Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Školka je už více než patnáct let na světě. Stále vychází v dotiscích a mnoha překladech, a Fulghuma proto napadlo přečíst si to, co napsal před patnácti lety, novýma očima. Chtěl zjistit, jestli stále věří tomu, co napsal, jestli náhodou na něco nezměnil názor, a pokud ano, tak jak, v jakém smyslu a co s tím dělat. Obvykle se taková věc nedělá, autoři nemají takovou možnost. Školka je však o postoji k životu, jak se dívat na věci kolem sebe, a to se časem mění. Fulghum udělal na nové Školce nakonec víc práce, než čekal. Něco vynechal, protože to působilo zastarale, nebo prostě změnil názor na věc. Na oplátku přidal dvacet pět nových příběhů, co přinesl život, a co je dnes aktuální. Zdá se to jako hotová kniha?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1286/vsechno-co-opravdu-potrebuju-znat-jsem-se-naucil-v-materske-skolce-1286.jpg 4.31699
Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno, Argo

All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten, 1988

Kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

regulax

Milé čtivé příběhy ze života autora. Ale bohužel jsem čekala více. Nevím čeho více, ale určitě jsem si z toho nesedla na zadek.

hapac

Milé, laskavé, krátké, čtivé.

Venda32

Osudové setkání s Robertem Fulghumem a vznik celoživotního přátelství. Radši nepíšu lásky, to by vypadalo divně. :-)
Eseje plné vtipu, nadhledu, rozumu a poučení.

evonra

Na Fulghumovi mám ráda tu přirozenost a lehkost, s jakou umí psát o naprosto běžných věcech a situacích, s kterými se v životě potkává každý z nás... Povídky jsou krátké, aby to kouzlo okamžiku nevyprchalo, přikořeněno špetkou filosofie ...
Aneb po Fulghumovsku: " Nevěř všemu, co si myslíš ..."

Makaja

Měla jsem tu čest být ve Viole přítomna, když tam pan Fulghum předčítal, nedlouho po revoluci. Teď jsem knížku potkala v knihovně, když jsem hledala knihy do výzvy. A musím říct, že neztratila nic ze svého humoru a že jsem ji přečetla za jeden večer. A dokonce jsem si u jedné z povídek vybavila i střípky historky, kterou dal autor k dobru.

zbožňuju_knihy

Milé a krátké myšlenky, úvahy na papíře. Hezké zamyšlení k usínání.

SilvaK

Krátke, milé príbehy zo života.

hellena1523
30.12.2019

Jedním slovem: FENOMENÁLNÍ!
Fulghum umí vyvolat v člověku emoce a jeho knihy jsou neskutečně milé, vtipné. Líbí se mi formát - krátké příběhy jsou velmi sympatické.
Obdivuhodné je, na jak malém prostoru dokáže rozehrát takový příběh, který čtenáře přivede k zamyšlení.

Rossel
12.12.2019

Trochu něco jiného, než jsem čekala, ale to není chyba knihy :) Dobrý formát - krátké příběhy s moudrou pointou, vyložené s nadhledem a vtipem. To je koncept už předem odsouzený k úspěchu.
Některá vyprávění pro mě ale byla jen příběhem pro příběh. Nebyl mi úplně jasný účel (kromě demonstrace spisovatelského umu a zkušeného žertování).
Většina z nich ale byla milým pohlazením a asi dvě nebo tři se mě přímo hlouběji dotkla.

martini.ce
02.11.2019

Už je to řádka let, co jsem ji četla poprvé. Laskavá a milá knížka, plná inspirace, jak se dá dívat na svět. Kdybych ji nečetla, asi bych nebyla stejná jako jsem.

Krami
29.10.2019

Tolik moudra v jedné knížce. Pan Fulghum má velkou pravdu, základní principy spokojeného dospěláckého života máme možnost vnímat a učit se už tak brzy po našem příchodu na tenhle svět - není to totiž vůbec nic složitého. Moc hezké filosofické fejetony, vlastně bych si chtěl každý večer před usnutím přečíst vždycky jeden - od teď až do chvíle, kdy se jednou budu zase chovat jako dítě. Ovšem to nedám, neboť život je naštěstí tak pestrý jako autorovy myšlenky v této sbírce, tudíž to nemůžu stíhat.

evelýny
12.10.2019

Laskavé pohlazení, veselé potěšení, nenásilné poučení, nostalgie s příměsí smutku..
A když při čtení necháte pracovat svoji fantazii, když otevřete svoji srdeční čakru, mohou vám tyto krátké úvahy amerického pastora mnohdy připomenout vlastní pocity, touhy.
Některé příběhy zapomenete okamžitě, některé si budete pamatovat týdny, měsíce, roky...
A příběh, který s vámi nejvíc rezonoval, si budete pamatovat celý život. Stačí jenom zavřít oči a pod víčky jej najít...

,, A kde mají stát mořské panny?"
,,Mořská panna se postaví sem, hned vedle Mořského krále!"

PetrKral
27.09.2019

Geniální klasika - jednoduché, milé, skvělé.

Taralcielle
03.09.2019

Nejlepší :) Tahle kniha je první, kterou jsem od Fulghuma četla a je zkrátka nejlepší :) To ona mě naladila na jeho styl humoru.
Krátké a vtipné příběhy, možno číst kdekoliv a kdykoliv, třeba jen na chviličku v autobuse nebo před spaním.

Ladasom
07.08.2019

Kniha, která pohladí po duši, vykouzlí úsměv na tváři a přivede čtenáře k zamyšlení.

soukroma
04.08.2019

Četla jsem až nyní, a to Jubilejní vydání k 25. výročí knihy, které dle mého trochu nešťastně začíná úvahami až mravokárnými, nad a s viditelně upravenými některými texty. Ale naštěstí pak následovala změť zcela různorodá, od nostalgických příběhů z dětství a vlastního běhu života, odkoukaných příběhů veselých až melancholických, až po úvahy nad věcmi malými, velkými až nás přesahujícími, fyzickými, živými či abstraktními, nicméně nás se dotýkajícími (víceméně - něco málo bylo ryze americké).
Opravdu se mi líbilo jen několik originalit, jako Donnie = hluchý sběrač listí. Ostatní byly buď příliš obyčejné (neoriginální), mravokárné (viz výše - opravdu školkové až školácké), otevřené (bez nějaké jasné pointy), směsné (začalo se u něčeho zajímavého, skončilo se nepříjemně překvapivě jinde), nebo tajnosnubné (nepochopila jsem obsah a smysl). A pak byly příběhy návodné, užitečné, užitkové: Startovací kabely, výborné!
Těžko hodnotit jako celek - poctivě jsem všechny krátce po přečtení hodnotila hvězdičkami, celkový dojem asi průměrný. Opravdu krom těch dvou si asi nezapamatuji nic.
Vlastně ano, "školkové pravidlo": DÍVEJ SE.
(Zato protestuji: studené mléko a teplý koláček dobře neudělá, to musí být obráceně!).

Pozn.: tahle kniha se zde jeví velice populární, vpradě lidová, byť americká, ale o věcech obyčejných psal krátké postřehy a úvahy (zásadně s pointou) nejlépe Karel Čapek - nezapomínejme naň!

JaNuBe
30.06.2019

Pohodové čtení k zasmání i zamyšlení. Kapitoly krátké, možné číst téměř všude ;)

B-artX
15.06.2019

Příjemná knížka. Fulghum je sympaťák a jeho povídaní o životě a jeho myšlenky mě bavily. Super čtení na léto, tyto oddechové a jednoduché texty mi v tomto šíleném vedru mnohokrát udělaly úsměv na tváři. Za mě fajn jednohubka.

Paluska
14.06.2019

Tuhle knížku si musím určitě přečíst ještě jednou :-)

Bauriska
27.05.2019

Fulghumova nejznámější kniha, ale pro mě ne nejlepší. Nechvělo se mi srdce jako při knize Možná, možná ne nebo Opravdová láska. Ale i tak, Fulghum je prostě jednička.

baru_h
05.04.2019

Tohle je má prvotina od Fulghuma, kterou jsem právě přečetla. Rozhodně, ale ne poslední.
Tato útlá knížka je krásně odpočinkově - filozoficko - motivační. Krásné neobyčejné rozpravy nad obyčejnými věcmi. Od teď má tato kniha právoplatné místo na mém seznamu knih, které si přečíst, když mi není hej. Opravdu mě mile potěšila a jak psala už uživatelka SmallLucia, kniha se nedá přečíst na posezení, právě pro své kouzlo.

knihcitko
04.04.2019

Lehký, rozmanitý mix, který pobaví a uklidní. Odpočinkové čtení. Několikrát jsem se přistihl, že "ten Robert má vlastně pravdu". Ačkoliv si to nepřipustíte, po přečtení se zamyslíte i nad nejobyčenějšími věcmi.

Venny345
24.03.2019

To byla tak milá knížka. Jednotlivé krátké příběhy mě přiměly zamyslet se nad maličkostmi, které denně přehlížím. Díky panu Fulghumovi jsem se naučila nad věcmi přemýšlet jinak, hlavně více pozitivně. A to je právě poselství této knížky, alespoň podle mě. :)

SmallLucia
19.03.2019

Krásná kniha, která se nedá přečíst na posezení. Jednotlivé kapitoly jsem musela chvilku vstřebat a měly opravdu krásná poselství. Děkuji pane Fulghume, hodně jsem si toho u Vašich řádků uvědomila.

