Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1708 403

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

apelttom
apelttom
02.06.2020 4 z 5

Je to boží a lidem z Ph.D. studia, nebo vědecký obce to dá ještě další dimenzi na které si to mohou užít.

Líbí se mi i problematika revoluční Číny, která má orientální příchuť a tak často se v moderní literatuře neobjevuje. Jsem ready na další díl.

PrezidentRickS
PrezidentRickS
29.05.2020 4 z 5

Tak je to v pořádku.
Říkám díky, sai Liuo.
Koronavirová éra roku 1 se mi navždy zapíše do paměti jako období nemožnosti se pořádně nadechnout, nakoupit si před desátou ranní, ale především jako doba, kterou jsem strávil se Vzpomínkou na zemi.
Takhle potěšen scifíčkem jsem nebyl od dob co mi děda dal ošoupané vydání Nadace.
Problém tří těles možná co do stylu nikdy nebude takovou klasikou jako zmíněná Asimovova sága, či Ráma od Clarka. Do složitosti postav a jejich charakterů má taky daleko.
Aleeee... co do otázky filosofie se jim směle vyrovná, a techniky s vědou dokonce předčí o několik úrovní. A to já u sci-fi moc rád.
Přesto tato kniha/série má, ale skutečně právo být řazena mezi klasiky žánru a vydobyla si to svou pestrostí, svou inteligencí a především svou děsivou reálností.
Jen houšť těchto knih.

Jakožto samostatná kniha by dostala 5*, ale vzhledem k tomu, že Temný les je tzv. suprmajstrštyk, dopřávající duševní orgasmus, musím slevit o jednu malou bezvýznamnou hvězdičku.

Johannus
Johannus
28.05.2020 5 z 5

Některé části jsou výborné, pár pasáží je slabších. Jako celek je to velice dobré. Jdu číst druhý díl.

Lucuschka
Lucuschka
18.05.2020 3 z 5

Po pomalejším a popisnějším vyprávění jsem se konečně dočkala rozjezdu děje, který mne vtáhl do příběhu a konečně mě kniha začala bavit. Bohužel byl děj utnut v tom nejlepším, ale určitě si přečtu i druhý díl, protože mě zajímá, jak bude děj pokračovat a o čem budou další osudy Země ;-)

a.r.nick
a.r.nick
06.05.2020 3 z 5

První díl hodnotím jako průměr: do děje mě to vtáhlo natolik, že jsem zvědavý na pokračování, ale zase že bych si z toho sedl na zadek, to ne. Zkrátil bych to o nějakých sto stránek, konkrétně o tu rozvleklou část o historii Číny (ne že by to bylo úplně bez zajímavosti, ale do sci-fi se mi to prostě nehodí).

cetriolo
cetriolo
04.05.2020 4 z 5

Vážení čtenáři, následující komentář může obsahovat SPOILERY. Ve čtení pokračujte na vlastní nebezpečí. :)
Ze začátku nic moc (přeci jen čekáte sci-fi a jste v roce 1967). Poté co se děj posunul do přítomnosti a začal odpočet tak mě knížka chytla. Ale v momentě kdy jsem četl zprávy z Trisolaris, kde stavěli počítač o velikosti protonu... Tak to už byl hodně velký mazec. :)

azazel1
azazel1
03.05.2020 3 z 5

No za mě ... nic moc. Nějak mi to nesedlo. Uvidíme co další díly.

jeduna
jeduna
19.04.2020 5 z 5

"Co se nám kdysi zdálo životně důležité, je ve skutečnosti bezvýznamné." Pořádná jízda z kopce, kde jsem několikrát vypadla v zatáčce a párkrát zajela do tunelu, ale dole v cíli mě čekal takovej adrenalin, že jsem pocítila neodolatelnou touhu sjet to celý znova. Na nicotnost našeho pozemskýho pachtění není náš mozek prostě stavěnej.

