Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1804 418

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Knihomor64
31.01.2021 odpad!

Kniha mě nezaujala dějem, formální stavbou ani rádoby vědeckým popisem. Dialogy, způsob života lidí, používané socialistické a revoluční fráze - tak nějak bychom dopadli, kdyby nebyl rok 1989. Jedná se o propagaci čínského myšlení nedávné a současné doby, návod, jak se i intelektuální vrstva podrobí všezasahujícímu režimu a ještě se jí to začne líbit. Po přečtení je mi smutno.

DuSiČíst
20.01.2021 4 z 5

Příběh se mi líbil, ale v závěru, kdy se přemístíme v ději úplně jinam, mi to přišlo jak od jiného autora. Nějak se mi tyhle dva úhly pohledu prostě v rámci jedné knihy k sobě nehodily. No, uvidíme, pokračování si určitě přečtu.

Siwan
19.01.2021 3 z 5

Zcela souhlasim s david5746, proste to asi neni pro me.

Erenas
15.01.2021 5 z 5

Sci-fi, které posouvá žánr, jak vědecky tak úvahami. Je vidět že autor je astrofyzik.

První "Čínské" sci-fi i pro nás.

david5746
07.01.2021 1 z 5

No, tak to byl teda zážitek. Knížku mi nadšeně vnutil člen rodiny, tak jsem se jí chtěl zbavit hned začátkem roku, abych ji mohl zase vrátit. Scifi čtu od mládí, ale tohle evidentně nebyla kniha pro mě, pod hard scifi si teda představím třeba něco od Clarka, prostě scifka, kde je hodně vědy, ale má to hlavu a patu.

První půlka ještě byla docela čitelná (když teda pominu chaos a následnou rezignaci v čínských jménech) a slibovala, že by to mohlo mít zajímavý vývoj. Ovšem pak se to začalo dostávat do totálního paskvilu. Už tu někdo zmiňoval, že postavy jsou sterilní a chovají se a jednají jako roboti. Nuuuuuda. Části kolem hraní hry měly často něco do sebe, ale občas to sklouzávalo na šílené pasáže typu sáhodlouhé demonstrace logických funkcí a projektování lidského počítače (jako myšlenka dobrý, ale logisticky a prakticky by to fakt nešlo a při reálném počtu cyklů by za den nedali ani startovací sekvenci, natožpak nějaký výpočet, to by jim "počítač" umřel hlady nebo na prasklej močák, to prostě není hard scifi, to je blábol). Pak třeba věci kolem záhadného odpočtu, který se zjevuje jen někomu atd. Ono už to "hru hrají prominenti celého světa" a pak se automaticky večer po odehrání sejdou v nějaké čínské kavárně, kde v klidu přijmou zásadní informace a všichni jsou s tím totálně happy, to bylo přinejmenším pitomé. Závěrečná vysvětlující pasáž už byla naprosté utrpení a u "rozbalování" protonu jsem už fakt nemohl. Ale autor ještě přitlačil a detailně popsal, jak si ten proton přidává sám sobě prostorové dimenze a to byla prakticky konečná a jediné hodnocení, které jsem v tu chvíli byl schopen vypustit z pusy bylo "ultrablbost".

Ještě bych se pozastavil nad faktem, že o sobě emzáci mluví jako o lidech a bez problémů louskají tam a zpět naše depeše, dobrej úlet....

Dalším dílům se doufám vyhnu.

ludek7426
05.01.2021 5 z 5

Pro mne naprosté zjevení a vítáný čerstvý vítr do plachet Science Fiction. Vynikající SF román čínského autora využívá pro nás málo známé a neotřelé reálie čínské Kulturní revoluce. Ty pasáže příběhu odehrávající se v Číně na základně Rudé Pobřeží byly naprosto dechberoucí. Celá dějová linie příběhu těží z autorových obdivuhodných vědeckých znalostí a zpětných pohledů do historie.
Děsivý svět Tří těles, virtuální realita počítačové hry, osudy lidí lapených ve víru revoluce, invaze cizí rasy, ta kniha toho ukrývá hodně . Akci i spoustu věcí na přemýšlení.
První díl trilogie má u mne za maximální počet a vím že ke knize se budu často vracet. Dobrá práce.

Hrnca
19.12.2020 5 z 5

Jdu na další díl. Nejsem extra fanda scifi, ale tohle je opravdu fajn.

Agrim
14.12.2020 5 z 5

Úžasné čtení.

Rihatama
26.11.2020 4 z 5

Liou Cch'-sin vhodí nepřipraveného čtenáře do temného barbarského, hysterického, brutálního, nenávistného.... a smrtícího bahna Velké čínské kulturní revoluce. Představa sci-fi se rozplynula jako mýdlová bublina. Tohle přece byla čínská realita! Mé počáteční pochybnosti o čínské sci-fi zesílily, od dalšího čtení ale mě Cch'-sin ale neodradil. Právě naopak. Kde jinde bych se mohla dočíst o něčem tak absurdním, jako počítač, jehož komponenty tvoří lidé, přesněji Číňané z nejlidnatější země světa? Mimo jiné. Zcela v duchu čínské humanistické filozofie. Ovšem soudný den jednou čeká úplně na každého.