JenKateřina
18.03.2019

Moc krásná kniha. Úplně hladí po duši řekla bych. Plno pasáží mám v knize podrženo.

medlovice
17.03.2019

Knížka, která se čte s úsměvem. Není to nic strhujícího a není potřeba ji číst na jeden zátah. Příběhy ze života , s úsměvnými i trpkými tony , někdy až s náznakem světabolu, jindy krásné , hřejivé vzpomínky.

maze
03.02.2019

Přiznávám, že zhruba první polovina knihy mě až tak moc nezaujala, dokonce jsem si říkal, čím to, že je tak oblíbená a odložil jsem ji. Ale po nějaké době jsem se k ní opět vrátil a začetl se do druhé poloviny a ta mě zaujala mnohem víc, nejsou to jen poskládané historky, je mnohem víc o životě a přemýšlení nad nim a v mnoha okamžicích umí chytit za srdce. A to za přečtení stojí.

Lukyn96
29.01.2019

Laskavá kniha, která je místy vtipná i vybízí k zamyšlení. Moje nejoblíbenější kapitoly jsou ta o mořské panně, o hře na schovávanou, o školce, o listí a o matce Tereze.

Hani77
18.01.2019

Na tuto knihu jsem se chystala od maturity, ale povedlo se až o 10 let později. Bohužel to pro mě bylo trochu zklamání: velice mě zaujal název a slyšela/četla jsem samé dobré recenze, ale kniha mě nezaujala natolik, abych jí dala více hvězdiček.

Wendysek
14.01.2019

Krásný humor.

Shindo
08.01.2019

Bolo to milé, hrejivé, úprimné, no po tom, akú chválu som na autora počul som aj ja čakal omnoho viac.

davidcyril
03.01.2019

Kniha, která pohladí na duši. Krásné příběhy ze života k zamyšlení. Dostal jsem ji pod stromeček

Felsenberg
21.12.2018

Krásné. A laskavé.

Pampalini
11.12.2018

Pohľad na bežné situácie, ktorých je život plný a ktoré si často ani neuvedomujeme. Každá chvíľa má význam, niekedy stačí len spomaliť a nevnímať svet sediac pri okne v TGV. Možno chýba viac prekvapivých momentov. Páči sa mi nadčasovosť - aj dnes by mnohí mali zložiť skúšku z princípov demokracie znova...

BlackFun
09.12.2018

Velmi zajímavá kniha, u které jsem zjistila, že má aktuální nálada a psychický stav ovlivňuje můj pohled na obsah knihy. Při četbě v tramvaji při cestě do práce mi obsah přišel velmi zajímavý (občas mě dostala do takové lehčí filozofické nálady) a při cestě z práce jsem se nad některými fejetony mračila a v duchu si říkala, jaké to nejsou slátaniny. Kniha určitě stojí za přečtení :)

Lessana
04.12.2018

Pre mňa dosť veľké sklamanie. Od takého ospevovaného autora som čakala podstatne viac. Jeho fejtóny mi prichodili plytké, bez hĺbky a životného poznania. V podstate ako suché, málokedy vtipné opisy a konštatovania zážitkov alebo elementárnych právd, ktoré má v sebe každý, iba podaktorí na to zabudli... Kto má rád "vyšší level" literatúry, autorov, ktorí rozumejú životu, zmysluplné fejtóny s ozajstným humorom, nech siahne po dielach Petra Karvaša, prípadne po poviedkach a esejach Dušana Mitanu.

Andi
25.08.2018

Oddechovka - přečtená za chvilku. ♥ Pokud si chcete semtam přečíst taky něco pěkného, bez krve, bez napětí, bez slz ... ale naopak s úsměvem na rtech, tahle knížka je pro vás to pravé ořechové. Obyčejná kniha ze života, přesto zajímavá a humorná.

Alexander1918
14.08.2018

Tož opravdu jsem si nemyslel, že v tenoučké knížečce (vlastně na jedné sešitové stránce), kterou jsem si vzal na cestu vlakem, se dá najít tak silný literární zážitek aneb "Tohle je určeno vám, Nikolaji Pestrecove, ať se ocitnete kdekoliv, za to, že jste vtiskl hluboký smysl slibům, které jsou stejné na celém světě, že jste nádherně posvětil závazek, který je stejný ve všech řečech..."

petruuuna
05.08.2018

Díky této knížce se dokážete na chvíli zastavit a zamyslet se. Velice inspirativní.

lucik2773
05.08.2018

Od této knihy jsem ani nečekala, že bude tak dobrá. Četla se mi lehce a rychle. Určitě si od tohoto autora přečtu další knihy.

Dakarianna
05.08.2018

Je to takové milé zamyšlení nad naprosto běžnými okamžiky života. Je pravda, že se mi do ní zezačátku nechtělo, ale knížka je tenounká (akorát do školní tašky nebo do autobusu) a hlavně mě zaujaly pozitivní hodnocení. Jsem ráda, že jsem si vyzkoušela i jiný žánr a rozšířila obzory. Líbila se mi různorodost příběhů – od pampelišek, které nemají být ničeny, přes pana Washingtona, který má trochu zvláštní smysl pro humor a zahradu jako golfové hřiště, až po příběh o Matce Tereze. Tato sbírka myšlenek se skvěle čte, pobaví, dokonce donutí člověka zamyslet se.

oladnb
14.07.2018

Moc hezke, k zamysleni a uniku od bezneho stresu. Nejvice jsem si zapamatovala uvahu o leceni duse Bethovenem, pampeliskach a Smeti :). Doporucuji precist!

jarmuk
11.07.2018

má pravdu předsedo

zanetkov77
30.05.2018

Velmi milé čtení, které mnohdy zahřeje u srdce a dojme, mnohdy přiměje k úsměvu a hlavně k zamyšlení. Jedna krátká úvaha nebo příběh vám dá podnět k přemýšlení, k jinému pohledu na spoustu věcí. A kromě toho mám neskutečně ráda přístup k víře a Bohu právě takový, jako má Fulghum sám. Tak neskutečně milý, upřímný a hlavně tak přirozený, že i nevěřícímu připadá v každém jednom příběhu víra tak jasná a prostá, že by to bez ní ani nešlo.

Myslím, že je to knížka, ke které se ještě mnohokrát vrátím a nad kterou se ještě mnohokrát zamyslím.

los
07.05.2018

ukamenujte mne, ale mně celý Fulghum přijde hrozně plytký

MichelleS
28.04.2018

Pohlazení po duši. Srozumitelnou formou podané jednoduché pravdy, které kolem sebe vidíme. To, co si za peníze nekoupíme a dává nám naději, že aspoň někde (třeba v naší kuchyni) je svět v pořádku. A taky mám ráda pampelišky (a sedmikrásky).

Marla
02.04.2018

Mořské panny existují. Pan Fulghum jednu držel za ruku.
Bavorské hodiny s kukačkou z Jižní Koreji se musí sestavit dohromady.
Cokoliv nestojí za práci, nestojí za to dělat dobře.
Špína v zákoutích a škvírách pokoje je kosmický kompost.
Pampelišky nejsou plevel, ale krásné květiny/krom toho se z nich dá udělat salát, sirup a kafe/.
A tohle všechno je čistočistá svatá pravda.

venora
24.03.2018

příjemné fejetony plné laskavého humoru a postřehů z běžného života

Póžislava
26.02.2018

Krásné, mladistvé, dětské, lehké, humorné, nostalgické :)

Petass
15.02.2018

Fulghum je moje láska. Jeho fejetony jsou plné situací, které se nám dějí denně. Když jsem to četla poprvé, hrozně mě překvapilo, jak moc mám společného s někým o tolik starším a navíc... žijícím v té vzdálené konzumní americe. Jeho pohled na svět je mi velmi blízký. Miluji tuhle knihu a už mnohokrát jsem ji přečetla. Jednou jsem řekla manželově sestře, že až budu mít vlastní dům, "školkové desatero" mi bude viset v kuchyni. Když jsme se s mužem brali, tak mi ho zarámované darovala :) Kdybychom se jím všichni řídili, bylo by na světě líp...

Plážovýbarman
05.02.2018

Každý příběh v knize má něco do sebe. Člověk se na základní věci dokáže dívat z odlišné perspektivy, čemuž napomáhá tato kniha. Jen nechapave pohledy lidí v metru, když se začne člověk smát nahlas při čtení nejsou úplně nejlepší.

Babsy
30.01.2018

Tehdy, když jsem jí četla ve mně snad každý příběh něco zanechal. Kniha je plná smíchu, citu, rozumu, poučení, pokory, vzpomínek, nostalgie.. to by bylo na dlouho, každý si v ní najde to své!! Vracím se k ní často a velmi ráda a ikdyž jí čtu snad posté, vždy si najdu něco, co mě opět uchvátí nebo i posté od srdce rozesměje. Myslím, že tato kniha je MUST HAVE. Pan Fulghum je moje srdcovka.

bruntal
10.01.2018

Některé "příběhy" jsou tak neuvěřitelně silné, že se nedají číst bez zvlhnutých očí.

slunicko1958
22.12.2017

Nádhera. Čtu a přemýšlím. Často se k ní vracím. Doporučuji mladým a těší mě, že chápou...

