Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386165/bmid_vzpominka-na-zemi-zrg-386165.jpg 4 932 200

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Závěrečný díl epické trilogie Vzpomínka na Zemi. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Host

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010

Veruci
04.03.2019 5 z 5

Wow! Grandiózní zakončení celé série. Pokud první dva díly byly skvělé, tohle je ještě o stupeň výše. Opět je první část knihy taková zahřívací, děj plyne v jakémsi zvláštním poklidu, všichni jsou spokojení… Na rozdíl od názvu druhého dílu, kdy je nám význam Temného lesa odkryt až v závěru knihy, je zde zcela jasné, kam se bude děj ubírat. Nebo to bude jinak?
Jsme svědky dalších a dalších gejzírů autorovy představivosti, která jakoby neznala žádné hranice a nemožné bylo samozřejmostí. A Tchien-mingovi pohádky, ty jsou úžasné i samy o sobě.

tlllk
04.03.2019 5 z 5

Táto trilógia je pre mňa jednou z najlepších sci-fi aké som čítal , nepredvídateľný dej, nové myšlienky, prepojená a uzavreté dejové línie. Aj keď mi tie dve občas pili krv svojou naivitou, kniha ako celok je majster-štich a svojím spôsobom prekonáva prvé dve.

Gedzita
23.02.2019 5 z 5

Budu hodnotit celou trilogii najednou a asi to bude dlouhý. Podobně jako mnozí přede mnou budu mít po Vzpomínce problém vzít do ruky cokoli “normálního”. Jsem uchvácená, ale zároveň i hluboce vnitřně otřesená a unavená. Jde o opravdu složité čtení, hlavně většina prvního i druhého dílu je našlapaná technikou, fyzikou a politikou a tady moje soustředění pokulhávalo a říkala jsem si, že to vážně nedám. Pak ale přišly momenty, které mě přibily do židle: že dvě naprosto odlišné civilizace jsou přesto v jádru tak podobně smýšlející, vědomé vyrovnání se se stovky let plánovanou mimozemskou invazí a princip Temného lesa, to už z mého pohledu nejsou běžné texty beletrie, ale takřka vědecké teze na pomezí filosofie, astrofiziky a reálného vhledu na možnou podobu vesmíru. Ve třetím díle už se autor nechává beze zbytku strhnout svou fantazií a chrlí neuvěřitelné množství nápadů, jak lidstvo zachránit a zdecimovat zároveň. Projekt Schodiště a Stvrzenka jsou jedny z nejděsivějších věcí, se kterými jsem se asi v literatuře doteď setkala. Musím ale přiznat, že posledních 50 stránek už bylo pro mě natolik nepochopitelných a nevstřebatelných a šílených, že jsem knihu vlastně nedočetla a nějak nevím, jestli to nějak celé reálně skončilo... Lituji jediné drobnosti, že jsme se vůbec nedozvěděli, jak to vlastně bylo s Tchien- mingem.
Tuhle trilogii by si měl povinně přečíst každý, kdo je toho schopen, protože kdo ví, jestli nás něco podobného v budoucnu opravdu nečeká.

Razič
20.02.2019 5 z 5

Tleskám vestoje, tohle je naprostá exhibice, vrchol, skoro až exhibicionismus, toho, co se dá v současné době vytvořit za dílo. Nikdy jsem nečetl nic lepšího, než tuto trilogii. Poslední díl mě naprosto dostal do kolen a hluboko zasáhl. Tu neskutečnou fantazii a vhled autora zcela upřímně obdivuju. Od téhle chvíle se budu na sci-fi - a nejen na ni - koukat úplně jiným prizmatem. Skoro se mi ani nechce číst nic dalšího, protože vím, že lepší než Vzpomínka na zemi to nebude. Jo, až tak. Fakt.

