Problém tří těles

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula. V roce 2017 přijde do kin jeho výpravná filmová adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334860/problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4.1344

Vzpomínka na Zemi (1.)

The Three-Body Problem (三体) (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

possekre
04. prosince

Kniha je velice dobrá. Nedejte se odradit komunistickým režimem, vnímejte co je za ním. Ta fyzika není až tak dokonalá, ale upřímně, co je dokonalé? :)

Haluz_Horka
04. prosince

Autor má velmi široký záběr znalostí problematiky dnešní fyziky a astronomie.
Kniha velmi překvapila.

maly.vlada
30. listopadu

Nedostal jsem se za půlku. Přijde mi , že soudruzi popadli průměrného autora a řekli si, že z něj udělají světovou hvězdu.

Fondis
28. listopadu

Nad moje očekávání. Super kniha. Ale někdy jsem si myslel, že bych měl být nějakej jadernej fyzik abych to všechno pobral. Místy docela těžké, ale ne k nepochopení. Skvělá kniha. Těším se na dvojku.

TomTomis
23. listopadu

Kniha se mi líbila. Musím říci, že nejsem příliš fanoušek sci-fi. Trochu mi dělaly problémy některé pasáže, které byly hodně odborné a pro mě nerozpoznatelné, co je realita dnešní vědy a co už je fantazie autora. Možná proto je kniha i uvěřitelná. Líbilo se mi, že autor do knihy nezapojil nadměrné množství postav, to by bylo díky čínským jménům pak nestravitelné. Některé pasáže vybízely k zamyšlení, kladly zajímavé otázky typu " co by se stalo, kdyby..." Těším se na další díl, i když to nebude hned:)

pungoš
14. listopadu

Tato knížka mi ze začátku moc nešla, měl jsem zmatek v čínských jmen a v různých pojmech. Příběh je to úžasný a určitě doporučuji.

musilka
13. listopadu

Moje prvé scifi. Ale určite nie posledné. Dobre nakombinovaný dej, zaujímavé, nové a reálne fakty z prostredia čínskej spoločnosti a ekologický podtón celého deja. Určite odporúčam!

elpablos
10. listopadu

Výborná knížka, po trilogii Anihilace je příjemné na konci kapitol dostat odpovědi na otázky.
Chvíli mi trvalo se zorientovat v čínských názvech a v čínských poměrech ale díky naší komunistické historii to pro Čechy není žádný problém. Člověk se do té atmosféry vciti velice rychle.
Nejsem si jistý, jestli vsichni čtenáři podchyti a ocení neskutečný vědecký přehled autora jako např. souboj Leibnitze s Newtonem ale řekl bych, že se snaží všechny vědecké úkazy vysvětlit a daná situace může být leckdy jednodušší než suchá teorie.
Přesto musím uznat, že to asi není titul pro všechny a že plně jí docení omezené množství čtenářů.
Na druhou stranu, stal se z toho bestseller, takže kdo ví :-)
Minimálně doporučuji zkusit!

Markýz1409
07. listopadu

Výborná kniha.Děj dává logiku a vše na sebe perfektně navazuje.Doporučuji.

Jack Bauer
07. listopaduodpad!

Když se musím do čtení nutit je něco hodně špatně. Kniha se mi nelíbila hned od začátku, snažil jsem se a přesto vydržel zhruba tak do poloviny, ale i když sci-fi mám hrozně rád, tak tato mě ani trochu nechytla. Naprostej humbuk pro nic. Nadále pro mne zůstává nejlepší nepřekonatelnou sci-fi Clarkova série Rámy (první čtyři díly, pak už je to nastavovaná kaše). Psáno těžce, nezajímavě, rozvláčně, bez napětí a spádu. Další díly prý naprosto vynikající přesto číst nehodlám, nevěřím tomu. Je to jako s vychvalovanou Dunou, neskutečnou kravinou.

Stauff
01. listopadu

Kniha, která mě nenechala spát, nechtěla mě pustit do práce a odváděla mou mysl někam úplně jinam. Takhle nadšený ze sci-fi jsem byl naposledy někdy před třiceti lety, kdy se mi dostala do rukou Asimovova Nadace.