RosMeggie
13.12.2017

Kniha se mi opravdu moc líbila.. Přečetla jsem si jí díky doporučení mého bývalého učitele angličtiny a já mu za to moc děkuji.. Každý si v ní najde své oblíbené části.. možná tam najde sebe.. nebo se jen bude koukat a bavit se.. brečet a smát se.. Nejvíce se mi líbí povídky o lásce.. o Rusku a Nikolaju Pestrecovi, o Charlesi Boyerovi, krabici od bot a spousta dalších.. :)

Rose

Chesterton
13.12.2017

Pro mne taková americká klasika. A nemyslím to špatně. Oni jsou zkrátka jiní. Koupila jsem a přečetla hned po prvním českém vydání - po sametu:) Z něčeho jsem byla nadšená a něco mi přišlo prázdné. Kdyby byl pan Fulghum méně populární, možná by mu to prospělo. S odstupem jsem pár povídek poslouchala a v podání pana Moravce neměly chybu.

dendishek
08.12.2017

Tohoto autora jsem si vybrala, protože ho všichni kolem mě stále chválili. Asi jsem ale věkově nedozrála do jeho příběhů. Bavili mě totiž jen některé. Možná je to tím, že nemám s fejetony moc zkušeností. Hodnotím neutrálně a zkusím se k autorovi vrátit třeba za 10 let.

martin8738
06.12.2017

Tak jsem narazil tady na tuhle knížku a vzpoměl jsem si, že jí někde doma mám. Nedočtenou. A také si pamatuji, že alespoň ta malá část, kterou jsem četl, mě hrozně bavila. Nechápu, co odvedlo mou pozornost od dočtení té knihy :-) No, našel jsem ji úplně na kraji knihovny, schovanou za mnohem zvučnějšími jmény spisovatelů, kteří napsali mnohem "větší" knihy. A tak jsem tu mou odloženou záležitost vzal do dlaní, sedl si na postel a začetl se a zjistil jsem, že ta kniha je vlastně taky velká. Jen se člověk musí umět zastavit :-)
Je to výborná kniha. Výborná.

Luke8
27.11.2017

Vynikající kniha protkaná moudrostí i jemným humorem v jedné nitce. Určitě se k ní zase jednou vrátím :) Doporučuji.

jarabr
19.11.2017

Něco lepší, něco slabší. Celkově dobře, tedy za 3*

Sova15
29.10.2017

Budu se opakovat - pohlazení po duši. Příběhy o ničem a právě tím o VŠEM. Poslouchala jsem jí na CD, ale musím si sehnat knihu. A moc se těším na Listování, kde autor bude přítomen.

ecila13
07.10.2017

Vzpomínám si, jak jsem všemu živému na zahradě z přední verandy oznámil: "Jste teď všichni svými pány. Hodně štěstí."

Autor píše poutavě a s nadhledem o banálních věcech života: o šmejdění na návštěvě v cizí koupelně, o plísni na nohou, o tom, že miminka a sobi smrdí, o korejských bavorských hodinách s kukačkou nebo třeba o děcku, které nakreslí voskovkou svoji první čáru v životě. Knížka je pohlazením po duši.

KateTheBlogger
27.09.2017

Touhle knížkou začala má láska k tvorbě Roberta Fulguma. Jeho příběhy z každodenního života se čtou samy.

kilometr
24.09.2017

Určitě stojí za přečtení,ale dost rychle na spisovatelovi názory zapomenete.75%.

Juicyk
06.09.2017

To je tak hezká knížka!
Někdo by mohl říct, že o ničem, ale ona je vlastně o VŠEM :-)
I obyčejné věci jsou neobyčejně důležité.
Jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovně a určitě se k ní hodlám vracet.

kuky921
22.08.2017

Příběhy, které se pěkně čtou. Ale pro mě jsou lepší fejetony od Křesťana.

hakunamatata
20.08.2017

K čemu je žirafa? Pampelišky nejsou plevel, ale krásné květiny. Ponožky ze sušičky elektrizují a dají se tak nosit po celém těle. Ta špína co máte za postelí a stolem jste hlavně vy a hvězdný prach.
A já miluju Fulghuma víc a víc.

allebra
26.07.2017

Příjemné, pozitivně laděné čtení o obyčejných věcech, které nás přimějí k zamyšlení, občas i dojmou a vykouzlí úsměv na tváři. Je to mé druhé setkání s Robertem Fulghumem a už se těším na další.

konicekbily
01.07.2017

Autor rozumí životu a umí to napsat. Třeba na meditaci v prádelně, kdy praní prádla přirovnává k očštění dušei myšlenek, stojí rozhodně za přečtení i za zamyšlení se nad životem - a to nejenom vlastním. Těch autorových tenoučkých knížek jsem přečetl více, ani nevím, zda všechny - tedy překlady do češtiny, rozhodně stály za to.

Ildi
22.06.2017

Všetko už napísané bolo. Ja len dodám, že pán Fulghum ma ešte nikdy nesklamal.

surynas
17.06.2017

Kniha z trochu jiného soudku než čtu, ale to vůbec nevadí. U knihy jsem si odpočinula, občas jsem se zasmála či zamyslela. Bohužel nejsem na tento druh literatury úplně zvyklá takže tři hvězdy! Určitě si později přečtu i jiné Fulghumovky.

ZoeKaplanová
11.06.2017

Dokonalá kniha k tomu abych byla šťastná, vyloudí vám široký úsměv. Jsou v ní milé povídky a když ji čtete vzpomenete si vy na svojí školku. Na své vzpomínky. Krásně mluvil o tom, že dospělý jsou děti.

kdu
08.06.2017

Vtipné i milé povídky, občas něco k zamyšlení.
Perfektní pokud se nudíte v hodině ve škole, na cesty do/z práce, nebo pokud si chcete jen něco krátké přečíst před spaním.

dalia1769
29.05.2017

Moje pocity jsou lehce rozporuplné, na jedné straně jsou to milé a laskavé textíky, ale některé v podstatě i dost banální. Třeba taková naše Ivanka Devátá, která píše v podstatě podobný žánr, mi připadá vtipnější a jistou moudrost ve svých textech také nepostrádá. Ale ano, je to příjemné čtení, třeba text o pampeliškách se mi velmi líbil. Není to ale kniha, kterou by člověk "zhltnul" jedním dechem, spíš když má čtenář tu správnou náladu, přečíst si jeden nebo dva texty a trochu se nad nimi zamyslet. Stejně se mi ale vtírá pocit, že je autor trochu přeceňován...

JulietRocks
28.05.2017

Ještě jsem knihu nedočetla a už teď vím, že je zralá na 5*. Moje první "Fulghumovka" a hned jsem se zamilovala. ♥

bibi.r
04.05.2017

Fulghuma mám fakt moc ráda

Silwia20
29.04.2017

Drobné príbehy, či krátke úvahy o živote ... nad nejednou sa človek pozastaví a popremýšľa, dokonca ja som sa v nich nové poznatky :)

Znedla
10.04.2017

Knihu jsem poprvé četla kdysi dávno. Nyní jsem si v rámci Výzvy 2017 opět osvěžila paměť. A Opravdu všechno, co potřebuju znát, jsem se naučila v mateřské školce..... :-)

Greengrass
29.03.2017

Milý Roberte,
nyní se v životě tak nějak plácám, pachtím se za něčím, řeším, dohaduju, debatuju...a přitom je to všechno tak milé a snadné....jen je potřeba se občas zastavit, začíst se a uvědomit si. Děkuji za Tvoje obejmutí v hektické a uspěchané době.

natkaf
16.03.2017

Moc pěkné knížka, občas k zasmání, jindy k zamyšlení. Jednoduše a rychle se četla. Některé fejetony se mi líbily více, jiné méně, ale naprosto zbožňuju ten, jak autor potkal mořskou vílu.

Magdalena5
13.03.2017

Byla moje první Fulghumka a stále se k ní vracím a čtu další

Lískaran
12.03.2017

Takhle by měla vypadat kázání. Fulghum začíná od konkrétní obyčejné věci či situace, která pak přerůstá v metaforu, v postřeh o důležitých věcech o životě, vesmíru a tak vůbec. A dělá to pořád, takže po pár kapitolkách sice vytušíte, kam autor míří, jenomže to dělá - v duchu podtitulu knihy - neobyčejně, se smyslem pro humor a se schopností to podat, vypointovat. Manuál pozitivního pohledu na svět. Nijak hluboký, ale sympatický.

alef
07.03.2017

Krátká vyprávění o situacích, které se stávají ... a které o aktérech vypoví možná víc, než by chtěli ... dávající "poučení" do života ... některá možná pravdivější, než bychom si sami chtěli připustit :-) ... je to takové pohodové čtení, které nás přiměje zasmát se , sem tam se zamyslet, ... možná i dojmout :-).

"Když se nad tím zamyslíte, čistě z kvantitativního hlediska vzniká pastelkami víc umění než čímkoliv jiným. V každé zemi na světě musejí být miliardy papírů v miliardách krabic, skříní, podkroví a kredencí, s miliardami obrázků vyvedených pastelkami. Obrazotvornost lidstva se valí jako řeka. Vsadím se, že Ronald Reagan a Michail Gorbačov používali pastelky. Stejně jako Fidel, japonský císař, Rádžív Gándhí, paní Thatcherová a pan Mubarak, možná dokonce i ajatolláh. A každý další, na koho si vzpomenete...

... A vždycky, když by došlo ke krizi, bychom vystřelili ... bombu plnou pastelek ...vybuchla by vysoko ve vzduchu – vybuchla by potichu – a vyletěly by z ní tisíce, milióny malinkých padáčků. K zemi by se snášely krabice pastelek. ... A lidi by se usmívali a tvářili by se trochu zvláštně a pokryli by svět svou obrazotvorností ...rozdávejte prosím Vás ... pastelky."

