Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1164 1164

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

tom_kladno
15.11.2018 4 z 5

Pustil jsem se do pokračování Problému tří těles s mírnou obavou, že bude horší než první díl. Navíc vždy trochu váhám, pokud má kniha tolik stran. Ovšem obavy nebyly na místě. Děj se úžasně vyvíjí, nemáte problém se vcítit do postav, do děje, do základních otázek lidství, které kniha otevírá. No a trocha toho defétismu musí ke konci přepadnout každého čtenáře. Ovšem ten konec! To nepotřebuje ani komentář. Jediné, co měly pro mě první dvě knihy společného na mínusový bod, jsou jména. Prostě jsem se nebyl schopný naladit a ze všech těch postav si pamatuji snad jen dvě jména. A to bohužel i během děje :( Kniha je pro mě naprosto dostatečně uzavřená a klidně bych si takhle konec uměl představit. Takže jsem opravdu zvědavý, co bude dál :)

ALLO_ALIgirl
11.11.2018 5 z 5

DOKONALÉ! Stejně jako předchozí díl. A to jak po stránce dějové, tak stylistické. Rozhodně doporučuji!!!

D_yabel
10.11.2018 5 z 5

Ve všem lepší než první díl. Příběh je bohatší na zvraty, postavy se mi zdají mnohem uvěřitelnější než v Problému tří těles. Propojení vědy a filozofie je zde stejné jako v prvním dílu, což je jedině dobře. Oproti jedničce je zde víc odkazů na čínskou a všeobecně asijskou historii, ale díky vysvětlivkám se neztratíte. Veškeré vědecké pasáže jsou vysvětleny srozumitelně, takže můžu doporučit i naprostým nováčkům ve sci-fi.

Razič
09.11.2018 5 z 5

Ještě lepší než první díl, příběh je konzistentnější a nepřestal mě překvapovat, jako by se autor potutelně vysmíval očekávání čtenáře. Jsem unešen.

Stauff
01.11.2018 5 z 5

Skvělé pokračování Problému tří těles. Zase jsem se nevyspal, zase jsem se nemohl vykopat do práce. Konec mě naprosto dostal a občas nepochopitelný Luo Ti se stal v mých očích úplně jiným člověkem. Pecka.

raduz_
31.10.2018 4 z 5

Cesty k probádání Temného lesa je strukturováno tentokrát v sekaném stylu. Bez kapitol přechod z jedné postavy k další včetně v časových skoků. Pro někoho možná potíž, pro jiné vhodné řešení, jak pokrýt děj dvou světelných let. Nesympatičnost hlavní postavy jsem dlouho nemohl setřást. Stejně tak i vlákno linky napětí z první části vyznívá povoleně. Ale co je jim vlastně po mně. Vrcholné finále, který udává laťku hned začátku třetí částí a pokračuje opět nesmírně vesmírný let. "Co je ti po tom, že tě miluji alá co je vám po tom, že vás zničím."

withoutchild
31.10.2018 5 z 5

Autor jasně ví co píše. Má to spád, a i když se to kolikrát tváří strašně věděcky, tak jsem se nikdy nepřistihl, že bych netušil o čem je řeč. Ta budoucnost stromových měst, mediátorů či hibernací byla místy sice trochu ujetá, ale dohromady to dávalo stabilní celek. Skvělé sci-fi, těším se na poslední díl.

tomas2491
22.10.2018 4 z 5

Velice dobré sci-fi. Jen na můj vkus některé pasáže až příliš rozvláčné až dlouhé. Především na začátku knihy. První díl byl svižnější. Přečtení třetího dílu je samozřejmě povinnost.

tlllk
20.10.2018 5 z 5

Stále mi vŕtalo hlavou prečo tak vyspelá civilizácia proste tie dve nepotrebné slnka nezhasne. Kniha bola fajn, už mi prišla trochu viac rozťahaná, ale stále originálna. Neviem či vydržím čakať na trojku v audio, skôr sa pustím do ebooku....

raffi
27.09.2018 4 z 5

Temný les sa mi páčil o niečo viac než prvý diel trilógie. Najviac tým, kam sa príbeh posunul. Aj keď na začiatku to na nejaký posun nevypadalo, od polovice to bolo, akoby rybár rozhodil siete a zrazu sa príbeh vyvíjal na niekoľkých rôznych miestach a rôznymi smermi. Až na konci som si hovorila "Prečo?"... Prečo to niekoho nenapadlo skôr a prečo vlastne takýto rýchly (aj keď nie nelogický) koniec? Ale aspoň je človek nalákaný na ďalší diel...

