Problém tří těles

Problém tří těles

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula. V roce 2017 přijde do kin jeho výpravná filmová adaptace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334860/problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4.1265

Vzpomínka na Zemi (1.)

The Three-Body Problem (三体) (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

Lethania

Liou Cch'-sin je kapacita ve svém oboru. Ať už se to týká filozofie nebo vědy, dokáže mistrně využít těchto dvou směrů v knize tak, aby se příběh sám četl. Chválihodné je i to, že používá skutečných historických pramenů, co se Číny týče. Jedná se o můj první román od čínského spisovatele, který mě přesvědčil, abych dala šanci i jiným neznámým spisovatelům, ne jen pořád číst knihy od amerických či britských autorů.
Velmi kvalitní hard sci-fi kniha, která mě velmi bavila - měla jsem ji přečtenou za jeden den. Některé pasáže jsou pro mou úroveň vědy poněkud komplikované, ale zvládla jsem to a dozvěděla jsem se i něco nového z historie Číny a vědy. Doporučiji a určitě si přečtu i druhý díl.

Melic

Celkem všestranně zajímavá knížka, jak pasáže ve hře, tak v "běžném" životě. Zajímavé i zasazením do Číny, o které vlastně nic moc nevím a ani netuším, jestli ta jména čínských osob občas zmiňovaná (a vysvětlovaná pod textem stránek) jsou z reálné historie nebo té fiktivní knižní.

flare

Inreresantni pocin..nekdy moc pretechnizovane,nekdy zmatecne..ovsem,celkove citelne..doporucuju.

LenkaKT

Promyšlená sci-fi, která je současně taková "clarkovská" a současně úplně trčí z davu. Navíc zajímavá svou čínskou autentičností, odkazy na kulturní revoluci a roky po ní a spousta dalšího. Má velmi silná místa a bohužel také velmi slabá místa.

ALLO_ALIgirl

Tak na tohle jsem čekala celý život!!!

Finn69

Vůbec se nedivím, že Problém tří těles dostal cenu Hugo - je to nejen dobré, ale hlavně jiné a zvláštní, prostě to vyčnívá z davu :-) Ten pohled z čínské strany je pro nás nový, konečně, kdo někdy četl nějakou čínskou scifi? Já tedy ne a to jsem už přečetl kdeco.
Líbil se mi i začátek, na který si dost lidí stěžuje, vždyť nebýt tam zmíněná Kulturní revoluce, těžko bychom hledali jiný důvod, který by vedl Jie Wen-ťie k tomu, aby vyslala osudnou zprávu na Trisolaris... Všudypřítomná fyzika je docela lidsky vysvětlená, slibuji že i pokud na vás jedenáct rozměrů bude moc (na mě to moc bylo), pochopíte o co jde. Na můj vkus je tu sice trošku moc filozofování, až mi to připomnělo některé díly Enderovy ságy, ale není to na škodu, právě ty filozofické pasáže mi přišly nejvíc "čínské".
Takže líbilo a načínám hned druhý díl.

Beer_bro

Filozofické sci-fi. Tuhle kombinaci mám rád. Malým bonusem (někdy možná i přítěží pro některé) jsou vsuvky z čínské historie.
Tři tělesa mi trochu připomínají Enderovu hru. Přišlo mi to jako zajímavé srovnání.
Kniha se mi líbila, ale rozhodně není pro každého čtenáře nebo čtenářku.

Johncze

Úvodní stránky moc nezaujaly, ale následně autor nabídl hodně zajímavý příběh, u kterého čtenář musí přemýšlet a hlavně to nabízí pár netradičních témat k zamyšlení.
Už jen samotný pohled z čínské strany je v žánru osvěžující a pokud k tomu přidáme politiku, sci-fi a trochu té filozofie, máme kvalitní čtenářský zážitek. A pokud je tohle pouze první díl, nemůžu než pokračovat a dozvědět se tak více.

tomas3272

Velice zajímavá kniha. Přečetl jsem ji cca za 14 dní (na mě poměrně rychle), stále mě nutilo dozvědět se, kam se to vyvine. Kniha mě ale naplno dostala až v poslední kapitole, kde trisolarané otevřeně sdělili, o co jim jde. Teď se strašně těším, až si koupím další díl a začtu se dál.

VencaNeb

Kniha super, i když se přiznám, že jsem jí začínal číst na dvakrát. Přehršel vědeckých nápadů včetně toho titulního mě uchvátil. Klasika žánru, i když pro někoho bez potřebných vědeckých znalostí (byť na úrovni popularizačních knih) asi poměrně těžká k přečtení.

zaphod3846

Nápad budiž, zpracování strašné. Je to utahané, plné chyb a děravé jak řešeto. K dočtení jsem se musel nutit, a - stálo to za to? Ne, nestálo.

stepan.z

První polovina knihy se mi zdála relativně "těžká" na čtení a upřímně mně děj nedával smysl a trochu jsem se ztrácel (i když, nevím jestli to dávat za vinu autorovi). V druhé polovině už jsem knihu téměř neodložil a užíval jsem si ji. Určitě jdu do dalšího dílu.