Iki1
28.02.2017

Na knize je patrné, že autor pracoval jako pastor. Je totiž výborný vypravěč, dokáže příběh vypointovat. Kniha je plná drobných příběhů, které můžeme prožít v podstatě každý den. Kouzlo jim dodává právě autorům pohled jaksi zvnitřku, pohled přes duši. Protože péče o vlastní duši je neméně důležitá jako péče o vlastní tělo. Jen na to velmi často zapomínáme.

kozel89
26.02.2017

Knihu jsem dostal od mé kamarádky k Vánocům a moc jsem nevěděl do čeho se vlastně pouštím :-) Navíc z 80% čtu fantasy literaturu. Změna to byla více než příjemná. Knížka je tvořená krátkými příběhy z autorova života a tudíž se čte velmi nenáročně. Všechny příběhy, do jednoho, se mi moc líbily. Zejména autorův pohled na věc, kdy opravdu dokáže v obyčejných věcech najít to neobyčejné. Nad spoustou věcí v životě se člověk při čtení knihy zamyslí, nad nejednou částí knihy se člověk pořádně zasměje.
Knihu nemůžu než doporučit a podotýkám, že to není naposledy, co jsem knihu četl.

Děkuju Teri :-)

martina.culik
23.02.2017

U téhle knihy si ráda odpočinu, protože je to takové milé a vtipné a nad spoustou věcí se člověk může i pořádně zamyslet (když bude chtít).

MOu598
13.02.2017

Líbí se mi zejména to, že Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce v kapitole Krédo. Některé další postřehy zajímavé, čekala jsem ale víc.

Tozbee
13.02.2017

Autor je nejspíš skvělý člověk, kterého bych chtěl mít za souseda. V mé knihovně však místo nenajde, jeho laskavá slova mi proletěla hlavou jako teplý letní vánek.

Zlá panda
06.02.2017

Je to milé? Ano. Je to přívětivé? Také ano. Ale za tím se už skrývají pouze povrchní úvahy, které v mnoha případech opravňují lidskou hloupost a marnivost. Kniha se čte jako po másle a budí velmi pohodlný pocit spokojenosti, ale to je přesně to, k čemu podle mě knihy sloužit nemají (ano, nechám se radši rozdrtit na dřeň krutostí nebo černým humorem kritizujícím lidské pokolení a potom přemýšlet nad vlastní marností a nad tím, jak tu marnost aspoň trochu vyvážit).

Briv
03.02.2017

Tak tohle je fakt úžasná knížka. Úplně mě chytla. Četla jsem ji už podruhé a až nyní jsem si na ni opravdu udělala čas a každou kapitolu a příběh si opravdu vychutnala. (moje potíž totiž je, že když už čtu, tak od toho neumím a hlavně nechci odcházet.) U téhle knihy by to tak člověk udělat měl, ať si každý příběh a historku prožije a zamyslí se nad tím.
Sedí na každou náladu, věk i pohlaví. Fulghum totiž moc dobře ví o čem píše. Je to tak krásně ze života... Získala jsem tolik podnětů nad čím přemýšlet, co změnit a jak podpořit i ostatní. Děkuji.

dancadragneel
02.02.2017

Jedna z knih, která si mě dokázala dostat svým humorem a laskavostí... Tato kniha mi přinesla nové podněty k přemýšlení a díky ní jsem si dokázala spoustu věcí uvědomit... ať už vezmeme v potaz vyprávění o stejcích nebo o pampeliškách, nebo vtipnou historku s mývaly... Opravdu překrásná kniha, kterou jsem si ráda přečetla na doporučení svých milovaných... :)

Jessica007
31.01.2017

Laskavá a milá kniha od laskavého a milého autora. Líbila se mi. Přináší klid i podněty k zamyšlení. Hodně se mi líbilo povídání o pampeliškách - a taky jsem ta, která chce mít krásný zelený trávník a upravenou zahrádku a taky se o to snažím, takže pampelišky taky dost odstraňuji, autor má ale pravdu.
A hodně k zamyšlení - o matce Tereze, to se mi též hodně líbilo. A kousek ocituji:
"Zatímco já si zoufám, že nemám větší moc a víc prostředků, ona využívala to, co měla, a dělala, co bylo v daný okamžik možné."

Beltrix
22.01.2017

Od této knihy jsem asi měla přehnaná očekávání, která příliš nenaplnila. Nečetlo se to špatně, ale musela jsem to číst opravdu po těch kapitolkách, jinak to bylo "milé" až příliš. Občas jsem tam našla nějaké moudro, ale jinak šlo o knihu, kterou jsem sice přečetla, ale moc mi toho nedala.

kacimilek
09.01.2017

Dá se říct, že kniha mě nijak zvlášť neobohatila, a právě určité povznesení jsem od ní čekala. Jasně, autor asi nemá chvíli, kdy by se nad něcím nezamýšlel, může být považován za filosofa, ale mě jednoduše neoslovil.

alena4154
15.12.2016

Výborná kniha :-) Po přečtení si člověk přehodnotí svůj život a zjistí, že se vážně zabýváme blbostma :-D

janik27
10.12.2016

Mě to bavilo...

Plunge
20.10.2016

Knížka mi přišla vhod při cestování hromadnou dopravou, kde často přestupuji. Pro takový účel vůbec nevadilo, že spolu kratičké příběhy či zamyšlení vůbec nesouvisí, naopak to bylo ideální. Jako celek ji hodnotím vcelku kladně, i když mě některé pasáže vůbec nezaujaly nebo mě nijak neoslovily. Nejvíc mě pobavila kapitola o pampeliškách (jako vášnivá zahradnice toužící po pečlivě uhlazené a vzorné zahrádce je také likviduju, ale má pravdu ten člověk) a nejvíc nutila k zamyšlení ta o Matce Tereze.

evik95
16.10.2016

Tato sbírka myšlenek a esejí se snadno čte, pobaví a donutí člověka zamyslet se nad svým strojeným dospělým chováním a přijmout jednoduché dětské principy, které nám pomáhají nalézt smysl života a radovat se z maličkostí. Příběhy, které Fulghum vypráví, bych místy přirovnala k hrabalovské hospodské historce. Věty jsou skutečně často stavěny jako by vám je někdo vyprávěl naživo... pod dekou u rodinného krbu. :)
Co bych ale vytkla, je nenávaznost mnoha příběhů, díky čemuž kniha neutkví v paměti jako celek.

joslin
25.09.2016

Nevím proč, jsem si myslela, že se autor opravdu zaobírá povídkami z mateřinek či povídání o dětských lapáliích, které vždycky nutí k zamyšlení skrz to, že děti bychom neměli podceńovat. No a ejhle. Ono pár opovídánků tam sice bylo, ale jinak? Příjemná jednohubečka, ale nic z čeho bych si sedla na zadek. Vlastně mě zaujal jen název knížky. :D

DomArt
22.09.2016

Úryvek:
A to jsme se zatím nezabývali problémy existenciálními jako třeba :
Proč je Něco namísto Něčeho ?
Kdy budu mít čas a kdo ví, kam čas odplouvá ?
Jak hluboký je oceán a jak vysoká obloha ?
Kdy je dost vážně dost ?
K čemu jsou lidé ?
Je život před smrtí ?
Je pravda, že vědět trochu je nebezpečné ?
A když ptáci přelétnou duhu, proč já nemůžu ?

Jednoduše je to naprosto dokonalá kniha, ke které nemám jedinou výtku. Zkrátka mě dostala, Fulghum mě okouzlil!
- tohle jsou přesně ty knihy, díky kterým miluji čtení.
Vážně doporučuji!

(od této chvíle začínám sbírat knihy od R.Fulghuma)

Makaveli
13.09.2016

Možná bychom měli vyvinout pastelkovou bombu jako naši příští tajnou zbraň. Zbraň štěstí. Bombu krásy. A vždycky, když by došlo ke krizi, bychom jednu vystřelili. Vybuchla by vysoko ve vzduchu – vybuchla by potichu – a vyletěly by z ní tisíce, milióny malinkých padáčků. K zemi by se snášely krabice pastelek. A rozhodně bychom na tom nešetřili, žádné krabičky po osmi. Pěkně krabice po čtyřiašedesáti se zabudovaným ořezávátkem. Se stříbrnou, zlatou, měděné červenou, fialovou, broskvovou, bílou, jantarově žlutou, umbrově hnědou a všemi ostatními. A lidi by se usmívali a tvářili by se trochu zvláštně a pokryli by svět svou obrazotvorností.
Asi to zní absurdně, co? Trochu slabomyslně. Bláznivě, hloupě a podivně. Ale já dnes četl v novinách, kolik peněz Rusové a náš Kongres právě dali stranou na zbraně. A myslím na to, co ty zbraně budou dělat. A mám úplně jasno v tom, co je podivné, hloupé, bláznivé a absurdní. A taky je mi jasné, že na místech nízkých i vysokých se nedostává – a je jí potřeba – obrazotvornosti. Rozdávejte, prosím vás, pastelky. BEST! :)

Markét.t
28.08.2016

Od knihy jsem asi měla přehnaná očekávání.
Některé myšlenky byly skvělé, jiné mě vůbec nezaujaly.

francouz
27.08.2016

Je to takové milé zamyšlení se nad naprosto běžnými starostmi a radostmi života. Bohužel takovéto knížky nečtou Ti, kteří by je měli číst, Ti, kteří o nás často rozhodují a už zapoměli na ta základní pravidla z pískoviště, ano jaké by to asi bylo krásné, kdyby základní politikou vlád bylo vracet věci na zpátek a uklízet posobě. A takových příjemných ohlédnutí je zde opravdu mnoho. Mě osobně se velmi líbilo ZOO a pojednání o žirafách. Dozvěděli jsme se základní parametry o jejich jazyku bez hlasivek, a proto nám vlastně nemá co říct. Prostě si zde jen tak žirafí. No nebylo by na světě krásně, kdybybchom si jen tak člověčili, bez toho zbytečného shonu, urážek a blbnutí na entou...

martunka
03.08.2016

Tak tohle je druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem zatím přečetla. A jsem stále nadšená. Líbí se mi autorův pohled na svět a laskavý humor. Při četbě jsem se zasmála, zamyslela i dojala. A to jsem potřebovala.