codeas
codeas
13.04.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Dost jsem se ztrácel ve jménech a délka tomu taky moc nepomohla

bh69
bh69
13.04.2020 1 z 5

Nadějný začátek, ale nakonec velké zklamání. Nechápu tak vysoké hodnocení ani ocenění knihy. Na mně působí nevyváženým, nedopracovaným dojmem. Všechno je to nějak povrchní, postavy nemají hloubku, je to spíš panoptikum figurek. O hardcore scifi bych už vůbec nemluvil, problém tří těles je zajímavý, nanovlákno už je dost přitažené za vlasy (ale dá se to akceptovat), na konci knihy ale autor spadne do laciných nesmyslů, které nemají s fyzikou ani s logikou nic společného (nechci spoilovat). Stejně jako hollywoodské filmy se tváří vědecky, ale je to povrchní pseudověda, tváří se filozoficky, ale nic doopravdy hlubšího nepřináší. Logika je pro autora často na vedlejší koleji, stejně tak absence nějakých normálních lidí. Svět - ve kterém je středem všeho Čína - je spíš nějakým roztříštěným stínem pomateného světa vnímaným několika pošahanými postavami. Stejně pošahaní jsou i mimozemšťané a jejich komunikace s pátou kolonou na Zemi. Je to škoda, protože zpočátku to je docela zajímavé a autor by měl potenciál na lepší knihu. Číst další díly by byla ztráta času ...

Tesset
Tesset
22.03.2020 2 z 5

Tak nevím, čím to bylo, ale mi ta knížka prostě nesedla. Propracovaná suprově, ale vůbec mě nebavila. Trochu plytce vykreslené postavy, občas zvláštní styl nebo přílišná vědeckost? Možná mi nesedlo tohle. Nevím.

todilka
todilka
06.03.2020

Záměrně nehodnotím, neboť se jedná o můj další pokus o "čtení" audioknihy a asi jsem k tomuto účelu nezvolila dobře...v ději i jménech jsem se poněkud ztrácela a v důsledku vlastně moc netuším, o čem to bylo a jaký je závěr...možná se ke knize někdy vrátím v její tradiční podobě a pak budu moudřejší.
Nejvíc mě ale pobavilo jak předčitatel louská zprávu v Morseově abecedě....jako několik minut poslouchat "čárka čárka tečka, tečka, tečka tečka čárka, čárka tečka čárka, čárka čárka..." to bylo opravdu výživné :-)
*čtenářská výzva 2019: Kniha od asijského autora

Rawen616
Rawen616
05.03.2020 4 z 5

Problém tří těles je jako asijské filmy. Seriozní drama se tam míchá s naprosto bizarními a originálními výjevy. Zpočátku jsem se trochu bál, že budu mít zmatek v čínských jménech ale nakonec to není vůbec tak hrozné. Děj a jeho souvislosti, jsou odhalovány postupně a teprve ke konci vše zapadne dohromady. Měl jsem z téhle knihy podobné pocity jako z Hyperionu. Autorovi se povedlo udržet pohromadě "guláš" ze zdánlivě velmi nesourodých přísad. Teror během čínské kulturní revoluce, velmi významný apel na ekologii, blížící se konflikt s mimozemskou rasou i moderní technologie a občas opravdu šílené výjevy. Jedinou výtku bych měl k postavám, respektive k té hlavní - profestor Miao, která je spíše vláčena událostmi a člověk se s ní příliš nesblíží. O kvalitě knihy ale svědčí, že jsem jí doslova zhltnul během pár dní a opravdu mě zajímá, co se z tohohle proboha ještě vyvine:-) Zatím čtyři hvězdy, ale nenápadně se klonící k pětce.

Babo
Babo
22.02.2020

Nikdy jsem nečetla sci-fi a po tomto pokusu se nic nemění .
Kniha mě nalákala kulturní revolucí v Číně. Několik knih z této doby jsem již četla a asi nejsem úplně normální ,ale něco tak zvráceného ,co se odehrávalo v minulém století v Číně , mě opravdu fascinuje .
Nikdy nepřestanu žasnout nad schopností zfanatizovat davy lidí,bohužel jak už to bývá , mladých lidí .
V domnění , že je možné tuto historickou skutečnost nějak propojit a vytvořit sci-fi román mě prostě nalákal a po počáteční spokojenosti, se zájem postupně vytrácel , až zmizel úplně.
Takže já se vracím do reality a dál se budu děsit skutečného života a skutečně zfanatizováné omladiny,která bez zkušeností, vědomostí bude měnit svět .