Atuin
26.09.2018 5 z 5

Pokračování má mnoho neodkladných, neodbytných prvků, které člověka spojí tu s Lemem, tu se Zamjatinem, tu snad až s Kavkou ( to je subjektivní samozřejmě). Ačkoliv žádný plagiát či vyslovená rabovačka, všechno decentní a všechno s rozmachem nenechat čtenáře příliš dlouho v jistotě že situace je pod kontrolou. Konec maličko překvapivý a trochu si člověk oddechne a zároveň si řekne: Vážně takové práce, takového času a a najednou jako tohle :-). Dobrý tah, alespoň za mě.
Velice dobře napsané, srozumitelné a extrémně čtivé. Postavy uvěřitelné i v rámci žánru. Perspektiva života ukázáná a nastíněna překvapivě dobře. Všechno ladí i momenty rozladění tam pasují, protože život není vyladěný nikdy....

Lethania
22.09.2018 4 z 5

Pokračování hard sci-fi série Vzpomínka na Zemi opět nezklamalo. Autor má vše dokonale promyšlené a vše do sebe zapadá. Trochu mi však vadily některé pasáže, které jsou pro neznalce příliš těžký oříšek, ale to je spíš má vina, než autorova. Přeci jen to napsal tak, jak chtěl. Doporučuji a už se těším na závěr celé série!

LenkaKT
21.09.2018 5 z 5

Pořád platí, co u prvního dílu: poctivá pořádná scifi, napínavá až do konce. A spousta námětů k přemýšlení.

Finn69
05.09.2018 4 z 5

Temný les je řekl bych podivuhodnější (?) čtení než první díl, zejména tu najdete ještě daleko víc filozofování, sociologie a psychologie po čínsku. Místy je to tak naivní, že si říkáte "proč to vlastně čtu?", ale to už samozřejmě nedočkavě otáčíte na další stránku.
Hodně často jsem si podobné věci říkal v první polovině knihy, druhá část už byla daleko poživatelnější a definitivně to zachránil překvapivý závěr. Takže mějte prosím trpělivost.
Přiznám se že úplně nechápu, proč mě tahle trilogie tak chytila, snad kvůli té "jinakosti". V každém případě ale bez nejmenších pochyb dávám 4 hvězdy a už se chystám na trojku.

Na závěr pár věcí které mě zarazily/pobavily:
POZOR SPOILER
Celá ta záležitost s meditátory mi přijde naprosto ujetá, to snad může napadnout jen naprostého idealistu.

Dostalo mě, když je jako recept na řešení budoucích problémů rozhodnuto vyslat prostřednictvím hibernace do budoucnosti větší počet politických pracovníků - to jako vážně?

Nepřišlo vám, že v podzemním městě jsou všichni něčím sjetí?

Luo Ťi hned po probuzení s hibernace nestačí uhýbat před atentáty, za jeden den hned několikrát tak tak unikne. Jak to, že to pak naráz úplně přestane? To jsou ti Trisolariánci senilní?

VencaNeb
22.08.2018 5 z 5

Pokračování je ještě lepší než první díl. Vědeckých nápadů už tentokrát není mnoho, nezbývá než čekat na závěrečný díl.

opic 12
18.08.2018 4 z 5

Všechny lezoucí plahočící tvorové vzhlížejí k nebesům.Jde tu jak se říká o holej zadek,tzv o všechny a o všechno.
Leckterému mravenčímu pozorovateli (viz úvod této knihy) že se zdánlivě z počátku nic neděje...
Tak jako se jmenuje střední část tohoto pokračování...ano v tom je to KOUZLO.
Pozvolný začátek se z pomalými mravenčími krůčky drží stopy v řádkách a ani na příliš velký okamžik téměř nezadrhne v poutavosti i po velkých skocích napříč staletími je čtivou odyseovkou.Nedrží se ve stínu odkazů citovaných klasiků Asimova-Clarka nýbrž je jejich důstojným nástupcem...průměrných osm z deseti mravenčích rodin dokázalo potvrdit :)
Toto vyloženě globální dílko a to jsme u teprve druhého dílu není nijakým spasitelským soudným dnem nebo jednotvárným Brucem Willisem spíše takovým Willisem Brucem,který cestoval časem v nejmenovaném o mnoho levelů složitějším snímku a nijak zvláště z toho nebyl nadšen.Jednoduše prděti na ideály dovoleno.Alespon z počátku.Podobně je na tom hlavní postava Luo Ti.Ze situace do které se dostal nemá taky vůbec radost,nestojí o nějaké trable.Načež i později situace dosti zneužije.Nic není černobílý a ... a nic.Cokoli dalšího nemá ani za mák cenu vyzrazovat co se děje týče.Takže zásadně u této série nečíst anotace vážené mravenčí čtenářské bratrstvo.
První díl byl zajímavý.Byl z různých pohledů i postav.Odehrával se během kulturní revoluce i v jiné části vesmíru atd.Pestrá skládanka šmrncnutá epičností s levitující fyzikou až filozofií.Druhý díl a to musím říct a drze přiznat zároven je hlavně jiný.Více důraz na tu globální stránku,ale je to hlavně místy dost hustý sociapolitickomilitary story.Vskutku později drtící apokalypsa beznaděje pro každé mraveniště.Nebylo by však spravedlivé srovnávání mezi díly.Pro někoho bude Temný les vyrovnanější i třeba přímočařejším počtením.na rozdíl od Tří těles.Jednička rozjezdová úvodní připravující na epičtější zřejmě i akčnější dvojku.Jako celek tak i pokračování je ve skládance přesně padnoucí a zachovává i nadále zneklidnující deprimující prožitek co by...kdyby...jednou.
Nastavte tykadla i antény,dělnice i královny.Mravenci všech druhů i čeledí,je nás dost i jiných havětí...trojka to samozřejmě jistí.
Váš ANTZ !!!