Ales.BD

Autor chápe co znamená "Sci" v té divné marketingové zkratce Sci-fi a dělá hodně proto, aby tomu dostál. Velmi zajímavé.

loskatos

Po dlouhé době jsem sáhnul po jiné knize než po detektivce. Sci-Fi jsem kdysi četl na tuny, tak i přes tu pauzu myslím můžu srovnávat. Podlehl jsem trochu hypu, který se kolem této knihy vytvořil a možná jsem čekal příliš mnoho. Spivovatel má mnoho myšlenek a nápadů, které jsou asi v rámci žánru originální, ale příběh, který je má spojovat tady kulhá. Děj skáče z jedné roviny na druhou a některé momenty mi přišly spíš jako onanování nad vlastní představivostí. Podívejte se, co jsem všechno vymyslel!
Dalším důvodem, proč se mi nepodařilo zcela snadno prokousávat dějem je moje absolutní antipatie k socialistickému zřízení. A jak tak čtu, tak to v ČSSR bylo ještě proti Číně procházka růžovým sadem.
Na další díl se určitě podívám, dle hodnocení by měl být lepší - já doufám, že se autorovi podaří krotit své nápady a dá si víc práce s jejich rozvedením do příběhu.

Razič

Pět hvězdiček si Problém tří těles nezaslouží proto, že by mě připoutal promyšlený příběh se šíleným spádem a nabušenými postavami jak to mám obvykle rád. V nějaké recenzi jsem si přečetl, že tohle je úplně jiné, než nabízí západní sci-fi a než jsem knihu přečetl, tak jsem nevěděl co si s tímhle tvrzením počít. Je to ale tak, Problém tří těles je odlišný. Zvláštní, neokoukaný. Prostředím, problémy které řeší a způsobem jak je řeší. Zorientovat se v čínských jménech není ve finále velký problém (díky i za rejstřík), ale to, co po vás kniha chce a bez čeho se tu neobejdete, je veliká míra představivosti. Když ji nezapojíte a budete to číst jen jako příběh, asi toho moc nepochopíte. Některé pasáže knihy moc zábavné nejsou, ale vše dohromady tvoří impozantní mozaiku, kterou jinde nenajdete.

Nomia

Pokud jste líní přemýšlet, nemáte rádi filozofování a neujíždíte si tak trochu na věděckých tématech, tak vás bude Problém tří těles spíš pekelně nudit. Nemluvě o tom, že pro spoustu lidí bude tahle kniha hodně špatně čitelná, možná takřka nesrozumitelná.
Je to celkem fajn nápad, který je nádherně promísený s Čínou a kulturní revolucí. Už fakt, že se kniha bude motat kolem Číny, mě dost navnadil, ale bohužel jsem se možná příliš nechala zlákat nadšenými ohlasy a chvalozpěvy v recenzích. Zkrátka přílišná očekávání.
Ne, není to vůbec špatná kniha, prostředí nápady, věděcké poznatky, celá myšlenka - to vše je hodně zajímavé, ale celé dílo mi připadá prazvláštně vyprávěné.
Především první polovina knihy je poměrně dost nudná a když k tomu připadám potom trochu slabší dialogy a nepříliš zajímavé postavy, tak se čtenář opravdu musí obrnit trochu trpělivostí, aby četl dál a dostal se k zajímavějším pasážím.
Shrnula bych to tak, že mi není sympatický autorův styl psaní, ale i přes to mám v plánu si přečíst další dva díly. Jsem zvědavá, jestli si nakonec s Liou Cch'-sinem padneme do noty...

MirekMM

Problém tří těles má velkou výhodu v tom, že stylem i zasazením jde pro nás, evropany, originální a zajímavá sama o sobě. Skoro až do konce kniha drží příběhem i formou vysokou laťku, kterou bohužel na konci trestuhodně shazuje k zemi. Přečtení určitě nelituji, rád se pustím i do dalšího dílu, jen se nemůžu ubránit pocitu, že na konci si autor sám nebyl rozuzlením úplně jistý, a narozdíl od zbytku knihy nepůsobí originálně a promyšleně, ale spíše překombinovaně a kostrbatě.

tlllk

Jednoznačne najlepšie a najoriginálnejšie sci-fi aké som tento rok čítal. Viem že Hawking poprel možnosť viacrozmerného vesmíru, ale to pri tomto žánri nehrá rolu. Kniha ma po to trochu ťažkopádnom začiatku úplne pohltila. Hneď sa vrhám na druhý diel, ktorý tiež vyšiel v audio. Všetko by bolo super , bože len tie mená.....