Dejvid

Jeden z nejoriginálnějších příběhů, se kterým jsem se setkal. Ale souhlasím s ostatními komentáři, že je kniha nevyrovnaná, některé pasáž mi přišly divné či zbytečné.

ZaS

Na sci-fi velmi nečekaný začátek popisující spíše současnost. SF témata se začínají objevovat až v polovině knihy a mají spíše filosofický charakter. Připojte obvyklou popisnost východních autorů a můžete mít pocit, že půjde o veskrze nudnou knihu. Opak je ale pravdou. Přes výše uvedené se kniha čte jedním dechem a hlavně vás nutí k zamyšlení. Jedna z nejlepších sci-fi knih posledních deseti let.

olle3

Celkem dobrý nápad, ne úplně nejlepší zpracování.

--POZOR SPOILERY--

Některé pasáže mne bavily, třeba jako když si vedoucí (ta čínská jména po mě nechtějte) výzkumu nanomateriálů nemohl vysvětlit odpočítávání na fotografiích a nakonec na něj "zamrkal vesmír". Záhadná událost mne zaujala a při čtení mne provázel silný mystický pocit, přesně jak bylo účelem.

Bohužel, ke konci už jsem po odhalení záhady ani netoužil, protože mne znechutily pasáže nudné a špatně napsané.

Jako například náhled z jedné z pozorovatelen světa Trisolaranů, kde se mimozemšťan zmínil, že "nemá moc peněz" a že si "ani nemůže zapnout televizor".
Jaká je pravděpodobnost, že by cizí rasa byla tolik podobná lidem, že by měla stejnou ekonomiku a podobnou kulturu i technologii?

Přesně takové nedomyšlenosti mi dokáží požitek ze čtení zkazit.

Přesto mi kniha něco dala, za úplnou ztrátu času její čtení nepovažuji. Zaujal mě problém tří těles a musím si vygooglit, jestli se skutečně jedná o matematicky neřešitelný případ.

EDIT: https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_t%C5%99%C3%AD_t%C4%9Bles

Hodnocení: 3/5
Více recenzí na: Sekerkatomas.cz

3DD!3

Myšlenkově hutná sonda do motivů jednotlivců stojících za počátkem civilizačního konfliktu, který nemá obdoby a ukázka neochoty lidí zhebnout (Ta Š' ví, že hrubá síla zabere vždycky). Čínská kulturní revoluce je dobrým startovacím bodem pro pochopení motivace hlavní hrdinky, ale síla Liou Cch'-sinova románu spočívá aplikované fyzice, kdy starý problém gravitací se ovlivňujících těles překopal v důvod vymírání jedné civilizace. Ve své podstatě jde o prolog k (asi) gigantickému konfliktu, které sice sem tam využívá sci-fi berličky, ale jinak jde v Clarkových stopách ověřených nebo právě zkoumaných technologií a snahu o pochopení vesmíru a naší rolí v něm. "Jste jen hmyz."

Měňavka

Musím se přiznat, že knihy tohoto typu moc nečtu. Uznávám, že to může být někdy chyba - zvlášť v tomto případě. Byla jsem na knihu moc zvědavá, protože se o ní hodně mluví, dostala mnoho ocenění a byla přeložena do mnoha jazyků. Říkala jsem si, co na tom všichni mají? Teď už dokonale rozumím, protože kniha je úžasná. Ale zároveň musím poznamenat, že není pro každého. Člověk musí umět přepnout, používat svou fantazii, představivost a poprat se nejen s čínskými jmény, ale také s věděckými poznatky, termíny a historickými událostmi samotné Číny, které autor bravurně do příběhu zakomponoval. Nedokázala jsem přestat číst dokud jsem nebyla na konci. A okamžitě jsem se pustila do pokračování = Temný les. Velice doporučuji! I když tuto literaturu nevyhledáváte, zkuste to pojmout jako výzvu a uvidíte, že nebudete litovat :)

bulda3

Osvěžení mozku. Doposud jsem četl detektivky a v půlcé jedné jsem si uvědomil, že "nesmrtelní" policisté, nepromyšlenost příběhů, stupidní myšlenky a kvantita těchto knížek mě vlastně uráží. Objevit knihu probém tří těles bylo požehnáním. Číst ji jako by mi někdo masíroval mozek zevnitř.
Pravý opak tuctové knihy.

Psenda31415

Prvních pár stovek stránek jsem si říkal, že příběh nedává moc smysl. U knihy mě držela spíš jen ta spousta fyzikálně zajímavých úvah, která dává znát, že autor tuší o čem píše :-) Čím dál tím blíž ke konci jsem se víc těšil na rozuzlení a čím dál tím víc mi bylo jasné, že nepřijde v prvním díle knižní série. Každopádně hezké počtení a těším se na další díly :-)

blimba

Po dlouhé době kniha která je svižná a ne banální.

