Problém tří těles

od:

Problém tří těles

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula. V roce 2017 přijde do kin jeho výpravná filmová adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334860/problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 3.9139
Série:

Vzpomínka na Zemi (1.)

Originální název:

The Three-Body Problem

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (45)

Přidat komentář
deirdre
16. února

Konečne. Už som sa bála, že po Asimovovej Nadaci nenatrafím na porovnateľne dobré sci-fi. Problém tří těles sa jej však minimálne tesne približuje, a keďže je navyše príbeh prešpikovaný poznatkami z kvantovej fyziky, dostáva o nejaký ten rozmer naviac. Som veľmi zvedavá na ďalšie diely.

p.mihoc
13. února

Dal bych plnou palbu, ale plno odborných odstavců o kvantové fyzice, onanotechnologiích, singularitách apod... můj nevzdělaný mozek tak trochu nepobíral. Občas jsem měl pocit, že čtu vědeckou publikaci, na kterou, zatím ne moc vypsaný autor, šroubuje kostrbatý příběh, kde čtenář nemá moc šancí ztotožnit se z jakoukoliv postavou. Nicméně druhá polovina postupně velmi zručně a logicky spojí veškeré předchozí dění dohromady a my se spolu se zainteresovanými čínskými soudruhy řítíme s otevřenou hubou do skvostného mezigalaktického finále.

mum
10. únoraodpad!

OPRAVA knihujsem nechtěně ohodnotila jako odpad,může za to chřipka a špatná spolupráce s mobilem.Dávám 5 hvězdiček.

mum
10. únoraodpad!

Před hoďkou dočteno,zvládla jsem to za 2 dny a vedle mně už leží Temný les.Už delší čas jsem nemphla najít novinku,kterou bych si nejen přečetla,ale za kterou bych dala svůj těžce mabytý peníz.
Tohodle titulu jsem si všimla v Brně na plakátu a zaujalo mně,že je pd číňana.Na intetnetu jsem našla ukázku a docela mně zaujala.Nakonec jsem koupila oba díly a po prvním nelituji.Do čínských jmen js se rychle dostala,technický věci mi přijdou napsaný docela lidsky,ostatně jsem vyrostla na vernepvkách,afilosofie příběhu není vůbrc plytká.Prostě jsem se bavila.Za mně dost dobrý a jdu do temnýho lesa.

jockjock
07. února

Tak dočteno a je to skvělé i když se to trochu točí kolem komoušů a jejich kulturní revolucí tak mi to dojem nezkazilo,mimozemskà planeta vypadá dost věrohodně,bál jsem se čínských jmen ale nebyl to žádný problém,v knize je i několik filozofických otázek takže druhý díl budu číst střízlivý a taky doufám že těm emzákům už tam dáme taky co proto!

pobijecmuch
26. ledna

Setkání s čínskou scifi knihou, je jak dostat do ruky erotický román od eskymáckého lovce tuleňů. Prostě je to výjimka a není to každý den. Nejdříve jsem byl plno očekávání, ale samotné čtení mně tak trochu zklamalo. Přiznám se, že raději čtu příběhy z vesmíru, než příběhy o čínských nanotechnologií. A tak, zcela také pochopím, že tato kniha čtenářskou obec rozdělí do dvou skupin. Na první, kteří nechápou proč je kolem této knihy takový humbuk a na druhou, která chrochtá blahem. Já osobně asi zůstávám někde uprostřed. Pokud se mně někdo zeptá jaká ta kniha je, tak popravdě odpovím: „jde to, ale dře to“.

Matjo
24. ledna

Tohle je jedna z nejlepší sci-fi knih poslední dekády. Z počátku člověk ani nepozná, že se jedná o sci-fi četbu, děj totiž začíná během čínské kulturní revoluce. Jak se knihou prokousáváme, tak se posouváme skokově časem a dalo by se říct, že i žánrem až právě do sci-fi vod. Upřímně jsem strávil spoustu času na internetu vyhledáváním pojmů, kterým jsem nerozuměl. Nakonec jsem knihu dočetl s lehkou nevědomostí, kdy jsem určité pasáže sice přečetl, ale nemůžu říct, že bych jim na 100% rozuměl. Pokud člověk není zrovna hardcore fyzikální nerd, nebo nebyl zrovna na brigádě u rychlovače částic, asi se s něčím podobným u Tří těles setká každý.

Dragonian
23. ledna

Ze začátku mě kniha hodně bavila a nemohl jsem se skoro ani odtrhnout. Ale, jak jsem se blížil ke konci, začalo to být méně a méně napínavé a zajímavé. Druhý díl ani nevím, jestli chci číst...

Hibashiri
23. ledna

Impozantní !

