Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4168 4168

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

CvB
27.05.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Vůbec nechápu, jak autorka dokáže tak dokonale vystihnout dobu, kterou sama nezažila. A to jak období válečné a těsně poválečné (které nepamatuji), tak období bolševické tuposti a vyprázdněnosti, které už pamatuji.

lela25
22.05.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha.Každý by si ji měl přečíst!

babyboar
20.05.2013 4 z 5

Výborná kniha. Při jejím čtení jsem uvažovala nad tím, zdali by neměla být zařazena též do seznamů doporučené četby k maturitě. Téma, které by nemělo být zapomenuto. Závěr trochu slabší, ale čtenářský zážitek hlavní první poloviny nezapomenutelný, zarytý až pod kůži.

adajka
17.05.2013 5 z 5

Knížku rozhodně doporučuji k přečtení. Je úžasně napsaná. Téma je dost silné a po přečtení jsem byla docela otřesená. Svět ani dnes není úžasný, ale člověk si uvědomí, jak se má skoro jako v bavlnce oproti některým epochám dějin nebo oproti některým osudům.

mariposka
30.04.2013 5 z 5

Velmi, velmi silné téma. Nečte se lehce, nic optimistického, hodně krutosti, o této kapitole českých dějin jsem toho moc nevěděla a byla jsem šokovaná. Krásná smutná kniha.

debe
22.04.2013 5 z 5

Z takového čtení až mrazí... Bezvadně napsaná kniha. Můj obdiv autorce za zpracování tak těžkého tématu!

Claricia
07.04.2013 5 z 5

O válce, vyhnání Němců, o pochodu na Pohořelice - o tom jsem přece jen už něco přečetla, byť o pochodu toho nebylo mnoho. To jsem zvládla bez problému. Ale popis dalšího dění, u toho jsem měla hodně často stažené hrdlo. Knížka člověka nutí si uvědomit, čeho všeho jsou lidé schopni se dopustit, co jsou schopni udělat druhým. Čím si vlastně české země, jejich obyvatelé, ať už Češi nebo Němci, museli prožít. Musím se sama sebe ptát, co nás vlastně po 20. století ještě čeká?

corazon
04.04.2013 5 z 5

Vojna skončila, vo svete zavládol mier a ľudia žijú spolu šťastne až kým nezomrú. Toto tvrdenie znie rozumne, ale je pravdivé? Žili ľudia po vojne šťastne? Zahodili za hlavu myšlienky na pomstu, krivdu, hnev a zlo? Odpustili?

Kamila12026
03.04.2013 5 z 5

Kniha, kterou jsem nemohla odložit. Kniha, kterou doporučuji. Kniha, u které jsem brečela.

Žítkovské bohyně byly skvělé, Vyhnání Gerty Schnirch úžasné. Opravdu smekám před autorkou a těším se na další knihy. Děkuji.

MagdaS
02.04.2013

Silná kniha. Autorka píše opravdu moc dobře. Napřed jsem četla Žítkovské bohyně, u kterých mi běhal mráz po zádech, ale u téhle knížky jsem si říkala, že Kateřina Tučková snad šla přímo v průvodu smrti. Těším se na další knihu o bílých (nebo černých) místech v českých dějinách. Taky doporučuji zařadit mezi povinnou četbu.

safirkaa
02.04.2013

Běhá mráz po zádech, nejvíce při popisu přímo té cesty, tam kde spolujdoucí nese mrtvé dítě. Zařadila bych jí do povinné četby.

megi
30.03.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Pomohla mi si uvědomit, čím tahle země musela projít. Není to lehké čtení, kvůli celkem realistickému vykreslení situace, ale jsem ráda, že jsem to četla a možná se k tomu ještě někdy vrátím.

Evelína Š
29.03.2013 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, která mě chytla od první stránky. Toto je přesně téma, které mě zajímá a o kterém mě baví číst, i když je neveselé a hrůzostrašné. Nic to ale nemění na tom, že knížka mě uchvátila. Bravo !

Eevina
25.03.2013 5 z 5

Nádherná, drsná kniha, která donutí člověka se zamyslet nad svým životem i o minulosti. Téma, o kterém se radši moc nemluví a při tom by mělo. Na konci jsem prolila několik slz, neboť hrdinčin nenaplněný a smutný život, mě dostal.
Kniha se čte velice pěkně ale není to čtení na večery před spaním, teda aspoň pro mě ne.
Kniha, kterou by si měl přečíst každý.

misacaj
24.03.2013 5 z 5

Zajímavá knížka s velmi silným příběhem brněnských Nemců. Člověk si po přečtení knihy uvědomí, jak strašná doba to byla. Němci nám ublížili, ale my Češi jsme jim rozhodně nezůstali nic dlužní....

Yorika
24.03.2013 5 z 5

Smutný příběh s hořkým koncem.Obdivuji autorku,že se pustila do tohoto nelehkého a dlouho tabutizovaného tématu.Jaké rozporuplné reakce tato část naší historie stále ještě vyvolává, jsme se mohli přesvědčit v nedávných prezidentských volbách.Bohužel však lidé,kteří by tuto knihu především měli číst,si ji nikdy nepřečtou.A to je také hořký příběh.

vercadole
23.03.2013 5 z 5

Tak nějak mě při hodnocení této knihy docházejí slova. Řekla bych, že jsem ji četla jedním dechem (Celý týden, protože jsem si ji prostě musela vychutnávat!), ale to by přesně nevyjádřilo to, co mám na jazyku. Nejraději bych to napsala jedndouše: Úžasná kniha. Ale jak můžete napsat ke knize o tak drsném tématu, že jste si ji užili? A přitom to jsem dělala! Kniha, která je plná nádherné češtiny, ale zárověň příběhu, z kterého vás mrazí, kniha, na kterou se budete těšit. Zní to trochu morbidně, přeci jen, vyhnání Němců nebylo nic krásného, přesto musím knihu všem doporučit. I když se jedná o druhou světovou válku (nebo spíše o to, co následovalo po ní), o které je napsáno nespočet kniha, je originální, jedna z mála, která se dívá na problematiku i z druhé strany. Opravdu se v té chvíli, kdy se děly křivdy Čechům, jednalo o kolektivní vinu Němců?

andream
20.03.2013 5 z 5

Výborná kniha, všem doporučuju přečíst. Čte se moc pěkně od začátku až do konce.

klarka05
18.03.2013 4 z 5

Je hrozné si představit, kolik lidí čekal podobný osud... Kniha ve mě vyvolala velmi silné emoce, možná o to silnější, že denně procházím místy, kde se příběh odehrává.

magnolia
18.03.2013 3 z 5

Kniha byla dobře napsaná, určitě pravdivá, ale na mě moc depresivní a smutná. Kniha rozhodně ne pro každého (a už vůbec ne na dovolenou, když zrovna ani počasí nepřeje).