"Od této chvíle jsme soudruzi!"

Tato čínská sci-fi je rozhodně mnohem více science než fiction. Ponořena do skutečných čínských reálií, mentality a pocitů se fiction ztrácí někam do hlubin vesmíru. Ani humoru se od čínských vědců a vědkyň, hlavních postav Problému tří těles, prakticky nedočkáte. A přece s napětím čtete životní příběhy vědců, jejichž jediným smyslem života nebo možná jediným východiskem ze života tak zůstává astrofyzika, matematika či věda obecně. A záchrana lidstva. Nebo jeho likvidace...? Rozhodně zde čtenáře čeká nemálo překvapivých momentů, což oceňuji :-)

"Prázdnota není nicota. Prázdnota je typem existence."

Lupeš
19.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Výborná sci-fi vycházející z reálných věděckých poznatků (většinou) a kosmických reálií. Především práce se vzdáleností a časovým horizontem je ozdobou této inteligentně vystavěné knihy. Navíc je to naprosto skvělá parafráze náboženství, především 29. kapitola je skvělou ukázkou religionistiky, či spíše eklesiologie současnosti. Paráda.

Co oceňuji (jsem nadšen): Terminologie odkazující k teologii. Filosofie odhalující slabiny každé teologie, která je zároveň velmi srozumitelně podána pomocí sci-fi příběhu (ten tak splňuje roli podobenství). Literárně oceňuji absenci západní umanutosti po efektech a komiksovém zploštění charakterů i příběhu. Historicky velmi otevřené vyrovnávání se temnými kouty čínských dějin (Kulturní revoluce) - hysterický vztah západní inteligence k Číně to ale stejně nezmění (zajímavá paralela k Pražskému jaru, nebýt invaze, změnilo by se něco na našem zařazení na indexu "zlých" a nedemokratických?).

Co mne nepotěšilo: Paradoxně mne zlobí technologické a logické lapsy. Tak např. otázka nezměrné trisioloranské upřímnosti a jejich ponechání PTO na pospas pozemským vládám mi neseděly. Odpovědi dává naštěstí hned na začátku další díl (a je to místy teologicky hutná odpověď - "Pán se odmlčel, protože svého člověka prostě nepotřeboval... či se ho dokonce obával jako 'hada'"). // Technologicky také chápu, že autor potřeboval do románu dostat komunikaci v reálném čase ("Romeo řekl: Miluji tě!" O pět let později mu Julie odpověděla... :). Tolik oblíbené sci-fi skoky v zakřiveném časoprostoru (např. pomocí Černých děr) by sice vyřešily ne(ve)smírné vzdálenosti, ale došlo by hned na setkání face to face, což není záměrem románu (oceňuji). // Z fyzikálního hlediska stále pochybuji nad sofony jako takovými. // Román je samozřejmě zatížen i idealizací lidstva současnosti - já jsem v románu nakonec chtě nechtě na straně PTO, resp. mne tam autorovo dělení jednoznačně staví. (Zda jsem spíš Adventista či Loajalista sám nevím.) // Literárně mi hodně vadí postava velkého Š (Ta-Š), bodrého policejního primitiva, který je uvnitř lidově "moudrý" a má vždy řešení.

JSmerda
26.10.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s velmi širokým záběrem/přesahem (jak časovým, kulturním, tak i žánrovým). Autor přichází s novými myšlenkami a prvky. Celkem by mě zajímalo, co na to fyzici :). Jediné co pro mě bylo komplikující, byla čínská jména, která jsem si nebyl schopen zapamatovat a tak jsem se občas ztrácel, kdo co kde udělal.

Keyance
21.10.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Vypravěč byl velmi příjemný. Kniha rychle plynula.

Kniha mě výkonu bavila, přišlo mi, že prozkoumávala velmi zajímavé myšlenky. Byla velmi poutavá na zástupce "hard" science fiction, kde se řeší velmi mnoho fyzikálních problémů.

Hodnotím: 8/10 Skvělá kniha, i když mimo můj šálek čaje. Budu číst další díl. Radši bych něco mírně akčnějšího, nebo víc zaměřeného na vztahy postav.

MilkyA
07.10.2020 5 z 5

To bola velmi zaujimava zmeska od komunistickej kulturnej revolucie, cez imaginativnu VR hru a dokonca miestami hororove prvky? A nakoniec je to este uplne o niecom inom? XD A ono to aj funguje dokopy? XD hahhah mee likeee :) som zvedava na dalsie diely.. Vlastne vazne to bola dost strasidelna kniha, ked sa to tak vezme 0.0 :3

shootingstar
03.10.2020 3 z 5

Tato hard sci-fi na mě byla až trochu příliš hard. Jako román nic moc. Další díly už číst nebudu.