Tynyton
09.07.2016

Skvělá kniha. Líbí se mi, že se jedná o krátké texty přitom jsou plné podnětů k zamyšlení nad vlastním životem. Čte se s naprostou s lehkostí. Těším se na další knihu.

LejcaS
23.06.2016

Co napsat ještě víc,
než bylo tu napsáno,
nenapadá mě nic,
co muselo by být dodáno.
Máte-li splín
kniha vás pohladí
úsměv váš pokvete...

moore.allonsy
04.06.2016

Špičková knížka, která mě nutila vytáhnout a obnovit zápisník s vypsanými myšlenkami, které mne v nějaké knize zaujaly. A tady jich tedy nebylo málo. S autorovým myšlenkovým postojem se docela ztotožňuji. Jak je možné, že Fulghum toho tolik zažil a s každé dennodenní maličkosti dotáhne vytáhnout příběh a ponaučení do života na dvě až tři stránky? Je to tím, že ostatní si takových podobných věcí u sebe nevšimnou a jdou raději dál, jak jim rozum a logika káže?

sabanka
03.06.2016

Má první a rozhodně ne poslední kniha od tohoto autora.

BLeeCraleek
25.05.2016

Skvělá knížečka, místy mi lezl mráz po záchech.

doriska
11.05.2016

Lehká a přitom smyslná četba na prázdné večery. :) Příjemné a zajímavé úvahy a příjemné a zajímavé pobavení. :) Fulghum má prostě jasno ,,Vše co potřebujeme znát, už vlastně víme.,,

Podpovrchem
05.05.2016

Jeden získá dojem, že názvem bylo vše řečené. Opak je pravdou. Skvělý mix všeho potřebného pro jakoukoli náladu.

Knišíl
01.05.2016

Úžasná knížečka.

AnneD
28.04.2016

Tohle pro mě bylo již druhé setkání s Fulghumem (poprvé v Už hořela, když jsem si do ní lehal, kdy jsem si řekla, že Fulghum je naprosto geniální a úvahy zhltla). Věřím, že se někomu mohou zdát "na jedno brdo", ale přišla jsem na to, že na ně potřebujete být ve správném rozpoložení a náladě. A pak si je vychutnáte stejně jako poprvé. Moc se mi líbí, že mohu poznávat autorův jedinečný pohled na svět. A za to všechno dávám Fulghumovi znovu 5 hvězdiček!

Eliška_P
18.04.2016

Aj, pro mě docela zklamání. Všechny povídky jsem ani nepřečetla... Úvahy mě nudily :/

sarekaslukova
11.04.2016

Příběhy se mi četly velmi dobře. Ani nevím jak ale najednou jsem byla za půlkou a stále jsem chtěla znít další. Většinou času jsem se nad příběhy velmi bavila, sice pár jich bylo slabších nebo spíš vážnějších, ale na čtivosti to nic neměnilo. Fulghum má velmi výborné vypravěčské schopnosti.

qwill
30.03.2016

a co je to VŠECHNO z mateřinky? Opravdu by to mohlo stačit.... teplé koláčky a studené pivo dělájí i hobitům dobře.....

O všechno se rozděl.
Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Uklízej po sobě.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni promiň.
Před jídlem si umyj ruce.
Splachuj.
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.
Každý den odpoledne si zdřímni.
Když vyrazíš do světa, dávej si pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.
Žij vyrovnaně- trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.

Dutohlav
25.03.2016

Klasická Fulghumova knížka, potěší, rozveselí, rozesměje. Spousta naprosto obyčejných příběhu, které jsou ovšem napsány neobyčejně čtivě.

Johnas10
24.03.2016

Takový Jan Werich, říznutý Zdeňkem Svěrákem, unitářskou církví a zen-buddhistickou filozofií. Několikrát jsem se přichytil při tom, že vlastně nevím, proč pokračuju ve čtení další kapitoly, ale něco nutkavého mě hnalo dál. Bývalý pastor je dobrým psychologem.

Pavluška33
18.03.2016

Takový ten milý, dědečkovsky přívětivý humor, který stejně jako u Fulghuma nacházím u Zdeňka Svěráka. Pohlazení po duši

Luvák
17.03.2016

Výborná kniha, tu jednu hvězdičku jsem srazil protože autor je místy až příliš sentimentální.

Manyna
16.03.2016

Ve spoustě věcí jsem se našla, a přiznejte se, kdo kouká v cizí koupelně do skřínky? :) Já občas ano, ze zvědavosti. ;-)

IvetB
04.03.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. První, kterou jsem od Fulghuma četla. A touto knihou si mě naprosto získal. Úvahy ze života, pro život. Fulghum je velmi laskavý s velmi jemným humorem. Ráda se ke knize vracím.

tatruszka
04.02.2016

Jsem učitelka v mateřské škole, možná to byl důvod, proč jsem si knihu přečetla, proč mě zaujal název. Cítila jsem z příběhů malé denní radosti, na které mnoho lidí zapomíná, radosti, které děti vidí. Krásná kniha :-)

jimbow
03.02.2016

Tenhle klenot jsem objevil zastrčený v knihovně jedné horské chaty při zimní dovolené. Nedbal jsem autorovy rady a se čtením spěchal, ale slíbil jsem si, že si tuhle knihu koupím, protože ne všechny mateřské školky jsou stejné.

lordik
18.01.2016

Úžasná kniha, dává milý a vtipný pohled na svět. Určitě si od Fulghuma přečtu knížek víc.

JosefW
05.01.2016

Prvně jsem se s Fulghumem setkal při hodině iteratury, kdy naše profesorka vykládala o svých oblíbených autorech. Už je tomu nějaký ten pátek, tudíž tahle informace skončila zaprášená pod hromadou dalších věcí, ať už k životu potřebných či nikoli. Asi týden nazpět, při procházení zdejší databáze, mi najenou padl do oka Robert Fulghum. A bylo jasno.

Jednotlivé postřehy, příběhy, vzpomínky a názory se nedají hodnotit najednou. Většinou jsme si ale rozumněli. Často jsem se přistihl s úsměvem na tváři. Tahle knížka člověku dokáže spravit náladu. Jak tu už někdo přede mnou napsal: ,,Fulghum vám dá do hlavy takový ten pocit, že na světě jsou i dobř lidé a není jich málo. :-)

P.S. Přísahám, že jakmile půjdu kolem papírnictví, koupím si pastelky. A budu si malovat. Barevně.
P.P.S. A zkusím si také někdy udělat domácí pampeliškové víno. :-)

nelajsia
02.01.2016

Kniha ma veľmi pobavila aj rozcitlivela... príbehy sú nádherne opísané, sú pravdivé a poučné... nájdu sa v nich mnohí prostí ľudia ... ako ja a Ty... prečítam si ju niekedy rada znova...:-)

Red_Fox
21.12.2015

V některých povídkách se najdou zajímavé myšlenky a čtenář se na věc podívá z trochu jiného úhlu pohledu. Ale našly se i slabší, které mi nic nedaly.

Jinak jednoduché čtení, dobré na vypnutí hlavy.

Kaca24
07.12.2015

Milá oddechovka ve které nechybí kapka humoru a poučení :)

newtory
18.11.2015

Nuda, ale usiluje sa tváriť milo. Čím viac s snaží, tým menej to funguje.

romankrasa
19.10.2015

Poslední věta: „Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.“ Ta není pouze citátem pro školky. Není pouhým moudrem, jaké rodiče a vychovatelky často kladou svým dětem na srdce. Přečtěte si ho ještě jednou jako dospělý člověk. Co vidíte nyní? Není to náhodou tak trochu moudro do života? Vždyť pro nás je neskutečně důležité mít někoho vedle sebe. Někoho držet za ruku, dávat pozor na okolnosti, a hlavně jí s ostatními. S rodinou, miláčkem, dětmi. Mít se rádi a života si užívat jak jen to je jde.

aji
15.10.2015

U této knihy jsem se opravdu nasmála. Je o obyčejných věcech ze života, nad kterými se moc lidí nepozastaví.

Evus
03.09.2015

Třetí knížka od Fulghuma je pro mě už možná moc pozitivna na stále stejný způsob a nic nového k tomu, ale přečíst se dala.

prcek25
28.08.2015

Tato kniha byla skvělá. Po různých žánrech, které jsem četla je tato kniha asi zatím mým favoritem :-) Ráda ji doporučím a určitě si jí přečtu více než jednou..

