Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4259 4259

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Morgenka
14.02.2021 5 z 5

Na doporučení jsem začala číst...ze začátku mi to přišlo takové zvláštní..láska, um, útěk k pekařství... Spřátelení se starým člověkem, který chtěl vysvobození...postupně jsem začala hltat knihu. Hlavně pasáž o SS a jejich dětství až po působení ve Válce... Nejvíc bylo vyprávění babičky mladé pekařky.... Co zažila všechno... Hrdinové doby
Děkuji

saruse
07.02.2021 5 z 5

Vždycky, když si myslím, že v tématu holocaust mě už nic nemůže překvapit, přijde další kniha. Jako tato. Málem jsem ji nejprve odložila - rozpačitý rozjezd, navíc dost korektorem neodhalených chyb (no jo, jsem na to alergická :-) ). Ale jsem ráda, že jsem překonala určitou hranici. Za tou už bylo těžké knihu vůbec odložit!! Několik rovin vyprávění, metafora v příběhu upířích bratrů, zachycení zajímavých historických událostí (křišťálová noc) nikoliv tradičně očima postiženého, ale očima toho, který ubližoval... Jen se závěrem se stále vypořádávám. Neumím to nějak sama v sobě rozsoudit... Uvidíte sami, až přečtete. Knihu jednoznačně doporučuji!

AlbionFoxyFox
06.02.2021 5 z 5

Nádherná kniha. V začátku jsem nevěděla co čekat, děj se rozjížděl pomaleji, ale najednou se příběh rozběhl a líčení událostí v ghettu a poté Osvětimi bylo nesmírně působivé, knihu nešlo odložit. Závěr byl strhující. Kniha patří k nejlepším, co jsem k tématu holocaustu četla.

Zlatinka.Emilly
31.01.2021 5 z 5

Nedokážu pochopit, že někdo označuje takovouto knihu jako skvělou. Ona vůbec není skvělá, je to bolestná vzpomínka na holocaus, je to drásající bezmocnost, když se sžijete s těmi, kdo aniž by cokoli provedli, museli zaujmout místo v koncentrácích. Jejich bolestné myšlenky na rodiče, prarodiče, sestry, braty, manžely, děti, kamarády ... kteří zažívali kruté podmínky zacházení, zimu, hlad, těžkou práci,bití ... je na tom něco skvělého??? Nedokážu ani pomyslet na to, že by se někdo z mé rodiny mohl dostat na takováto místa a někdo, kdo by se bavil četbou, by řekl jéé to bylo ale skvělé!! Přesto dávám pět hvězdiček, protože je nutné si tyto bolestné prožitky připomínat a usilovat, aby se to už nikdy neopakovalo.

barbora1583
31.01.2021 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Už jsem přečetla více knížek tohohle tématu, ale nepřestane mě udivovat krutost a vůbec si nechci připouštět, že se tohle mohlo dít.

leanyka
21.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuto knížku jsem měla doma hodně do než jsem se k nim dostala. Ani nevím proč jsem jí tak odkládala..
Ale totálně mě nadchla. Četla se jedním dechem, občas jsem tedy musela přestat a zpracovat všechno ty hrozné věci, které se v Osvětimi děly. Ale úplně jsem se sžila se Sage, její babičkou Minkou i Josefem. Kniha o odpuštění, o lidských zrůdách a utrpení, ale i o lásce k bližnímu.

Sage pracuje jako pekařka. Nemůže se vyrovnat se smrtí své maminky a vlastně ani sama se sebou. Na sezení potka 90leteho pana Josefa- Reinera, se kterým se sblíží. Ten jí však prozradí, že dříve byl členem jednotky SS a svěří se jí jaké hrůzné činy nejen v Osvětimi provedl. Žádá Sage - Židovka - o odpuštění a pomoc skončit se životem. Babička Sage - Minka je však jednou z těch, kteří holocaust přežili. Sage kontaktuje Lea, který vyšetřuje nacistické zločiny, spolu vyslechnou babičku a chtějí po ní, aby Josefa usvědčila. Bohužel však babička umře. Má dojít k usvědčení Josefa díky odposlouchávání. Sage mu však upeče pečivo s jedovatou rostlinou. Poté co Josef zemře, zjistí, že to nebyl Reiner, ale bratr Franz, který babičku Minku v Osvětimi mj.chránil..

Jednou jsem zašla za knězem a zeptala se ho, co mám udělat, abych neměla na otce takový vztek. Řekl mi, abych mu odpustila, to co udělal je špatné, nezaslouží si tvoji lásku, ale zaslouží si tvoje odpuštění, protože jinak se ti usadí v srdci jako plevel a bude tě dusit. Jediný člověk, který trpí, když v sobě všechnu tu nenávisti nosí, jsi ty.