FrankCastle
23. ledna

Kdybych byl Sheldon, užil bych si to na maximum, takhle jsem na tom spíš jako Penny a občas jsem "jenom" četl a ani se nesnažil porozumět odborným statím. Ale bavilo mě to a druhý díl už brzy načnu. Když už nic, tak budu dělat chytrýho, jak čtu současný čínský autory.

Daryl
19. ledna

Opravdu výživná hard sci-fi - dlouho jsem nečetl něco takového, co by mě donutilo se opravdu zamyslet nad otázkami naší civilizace, kam směřujeme, co nás může čekat, jak se lidé zachovají v krizové situaci, kdy čelí totálnímu vyhubení jinou mimozemskou civilizací. Tato kniha Vás chtě nechtě donutí uvažovat a pokud ne, tak se nedostanete pod povrch, který je skutečně výjimečný.

petaSk
19. ledna

Jsem fanoušek sci-fi, a mám ráda i ta náročnější, ale Problém tří těles je pro mě nesnesitelná k dočtení. Odložila jsem. Přišlo mi, že se autor zamiloval do vlastní vymyšlené teorie, astrofyziky a vědy a chtěl o tom napsat knihu, ale uvědomil si, že nejlíp mu k vydání pomůže beletrie a tak přimyslel příběh a do ně navěsil postavy. Nejdříve to vypadalo slibně, ale postupně se z charakterů stávalo jen nutné křoví a autor mě zahlcoval svou vlastní sci-fi mytologií, která se podobala spíše přednášce zaníceného pedagoga než výživné beletrii.
A souhlasím s Baboušem - je to propagandistické, pokud se na konci (nedostala jsem se) neukáže, že šlo o vtip nebo autor do knihy neukryl kritiku, kterou jsem nepostřehla.

Babouš
18. lednaodpad!

Nejenže tam všechna jména vypadají stejně, ale navíc je to celé prodchnuté odpornou komunistickou propagandou. Velké zklamání.

Ventimiglia
14. ledna

Není divu, když jedna z hlavních postav dojde k závěru, že lidstvo je tak odporné, sebeničivé a zvrhlé, že ho nelze napravit. Nedokáže řešit své problémy. Nezbývá než pozvat někoho zvenčí... A přesto je tu i taková pasáž: "Noční nebe se změnilo v černou klenbu, tak akorát velkou aby přikryla svět. Její vnitřní povrch zdobila nepřeberná plejáda hvězd, které zářily křišťálovým, stříbřitým světlem a žádná nebyla větší než zrcátko na starém dřevěném stolku u její postele. Svět byl placatý a rozkládal se do daleka všemi směry a na konci se vždy dotýkal nebe. (...) Ten dětský vesmír na hraní na ni působil konejšivě..." (s. 336) A o kousek dál fascinující (zvlášť pro mě, fyziky totálně neznalou) popisy protonů rozbalených do jiných dimenzí. Těším se na pokračování.

Olšan
13. ledna

Už asi nemám k SF, a zvláště hard, ten správný vztah, ale číst to dá, to ano.

opic 12
07. ledna

Bylo nebylo,ale spíš bylo než nebylo.
Tenkrát tam někde se západané začítali do světů Nadací I.Asimova a vše tak vypadalo zdánlivě růžově,kdežto u východanů se přemýšlelo rudě a pokrok s lidským uvažováním se dostal do jiných dimenzí ujetých politických ideologií aneb všichni jsou si rovni.Obyvatelé nemuseli ani čekat až přijde kocour a zadívá se na ně bez brejliček.Vybarvovali se sami.Co bylo dnes,zítra už nemuselo platit.Na každém kroku Rudí gardisté i gardistky,nebyl problém obrazně dostat po hlavě rudou knížkou od tehdejšího z nejváženějších rudé slunce naše nejvyšší velký spisovatel a hlavně manipulátor s miliony životních osudů.
Avšak ani v době nejtěžší se lidské bytosti nepřestávají dívat na noční oblohu,začíná tak hledání v temnotě.
Když se urodí tak je to jenom dobře a tady se zaselo kvalitně.Už od začátku partu,který se odehrává během tzv. velkého skoku,přes rudé pobřeží o VR realitě kde se část knihy odehrává se jedná o vskutku scífko událost.Komu začátek nesedne,neodkládejte,postupně si vás získá,navíc začátek,mám pocit,je dost zasadní pro celkové vyznění příběhu.
Obavy z postav a orientace ve jménech mě až překvapily,většinou se dalo pochopit vše z následující situace v příběhu a oblíbence si najdete jako například astrofyzičku Jie Wen-tie a nebo Wang Miao,už tímto to dostává punc něčeho netradičnějšího.
Škoda že tak trošku do ztracena zmizelo téma Wangova odpočtu a v závěru smršt teoretické fyziky,kvantových nano spirituálních vláken neutrin i jiných částic ve více rozměrech mno autor má vyloženě přehled,zato u mě je to na slušnej elementární hokej.K takovému hard to patří a ještě,když to čtenář dostane v takové kombinaci technologie,myšlenek,ideologie,vědy,jako tady,napadá ho jestli i pokračování budou podobně kvalitní,doufám že ano.
Nevím jak to vidí na Trisolarisu,ale u mě se Třemi tělesy nebyl problém :)