Najulka
02.08.2015

Skvělá odpočinková knížka, rozhodně můžu doporučit :)

IvanaBr
17.07.2015

Tuto knížku povídek znám jen z audio verze. Poslouchala jsem je několikrát před spaním, nebo v noci, když jsem nemohla spát. A dle projedí diskuse zjišťuji, že v mé audio verzi je jen několik povídek z celku. :-)
Některé povídky jsou milé a úsměvné. Jiné nutí k zamyšlení. Některé se mě nedotkli. Je to přesně o tom, jaké máme vlastní zkušenosti. Co nám na přečtené, nebo slyšené říká naše srdce.
Nečekejte od této milé knížečky nic světoborného. Motivačních knížek je celá řada a pokud hledáte, určitě najdete.
Tohle jsou prostě milé povídky před spaním. Uklidní, pohladí, zasadí semínko. :-)

Lector
09.07.2015

Koupili jsme si kdysi domů tuto knihu - krátce poté, kdy u nás autor začal vycházet. Také jsem ji hned přečetl (a nejen) ji. V hlavě mi z ní nic nezůstalo až mlhavý pocit, že to bylo lehké a poměrně zábavné čtení. Narazil jsem po letech na audio verzi a tak jsem si řekl, že si zpestřím svůj čtenářský život a Fulghuma si připomenu. A výsledek?
Po dvaceti letech, která se projevila mimo jiné na mém mentálním stavu, mám pocit, že stále méně potřebuji k životu tzv. filozofy života. Tedy autory, kteří si vystačí s jednoduchými životními scénkami, aby jejich „rozborem“ čtenáře přesvědčili, že je třeba být laskavý, tolerantní a pozitivní. Našel jsem si cestu životem a vím, že bez toho se neobejdu, a neustálé omílání dobře míněných rad ve mně vzbuzuje pocit, že by snad bez těchto věrozvěstů ze mě bylo zvíře. Ve vyrovnávání se se životem dávám čím dál tím více přednost svým zkušenostem a zkušenostem lidí kolem sebe než „literárním příručkám“.
Takže asi nepřekvapím, když napíši, že „Školka“ mi přišla jako vcelku zbytečná kniha. Humor v ní až příliš „laskavý“ na to, aby to byl skutečný humor. Ponaučení jsou až příliš banální na to, aby mě nějak zasáhla. Pro mě je to ploché - jakýsi manuál do nedělní školy. Pastor se nezapře.
Opět jsem si připomněl, jak se jako čtenář s prožitými roky měním. Proslulé Herakleitovo Panta Rei je v tomto kontextu výpovědí i o mé mysli a nazírání na svět.
V předchozím komentáři jsem se postavil na obhajobu Paoliniho za jeho literární prvotinu. Když se k němu vrátím, tak poněkud rouhačsky napíši, že spatřuji mnohem větší kus poctivé práce v tom hledání mladého fantasy autora, než v tomto takřka tlachání stárnoucího pastora.

HDosoudilová
03.07.2015

Kniha, ze které jsem velmi rozpačitá... byla to moje prvvní zkušenost s tímto autorem, nemyslím si, že poslední, ale čekala jsem od ní daleko daleko víc. Asi jsem k ní ještě nedozrála... Byly příběhy, které mě bavily, jiné vůbec. Třeba se k ní vrátím za pár let a změním názor...

radascz
08.06.2015

kniha z vyrazy pro veci kids where are you

gazduš
04.05.2015

Skvělá knížka, autor má spoustu dobrých názorů, takže já jsem si z této knížky mnohé odnesla :D

-bad-mad-wolf-
11.04.2015

Robert Fulghum. Člověk s mnoha životními zkušenostmi a neskrývaně pozitivním náhledem na všechno vůkol, byť si to typický čecháček škarohlíd a pseudopožitkář těžko přebere v palici. Dobře mu tak. Mateřská školka je Fulghumovým nejzásadnějším dílem a snadno z ní předvídat budoucí vztah k autorovi - pokud se nelíbila, nemá sebemenší cenu od něj číst cokoliv jiného. Laskavě lidské, hřejivě povzbuzující.

NiNo
27.02.2015

Ne, ne a ne. Tahle kniha mi přišla jak z jiné planety a autor jako z jiné galaxie. Nemám nic proti pozitivismu, ale tohle bylo zkrátka moc.

Petruse21
16.02.2015

Ne-e nevzalo mě to, přijde mi to přeceněné

Peti
03.01.2015

Tato kniha plná povídek se mi velice líbila, jednotlivé příběhy byly úsměvné, některé filosofické, některé nutily k zamyšlení. Rozhodně doporučuji.

Pavlačinka
12.12.2014

Některé příběhy a myšlenky autora jsou úžasné a donutí člověka zastavit a popřemýšlet o tom...

vakkets
08.11.2014

Krátké texty, velmi dobře napsané, dobré pointy, nutí k zamyšlení.

Biba1974
02.11.2014

Keď by mi táto kniha aj nedala nič iné, nikdy nezabudnem pánu Fulghumovi to, že nie som od istej doby schopná pozerať na kukučkové hodiny s vážnou tvárou. Ja pred sebou furt vidím to, jak on tam štrachá sekáčkom na ľad a čínskou tyčinkou a snaží sa vyprostiť toho nebohého vtáka... ))))))))

trnucha
07.10.2014

Skvělá oddechovka, trochu vtipu, trochu filozofie, trochu obyčejného života ...

buschka
06.10.2014

Moje první od Fulghuma, úsměvné čtení, každý se tu najde
....někdy je na světě docela fajn, co? To teda ano a ještě jednou ano. MOC.
Brknej, brácho, ať ta muzika šlape.

AdélkaÁďa
15.08.2014

"Jsme smetí z hvězd."

hlina
28.07.2014

Tak jsem ji opět otevřela. Už ani nevím pokolikáté. Vracím se k ní velmi často. Moudrý pán ten Fulghum.

zuza.floderova
19.07.2014

Dobrá kniha, velice dobrá, proč je tak dobrá souhlasím se vším co se tu už řeklo. Místy zajímavé a dobré na přemýšlení, ale někdy zase jsem si řekla, jej tady to trochu ujelo.

dubakm
20.06.2014

„Čím jsem starší, tím méně si všímám, co lidé říkají, myslí si a v co doufají. Všímám si toho, co dělají, jak žijí a o co usilují.“
Milé povídky o běžných věcech kolem nás, pravdu si v nich musí najít každý sám.

Lenka4
06.06.2014

Vcelku obyčejné příběhy ze života, trochu filosofování, mírně vtipné. V porovnání s knihami podobného žánru (povídky se zážitky vlastními či vyposlechnutými, vzpomínky na příhody z dětství nebo studií, různé veselé či smutné historky ze života) od jiných amerických autorů, které u nás vycházejí, jde o průměr, a to i v literárním zpracování. Nejzajímavější otázka: "Je život před smrtí?".

Larsen
07.04.2014

Je tam několik povídek, které se dají označit jako perly, třeba ta o ruském vojákovi, jenž přišel o ženu v Angole, nebo vyprávění o "imaginárním" dědečkovi. Kvůli tomu, to stojí za přečtení.

Verrrunka
07.04.2014

Báječné a vtipné čtení. Hledání zajímavostí v obyčejných věcech. Čtení, které člověka uklidní a pohladí na duši.

rfa
03.04.2014

Tolik pravdy při detailním pohledu na obyčejné každodenní věci okolo nás.

DejnaDee
05.03.2014

Naprosto úchvatné čtení. Krásné, podnětné, dojímavé a k zamyšlení. Svou lehkostí a pohodou, úsměvným pohledem na život pohladí po duši.

Maguša
02.03.2014

Pan Fulghum má dokonalou schopnost chňapnout čtenáře a nepustit ho, a dát mu do hlavy takový ten pocit, že na světě nejsou jenom svině, ale i dobří lidé :)

Veronty
26.02.2014

Krásné, milé a inspirující dílo. Kaluže, Larry Walters, Startovací kabely a milý samaritán, Mořská panna, Pastelky.. dokonalé!

eliska18
21.02.2014

Tuhle knihu mi táta nabízel k přečtení už pár let. Teď jsem neměla po zkouškách co dělat, tak jsem se vrhla na tuto knížku a byla jsem velice příjemně překvapená.
Výhodou určitě je, že se jedná o jednotlivé povídky a tak vlastně člověka nic nenutí, aby knihu přečetl v celku.
Jak tu již bylo řečeno, některé povídky jsou úsměvné, jiné podnětné, některé mi třeba tolik neřekly, ale ve výsledku se mi kniha opravdu líbila a myslím, že jako oddechové čtení je ideální volbou.

Gooverka
20.02.2014

Měla jsem asi vysoká očekávání, zdálo se mi, že kniha je vychvalovaná ze všech stran. V půlce jsem ji však odhodila, protože se mě vůbec nedotkla. Některé příběhy byly úsměvné, jiné zase k zamyšlení, ale celkově to ve mě nic nezanechalo.

esussi
14.02.2014

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučila ve Fulghumových knihách.

Aliska
06.02.2014

Absolutní nádhera. :)

Verousek
15.01.2014

K téhle knize jsem se dostala proto, že si ji všichni vychvalovali. Název oslovil i mě, a tak jsem se rozhodla zjistit, co se skrývá pod obalem. Celkově mě kniha moc nenadchla, čekala jsem od ní víc. Je v ní pár pěkných myšlenek, ale myslím, že to Fulghum umí i líp...

šmudlík
29.12.2013

Kniha místy usměvavá, hodně k zamyšlení a celkově oddechová. Určitě ve mě něco zanechala, i když si myslím, že není zrovna můj šálek kávy. Chybí mi více děje.