Jarka_rybář
30.09.2020 5 z 5

Tahle kniha pro mne byla jako zjevení. Obrovsky mne překvapila. Nejdřív byla trochu nudná, moc politická, potom strhující. Znovu mne překvapilo, co všechno je schopen udělat člověk, a zvlášť člověk, který ztratil víru v lidstvo.
Moc se mi líbí, kolik toho autor ví o fyzice a propracovanost kontaktů s trisolarany - PC hra je dobrá.
Více čínské sci-fi na náš trh.

specialista5
30.09.2020 4 z 5

Celá série se stane zásadním dílem sci-fi a bude klasikou. Nevím kde se to v něm bere, ale celý příběh je tak originální a zajímavý, že prostě musíte číst dál.
Jediné co mě brání dát 5 hvězd, je fakt, že mi asi na 100% nesedí někdy až příliš zbytečně podrobný popis autora, kniha a ty následující mohly být o něco kratší a ničemu by to neuškodilo. Navíc první polovina je taková výrazně pomalejší, dokonce jsem se musel i prákrát nutit k tomu v ní pokračovat, ale nakonec jsem určitě rád že jsem to překonal a užil si toto neobyčejné dílo.
Doporučuju milovníkům sci-fi, neočekávejte jednoduchou jednohubku, ale když vytrváte budete odměněni.

jooosev
30.09.2020 3 z 5

Vzhledem k pověsti knihy byla pro mě zklamáním. Některými těžkopádnými pasážemi jsem se nemohl prokousat několik dní. Možná právě proto jsem se začal soustředit víc na všudypřítomnou čínskou propagandu a pro mě iritující autorův styl častých a leckdy na můj vkus přehnaných vzletných přirovnání. Navíc některé věci kolem fyziky byly, no, jak to říct, pro laiky asi dobré ale fyziky-trochu-více-znalí čtenáři zřejmě nejdenou zakroutili hlavou. A možná si někteří z nich řekli, podpobně jako já, "Proč?! Proč tam musel napsat tohle?! Achjo".

Za mě 3/5. Nápad geniální, formu hodnotím asi dost přísně, potenciál, bohužel, nevyužit. V trilogii pokračovat nehodlám.

Eldar80
29.09.2020 4 z 5

Mám výhodu, že jsem četl Kulový blesk a tak mě styl psaní nepřekvapil. Kulový blesk se sice odehrává před trilogií, ale není nutné ho číst. Až na pár zmínek to nenavazuje a objevuje se z něj jen jedna postava.
Čtivost je o trochu horší. Je to holt první díl, kdežto Kulový blesk samostatné dílo. Opět je to hard sci-fi. I zde se autor do vědecké fikce tvrdě opřel. Originalita nápadů mi přijde neuvěřitelná. Tolik fantazie není ani ve fantasy.
Jenže literární provedení pokulhává. Je to takové rozumově sterilní. Emoční prožitek zůstává na čtenáři. Nejvíc si to užijí lidé, kteří se zajímají o vesmír, mimozemšťany, vědu, základní výzkum ve fyzice a současné dění.
To jsem právě vůbec nečekal. Děj odráží dnešní dobu. Právě dnes můžeme vidět klesající důvěru ve vědu. A jak se někdy ekologie mění v ekologismus. Jak přehnaná snaha spasit svět nakonec může uškodit.
Autor opět využívá moderních poznatků o elementárních částicích. Jenže je to moc nevyvážené. Má to dvě slabiny, které kazí zážitek. Určitou plochost díky žánru a nudnou prostřední část, kdy nevíme kam vše směřuje.
Za to závěr je geniální. Posledních asi 70 stran jsem četl dvakrát. Konce knih čtu znovu, když třeba nepochopím pointu. Tohle jsem si chtěl ještě jednou užít.
Čtenářům sci-fi rozhodně doporučuju. Kdo si není jistý, může zkusit Kulový blesk. Ten má však jen jedno téma. Styl je jinak stejný. Problém tří těles je o dost pestřejší. Řeší se jak vědecký výzkum, počítačová on-line hra, vývoj budoucí společnosti. 90%

PavelA820
26.09.2020 5 z 5

Kniha je naprosto skvělá. Čte se jedním dechem. Lidem, kteří nemají trochu důkladnější znalosti moderní fyziky mohou některé pasáže dělat problém ale autor se snaží vše podávat srozumitelně. Hlavní je ovšem sám příběh. Zajímavý je i začátek s připomenutím doby čínské kulturní revoluce, což zejména v současné době, kdy vidíme něco podobného není špatné připomenutí. Autor se zjevně inspiroval I.Asimovem a jeho Nadací. Ostatně v druhém díle se k tomu i ústy jedné z postav přiznává. Pro milovníky sci-fi určitě další kniha, která se stane klasikou.

Větvička
24.09.2020 5 z 5

Myšlenkově provokující, napínavé, dotýkající se největších bolestí naší civilizace. I přes odborné pasáže se čte jedním dechem. Na některé obrazy, vykreslené autorem, nemůžu zapomenout.