C. Clarka.

Fulleren
16.10.2018 5 z 5

Konečne vyvrcholenie celej trilógie - ako všetci čo sa nevedeli dočkať prekladu i ja som čakal na posledný zážitok čo ucelí pohľad na celé dielo. Oproti prvým dvom dielam však musím povedať, že aj keď autor začal veľmi odvážne a parádne nastavil latku veľmi vysoko, posledné dielo už autor miestami zbytočne naťahoval. Ja by som si dovolil to zhodnotiť na zhruba tretiny - prvá: už úvod dodal celej knihe "šťávu", ktorá sa parádne rozliala ako sladký javorový sirup na koláči v nasledujúcej druhej tretine. Tu som už, ale očakával zaujimavé vyvrcholenie, záver buď otvorený alebo uzavretý. Ale nakoniec, autor celý epos doťahuje, na môj vkus zbytočne dlho do samotného záveru. Ten nebol tak mimoriadny aké som mal od neho očakávania, ale ani nesklamal. Ako som už predtým hodnotil - autor vie unikátne skĺbiť viaceré prvky a ideii do celku. Zaslúži si tak obrovskú pozornosť nielen vyznávačov žánru. Pohľad na ľudstvo, ich existenciu, otázky čo sa stane teraz alebo potom, dopad na ich psychiku...proste prierez viacerých motívov,ktoré nielen začne, ale i pozoruhodne rozvinie...
Ďakujem autorovi za parádny scifi zážitok po dlhšej dobe ukončením celej trilógie. A zároveň si prajem, aby takéto "novinky" na našom trhu a v prekladoch prichádzali čím ďalej tým viac...

SteoSG
15.10.2018 5 z 5

Jednym slovom: SKVELEEE!!!
Jednotka bola skvela, dvojka menej skvela, trojka to ale vytiahla a predbehla aj jednotku (ako by to pisal niekto iny alebo len proste behom dvojky si dal trosku pauzu a naberal skvele napady na trojku). Chlapik ma skvely vedecko-technicky prehlad a skvelu fantaziu, mozno prisiel z buducnosti. Ma to hlavu aj patu, proste kontextovo doladene. :)
Len tak dalej! Nech zije Cina.
Este raz ale tentoraz inac: SKVEEELE!!! :D
Proste sedem krat SKVELE!!! Sakra 8!

bulda3
14.10.2018 5 z 5

Závěrečný díl trilogie rozhodně neubral na kvalitě. Myslím si, že takto čtivé a propracované sci-fi tu nebylo a nebude a doufám, že autor bude nadále pokračovat s knihami takového rázu, abych mohl s hrdostí zaplňovat osobní knihovnu kvalitní literaturou.