Lila94
20.02.2019 5 z 5

Po přečtení Vzpomínky na Zemi, po zakončení celé ságy, mám velmi smíšené pocity. Ovšem jen v tom dobrém slova smyslu. Autor posouvá laťku scifi velmi vysoko. Úžasná směs vědy, filosofie, kosmologie a zcela uvěřitelný směr, jakým bychom se ve skutečnosti mohli ubírat/ jak bychom mohli dopadnout. Vzpomínka na Zemi na mě působí mezi knihami scifi obdobně jako film Interstellar mezi scifi filmy. Už nechcete nic jiného. Všechny ostatní knihy scifi jsou v porovnání s tímto dětinské, vágní, plytké. Pokud byste si měli vybrat jen něco konkrétního s tématikou scifi, zvolte trilogii Vzpomínka na Zemi. Já už na na hvězdy nebudu nikdy koukat stejnýma očima.

namornice
12.02.2019 5 z 5

Tahle sedmiset stránková bichle se bohužel hrozně blbě vměstná do tašky, takže jsem se nadřela, když jsem ji tahala s sebou. A tahat se mi chtěla všude, protože jsem se nemohla od čtení odtrhnout! Nakonec je sice třeti díl asi nejslabší z celé série, ale i tak je to pořád skvělý čtení. Trochu mi chyběl hrdina z druhého dílu Luo Ti, kterýho nahradila nová hlavní postava teda spíš duo Čcheng Sin a AA, který mi teda zase až tak sympatický nebyly. Přišlo mi, že v prvním díle byla postava hlavní hrdinky daleko realističtější a líp napsaná a vyvíjela s příběhem. Děj je místy trochu chaotický a myslím, že kniha mohla být klidně kratší. Stejně jak v předchozích dílech jsem si ale užila atmosféru a prostředí futuristického světa -autorovy popisy scenérií jsou prostě dechberoucí. Dost technický čtení, ale tahle skvělá směs historie, politologie, kosmologie, filozofie a vědeckých teorií mě naprosto chytla!

Dejvid
04.02.2019 5 z 5

Zatímco předchozí knihy byly víceméně pořád ještě standardní, ač velmi originální sci-fi, třetí díl se již pouští někam dál, a samotný závěr, těžko hledat správný pojem... Transcendence? Za mě osobně ten závěr byl už nějak trochu moc, sice se dalo čekat, že celá trilogie neskončí nějak standardně, ale nevím. Nicméně lepší konec mě nenapadá, takže vlastně skončila nejlépe jak mohla :-) Jak je vidět, jsem z toho takový trochu rozpolcený.
Celkově trilogie geniální, řekl bych naprosto originální a ve většině věcí uvěřitelná. Moc se těším na seriálové zpracování, to by mohla být bomba!

Thrawn89
04.02.2019 5 z 5

Klobouk dolů. Pan Liou Cch'-sin se dle mého může s klidem postavit po bok těch největších jmen vědecko-fantastické literatury jakými jsou Asimov, Lem a další. Neskutečná imaginace, plná těžko představitelných situací, která přitom působí tak uvěřitelně...
První dva díly triologie byly vynikající, ale přece jenom jim něco chybělo. První díl se mi zdál poněkud chaotický, druhý pak obsahoval zbytečně moc vaty. Závěrečný díl je však opravdové opus magnum. Autor jdoucí za hranici představitelného dokázal skloubit na jednu stranu v zásadě jednoduchý, ale přitom nesmírně detailní a promyšlený příběh o historii lidstva a vesmíru. Příběh, který je plný zvratů, překvapení a těžko pochopitelných, přitom však úžasných předpokladů. Co je však nejdůležitější, celé je to čtivé od začátku až do konce. Přitom nejde o jednoduchou knihu, která navíc čítá 751 stran.
Nebudu se zbytečně rozepisovat, pouze zmíním tři věci, které mě mimořádně zaujaly. První byly Jün Tchien-mingovy pohádky, které naprosto geniálně metaforicky převyprávěly autorovi fyzikální předpoklady. Za druhé úžasný popis čtvrté dimenze a vůbec celkové zpracování multidimenzionality. A za třetí pak pojetí času, jako klíčové veličiny ve vesmíru jejíž vliv si se svými jepičími životy ani neumíme představit.
Nezbývá než vřele doporučit a loupnout sem plné hodnocení.