Bear Reader
27.12.2013

Dobré čtení, můj první Fulghum. Kdysi.

Ben Nevis
06.11.2013

Po přečtení "Možná, možná ne" jsem byla zvědavá na knížku, která autora proslavila. "Školka" je však pro mě zklamání. Málo vtipná, vůbec ne sebeironická a samotný školkový seznam obsahuje možná moudré rady, ale nic kvůli čemu bych si kupovala knížku. Pak tu máme rady typu "vánoce jsou důležité", "mějme se rádi" a "buďme pozitivní", kterými na nás Američané útočí ve všech romantických komediích.

Nenašla jsem tu skoro žádné podněty k zamyšlení, protože s Fulghumem nejde nesouhlasit. Když už popisuje něco, s čím by se dalo polemizovat (třeba pojídání hub), na konci to obrátí, takže ani odpůrci ani příznivci myšlenky nemohou nic říct. Na jednu stranu to vypadá, že je Fulghum moudrý a neustále pozitivně naladěný člověk, na druhou stranu z toho vychází jako plytká osobnost bez názoru. Knížka rovněž obsahuje přebujelý úvod a závěr, které smrdí sebechválou.

Závěr: Když chci něco lehkého v televizi, pustím si romantickou komedii, když chci lehké čtivo, které neurazí a nemusí nad ním přemýšlet, přečtu si Fulghuma. Nečekejte, že vás Fulghum vyvede ze životní krize nebo poradí v těžké situaci. To by vás spíš jeho povrchnost mohla naštvat.

Vlkova.kristyna
14.10.2013

Mohla bych číst dokola a dokola a do kola:) Vtipné povídky Roberta Fulghuma ať už jsou pravdivé či ne. Knížka Vám dodá pocit, že pokud nejste o smrt, nejde o nic a že všichni jsme v jádru malými dětmi a neměli bychom brát život až tak vážně:)

lucin_a
14.09.2013

Výborné počteníčko. Doporučuji všem :)

dangerita
12.09.2013

Pohodové čtení které pohladí a místy i rozesměje. Není třeba hlubokomyslných rozborů a přesto si člověk z příběhů autora hodně odnáší.

Andulino
04.09.2013

Tato kniha nebyla moje první od Roberta Fulghuma, nicméně po samých slovech chvály jsem se na ni moc těšila. A kniha nezklamala - Fulghum je úžasný spisovatel (a dovolím si tvrdit i filozof), jehož myšlenky se čtou rychle a něco (alespoň ve mně) zanechají. Dokonce jsem si během čtení vypisovala některé myšlenky a životní pravdy, jichž je v knize požehnaně. Jsem tedy nadšená, jako vždy! Ale jenom pro upozornění - v ostatních knihách tohoto autora naleznete stejné, ne-li větší, množství krásných myšlenek a podnětů k zamyšlení.

Darkleynon
29.08.2013

Nejprve mě nadchl jeho styl psaní, pak mě zklamalo, že vše, o čem píše, je trochu na stejné brdo. Navíc jsem s ním mnohdy v mnohém nesouhlasila. Vrchol byl, když začal kritizovat houby. jakožto milovnici hub se mi nelíbí nařčení, že to jsou plísně a co je plíseň to je hnusné.
Knihu jsem ani nedočetla, i když jsem se za to vduchu kamenovala, nicméně se mi nesmírně ulevilo, když jsem si řekla, že už ji nikdy nedočtu.
Abych nebyla zastak kritická-tři hvězdy za něco musely být, pár myšlenek se mi velice líbilo.

katina
27.08.2013

Uz jen nazev knihy mluvi sam za sebe...

Manifest blech
14.08.2013

Moje první a nejoblíbenější Fulghumova kniha. Píše pravdivě a podle sebe, ale sedí to nejen na něj. Tak proč si to někteří lidi stále neuvědomují?

Mycak
22.07.2013

Očekávala jsem něco poutavějšího a vtipnějšího. Byla jsem ráda, že jsem na konci a můžu ji odložit a zapomenout.

wzet
18.07.2013

Fulghumovy knížky mě vždycky přivedou k úsměvu. Ať už je ve školce nebo si lehá do postele, která už hoří, tak vždy umí velmi příjemně potěšit. Na jeho knížky rozhodně nedám dopustit.
Jde o krátké oddychové čtění, které zahřeje na duši. Líbí se mi autorův pozitivní náhled na život, ale chápu, že ho spousta lidí nesdílí, a možná proto při čtení Fulghuma nebudou mít stejně úžasný pocit jako já. Tahle knížka byla první, co jsem od Fulghuma četl a hned jsem si nesmírně oblíbil. Objevil jsem díky ní skvělého autora a často se k ní vracím :-)

pecka02
09.06.2013

výborná...taková pohodovka přečtená jedním dechem :) skvělý vyproštovák ze špatné nálady...určitě se k ní budu ráda vracet

Skjaninka
09.06.2013

Krátke príbehy poukazujúce na zmysel žitia, na dobro či zlo a to všetko podané s ľahkou dávkou humoru. Táto knižka dokáže povzniesť nejednú utrápenú dušu a dodať tak trošku lepší pohľad na náš život.

LucieRej
07.06.2013

Nádherná knížka, nasmála jsem, zamyslela se i dojala ... A povídka s ponožkami prostě neměla chybu :D

Kachora
20.05.2013

...Je třeba tím projít. Moudrost přijde později...

...Všechno má nějaké následky. Nikdo od toho není osvobozený...

...Je třeba věřit, že se může stát cokoliv...

...Nesoudit...

...Vždycky dejte přednost volnému času před penězi...

...Když do města přijede cirkus, nenechte si to ujít...

...jak velké naděje patří k velkým citům a že touha bývá slepá... jaké odvahy je zapotřebí k optimismu...

Skawin
03.05.2013

Robert Fulghum je moje srdeční záležitost, i když "Školka" není z těch co by mě oslovily nejvíce. Ale mám jeho humor a nadhled ráda. Trochu mě mrzí, když někdo čte knihy, které mu nejsou blízké, případně je na jiné životní vlně a pak na ně plive. Já když takovou knížku začnu číst, tak ji nedočtu, odložím, nehodnotím. Jenom by mě zajímalo, zda ji uživatel kiddlinka vůbec dočetla..

kiddlinka
11.04.2013

Krajně pochybná fylozofyje fšedního dne pro sluníčkového člověka aneb buranova představa o umění. Z té hladivé banálnosti vydávané za moudrý nadhled mám v hlavě meluzínu a ta nechutná přeslazenost mi nadělá víc zubních kazů než vyžírání cukrárny. Ale jo, hlavně aby to nebolelo, žáno.

dulenka
22.03.2013

pohoda, nadhled, pokora, moudrost.... doporučuji...

Kachora
21.03.2013

Školku jsem přečetla teprve nedávno a Fulghuma jsem do té doby vůbec neznala, ale tahle kniha se pro mě stala hned klasikou v kategorii "příjemné, nenáročné, ale ne hloupé". To prostě musí mít jako zástupce téhle kategorie snad každý přečteno. Podobně asi jako Mládí v hajzlu v kategorii "geniální puberťácká zábava".
U Školky mě bavilo, že skoro u každé věty si člověk řekne "no jo, to si říkávám taky" nebo "o tomhle jsem taky už přemýšlel". Umím si ale představit, že právě to může být i věcí, která může některému čtenáři na Školce vadit - jakoby "samozřejmost" těch myšlenek a nápadů, která může někdy/někoho nudit. Záleží nejspíš na aktuálním rozpoložení člověka. Nejde to asi číst "vždy a všude".

Edana
15.02.2013

Komentář, který tuto knihu asi vystihuje nejlépe (alespoň pro mě) - příjemné čtení. Nic dalšího by snad ani nebylo potřeba dodávat, snad jen, že až na knihu narazím někde v knihkupectví, pravděpodobně si ji pořídím do své knihovničky. Vyplatí se to.

Eneo
03.02.2013

Hezká knížka, poslouchaná v audio verzi. Možná jsem od ní čekala malinko víc, ale i přesto je hodnotná a dokope člověka se zamyslet jednodušeji nad věcmi, nad kterými není třeba hloubat tak složitě, jak jsme naučeni.

farinka
10.01.2013

Mám moc ráda knížky R.Fulghuma.A Školka je výborná.

ŽabákDokvákal
22.12.2012

Jak jsem už psal, tak rád čtu motivační knihy. Vždycky jsem rád, že si přečtu o novém způsobu, jak se dá na svět a náš život nahlížet. Každá z těch motivačních knih, které jsem doposud přečetl, mi něco dala - některá víc, jiná míň. Ale žádna z nich nebyla taková, jako je Školka od pana Fulghuma!

Ona to asi ani není motivační kniha jako taková, ale příběhy v ní mají neuvěřitelnou sílu, lidskost a při jejich čtení jsem měl vždycky chuť vyrazit někam ven, usmívat se na lidi, udělat něco, co jsem ještě nikdy neudělal - prostě žít! Takže pro mě to je motivační kniha! Jedna z nejlepších, jaké jsem zatím četl!

LilyFair
07.12.2012

Doufala jsem, že se nad touto knihou budu moci hlouběji zamyslet a trochu si zafilozofovat spolu s autorem. Spíše se mi ale zdálo, že Fulghum rozebírá příhody ze svého osobního života, které trochu "opepří" nějakou lehčí filozofickou myšlenkou, nad kterou se člověk ani nemusí pořádně zamýšlet.
Kniha se čte dobře. Fulghum má vtipný a poutavý styl psaní.

