Problém tří těles

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula. V roce 2017 přijde do kin jeho výpravná filmová adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4.21099

Vzpomínka na Zemi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Host

The Three-Body Problem (三体), 2008

Kniha Problém tří těles

pkovarik

Co se stane, když k Zemi namíří flotila cizáků z jiné planety? Co to udělá s lidmi? A co když se objeví lidé, kteří vyhlíží cizí armádu, protože konečně vyhladí z povrchu zemského zkažené lidské plémě..?

Otázek, kterými se Liou Cch'-sin ve svém románu zabývá, je mnohem více. Je to sci-fi, je to psychologická sonda, je to tak trochu i ekologický manifest, místy i akční thriller. Pro milovníky sci-fi je to nejspíš lahůdka, už pro množství fyzikálních teorií, ale i zajímavé vykreslení trisolaranské civilizace.

Přiznám se, že jsem se v knize chvílemi ztrácel, právě kvůli pasážím z fyziky, ale třeba i v dlouhých sekcích popisujících dění ve virtuální realitě. Jinak byla kniha velmi čtivá.

Na druhou stranu mě hodně bavila ta psychologická rovina, ale třeba i průběžné odkazy na čínskou - komunistickou historii.

Shrnutí, pro milovníky sci-fi určitě bomba, pro ostatní... nevím :-).

Artim

Za vrchol sfi-fi (přiznám se, moc jsem jich nepřečetl) považuji Den Trifidů - taková propracovaná sonda do duše člověka a společnosti po apokalypse. Tady je to jinak, spousty ideologie, technologie posouvané v příběhu postavami vpřed. A apokalypsa teprve začne.
Přitom to bylo velmi čtivé, poutavé a místy i vtipné, to když si Aristoteles zakřesal zapalovačem Zippo:-)
Za mě snaha autora zkombinovat popis čínské kultury v kostce, vědy a mimozemšťanů, kteří jsou úplně stejní jako my, docela vyšla.

DericCaster

Já mám tuto knížku doma už nějaký čas. Jednou jsem se do ní pustil, přečetl pár stránek a vůbec mne nebavila a odložil ji... Uběhly dva roky a já si řekl, že jako fanda sci-fi bych ji asi měl dát ještě šanci a zkusil to znovu... Přečetl jsem ji jedním dechem a okamžitě se začal shánět po dalším dílu... Prostě to asi chtělo tu správnou náladu. Knížka je zpočátku trochu těžší na zorientování se, ale když tomu dá člověk šanci, tak chytne a nepustí...

elcapitano

(+ SPOILER) Tak napůl. Asi proto, že je to takové epické.. tedy smícháno příliš ingrediencí v jednom guláši. Kulturní revoluce - super, mimozemšťani a jejich civilizace - taky super, výklady jak funguje počítač či rozbalování subatomárních částic taky fajn, ale dohromady je to takový prazvláštní disproporční slepenec. Jestli budu v trilogii pokračovat, to opravdu nevím. Ale jsem rád, že jsem se tím prokousal i přes to, že je to tak divné. Možná proto, že to je čínské, nevím.

Christo

Nápad je to nuže dobrý, ale realizace už horší...chybí tomu literární duše a to asi proto, že autor je fyzikem a k umění to má tak daleko, že to bohužel nejde spočítat (ani světelnými roky) :-)

Luigi1

Tohoto spisovatele jsem do teď vůbec neznal,milé překvaní.

Sefira770

Tato kniha má zajímavé myšlenky a děj, nicméně na další díly se nechystám.

teacup

(+ SPOILER) Takový sci-fi Follett :D Četlo se to dobře, a když mi došlo, že není potřeba snažit se pochopit jakože "vědecké" pasáže, tak i rychle. S protagonisty jsem měla trochu problém, teda spíš s autorovým vztahem k jednotlivým charakterům. Chvilku jsem vydržela listovat na začátek na seznam postav a ujasňovat si kdo je kdo, ale pak jsem to pustila z hlavy, když autor to evidentně také moc neřešil a postavy jako prostí posouvači děje mu slouží dobře. A vůbec, koho ve sci-fi zajímají postavy a nedejbože nějaké emoce nebo dokonce vztahy? Autor řeší globální otázky na úrovni lidstva, v nichž je důležitý kolektiv a jednotlivec nehraje roli - oh, wait!

!!!SPOILER!!!Rozřezaná loď je efekt, který se bude perfektně vyjímat ve filmu - ale jako proč? A jak získali povolení na cizím území a jak se jim to na cizím území podařilo utajit, a jaktože se do toho dávno nezamíchaly Spojené státy, a jaktože to nebylo ve zprávách a co všichni ti dělníci...a kdo to pak uklidil? Nemůžu se zbavit dojmu, že Evans už v nějakém příběhu figuroval, bohatý americký synek, který který sází stromy v Číně, je veliké klišé. A co se stane, až skončí odpočet? Samé otázky. KONEC SPOILERU.

Na konci už to teda bylo trochu únavné, ale každopádně dobrý tip, když člověk potřebuje vypnout. Za čas dám i druhý díl.