zaphod3846
17.08.2018 odpad!

I když se to zdá nemožné, tak ještě mnohem horší než první díl - lidé se od začátku do konce chovají jak tlupa nesvéprávných imbecilů, (bacha spoiler) když se první třetinu plácá "děj" od ničeho k ničemu s idiotským "projektem Mandala" a autor sám neví kudy kam, vyřeší to hibernací na dvě století. A sic se pak chviličku zdá že konečně bude kniha o něčem - ne, není.

Lidstvo je nadále tlupa imbecilů po lobotomii, nesmysly a chyby se kupí jedna na druhou, kumulují totálním strategickým nesmyslem kterého by se nikdy a nikde nedopustil ani ten nejhorší vojevůdce, a to je ještě kniha zbytečně natažena na tintilion nudných stran o ničem. Nápad - pokračování z PTT v podstatě OK, ale neskutečně podělaný neschopností autora.

Opět jako u prvního dílu dočteno jen "z povinnosti", beru jako jedno z nejhorších sci-fi co jsem kdy četl. Ty vysoké hodnocení tady fakt nechápu, asi jsem četl úplně jinou knihu než ostatní.

skrob
08.08.2018 2 z 5

Pro mně je to dost nevyrovnaná kniha. Výborné nápady a celková myšlenka knihy sledovat vývoj v delším časovém období. Na druhé straně kniha neobsahuje prakticky ani jednu sympatickou hlavní postavu, ale zato několik zoufale nudných nebo předvídatelných pasáží.
Nakonec jsem knihu 70 stran před koncem, kdy se většina aktérů chovala jak idioti zavřel. (To všichni lidé věřili krásnému novému světu a přátelství mezi civilizacemi? Nikoho okamžitě nenapadlo, že palivo je důležité? Vážně?)
Navíc pro civilizaci ovládající takovou technologii by zničení lidstva bylo jak zašlápnout mravence...

ZaS
05.08.2018 5 z 5

Pokud vás, stejně jako mě, první díl nadchnul a myslíte si, že další už jej nepředčí, mýlíte se. Temný les už představuje klasickou sci-fi, jelikož se postupně posouváme do budoucnosti a k finálnímu řešení Trisolaranské krize. Jakkoliv se může situace lidstva zdát temnou, závěr je významově ještě temnější... :-) Pokud vám první díl způsobil bolehlav, teď čekejte Melancholii. Velkou výhodou je přitom autorův původ, který není zatížen evropským jemnocitem a dokáže tak lépe nahlédnout do Srdce temnoty.

3DD!3
01.08.2018 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha nenutila číst po nocích a na úkor reálného života, takže před Liou Cch'-sinem nezbývá než smeknout. Čtivá žánrová lahůdka prošpikovaná strategickými kličkami čtyř tajnůstkářů (z nichž se sice ve finále vyklubou lidé s velice pochybnými hodnotami) a finálovým střetem připomínajícím myšlenkovou přestřelku. Ta Š' znovu ve vedlejší roli (part bez nejmenších pochyb psaný pro Chow Yun Fata) vládne, ale přidávají se k němu další fantastické postavy jako je Čang Pej-chaj nebo Rey Diaz. Mrazivě realistické vykreslení jak paniky tak marné naděje a dechberoucí první střet s neznámou civilizací jsou magnetem pro oči. Do zlatého fondu sci-fi patří Temný les právem.