Svetluska78
15.01.2021

Hezky napsaná kniha. Doporučuji. Čtenáře vtáhne do děje.

nangijala
14.01.2021 5 z 5

Vypravěčka byla před lety mým prvním seznámením s Jodi Picoult... láska na první přečtení. Autorčin styl psaní, střídání perspektiv, nečernobílý pohled na jakoukoli problematiku, vina a trest, závažná témata, to vše si mě získalo. A spojení s tak silným tématem, jakým je tady konečné řešení židovské otázky, vzbuzuje emoce, nutí přemýšlet a hlavně nezapomenout. Retrospektivní kompozice a střídání úhlů pohledu je u podobných témat velmi funkční, všechny postavy jsou velmi dobře vykreslené a uvěřitelné. Autorka podle mého názoru umí skvěle pracovat s kontroverzí a díky tomu ve mně nejen Vypravěčka, ale i další její knihy dlouho zůstávají. Jazykově velmi čtivé a v napětí jsem byla prakticky po celou dobu, co jsem knihu držela v ruce. Maximálně doporučuji.

MacinkaCz
14.01.2021 5 z 5

Doma už nějaký ten pátek mám, ale řada na ní přišla až teď, kdy jsem ji začala číst kvůli výzvě. Krásná kniha, poutavý příběh, moc hezky a hlavně čtivě napsané. Určitě si od autorky přečtu i jiné knihy. Moc se mi líbil styl.

Pravdou je, že občas jsem ji musela odložit i přesto, že jsem chtěla číst dál. Jenže jsem musela občas něco "rozdýchat", popřemýšlet o tom, co jsem právě přečetla. Je až neuvěřitelné, kolik lidí mělo podobný příběh ve skutečnosti, ale taky kolik lidí se tak krásného věku nedožilo jako Minka. A přitom to není tak dlouho, co se tohle všechno kolem nás dělo...

Díky za tu knihu, díky za krásný příběh, i přes ten smutný konec...

Tyn_a
02.01.2021 3 z 5

Skvela kniha, kterou rozhodne doporucuji. Neskutecne vtahne do deje, je ctiva. Zabavila me na nekolik veceru.

MartinaBart
01.01.2021 5 z 5

Super kniha, zatím je to moje druhá prectená od Jodi, ale vím že rozhodně nebude poslední. Její styl psaní mi sedí... A teď už ke knize, byl to až neuvěřitelný příběh, hlavně tedy konec, od začátku do konce jsem byla vtáhlá do děje. Opravdu velice dobrý příběh.

splaty
30.12.2020 5 z 5

To ráno po dočtění, ještě v polospánku, jsem myslela na Minku, Sage i Josefa. Na to, co se dělo tak blízko a tak nedávno. Na to, jak idea Zla dokáže prostoupit každičkou buňku člověka. A co pak takový člověk dokáže udělat druhému člověku. Nebo šesti milionům. Chvílemi mne ta nelidskost tak bolela, že jsem neměla sílu číst dále.

Ale i v té nelidskosti kdesi pořád zůstávalo Dobro, které se nakonec protlačilo na povrch. V té době se bojovalo o holý život. Ráda bych věřila, že přežít holocaust bylo vítězstvím.

Rolada88
26.12.2020 5 z 5

Šel jsem do toho i když je to asi dívčí román ale nelituji toho příběh silný a krásně psaný . Po přečtení jsem nějakou dobu měl příběh v hlavě a nějak jsem to nemohl vypustit z hlavy nevím čím to bylo.Nedávno jsem tu psal u jiných knih na holocaust že si dám od nich pauzu že jsou všechny psaný stejně ,ale tohle bylo něco jinak napsaný z jiné strany no za mě určitě stojí za přečtení.

keiko33
21.12.2020 5 z 5

Uzasny pribeh. Najprv sa to pomaly rozbiehalo, no pribeh Minky ma dostal. Bol tak zivo a putavo opisany. A aj napriek zverstvam, ktore prezila, dokazala zit plnohodnotne. Sage pola postavena do tazkej moralnej situacie. Nakoniec sa rozhodla inak, ako som cakala a ten zvrat na konci. Autorka to proste vie. Zatial druha kniha od nej a znovu nesklamala.

HanulkaK.
14.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha.

zimolka
11.12.2020 5 z 5

Každá kniha po které sáhnu od této autorky je prostě nádherně poutavě napsaná.

Mikako
07.12.2020 5 z 5

Od Jodi Picoult jsem ještě nenarazila na knihu, která by pro mě byla zklamáním. Všechny její knihy zbožňuju a celkově jí řadím mezi mé Top autory.
Vypravěčka není výjimkou, i přesto, že mi přijde jiná než ostatní. Velmi silné čtení s emotivní závěr.

LuccyS
05.12.2020 5 z 5

Pro mne první kniha této autorky a určitě ne poslední. Po dlouhé době jsem nemohla knihu odložit, protože jsem potřebovala vědět jak příběh pokračuje. Velmi emotivní děj mi často vehnal slzy do očí. Po přečtení mi chvilku potrvá než se budu moci ponořit zase do nového příběhu.

Amneris
29.11.2020 5 z 5

Kniha mě rychle vtáhla do děje, velmi dobře se četla. Rozdělení příběhu mezi čtyři vypravěče a jednoho fiktivního příběhu bylo skvěle zvolené, připomíná to knihy paní Mornštajnové. Konec mě naprosto dostal, takový zvrat jsem nečekala... Stojí za přečtení.

Pog
27.11.2020 5 z 5

Nějak se mi nedostává slov pro hodnocení téhle knihy, ale její příběh budu mít v hlavě ještě hodně dlouho...