Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1795 417

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

H.A.R.R.Y.
18.08.2020 3 z 5

Souhlas s falcon9. Na to, že je to hard sci-fi, to bylo do očí bijící. Poslední třetina jak z Ricka a Mortyho. Jinak mě ale prostřední část ve Třech tělesech hodně bavila a čekal jsem, co z toho vyleze. Celkově byly ty sumarizace fyzikálních problémů a přemejšlení nad nima ohromně zajímavý stejně jako výbornej styl psaní (stránky utikaly jedna za druhou), jen škoda že mi byly postavy úplně volný (stejně jako autorovi - a stránky mi utikaly ještě rychlejc při tom přeskakování, kdy mě zas něco chytne) a že fungovaly jen jako prostředek k tomu, aby se tam ty vědecký věci mohly nějak objevit. Další knížku už s největší pravděpodobností číst nebudu.

ColbySawyer
16.08.2020 5 z 5

Rozhodně vynikající dílo, které nám Evropanům může nabídnout ještě více díky zasazení do Asie a díky "východnímu stylu" psaní autora. Celé dílo je velmi komplexní a baví ve všech svých vrstvách, tedy v té historické z dob Kulturní revoluce, mysteriózní o vyvražďování vědců i té o zdolávání VR hry. Navíc kniha nabízí velmi příjemný edukativní bonus v podobě vědeckých pasáží a historických vysvětlivek. Jediné, co bych vytkl, jsou postavy, ty autorovi vyloženě překáží. Mimo Ta'Šeho postrádají jakýkoliv hlubší charakter a v knize jsou spíše z nutnosti. Příběh je povedený a plný skvělých nápadů, takže je škoda, že se ho nedaří napasovat i na tu lidskou rovinu, ale to se třeba zvládne ve druhém díle. Jinak tuto knížku můžu velmi doporučit.

TomHr
12.08.2020 5 z 5

Nevěděl jsem, co od knihy očekávat. Asi jsem byl jenom zvědavý na dílo, které podle anotací bylo obtížně zařaditelné. Ale tohle jsem fakt nečekal.
Na pozadí půlstoletí čínských dějin, od běsnění kulturní revoluce po vcelku uvolněnou dobu moderních technologií, rozvíjí se příběh několika čínských vědců. Různé podivné úkazy, které se tu a tam objevují, jakož i zvláštní počítačová hra zpočátku nedává moc smysl. Autor umně splétá dějové linie, používá retrospektivu a ta nejfantastičtější odhalení si nechává až na samotný závěr. Byl jsem zvědav, jak a zda vůbec se dočkáme vysvětlení všech záhad. Ale ano, příběh je skutečně konzistentní, byť technicky či fyzikálně vzdělaný čtenář/posluchač sem tam musí přimhouřit oko.
Některé pasáže byly snad zbytečně dlouhé a chvílemi obtížné orientovat se v čínských jménech. Ale to jsou jen drobné výtky na adresu jinak vynikající, nesmírně zajímavé a originální knihy. Už se těším na další díl.

Fandomas
11.08.2020 3 z 5

Knížka je dvakrát delší, než by příběhu slušelo. Na mě je tam moc teoretické fyziky a zároveň neracionálních lidských rozhodnutí. V čínských jménech jsem se při poslechu audioknihy často ztrácel, ale za to příběh nemůže.
Hodně váhám, jestli se vůbec pustím do pokračování.