Knihomlok2015
04.02.2019 4 z 5

A je to tady, zase jedna z těch knih, o kterých vím, že jsou dobré, ale nemám vůbec ponětí, jak to napsat.
Milostný příběh zahalený v plášti sci-fi a sci-fi odhalené jako špinavá prostitutka až na samou dřeň.
Hibernace, ze které vám budou trnout zuby a cestování vesmírem, ze kterého vás bude bolet hlava.
Zákony fyziky, o kterých jste nikdy neslyšeli, pojmenované do vědcích, o kterých nemáte ani ponětí. A ani ty ostatní, co jste si mysleli, že znáte, nedávají najednou bůhvíjak hluboký smysl. (Opravdu bych právě potřebovala hodně dlouho konzultaci u geniálního fyzika, který by mi odpověděl na několik zásadních otázek.)
Všechno je najednou přesíváno přes brutální síto zahrnující téměř celý vesmír a první dvě knihy se zdají pouhou hrou na domácím písečku hodnou stejné pozornosti, jaké věnujeme jedinému zrnku písku právě v té malé hromadě. (o to temnější, že to nejspíš zcela odpovídá realitě)
A hodně tomu napomáhá i to, jak je tahle trilogie strukturovaná. V každém dalším díle se z hlavních postav stávají ty vedlejší a mizí v propadlišti dějin. Každou knihou se taky vzdalujeme naší rodné hroudě dál a dál, až i ona mizí v nenávratnu postradatelného. Objevují se lidé, kteří by měli být dávno mrtví a i ti skutečně mrtví vrhají dlouhé stíny. A jediné, co drží tuhle skládačku pohromadě, je tak vlastně časová linka lidské rasy jako takové (i když i čas je najednou pružnější než se zdá – a to nejen díky té proklaté hibernaci), na kterou je i tak na konci nahlíženo jako na něco pomíjivého a nehodného valné pozornosti, ostatně jako na všechno ostatní v tomhle vesmíru.
Takže teď jsem si vlastně jistá jen jediným, opravdu by mě zajímalo, jak se na tuhle trilogii bude lidstvo dívat, až jim opravdu za okny bude vládnout vakuum. Nesmrtelná klasika nebo brak? Co myslíte?

zuzak07
31.01.2019 4 z 5

Fantastický závěr trilogie plný překvapivých zvratů a zajímavých postav. Jen ta délka knihy mohla být kratší, i když se to četlo skvěle, někdy jsem si přála, abych už věděla, jak to dopadne.

Robin87
28.01.2019 5 z 5

Hodnocení celé trilogie – Problém tří těles / Temný les / Vzpomínka na Zemi:

Troufám si tvrdit, že řada z vás po přečtení bude mít jeden zásadní problém… nebudete vědět po jaké další knize sáhnout, aby ve Vás ukojila to, co Liou Cch'-sin zažehl. Tak to je minimálně v mém případě. Kvůli časové vytíženosti docela přemýšlím a vybírám co začnu číst, čím dál víc však tíhnu k sci-fi – tento žánr pomáhá utíkat z reality a časem se může stát drogou (ať už ve filmovém nebo knižním zpracování). Tohle všechno trilogie Vzpomínka na Zemi poctivou dávkou plní a stává se dle mého názoru momentálně nejlepší možnou volbou moderní sci-fi literatury. Tím se v žádném případě nemohou snižovat díla jiných mistrů jako A. C. Clarka (Vesmírná Odysea), nebo C.D. Simaka (Město, Přestupní Stanice), které se mne také dotkla a člověk žasne kdy byla napsána – ale zcela upřímně… oproti zmíněné trilogii čínského spisovatele to už prostě není tolik atraktivní, a to chovám obrovskou úctu k tomu jako dovedli svá díla poutavě vyprávět.

Trilogie Vzpomínka na Zemi zprvu balancuje tak neskutečně na hranici reality a sci-fi, že si někdy budete řádky předčítat znovu a hrát si s představivostí. Vždyť jen způsob, jakým se autor snaží vysvětlovat technické pozadí lidského pokroku a dění je tak reálný. Génius určitě nejsem ale mám technické vzdělání a za celou dobu jsem neodložil knihu s nechutí, že by to snad nedávalo smysl. Celá trilogie vás pohltí velmi poutavými dialogy všech postav (k čínským jménům tu padlo dost poznámek, ale mně to přišlo docela exotické a o to víc sci-fi :-)), a potom popis akčnějších momentů mě mnohdykrát nenechal vůbec klidným. Doslova mě nutil číst jednu kapitolu za druhou. Co se jednotlivých dílů týče, jak většina čtenářů zde, zastávám názor, že každý díl jde kvalitou a napětím o něco nahoru.