Enviromentalist

Autorovi se podařilo spojit vědu a literaturu a vytvořil unikátní příběh. Neříkám, že nemá chyby, ale ty pozitivní věci převažují. Ten, kdo sem píše, že nerozuměl autorovi ani slovo, když mluvil o fyzice, tak je asi mentálně postižený nebo výjimečně blbý. Velice dobrá kniha, která také propaguje zájem o vědu.

radim9968

Mam par knih, na ktere nezapomenu....setkani v bradburym, duna, nekroskop, brasyl...dlouho nic, az jsem narazil loni na tuto knihu a musim rict, ze tohle je pro me bomba, takovou sci-fi miluji...tu ktera se bezprostredne dokyta nas, ktera se jako cervena nit protahuje dejinami v poslednich 60-70letech a ma historicky kontext na realnych zakladech a nasledne jede vasi(nasi) soucasnosti, aby palila a zila s vami do budoucna...za me plny pocet, lepsi nez dil druhy, ktery me prekvapil trochu jinym stylem vypraveni a predvidanym dejem....netrpelive ocekavam zaverecny dil serie a mozna i nejake filmove nebo serialove zpracovani....

Ookmalej

Je to jako osvěžení po dlouhém parném dni. Dlouho nečetla knihu jedním dechem. Spoustu astro-fyzikální teorie (což mě baví) a zajímavých hypotéz. Fascinující příběh! Zařazuji tohoto autora mezi své oblíbené a doporučuji všem milovníkům sci-fi.

koolstof

Má snad první pořádná sci-fi. Neplyne uplně nejrychleji, ale o to komplexnější je. Nářez.

soukroma

Na sci-fi nejsem, ale tohle jsem musela zkusit - problém tří těles je prostě ohromně (doslova) zajímavá matematická úloha. Těch pár dalších matematických, fyzikálních a technických problémů bylo docela příjemně nahozeno, nepříliš podrobně vysvětleno (trochu i díky historickým souvislostem, které se promítly do hry, kterou hrdina uprostřed knihy hrál), ale aspoň že tak.
Čínská jména jsem se ani nepokoušela si zapamatovat, což by nevadilo, pokud by se v knize nepřeskakovalo v čase, neraceli jsme se na začátek příběhu/ů hlavních hrdinů, takhle jsem si musela stále připomínat, kdo je čí matka v těch třech zahrnutých generacích.
Celkově byl sci-fi příběh - pro mne - takový neslaný nemastný, nejméně přijatelná byla nakonec stránka lidstva (PTO).
Rozhodně si ale zapamatuji úžasný lidský počítač složený z 30 miliónů lidských "prvků", nanovláknové čepele a závěrečnou pasáž s rozbalováním protonu v různém počtu dimenzí (s cílem postavit protonový počítač).
65%

Kmotr99

Nepatřím mezi velké fanoušky sci-fi, ale pár klasik žánru od Asimova, Clarka nebo Dicka jsem přečetl. Za to na poli vědy a technologií jsem laikem až ignorantem. A v tom podle mě tkví můj hlavní problém s Problémem (haha) tří těles. Měl jsem pocit, že se Liou Cch'-sin v první řadě vyžívá ve svých teoriích a vizích, a literatura (a věci jako psychologie postav) u něj jsou na vedlejší koleji. Zkrátka - popisné vědecké pasáže jsem nebyl schopen vstřebat a celé mi to navíc nepřišlo zrovna dvakrát uvěřitelné. Nakolik je to vina českého překladu z překladu, je samozřejmě otázka.

Arsi007

Tohle bylo tak divny az to bylo i docela zajímavy. Bohuzel odbornost fyzikalnich jevu a principu u me dosahuje sotva urovne zakladni skoly takze jsem z technickych popisu skoro nic nepochopila. Navic se mi postavy s cinskymi slozitymi jmeny dost pletly. Co se tyce akce tak ta tady ani s primhourenyma ocima zadna nebyla. Anotaci proto moc nechapu. Tak jako tak jde o zajimavy namet, kteremu by sluselo prepsani do srozumitelnejsiho jazyka. Dalsi dily rozhodne cist nebudu. Ale pro milovniky a fanatiky Science fiction rozhodne doporucuji.

Skáča

Super! Čínská jména jsou mozna trochu náročná na zapamatování, ale z kontextu vždy víte, kdo je kdo. Hodně se mi libilo technické vysvětlování fyzikálních a astronomických jevů. Pro někoho, kdo u knihy nechce ani trochu přemýšlet, a nemá ani páru trošku o fyzice, tak to asi může být trochu složité. Ale určitě stojí za přečtení!

NemmamSlov

Prva tretina knihy nuda, nuda a nuda, len vdaka mojej zasade docitat knihu az do konca som pokracoval v citani, a dakujem bohu, ze som neprestal. Najprv ma zaujal digitalny svet Troch teles, kde som si aj oblubil hlavnu postavu. Skvele zamotany pribeh, ktory postupne oduzluje svoje tajomstva. Chce to len prekonat tie prve stranky a potom to uz ide samo.

Disease

Velmi slušná hard SF, která ovšem ve třetí, vysvětlovací, fázi nejenže trochu nudí, ale místy je nechtěně k smíchu. Hype kolem ní chápu, vzhledem k tomu, že autor není anglosaského původu a v konkurenci military blbostí se jedná opravdu o něco více než jednookého krále. Ale další Nadace nebo Duna? To opravdu ne...