falcon9
06.08.2020 2 z 5

CHA! Jaké štěstí, že první objevená mimozemská civilizace je hned za humny. A dokonce mají i stejná písmenka a čísla. A když něco napíšou, jejich počítač to přelouská do 'pozemského jazyka'...do angličtiny? nebo rovnou do čínštiny? Já nevím. Divím se, že se tady skoro nikdo nepozastavuje nad tím, jak absurdní pasáže se v knize objevují. Paradoxně části ohledně kulturní revoluce v Číně a opravdového problému tří těles(rozuměj tří sluncí) byly celkem dobré, zbytek je ale hrůza. Kromě detektiva Ta'š mluví všechny postavy úplně stejně, ploše, a to i 'mimozemšťani'. Konverzace a reakce postav na některé situace(třeba objeveni mimozemské civilizace) jsou fakt non-sence. Literární přednes je na úrovni žáka 5 třídy. Pokud trochu vidíte do fyziky a astronomie a vaše představivost je aspoň trochu omezena jistou dávkou logiky, pak si tohle fakt nekupujte. Celý haló ohledně tohoto "sci-fi" a celkové pozitivní hodnocení fakt nechápu, asi mám málo představivosti..? Nevím, každopádně jsem na akci kupoval celou trilogii, takže se aspoň ve dvojce dozvím, jak bude probíhat komunikace mezi marťánky a pozemšťánky, to bude bžunda!

engelbert
05.08.2020 4 z 5

Líbilo se mi, kolik různých problémů, ať už fyzikálních, společenských nebo etických se do knihy srozumitelně vešlo. Naopak postavy působily zvláštním schematickým neživým dojmem, nedokázal jsem se do nich vžít.

DivnýJanko
04.08.2020 5 z 5

Ťažko opisovať aby som neprezrádzal. Ale za mňa je to pozoruhodné dielo ako obsahom tak rozsahom. Vraciame sa ku koreňom poctivého sci-fi, ako sme zvyknutí u Asimova, Herberta, Dicka... ak bude aj druhá a tretia časť takto dobrá tak to bude legenda. Iste, legenda pre ľudí, ktorí vedia doceniť hĺbku a nadčasovosť a ako tak rozumejú výrazovému metafyzickému slovníku. Do plusu dávam aj faktor, vyrovnávania sa s stigmatom Kultúrnej revolúcie. Je to autor, ktorý svojim budovateľským poctivým prístupom v diele, má budúcnosť na nebi fantastiky určite zaručenú a budeme ešte o ňom počuť.

Ence
16.07.2020 1 z 5

(SPOILER) No páni, to byla ale ptákovina.
"Lidé ten hmyz prostě nevyhubili."
"Díky, Ta Š'." Wang podal detektivovi ruku.
"I já děkuju." Ting popadl jeho druhou ruku... Proč mám pocit, že dialogy a psychologii postav i Trisolaranů vytvářelo pětileté dítě? Nevím, jestli je to čínskou náturou, ale připadá mi, že jsem celou dobu četl o nějakých androidech s porouchaným generátorem emocí a ne o lidech. Navíc stejně hloupě jako autorovy lidské postavy působí i mimozemšťané, což je dvojité faux pas. Nejen že působí hloupě, ale hlavně stejně, což považuji za větší problém. Tak třeba Führer Trisolaris nechá svého vědátora dělat šílené multidimenzionální hokus-pokusy (a taky mimochodem zmrazit celou planetu) a celý plán si nechává vyložit až potom a ještě se mu omluví... :-D

To, že Trisolaris svůj plán prozradí Zemi, byl také hodně dobrý oslí můstek. Kdyby to neudělali, tak není o čem psát, že ano? Možná tak pouze o chaotických výsledcích z urychlovačů částic. Vůbec je celá kniha tak směšně prvoplánová a stupidní, že mi to připomíná filmovou žumpu, která vyžaduje po svém divákovi jedinou věc konzumuj a hlavně moc nepřemýšlej :-D

