Problém tří těles

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula. V roce 2017 přijde do kin jeho výpravná filmová adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4.2885

Vzpomínka na Zemi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Host

The Three-Body Problem (三体), 2008

Kniha Problém tří těles

Affares

Přečteno reálně za dva dny. Dojmy - uf, wau, no teda! Je to trochu jako houpačka, hodně vědeckých pojmů ale prostě vám postupně padá čelist čím více čtete. Takové knihy se už dnes moc nepíše, tím myslím nejen kvalitu textu, ale hlavně styl a neskutečný podání vědeckých faktů. Vědecko-fantastický žánr vzkříšený v podobě a stylu, jaký by čekal málokdo. Hodnocení dávám rezervovaně, protože věřím, že další díly budou ještě o kousek dále.

matfan

Hodně realistické sci-fi, z kterého někdy až mrazí.

Simy

Za mě super počtení na tři dny (měřítko ukazující že jsem nic jiného nedělal). Chvilku jsem čekal kam se to rozvine, příchuť nedávné historie číny, současnosti a zajímavé počítačové hry (vzpomněl jsem si na knihu Erebos a čekal jestli se děj posune tímto směrem..). Celkově parádní čtení a otázka "snažit se, nebo nesnažit se hledat inteligentní život ve vesmíru" je ve mě hodně živá :)

chodícírohožka

Velice zajímavá knížka s úžasnými nápady a myšlenkami. Děj odsýpal a vtahoval, jen pár částí mi připadalo trochu zbytečných, postavy působily poměrně opravdově... akorát některé závěry oněch geniálních vědců se mi zdály trochu naivní a závěr knihy samé mi nějak vyšuměl.

MeanCzechGuy

Poměrně netypická a originální "hard sci-fi", než si člověk zvykne na styl a tempo, tak i velmi těžko stravitelná.
Kniha rozhodně není "oddechovka", ale začíst do ní se vyplatí, protože nabízí komplexní příběh, filozofii i náhled do mentality a motivace postav i celého lidstva (chvílemi až nepříjemně přesný - viz např. prospěchářství nebo snaha uškodit komukoli za příkoří spáchané někým jiným, či jen z prostého pocitu odcizení), každá akce má svoji reakci a chování jednotlivých postav je vždy dobře odůvodnitelné.
Téma komunistické Číny a kulturní revoluce je nám sice poměrně vzdálené, ale je zpracováno rozhodně zajímavě, popis skutečných událostí velice věrný a mnoho věcí dobře vysvětleno a do všeho dobře zakomponovaná zmíněná sci-fi složka a motivace některých postav.
Abstraktní popis jevů teoretické fyziky nebo některých nových vynálezů dá zabrat, ale rozhodně má vnitřní smysl a nic z toho nepůsobí hloupě nebo samoúčelně (a z mých povrchních znalostí jsem rozpoznal, že některé z nich skutečně jsou uskutečnitelné, takže další body +) a autor mistrně rozvádí i jejich smysl a dopad na děj, přičemž dokazuje, že jeho znalosti v tomto oboru jsou skutečně nemalé.
Nakonec nechybí ani trocha akce, která se projeví při pátrání a potírání příznivců mimozemské invaze (a opět proložené použitím vyspělé technologie - při přeříznutí lodi nanovláknem, a následné záchraně disků v dálce kvičí a křepčí MacGyver, James Bond a Sheldon Cooper jako skupina roztleskávaček u amerického fotbalu).
Pro celkové zhodnocení - kniha se mi velmi líbila a rozhodně ji můžu doporučit komukoli, kdo zkousne komplexnější sfi-fi, nebo hledá něco nového a nebojí se knize dát chvilku čas a přemýšlet u ní.

apelttom

Je to boží a lidem z Ph.D. studia, nebo vědecký obce to dá ještě další dimenzi na které si to mohou užít.

Líbí se mi i ptoblematika revoluční Číny, která má orientální příchuť a tak často se v moderní literatuře neobjevuje. Jsem ready na další díl.

PrezidentRickS

Tak je to v pořádku.
Říkám díky, sai Liuo.
Koronavirová éra roku 1 se mi navždy zapíše do paměti jako období nemožnosti se pořádně nadechnout, nakoupit si před desátou ranní, ale především jako doba, kterou jsem strávil se Vzpomínkou na zemi.
Takhle potěšen scifíčkem jsem nebyl od dob co mi děda dal ošoupané vydání Nadace.
Problém tří těles možná co do stylu nikdy nebude takovou klasikou jako zmíněná Asimovova sága, či Ráma od Clarka. Do složitosti postav a jejich charakterů má taky daleko.
Aleeee... co do otázky filosofie se jim směle vyrovná, a techniky s vědou dokonce předčí o několik úrovní. A to já u sci-fi moc rád.
Přesto tato kniha/série má, ale skutečně právo být řazena mezi klasiky žánru a vydobyla si to svou pestrostí, svou inteligencí a především svou děsivou reálností.
Jen houšť těchto knih.

Jakožto samostatná kniha by dostala 5*, ale vzhledem k tomu, že Temný les je tzv. suprmajstrštyk, dopřávající duševní orgasmus, musím slevit o jednu malou bezvýznamnou hvězdičku.

Johannus

Některé části jsou výborné, pár pasáží je slabších. Jako celek je to velice dobré. Jdu číst druhý díl.

Leviatan se probouzí
Leviatan se probouzí