Ibram
05. ledna

Právě jsem dočetl, a musím říct, že jsem hodně dlouho nenarazil na tak dobré sci-fi.
Do třetiny knihy jsem měl - jak už psalo několik lidí předemnou - problém s orientací v postavách (díky autorovi za seznam postav na začátku knihy), ale věci si postupem času sedly, a já se začetl víc a víc. Poslední třetinu jsem zvládl během jediného odpoledne.
Celkově se mi líbily scény z Kulturní revoluce na začátku knihy. Evropský čtenář nezajímající se o čínskou historii v nich nalezne spoustu nových informací. Zároveň slouží jako vysvětlení motivací hlavní postavy. Autor má velmi dobré znalosti přírodních věd, a hojně je využívá, takže veškeré scény a dějové zvraty mají svůj smysl, a budí dojem, že tak nějak by se to mohlo stát. Kniha plyne pomalejším tempem, a až ke konci se děj trochu víc rozjede. Poslední třetina nabízí zajímavé, a hlavně uvěřitelné, vysvětlení jednání mimozemské civilizace i jejich protějšků na Zemi.
Libí se mi autorův rozvláčnější styl, který připomíná Clarka s Asimovem. Je to hard sci-fi, které tu dlouho nebylo.
Těším se na Temný les.
Za mě plná palba.

lazarus
01. ledna

Originální a velmi slušně napsané sci-fi. I přes skutečnost, že jsem se dobře bavil, musím přece jen jednu hvězdu ubrat. Více jak dvě třetiny příběhu se nesou v duchu pozvolného stupňování napětí a uvěřitelného popisu fyzikálních zákonitostí a nejnovějších poznatků. Jenže s koncem první části trilogie přichází naprosto neuvěřitelný fantasmagorický kiks a pan autor sráží radost z dobrého hard sci-fi na úroveň McGyvera. Nechci a nebudu spoilerovat, řekl bych, že to musí každého trochu uvažujícího čtenáře praštit do očí. A to nepotřebuje prakticky žádné znalosti z fyziky, astronomie či čehokoliv jiného. Stačí selský rozum. Takže ano, jde o hodně slušný start trilogie a jsem zvědav jak se v druhé části s rozjetým příběhem pan mistr popere. Doporučuji každému kdo má rád Asimova, Clarka, Lema. Protože těmto obrazoborcům se Problém tří těles skoro vyrovná. Skoro...

bejan
31.12.2017

Netušil jsem, že ještě někdy budu číst sci-fi. Problém tří těles je čtivý román inspirující k přemýšlení nejen o nejnovějších technologiích, vícedimenzionálních realitách, setkáních s mimozemskými civilizacemi, ale i o budoucnosti lidstva na planetě Zemi. S mimozemšťany i bez nich.

Vesmich
29.12.2017

Ne a ne si vzpomenout, kdy jsem četla něco od čínského autora, který by nebyl už hodně dlouho hodně mrtvý. V případě tří těles mě nalákalo, že začátek spadá do období Kulturní revoluce. Z knihy se nakonec vylouplo něco daleko přesahujícího moje původní očekávání! Filozofie, ideologie, fyzika, prostě celý soubor kognitivních věd, poskládaný do příběhu, který má hlavu a patu. Čína od šedesátých let do současnosti, kontakt s mimozemskou civilizací, ochrana přírody, ochrana vědy a parádní počítačová hra. Bavilo mě to celou dobu náramně a bylo mi líto, že kniha končí. Klidně bych četla dál a dál.

withoutchild
16.12.2017

Skvělé sci-fi, velmi dobře a srozumitelně napsané, 400 stran jsem zhltl jako nic. Jediným nedostatkem snad pouze ze začátku těžší orientace v postavách, takže seznam postav přišel vhod.

Ghandimaster
15.12.2017

Zajímavá kombinace komunistické historie Číny, sci-fi, filozofie a syrové vědy. Měl jsem pocit, že se něco začíná dít až kolem strany 300. Sloh je jednoduchý a stručný ale často překvapivě nápaditý. Působila na mě nevyváženě. Závěr zbytečně vědecky neuchopitelný. Téma zajímavé ale to zpracování na mě příliš rozvláčné. Přečtení dalších dílů zatím odložím..