Hvězdu dávám za popis vědeckého bádání na základně a za objevení slunečního zesilovače. Bohužel popis vědy Trisolaranů je opět naivní a hloupoučký. Kupříkladu je zřejmě problém rozvinout proton do správné dimenze (ty teatrální vlákna, anuloidy a krychle si mohl autor taky odpustit). Ale když už to nějak uplácáme, tak asi není vůbec žádný problém do první 2D proton-roviny, kterou tato civilizace kdy stvořila, vypalovat PC obvody založené na narušování silné interakce protonu, výsledné protonové samoopravitelné PC zase hezky pěkně zabalit, teleportovat skrze vyšší dimenze a začít ho okamžitě ovládat na mezihvězdnou vzdálenost v reálném čase. Dokonce to umí udělat bububu obrázky vypálené na lidskou sítnici. Na to, že ufouni takovou strukturu nikdy předtím nevytvořili, o ní mají a priori docela dobrý přehled, disponují příslušnými technologiemi a dokonce mají čas i na to vymýšlet podobné hovadiny typu wow-efektů a easter-eggů... Naoknec to ale nevydrží a stejně je adventistům všechny vyspojlujou :-D

Moje oblíbená postava byl ten chronický lenoch a matematik. Z jeho apatie ho nevyvedou ani výhružky smrtí, ani mrtvá manželka. Myslím, že když ji viděl rozstřílenou na podlaze, tak pokrčil rameny, zapnul si vedle v pokoji PC a vylepšoval své evoluční algoritmy. Fakt týpek... :-D

Fenrir
15.07.2020 5 z 5

Subžánr hard sci-fi se mi líbí s každou další knihou více a více

Affares
30.06.2020 4 z 5

Přečteno reálně za dva dny. Dojmy - uf, wau, no teda! Je to trochu jako houpačka, hodně vědeckých pojmů ale prostě vám postupně padá čelist čím více čtete. Takové knihy se už dnes moc nepíše, tím myslím nejen kvalitu textu, ale hlavně styl a neskutečný podání vědeckých faktů. Vědecko-fantastický žánr vzkříšený v podobě a stylu, jaký by čekal málokdo. Hodnocení dávám rezervovaně, protože věřím, že další díly budou ještě o kousek dále.

matfan
28.06.2020 5 z 5

Hodně realistické sci-fi, z kterého někdy až mrazí.

Simy
26.06.2020 4 z 5

Za mě super počtení na tři dny (měřítko ukazující že jsem nic jiného nedělal). Chvilku jsem čekal kam se to rozvine, příchuť nedávné historie číny, současnosti a zajímavé počítačové hry (vzpomněl jsem si na knihu Erebos a čekal jestli se děj posune tímto směrem..). Celkově parádní čtení a otázka "snažit se, nebo nesnažit se hledat inteligentní život ve vesmíru" je ve mě hodně živá :)

chodícírohožka
07.06.2020 4 z 5

Velice zajímavá knížka s úžasnými nápady a myšlenkami. Děj odsýpal a vtahoval, jen pár částí mi připadalo trochu zbytečných, postavy působily poměrně opravdově... akorát některé závěry oněch geniálních vědců se mi zdály trochu naivní a závěr knihy samé mi nějak vyšuměl.

MeanCzechGuy
02.06.2020 4 z 5

Poměrně netypická a originální "hard sci-fi", než si člověk zvykne na styl a tempo, tak i velmi těžko stravitelná.
Kniha rozhodně není "oddechovka", ale začíst do ní se vyplatí, protože nabízí komplexní příběh, filozofii i náhled do mentality a motivace postav i celého lidstva (chvílemi až nepříjemně přesný - viz např. prospěchářství nebo snaha uškodit komukoli za příkoří spáchané někým jiným, či jen z prostého pocitu odcizení), každá akce má svoji reakci a chování jednotlivých postav je vždy dobře odůvodnitelné.
Téma komunistické Číny a kulturní revoluce je nám sice poměrně vzdálené, ale je zpracováno rozhodně zajímavě, popis skutečných událostí velice věrný a mnoho věcí dobře vysvětleno a do všeho dobře zakomponovaná zmíněná sci-fi složka a motivace některých postav.
Abstraktní popis jevů teoretické fyziky nebo některých nových vynálezů dá zabrat, ale rozhodně má vnitřní smysl a nic z toho nepůsobí hloupě nebo samoúčelně (a z mých povrchních znalostí jsem rozpoznal, že některé z nich skutečně jsou uskutečnitelné, takže další body +) a autor slušně rozvádí i jejich smysl a dopad na děj.
Nakonec nechybí ani trocha akce, která se projeví při pátrání a potírání příznivců mimozemské invaze (a opět proložené použitím vyspělé technologie - při přeříznutí lodi nanovláknem, a následné záchraně disků v dálce kvičí a křepčí MacGyver, James Bond a Sheldon Cooper jako skupina roztleskávaček u amerického fotbalu).
Pro celkové zhodnocení - kniha se mi velmi líbila a rozhodně ji můžu doporučit komukoli, kdo skousne komplexnější sci-fi, nebo hledá něco nového a nebojí se knize dát chvilku čas a přemýšlet u ní.
Problémem je koncept sofonů, se kterými s autor později sám neví rady a , i přes popis zvěrstev komunismu, pomrkávající fascinace touto ideologií.