Metla
Metla
18.02.2020 4 z 5

Před rokem jsem podnikla první pokus; ztroskotala jsem už v úvodu na běsnění všech těch socialistických frakcí, čínský komunismus mě nudil a navrch vyvolával dávivý efekt. Zvedám palec za správný postřeh, do jaké míry lze zfanatizovat především náctileté hormony, u kterých minimální životní zkušenosti bývají kompenzovány přebytkem nezvladatelných emocí. Na tom není nic špatného či neobvyklého, průserem však zavání, když se taková nedospělá, nedovzdělaná, zmanipulovaná, pocity zmítaná osůbka staví na piedestal coby nezpochybnitelná morální ikona (tímto zhnuseně „zdravím“ média a politiky budující kult Grety Thunberg).

Průběžně jsem louskala převážně obdivné komentáře k „Problému tří těles“ a ztěžka se odhodlávala k testu č. 2 (usnadněnému výborně načtenou audioknihou). Nedostatečná mentální kapacita, víte? Předpodělanost, že budu tonout v bažině nesrozumitelných teorií a pojmů, navrch mi vznikne bordel ve jménech - Jing Jang sem, Ping Pong tam, Šu Lin jinam... Tak napůl jsem se trefila: v postavách jsem kriket neměla, avšak kdykoliv se autor důkladněji rozepsal v hard sci-fi sféře, oči mi při poslechu zeskelnatěly... v tu chvíli mohl mít sluchátko v uchu třeba tetřev hlušec, vyšlo by to nastejno. Rozuměla jsem pouze základu, zbytek na mě účinkoval jako čistě abstraktní vize. Přemíru detailů, dimenzí, manipulaci s protony atd., nejsem schopná posoudit ani docenit. Zato jsem včera zvládla nerozvařit bramborové knedliky, heč!
Postavy mi byly buřt, trochu šťávy měl jen policista Ta Š´. Chápala jsem, proč je perzekvovaná Wen-ťie vykořeněná mimóza a studený čumák, ovšem například takový Wang Miao měl ženu a synka, přesto jim (s výjimkou scény s fotografováním) nebyla věnována žádná pozornost: samá práce, virtuální svět a řešení záhad, jako by rodina v životě dotyčného vědce nehrála sebemenší roli.
Co s tím, když můj zájem zběsile osciloval mezi krajním zaujetím a téměř nudou? Mizernou práci s charaktery mi vynahradila originalita zpracování tradičního tématu a občas atmosféra (Rudé pobřeží i jeho okolí mě fascinovalo), tudíž na misku vah přihodím čtvrté těleso. Až (pokud) někdy v budoucnu pocítím nadměrnou psychickou formu, pustím se do pokračování. 70%

Borufka_9
Borufka_9
13.02.2020 5 z 5

Skvělá, promyšlená a fascinující kniha. Fyzika rozhodně není mé hobby, ale tady jsem se i já cítila, že vím, o čem autor píše. Samozřejmě pojmům nerozumím, dokonce jsem i líná je hledat, přesto tak nějak vyplývá o co jde a srozumitelně. Zpočátku jsem se hůř orientovala v čínských jménech, ale postupem jsem i to vychytala. Moc se mi to líbilo, jsem nadšená a jdu na druhý díl!