OndřejMergl

Z touhle knihou jsem měl vskutku problém, možná hned tří těles. Zaprvé mé historické (ne)znalosti. Úvodní část o čínské revoluci mě úplně minula a začal jsem se chytat, až když na hlavního hrdinu začal blikat vesmír.

Dále mé technické (ne)znalosti. Na některé vědecké popisy jsem koukal jako koza na perpetum mobile a jestli jsem se měl z knihy třeba něco teoretického naučit, šlo to bohužel jedním uchem dovnitř a druhým ven.

No a třeti problém emzáci. Na jejich planetě jsem si připadal, jako by mě vyhodili na zemi o dvě stě let v budoucnosti, kde se zrovna král s moudrými rádci dohadují, kam by tak vyjeli na výlet.

Podtrženo a shrnuto tedy vysoce nesrozumitelná kniha na pomezí vědy a filozofie, ale přesto nemůžu upřít, že mě některé apekty fascinovaly. První level Problému tří těles, objevování vesmíru, poslední zpráva od emzáků lidem, kniha má skvěle rozjeto na další díl, ale upřímně nevím, jestli se mi s ním chce v budoucnu číst...

stakido

Opravdu se nejedná o jednoduchou knížku. I když se autor snaží fyzikální problémy vysvětlovat, je třeba se nad tím trošku zamyslet. Některé věci ale vysvětluje naprosto brilantně - moje oblíbená pasáž je ta, kde vysvětluje Booleovu algebru a von Neumannovo schéma.
Jména jsou pro nás, Evropany, také dost matoucí, naštěstí v mém výtisku byl na začátku knihy seznam hlavních postav a jejich vztah mezi sebou.

Příběh je neotřelý, originální a jsem zvědavý, co se bude dít dál.

petr9807

Knize jsem absolutně podlehl. I když neudrží laťku po celu dobu stejně vysoko, jedná se o jedinečný zážitek ze čtení.

MagdaFish

Skvělá kniha! Jedna z nejlepších sci-fi novel, jakou jsem četla. Rozjezd je pomalejší, na vědeckou terminologii bych asi potřebovala učebnici fyziky, ale příběh to zcela přebil. Jasné ekologické poselství knížky varuje, ale jen ve stylu: je to na Vás. Určitě doporučuju a jdu na druhý díl.

D_yabel

Musím uznat, že nic takového jsem ještě nečetl. Zajímavé propojení filozofie a vědy, které jsem u žádného evropského nebo amerického autora nezažil. Všeobecně dost osvěžující čtení, pokud vás západní scifi začíná nudit, doporučuji aspoň zkusit.

Dragell

Trošku náročnější četba, však také není divu, když se jedná o knihu točící se kolem vědeckého výzkumu. Jedna dějová linie sleduje vědkyni během Velké kulturní revoluce v Číně, která je donucena režimem zůstat navždy v jednom vědeckém zařízení. V další linii se přesuneme do současnosti, kde vědec nejspíše vlivem přepracování začne před svýma očima vidět ubíhající časovač. Na doporučení lékařů svůj výzkum přeruší a začne se věnovat odpočinkové hře. Jenže ani tato hra ve virtuální realitě není oproštěna od vědeckých principů, hráč se nachází ve světě, kde se střídají dny a noci nepravidelně a vyhraje ten, kdo odhalí příčinu toho všeho a tedy i předpověď do budoucna, kdy se budou dny a noci střídat pravidelně a kdy budou dny plné horka a nekonečného slunce či naopak.
Rozjezd je trošku pomalý, ale příběh vás postupem času vtáhne do sebe a opravdu dostane. A všechno to není jen tak o vědě a touze poznat, zda tam ve hvězdách žije někdo další, ale také o lidské nenávisti a hranicích.

Možná to bylo jen díky audioknižnímu zpracování a tomu, že nejsem na asijská jména zvyklá, ale měla jsem trošku nepořádek v tom, kdo je kdo. Ale podle děje jste se vždy ujistili, kde jste a copak zrovna řešíte.
Interpretem pro audioknižní zpracování se stal Zbyšek Horák, který nevsadil na dramatizaci a přesto vdechnul svým poutavým vyprávěním příběhu život. Jeho doslova vážný projev se k tomuto typu příběhu hodil. Jen škoda občasných delších pauz či slyšitelných ruchů.