Grety
07.12.2017

Někdy trochu zdlouhavé, nástin dějin Číny pro mě zajímavý, stejně jako otázka, zda jsme ve vesmíru sami. Mimozemšťané pro mě dostatečně záhadní, zkombinování z vědou a počítačovou hrou..Zkuste..

honza6995
05.12.2017

První část trilogie je za mnou. Nečekal jsem, že se bude kniha věnovat čínským dějinám od kulturní revoluce, kterou vážně nemusím. Ale po dočtení příběhu jsem si uvědomil, že (i když kvůli zdlouhavosti bohužel) to bylo nutné pro pochopení počátku toho všeho. Myslím, že bez těch "omáček" by to nebylo ono a už se těším na druhou část, kterou si brzy pořídím. Každopádně DOPORUČUJI, příběh se rozvíjí prozatím VELMI SLIBNĚ ! :)=

Attia
28.11.2017

Velmi originální, propracovaná a tématicky rozmanitá kniha přibližující čínskou kulturu. Tohle politické hard sci-fi mě bavilo, ale bylo to těžké čtení :D

Thrawn89
26.11.2017

Velmi povedené a originální sci-fi. Kniha má v zásadě hlavní příběh, který je zabalený do velkého množství popularizačně-naučného textu. Co je jednoznačně velkým plusem knihy je fakt, že tato popularizačně-naučná část se dá pochopit nebo alespoň představit. Přesto musím říci, že bylo té vědy místy zbytečně mnoho a jako nevědec jsem místy ztrácel koncentraci. Na druhé straně si myslím, že to příliš nenarušovalo tok hlavního děje, takže se to dá celkem v klidu zvládnout. Celkové rámování příběhu do konfliktu země s jinou civilizací, metody jak tento konflikt probíhá a jak se na zemi projevuje, to vše je velmi zajímavé, originální a bavilo mě. Samotný příběh a hlavní postavy pak naopak příliš originální nejsou. Hodně jsem čekal na to, zda se v chování postav a v celkové konstrukci příběhu projeví fakt, že je autor z Číny. Bohužel jsem se nedočkal a kniha se dle mého názoru neliší od západní tvorby. Je však nepochybně osvěžující, že se centrum dění neodehrává v Evropě nebo USA, ale v Číně. Co také palcuji směrem nahoru je celkem otevřené nahlédnutí do hrůz kulturní revoluce. Takže závěrem, knihu určitě doporučuji všem sci-fi fanouškům, kteří rádi přemýšlejí o jiných civilizacích, o jiných perspektivách a kteří se nebojí trochu složitějšího vědeckého přístupu. Ale opravdu se to dá :)

O77
24.11.2017

Auturův styl nemá chybu a zpočátku působí kniha doslova velkolepě. Nicméně na konci mě dějová záplatka poněkud zklamala. Za přečtení však rozhodně stojí, ve svém žánru je to špička. Nechybí jí jak klasické "technologie snů" tak "ostře pronikavý pohled na lidskou společnost", jež jsou znakem každého dobrého sci-fi.

Steew
23.11.2017

Velice dobré! Netradiční Sci-fi plná vědeckých faktů , poznámek z čínského prostředí se čte skutečně dobře. Některé pasáže mi přišly navíc a třebaže zbytečné. Naopak popisování fyzikálních jevů či experimentů je velice dobře popsáno a vysvětleno tudíž to celému prostředí dodává ten správný šmrnc.

Corso
18.11.2017

Po docitani mam dost zmiesane pocity. Kym skoro cela kniha mi pripominala napr. M.Crichtona...a to v tej najlepse forme, koniec na ktory som sa tesil ma naozaj prekvapil. Spoiler!!! Mimozemstania su doslova kopia ludstva, stovky krat znicena civilizacia sa v poslednom cykle dostane na nevidanu uroven a vykonava kvantove zazraky. Netusim do akej miery je mozne to co popisuje autor v zavere... chapem ze prave o tom fantastika je, ale v tom pripade mi to zatial pripada paradoxne jednoducho opisovane neskutocno :) Tesim sa na Temny les, uz mam objednany. Kazdopadne, sviezy vietor z vychodu do zanru sci-fi.

kocour_mikeš
11.11.2017

Dobře se čte, má spád, na druhou stranu na hard sci-fi zatím nic moc. Dávám 60% a uvidíme v dalších dílech.Štítky

Čína mimozemské civilizace politika

Autor a jeho další knihy

Liou Cch

Liou Cch'-sin
čínská, 1963

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených11x
v Přečtených165x
v Čtenářské výzvě19x
v Doporučených14x
v Knihotéce75x
v Chystám se číst212x
v Chci si koupit62x
v dalších seznamech4x