Problém tří těles

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379931/problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4.2708

Vzpomínka na Zemi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Host

The Three-Body Problem (三体), 2008

Kniha Problém tří těles

Atlantis
09. listopadu

Problém tří těles byl zpočátku osvěžujícím čtením. Bylo to chytré, technické, vědecké a zároveň zasazené do neotřelé doby a prostředí. Sci-fi z čínské kulturní revoluce prostě nevidíte často.
Jenže problém nastává asi po 200 stranách, když se kniha nijak nemění. Pořád čtete tuny technikálií, až si začnete říkat, jestli si nemáte přizvat google na pomoc. Surrealistické scény z počítačové hry se mísí s nudnými pasážemi v reálném životě a vrcholem všeho je, že vlastně za vším SPOILER jsou mimozemšťané. Ech? Kde je originalita? Proč se to takhle muselo zvrhnout v tuctovou zápletku? Navíc poslední třetina je absolutně nezáživná a číst ji dost bolelo.
Celkově jsem knihou zklamán. Bylo mi slíbeno neotřelé sci-fi, které jsem sice dostal, ale jen na pár stranách. Další díly mne lákají minimálně.

mazlak
08. listopadu

Tato kniha mne příliš nenadchla. Příliš odborných termínů pro mne jako laika bylo spíše prodlužování děje. Velmi pomalý spád celé knihy namne působyl ospale a nezáživně. Další pokračování si asi rději nechám ujít.

Bruka
01. listopadu

Spoilery. Velký problém této knihy je fakt, že něco opravdu zajímavého se v ní začne dít asi až na 250. straně, což je způsobeno autorovou úchylkou děj prokládat vědeckými a pseudovědeckými disputacemi, které nic nikam neposouvají a pouze jaksi úzkostlivě obhajují uvěřitelnost autorova světa. Vyjma zkušeného, hulvátského policajta a ústřední vědkyně z Rudého pobřeží jsou postavy absolutně ploché a nezajímavé, a to včetně hlavního hrdiny. Úvodní zdlouhavé budování historie protagonistů skrze osobní prožitky z čínské Kulturní revoluce vyšumí do ztracena, jelikož s hlavní "antagonistkou", která iniciuje protizemskou revoluci a pomoc Trisolaranům, si čtenář nevytvoří absolutně žádný vztah, nesžije se s její motivací ani světonázorem, vše se stává jen plochým, bezvýrazným popisem bez emoce. I v obecné rovině není chování postav vždy úplně logické - vědkyně se jen tak z hluboké deprese rozhodne pomoct mimozemšťanům vyhladit lidstvo, policajt uprostřed zátahu na rebely začne vážit kovový koule, aby zjistil, jestli v nich je atomová bomba (???), úspěšné řešitele hry Problém tří těles někdo jen tak pozve do náhodné kavárny, načež po prozrazení obřího protizemského komplotu ty dva, co se jej odmítají účastnit, prostě jen tak propustí a jmenovat lze mnohé další. Autor překypuje fantazií a nápady na barvité promísení vědeckým diskurzem definovaných reálií s filozofií a realitou pseudobudoucnosti, ale už moc neumí vytvořit atmosféru a dodat postavám živost a uvěřitelnost, aby jeho myšlenky někdo dokázal prodat čtenáři. Další díly si určitě přečtu, protože mě další vývoj příběhu velice zajímá, první knihu v sérii však nemohu označit za kdovíjaké veledílo.

LucieT.

První kontakt? (Nebo spíš kolize?) Co takový kontakt přinese? Jaký bude mít dopad na lidstvo? A opravdu ho chceme? Přísně střežený vojenský objekt, tajemná hra virtuální reality, konverzace s Einsteinem a Koperníkem, záhadné odpočítávání, věda smísená s politikou, historií a lidskými příběhy a zároveň zajímavé nahlédnutí do čínské kultury.

TimeLord

Včera som dočítal túto knižku a musím povedať, že som si to čítanie veľmi užil. Takto dobre sa mi už knižka dlhk nečítala. Bolo to výborne napísané, príbeh bol zaujímavý, trochu som sa nudil maximálne na začiatku, keď sa toho ešte veľa nedialo, ale inak som bol do toho dosť vžitý. Teším sa na ďalšie dva diely.

Bezkyne9

Jako fanousek sci-fi jsem nadmiru spokojena :) ... Zapletka byla podmaniva, tajemna az mrazive neodolatelna, dej peclive propracovany a vystaveny, no radost pocist :) Nejsem v astrofyzice a matematice nijak kovana, ale mam velmi otevrenou mysl, kterou tato kniha citelne obohatila... rozhodne ji nechybela ctivost a prehlednost... Byl tam jisty ocasek temer az divnoty, ale ten druh, pro ktery musite cist dal a dal... Jinak hard science fiction jak ma byt, je nutno k tomu pri vyberu cetby prihlednout, take k puvodu autora, preklad byl myslim dobry, pribehu nechybi ani politicke pozadi... Postavy mi prisly ploche (az na velkeho Ta S’, ten se opravdu poved :D), ale k pribehu mi to tak sedelo... Tusim, ze casem neodolam dalsim dilum :)

faba

Pro mě skvělé! Dlouho jsem nečetl sci-fi a toto mě opravdu nadchlo hned po přečtení prvních stránek. Ze začátku se to jako sci-fi netváří, ono vlastně nebýt těch "mimozemšťanů", tak je to normální běžný román z Číny a spol. Je to trilogie, což jsem ze začátku nevěděl, a mám trochu obavy, ať autor udrží ve třech knihách aspoň trochu stejnou laťku. Uvidím ...

Jelitovna

Dávám vysoké hodnocení hlavně proto, že jsem byla po nějaké době opět donucena rozšířit si obzory, čili krapítek se dovzdělat. Na Wikipedii jsem například objevila pohyblivé zobrazení tří gravitačně vázaných těles, díky němuž jsem celou knihu četla s lepším porozuměním. https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_t%C5%99%C3%AD_t%C4%9Bles