apelttom
02.06.2020 4 z 5

Je to boží a lidem z Ph.D. studia, nebo vědecký obce to dá ještě další dimenzi na které si to mohou užít.

Líbí se mi i problematika revoluční Číny, která má orientální příchuť a tak často se v moderní literatuře neobjevuje. Jsem ready na další díl.

PrezidentRickS
29.05.2020 4 z 5

Tak je to v pořádku.
Říkám díky, sai Liuo.
Koronavirová éra roku 1 se mi navždy zapíše do paměti jako období nemožnosti se pořádně nadechnout, nakoupit si před desátou ranní, ale především jako doba, kterou jsem strávil se Vzpomínkou na zemi.
Takhle potěšen scifíčkem jsem nebyl od dob co mi děda dal ošoupané vydání Nadace.
Problém tří těles možná co do stylu nikdy nebude takovou klasikou jako zmíněná Asimovova sága, či Ráma od Clarka. Do složitosti postav a jejich charakterů má taky daleko.
Aleeee... co do otázky filosofie se jim směle vyrovná, a techniky s vědou dokonce předčí o několik úrovní. A to já u sci-fi moc rád.
Přesto tato kniha/série má, ale skutečně právo být řazena mezi klasiky žánru a vydobyla si to svou pestrostí, svou inteligencí a především svou děsivou reálností.
Jen houšť těchto knih.

Jakožto samostatná kniha by dostala 5*, ale vzhledem k tomu, že Temný les je tzv. suprmajstrštyk, dopřávající duševní orgasmus, musím slevit o jednu malou bezvýznamnou hvězdičku.

Johannus
28.05.2020 5 z 5

Některé části jsou výborné, pár pasáží je slabších. Jako celek je to velice dobré. Jdu číst druhý díl.

Lucuschka
18.05.2020 3 z 5

Po pomalejším a popisnějším vyprávění jsem se konečně dočkala rozjezdu děje, který mne vtáhl do příběhu a konečně mě kniha začala bavit. Bohužel byl děj utnut v tom nejlepším, ale určitě si přečtu i druhý díl, protože mě zajímá, jak bude děj pokračovat a o čem budou další osudy Země ;-)

a.r.nick
06.05.2020 3 z 5

První díl hodnotím jako průměr: do děje mě to vtáhlo natolik, že jsem zvědavý na pokračování, ale zase že bych si z toho sedl na zadek, to ne. Zkrátil bych to o nějakých sto stránek, konkrétně o tu rozvleklou část o historii Číny (ne že by to bylo úplně bez zajímavosti, ale do sci-fi se mi to prostě nehodí).

cetriolo
04.05.2020 4 z 5

Vážení čtenáři, následující komentář může obsahovat SPOILERY. Ve čtení pokračujte na vlastní nebezpečí. :)
Ze začátku nic moc (přeci jen čekáte sci-fi a jste v roce 1967). Poté co se děj posunul do přítomnosti a začal odpočet tak mě knížka chytla. Ale v momentě kdy jsem četl zprávy z Trisolaris, kde stavěli počítač o velikosti protonu... Tak to už byl hodně velký mazec. :)