Problém tří těles

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4.2986

Vzpomínka na Zemi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Host

The Three-Body Problem (三体), 2008

Kniha Problém tří těles

Lupeš
19. listopadu

(+ SPOILER) Výborná sci-fi vycházející z reálných věděckých poznatků (většinou) a kosmických reálií. Především práce se vzdáleností a časovým horizontem je ozdobou této inteligentně vystavěné knihy. Navíc je to naprosto skvělá parafráze náboženství, především 29. kapitola je skvělou ukázkou religionistiky, či spíše eklesiologie současnosti. Paráda.

Co oceňuji (jsem nadšen): Terminologie odkazující k teologii. Filosofie odhalující slabiny každé teologie, která je zároveň velmi srozumitelně podána pomocí sci-fi příběhu (ten tak splňuje roli podobenství). Literárně oceňuji absenci západní umanutosti po efektech a komiksovém zploštění charakterů i příběhu. Historicky velmi otevřené vyrovnávání se temnými kouty čínských dějin (Kulturní revoluce) - hysterický vztah západní inteligence k Číně to ale stejně nezmění (zajímavá paralela k Pražskému jaru, nebýt invaze, změnilo by se něco na našem zařazení na indexu "zlých" a nedemokratických?).

Co mne nepotěšilo: Paradoxně mne zlobí technologické a logické lapsy. Tak např. otázka nezměrné trisioloranské upřímnosti a jejich ponechání PTO na pospas pozemským vládám mi neseděly. Odpovědi dává naštěstí hned na začátku další díl (a je to místy teologicky hutná odpověď - "Pán se odmlčel, protože svého člověka prostě nepotřeboval... či se ho dokonce obával jako 'hada'"). // Technologicky také chápu, že autor potřeboval do románu dostat komunikaci v reálném čase ("Romeo řekl: Miluji tě!" O pět let později mu Julie odpověděla... :). Tolik oblíbené sci-fi skoky v zakřiveném časoprostoru (např. pomocí Černých děr) by sice vyřešily ne(ve)smírné vzdálenosti, ale došlo by hned na setkání face to face, což není záměrem románu (oceňuji). // Z fyzikálního hlediska stále pochybuji nad sofony jako takovými. // Román je samozřejmě zatížen i idealizací lidstva současnosti - já jsem v románu nakonec chtě nechtě na straně PTO, resp. mne tam autorovo dělení jednoznačně staví. (Zda jsem spíš Adventista či Loajalista sám nevím.) // Literárně mi hodně vadí postava velkého Š (Ta-Š), bodrého policejního primitiva, který je uvnitř lidově "moudrý" a má vždy řešení.

JSmerda

Velmi zajímavá kniha s velmi širokým záběrem/přesahem (jak časovým, kulturním, tak i žánrovým). Autor přichází s novými myšlenkami a prvky. Celkem by mě zajímalo, co na to fyzici :). Jediné co pro mě bylo komplikující, byla čínská jména, která jsem si nebyl schopen zapamatovat a tak jsem se občas ztrácel, kdo co kde udělal.

Keyance

Posloucháno jako audiokniha. Vypravěč byl velmi příjemný. Kniha rychle plynula.

Kniha mě výkonu bavila, přišlo mi, že prozkoumávala velmi zajímavé myšlenky. Byla velmi poutavá na zástupce "hard" science fiction, kde se řeší velmi mnoho fyzikálních problémů.

Hodnotím: 8/10 Skvělá kniha, i když mimo můj šálek čaje. Budu číst další díl. Radši bych něco mírně akčnějšího, nebo víc zaměřeného na vztahy postav.

MilkyA

To bola velmi zaujimava zmeska od komunistickej kulturnej revolucie, cez imaginativnu VR hru a dokonca miestami hororove prvky? A nakoniec je to este uplne o niecom inom? XD A ono to aj funguje dokopy? XD hahhah mee likeee :) som zvedava na dalsie diely.. Vlastne vazne to bola dost strasidelna kniha, ked sa to tak vezme 0.0 :3

shootingstar

Tato hard sci-fi na mě byla až trochu příliš hard. Jako román nic moc. Další díly už číst nebudu.

Jarka_rybář

Tahle kniha pro mne byla jako zjevení. Obrovsky mne překvapila. Nejdřív byla trochu nudná, moc politická, potom strhující. Znovu mne překvapilo, co všechno je schopen udělat člověk, a zvlášť člověk, který ztratil víru v lidstvo.
Moc se mi líbí, kolik toho autor ví o fyzice a propracovanost kontaktů s trisolarany - PC hra je dobrá.
Více čínské sci-fi na náš trh.

specialista5

Celá série se stane zásadním dílem sci-fi a bude klasikou. Nevím kde se to v něm bere, ale celý příběh je tak originální a zajímavý, že prostě musíte číst dál.
Jediné co mě brání dát 5 hvězd, je fakt, že mi asi na 100% nesedí někdy až příliš zbytečně podrobný popis autora, kniha a ty následující mohly být o něco kratší a ničemu by to neuškodilo. Navíc první polovina je taková výrazně pomalejší, dokonce jsem se musel i prákrát nutit k tomu v ní pokračovat, ale nakonec jsem určitě rád že jsem to překonal a užil si toto neobyčejné dílo.
Doporučuju milovníkům sci-fi, neočekávejte jednoduchou jednohubku, ale když vytrváte budete odměněni.

jooosev

Vzhledem k pověsti knihy byla pro mě zklamáním. Některými těžkopádnými pasážemi jsem se nemohl prokousat několik dní. Možná právě proto jsem se začal soustředit víc na všudypřítomnou čínskou propagandu a pro mě iritující autorův styl častých a leckdy na můj vkus přehnaných vzletných přirovnání. Navíc některé věci kolem fyziky byly, no, jak to říct, pro laiky asi dobré ale fyziky-trochu-více-znalí čtenáři zřejmě nejdenou zakroutili hlavou. A možná si někteří z nich řekli, podpobně jako já, "Proč?! Proč tam musel napsat tohle?! Achjo".

Za mě 3/5. Nápad geniální, formu hodnotím asi dost přísně, potenciál, bohužel, nevyužit. V trilogii pokračovat nehodlám.

Jizva
Jizva