kirkous
kirkous
09.02.2020 4 z 5

Překvapivě dobrá kniha, udržovala mě v napětí od prvních kapitol o kulturní revoluci až po poslední kapitoly, kdy se vše rozuzlovalo (i když už spousta věcí byla jasná). Jistěže kniha obsahuje i několik řekněme paradoxů. 1. Teror kulturní revoluce, vylíčený překvapivě velmi barvitě, kontrastuje s popisem soudobé Číny, kde vědec nepustí do svého bytu policistu oháněje se svými právy a policista nic nenadělá (v zemi, kde jen tak zmizí poradce prezidenta jedné malé země...) 2. Několikrát se objeví idea, že vědecko-technický pokrok a růst vzdělanosti nejde ruku v ruce s mravní vyspělostí. Na této utopické představě v podstatě ztroskotává hlavní hrdinka. Přesto autorova důvěra ve vědecký pokrok se zdá být bezmezná. 3. Ambivalentní vztah k enviromentálním problémům. Hrůzy, kterých se Číňané dopouštěly na přírodě v době kulturní revoluce jsou popisovány barvitě a člověku je u toho až smutno. Avšak zdá se, že strach z ekologických katastrof je vyvoláván uměle a opět problémy asi má přemostit vědecko-technický pokrok. 4. Chinocentrismus "říše středu" je mrazivý. Zdá se, že veškerá věda je v současnosti čínská, vše důležité se děje jen tam. Ale samozřejmě s návazností na Západ (Koperníkem počínaje, přes Galilea, Newtona, Leibnize, až k von Neumannovi). 5. "Vědecká" stránka. Moc dobře vzpomínám, jak jsme kdysi dávno "řešili" neřešitelný problém tří těles. V tom si autor opravdu nevymýšlí. Ale v závěru se objevují už ani ne fantasie, ale fantasmagorie. Aspoň mi to tak připadá a těžko to verifikovat. Hranice mezi vědeckým jazykem a výmysly je dost tenká. Budí to zdání vědeckosti, a přitom to vědecké není? V každém případě i tyto ambivalentnosti nutí čtenáře přemýšlet a myslím, že se pustím do další knihy.

smazenaryba
smazenaryba
04.02.2020 5 z 5

Hnidopišstvo stranou. Problém tří teles je dielo na takej úrovni, že nedostatky sú v porovnaní s jeho prednosťami zanedbateľné. Toto presvedčenie je o to jasnejšie, že knihu môžem zrovnať s ešte čerstvým, nedávno prečítaným Proudem času od Crichtona, ktorý je koncepčne v mnohom podobný. K porovnaniu len toľko, že kvalitatívny rozdiel je obrovský a je jasne vidno, kde boli hranice ambícií, vedomostí a vízie autorov.

Liou píše bohato ako Simmons, premyslene ako Asimov, s predstavivosťou ako Herbert. A napriek všetkej tej vedeckosti a komplikovanosť sa skvele číta a čo je najdôležitejšie, všetko dáva zmysel, všetko do seba zapadá, všetko má svoje vysvetlenie. Predkladá otázky, ponúka riešenia, nezabúda na históriu a stavia pred ľudstvo zrkadlo. A napriek tomu, že sa nebojí ukazovať špinu a všemožné negatíva, vie byť aj optimista.

Musím sa zastaviť aj pri skvelej postave vedkyne Jie Wen-tie, ktorá je taktiež dôkazom autorových schopností. Tam, kde iní predkladajú obraz idealizovaného intelektuála (v kladnom, či zápornom zmysle), Liou predstavuje obeť doby, osobnosť nedokonalú, doráňanú, strácajúcu vieru v základné hodnoty a teda aj v samotné ľudstvo.

Ľutujem, že som čítanie odkladal v domienke, že ide o ďalšie nadhodnotené súčasné dielo. Nieje to tak a ja idem hneď na ďalší diel.

VeronikaZ
VeronikaZ
31.01.2020 3 z 5

Tohle píšu především jako připomínku pro sebe: Nečti sci-fi, když tě ještě nikdy žádné nebavilo!
Nepovažuji se za vědeckotechnického analfabeta, ale tady toho bylo prostě moc. Přihoďte k tomu trochu komunismu, který mě prostě znechucuje ve všech formách, a usnu na každé desáté stránce a do čtení se budu muset nutit. Ze začátku se děj na všech frontách vyvíjí zajímavě, ale od půlky jsem jen létala očima po stránkách, jestli se stane to něco hlubokého, kvůli čemu je knížka tak vychvalovaná. A dle mého se nestalo.

Norri
Norri
31.01.2020 5 z 5

Poslouchal jsem to jako audioknihu. Zpočátku jsem se do děje hůře dostával a popis čínské kulturní revoluce mi nepřišel jako dobrý začátek sci-fi příběhu. Ale byl to ten správný základní kámen pro pozvolné vybudování celého příběhu. Celá kniha má zajímavý koncept a zajímavé nápady a jelikož jsem technický člověk, tak mě potěšil "vědecký" přístup k celému vyprávění. Je to strhující.