Každou noc, když jsem usínal a snad i spal, jsem plul v zamyšlení nad propastnou, ohromnou a nepochopitelnou velikostí našeho Universa někde u kraje Sluneční soustavy a přemítal jaký to asi může být pocit zažívat to co lidský svět v Lioueho knize – jak si myslíte, že bychom se jako Lidstvo vypořádali s takovou lekcí vědět co nás za definovatelnou dobu čeká?

S menší nadsázkou musím říct, že kniha má tak silný potenciál, že dovede ovlivnit samotný pohled na existenci a vnímání toho co cítíte, když během všedních dnů a nocí zvedne svůj pohled vzhůru ke hvězdám.

Ve zkratce, … bezva čtení, doporučuju. :-)

michal3736
28.01.2019 5 z 5

Tento poslední díl je opravdu trošku slabší než ty dva předchozí, přesto mě príběh doslova uchvátil. Podle mého názoru jeden z nejlepších příběhů co jsme v poslední době četl. Místy to trochu přípomínalo Bradburyho Marťanskou kroniku v moderním hávu.

Johncze
26.01.2019 5 z 5

Epické zakončení jedné z nejlepších sci-fi série vůbec. Vyvrcholení svým záběrem předčilo předešlé díly a sahá daleko za hranice toho, co jsem zatím četl. Nejlepší na tom je, že so nádherně čte a napsané je to tak, že by tomu člověk i věřil. Opravdu doufám, že od tohoto autora ještě uvidíme spoustu knih.

nezbi
21.01.2019 3 z 5

První dva díly super, nepředvídatelný a originální děj nad kterým člověk stále přemýšlí. U třetího dílu jsem se často nudil a knihu už chtěl mít za sebou. Dvojku beru jako povedený konec serie.

Darkleynon
17.01.2019 4 z 5

Ubraná hvězda za podivný závěr, který působil, jakoby si autor ujížděl na opiátech. Jinak brilantně vystavené asi tak do tří čtvrtin knihy.

raffi
17.01.2019 5 z 5

Ak som mala po prečítaní druhého dielu nejaké výhrady, týmto dielom sú úplne zabudnuté a ja sa klaniam autorovi za celú trilógiu.
Toto bol krásne košatý príbeh, s mnohými odbočkami (návratmi do minulosti), bavilo ma čítať od začiatku do konca. Našťastie nie som žiaden študovaný fyzik, takže neviem posúdiť (a reptať na) prípadné odborné nezrovnalosti a mohla som si vďaka veľkej fantázii autora užívať čítanie. Najviac som pravdepodobne rozmýšľala nad skrytým významom rozprávok, zakomponovaných do príbehu, bolo zaujmavé sledovať postupné odhaľovanie, čo vlastne znamenali - v sci-fi sa mi to zdá ako zvláštny prvok (rozprávka v "rozprávke"), ale rozhodne tam pekne zapasoval... Ďalšie veľké plus má autor za vytvorenie charakterovo zaujímavých a rozmanitých postáv.
Jediné, s čím som sa trápila, boli čínske mená. Našťastie všetky knihy trilógie sú tak dlhé, že do polovice si na ne človek stihne zvyknúť a prestanú sa mu pliesť :)

-Endy-
12.01.2019 5 z 5

Úchvatné zakončení nejlepšího sci-fi, jaké jsem dosud četla.

petr9807
11.01.2019 4 z 5

Závěr trilogie skvěle navázal na výborný druhý díl. Pro mě osobně později trochu ztratil dech a přestal být tak napínavý a uvěřitelný, když autor několikrát podkopal své vlastní nápady z předchozích dílů. Jinak ale výborné čtení!

vyzkous
08.01.2019 5 z 5

Parádní závěr série. První polovina knihy doplňuje informace o světě, který už známe z druhého dílu, a rozhodně to není nudné čtení. Ve druhé polovině pokračujeme ve sledování lidstva ve vzdálenější a vzdálenější budoucnosti. Je to dost nepříjemné čtení a je to skvělá kniha!

Fondis
08.01.2019 4 z 5

Třetí díl mi přišel už dost dlouhý. Občas jsem se přistihl, že mě to snad ani moc nebere. Ovšem jen zřídka. Devadesát procent knihy je ukázkou velkého umu autora. Je neskutečný, jak někdo může něco takového napsat. Skvělá trilogie.