Lila94

Číst knihu od jiného autora než evropského či amerického bylo jako závan svěžího vzduchu. Skvěle postavěný příběh, co má spád, myšlenku a skryté hlubiny. Brilantní propojení vědy (pasáže týkající se fyziky podány srozumitelně) a scifi. Už dlouho ve mě knížka nezanechala tak silný dojem. Více takových knih!

astroweb

Takhle hluboké, přitom čtivé jsem ani nečekal. Moc se m kniha líbila. Na zamyšlení, i když místy hodně vědecká, ale je zajímavé, že přesto velmi čtivá. Jsem zvědavý na další díly.

raduz_

Byl jsem si vědom, že si zahrávám se ságou Vzpomínka na Zemi, když jsem sahal po Problému tří těles, ale nemohl jsem odolat. Návyková literatura, heroin. Přečteno za čtyři dny. Všechna prostředí (kulturní revoluce, současnost, virtuální i vzdálená) mě výživně bavila. Vyřčeno vše podstatné bez sebemenšího patosu navíc. Fyzikální jevy srozumitelně podány. Jestli je Temný les ještě záživnější, jak se glosuje, tak se vší vervou do něho!

Atuin

Možnost SPOILERŮ...

Autor bez pochyby ví o čem píše, ačkoliv balancovat na hraně málem básnických obrazů a vědeckých poznání musí vést k tomu že v knize o něco škobrtneme.
A to jak v chování lidí, tak v chování Trisolaranů ( u nich není na překážku že je jejich chování občas nesrozumitelné,ale že je přebájené ). Vycházím z toho že to byl autorův záměr. Jinak pointa je celkem snadno rozkreslitelná, rámec hry v knize je unikátní a symbolický tam pasuje alespoň do chvíle než se člověk dozví pravý účel věci, potom už je to zkousnutelné hůře...( jako morálně myslím). Kniha se lehce čte, doslova utíká před očima, a přitom je celkem ukecaná a obsáhlá co informací, ale mnoho je toho postaveno na dialozích a to ve není má takovou krásně příjemnou básnickou auru.
Postava matematika popsaná excelentně...že člověku něco uniká může být dáno odlišností kultur, ačkoliv autor náznacích i mimo ně odhalil nátury jednotlivých postav celkem bystře a s úvahou té knize vlastní. 4,5/5 ( ubírám půl hvězdičky jen za určité osobní vjemy skrze přebujelost v některých momentech - i když těch tady nebylo tolik, ale našly se-.
Problém tří těles z pohledu fyziky řešit nemohu nejsem odborník a nechystám se jím být.

Doporučuji knihy ; Dračí vejce a Hvězdotřesení.....

Lethania

Liou Cch'-sin je kapacita ve svém oboru. Ať už se to týká filozofie nebo vědy, dokáže mistrně využít těchto dvou směrů v knize tak, aby se příběh sám četl. Chválihodné je i to, že používá skutečných historických pramenů, co se Číny týče. Jedná se o můj první román od čínského spisovatele, který mě přesvědčil, abych dala šanci i jiným neznámým spisovatelům, ne jen pořád číst knihy od amerických či britských autorů.
Velmi kvalitní hard sci-fi kniha, která mě velmi bavila - měla jsem ji přečtenou za jeden den. Některé pasáže jsou pro mou úroveň vědy poněkud komplikované, ale zvládla jsem to a dozvěděla jsem se i něco nového z historie Číny a vědy. Doporučiji a určitě si přečtu i druhý díl.

Melic

Celkem všestranně zajímavá knížka, jak pasáže ve hře, tak v "běžném" životě. Zajímavé i zasazením do Číny, o které vlastně nic moc nevím a ani netuším, jestli ta jména čínských osob občas zmiňovaná (a vysvětlovaná pod textem stránek) jsou z reálné historie nebo té fiktivní knižní.

flare

Inreresantni pocin..nekdy moc pretechnizovane,nekdy zmatecne..ovsem,celkove citelne..doporucuju.