LordSnape
13.11.2012

Fulghum je ve světě opravdu pojem a přiznám se, že jsem četbou této knihy chtěl dohnat určité čtenářské mezery, jelikož je to zrovna jeden z mála současných autorů, o kterém jsem se učil dokonce už i na základní škole! Inu, četlo se to dobře, je to takový ten druh "lidové" literatury, vhodný pro odpočinek. Žádné veliké literární dílo to dle mě není a když budu počítat smích, způsobený jednotlivými příběhy, dojdu k číslu jedna, který mi způsobila oprava hodin s kukačkou. Fulghum je lehce stravitelný, ale většinou rozebírá osobní zvláštnosti světa, úměrné jeho pohledu a hýřící malichernostmi, což někomu zkrátka vyhovuje a jinému ne. Ke konci knihy, mě docela dostal dovětek s receptem na to pověstné, pampeliškové víno. To jsem vskutku nečekal.

Argony
13.11.2012

Souhlasím s Leprikon. Stojí za to přečíst, klasika která pobaví a bude vypadat dobře i ve čtenářském deníčku (pro studenty).

Leprikon
22.10.2012

Po celkem náročném čtení čtyř dílů Duny jsem potřebovala rychlou změnu v podobě lehkého čtení, při kterém si moje napnuté mozkové buňky odpočinou. A Fulhgum tento účet splnil na jedničku. Tím ale vůbec nechci naznačit, že by šlo o hloupé tlachání o ničem. Jistě nešlo o žádné filozofické přemítání (hurá), ale prostě o krátké životní příběhy, o které se s námi autor chtěl prostě podělit.

Vzpomínky a povídání o životě, jeho drobných radostí i starostí, které vás sice nepřenese do nebeských výšin, ale rozhodně neurazí. Naopak. Jemný humor, pozitivní pohled na svět i lidi kolem nás, místy lehce naivní pohled potěší a po přečtení vám prostě zůstane úsměv na rtech a dobrá nálada…

Je hezké vědět, že kolem nás nepřevládá jen negativní nálada a pohled “všechno stojí za h***o”, a že ve všem, co kolem nás děje, vždy najdeme něco hezkého, příjemného, veselého, co u nás vyvolá byť jen náznak úsměvu. Pokud samozřejmě chceme. To je pro mne hlavní přínos této knížečky. Na jejím konci se rozhlednete a prostě si řeknete, život je stejně fajn.

Hellou
07.09.2012

moc krásná knížka :) řadím mezi své nejoblíbenější, častokrát mě dojala :)

Lady_Ef
23.08.2012

Pocity, které jsem měla při čtení této knihy, byly naprosto odlišné od jeho předchozí. Zatímco tehdy jsem byla nadšená a měla radost ze života, u tohoto čtení jsem si připadala jako největší morous. Chtělo se mi křičet, aby se autor probudil, protože život není tak veselý a růžový jak ho vidí on. Měla jsem chuť ho praštit, za tu jeho (až hranou) bezstarostnost. Bojím se otevřít jeho další knihu, protože ve mě vyvolává jenom vztek.

dark.ma93
02.08.2012

Některé myšlenky jsou zajímavé, jiné ne. Nejlepší je asi začátek.

kniholka
07.07.2012

Některé povídky mě bavily, některé ne. Zkrátka přečetla jsem, ale otisk v duši mi to nezanechalo.

vhojta
27.06.2012

Podle názvu jsem předpokládal, že se mi do ruky dostala knížka plná humoru a lehká na přemýšlení. Nebylo tomu úplně tak. Není to nějaká humorná bomba a na co se přemýšlení týče, je uplně jinde, než jsem čekal. Je vše, ale snadná rozhodně není. Fulghum předkládá několik desítek krátkých filosofických příběhů z jeho života, a příběhů o životě samém. Na začátku knihy Fulghum jasně stanoví pravidla, které by měl každý člověk ve svém životě respektovat a ctít a když se blíže poznáte, pozve vás k sobě na verandu na malý filosofický večírek. Dýmka a kapka whisky je nutnost. Společně začnete přemýšlet a pozastavíte se nad velkou spoustou obyčejných věcí. K čemu je díte, které se právě narodilo? Je pampeliška skutečně plevel? K čemu Bůh stvořil žirafu? Kdybys mohl svůj život žít znovu, co bys udělal? Žil znovu? Co bys udělal jinak? Oni nejsou - jsme jenom my. Je chyba věřit všemu, co si vymyslíme. K čemu jsou zebry? Můj první, ale rozhodně ne poslední Fulghum.

barynka15
21.06.2012

Nejdůležitější je se stát správným člověkem, to ostatní, co se učíte, není podstatné...

Yaromil
12.05.2012

Robert Fulghum nám svými krátkými, lehce okořeněnými příběhy dává nahlédnout do svého života, dělí se s námi o to hezké, co ho v životě potkalo, na co rád vzpomíná. Nejednou mi jeho vyprávění vykouzlilo úsměv na tváři a nejeden vedlo k zamyšlení. Některé příběhy jsou silnější, některé slabší, ale jako celek je to velmi milé a velmi čtivé. Jen více takových pozitivních pohledů na svět, je to třeba.

mončičáček
04.05.2012

Moje první čtenářské setkání s Robertem Fulghumem a byla z toho láska od prvního řádku :-)

Sykysan
01.05.2012

Kniha, která mne dodnes zásadně formuje. Roberta Fulghuma považuju za přítele na celý život.

Horxus
13.01.2012

Kniha je to hezka, vtipna a zajimava, ale pro ty (ke kterym patrim i ja), co maji radeji knihy s dejem, zapletkou a rozuzlenim, to asi nebude to prave. Je to proste, jak autor na zacatku knihy pise, jen sbirka povidek. Ovsem zajimave to opravdu je, takze proto je me hodnoceni 4.

THERISA
10.01.2012

Fulghuma buď milujete, nebo nečtete. Moje první a jediné setkání a fanouškem jsem se nestala...

Dooma
06.01.2012

Zatím moje nejoblíbenější kniha od tohoto autora. Opravdu nadupaná jak zábavnými, tak dojemnými příběhy, které autor umí především dobře podat. Co nejvíce oceňuji, je především příběh o hodinách s kukačkou. Pokud si tedy někdo chce přečíst jen jeden jediný příběh z této knihy, pak doporučuji tento.

WEIL
01.12.2011

Až teprve v dospělosti poznáme, jací jsme byli jako děti.
Tohle se říká, a jak už to bývá v něčem to platí, v něčem ne.
ano, základy pro život člověk získá v útlém věku, a záleží na lidech, co jsou mu nejbližší a na školce a pak škole a vyučujících a kolektivu, do kterého je vhozen.
Proto autor s nadhledem a úsměvně pohlíží na život a tato kniha je jeho nejúspěšnější.

panjan
15.11.2011

Malinké zklamání. Jako první jsem od Fulghuma četl:"Možná, možná ne". Oproti tomu je toto trochu zmatečné, některé povídky, trochu nejasné. Nicméně stále je to moc čtivé, pohodové a také melancholické. Sám autor se v pár povídkách za melancholii omlouvá, myslím, že není za co.

Elisa.Day
01.11.2011

Neurazí, nenedchne - tak to aspoň vidím já. Někdy mě knížka bavila, někdy nudila. Za mě tedy pouze průměrné tři hvězdičky.

kapllu
29.10.2011

Mně to přišlo takové nijaké, vždycky po pár stránkách jsem ji radši odložila, protože jsem se zkrátka nudila.

rikke
15.10.2011

Milé, lidské, srdečné, pravdivé. O lidské dobrotě, přátelství, hodnotách. Tip na krásný dárek.

zuzulique
19.09.2011

Mám rada literárne a umelecky hodnotnejšie knihy, toto pre mňa bolo trochu prázdne a malicherné...trochu som sa nudila a tie mnohé odporúčania, ktoré som čítala sklamali...Ale asi to bude ovplyvnené tým všetkým, čo som predtým čítala a toto mi neprišlo ničím výnimočné...

Vojta
13.09.2011

Těžko této knize něco vytýkat. Fulghum je sice křesťanský kazatel, což nezní zrovna lákavě, ale věřte, že jeho texty jsou velmi dobře vystavěné. Žádný náboženský fanatizmus pochopitelně, jen laskavý humor, úsměvné a kuriózní životní situace a na závěr vždy nějaké pěkné ponaučení, které strpí i ten, co je nerad poučován. Věřte, že ho budete mít rádi, pokud máte rádi jemný humor, svoji hodnou babičku, příjemné posezení s přáteli, steaky, Ameriku, komunikativní a otevřené lidi a vůbec všechno o čem Fulghum píše. Jeho texty působí v drtivé většině případů velmi příjemně a optimisticky, ovšem jejich povaha jim zároveň zamezuje překročit určitou mez, je to sice dobrý, ale nikdy to nebude geniální. Pokud hledáte "knihu, v níž je běs" přečtěte si Bodléra, pokud si chcete zlepšit náladu a trochu si při tom zafilozofovat, přečtěte si Fulghuma. Co si budem povídat, Bodlér je samozřejmě lepší, ale koho to zajímá, že?

st.me
06.09.2011

Těžko bych hledala něco co bych mohla této knížce vytknout. Krátké příběhy pobaví, dojmou a občas donutí člověka se zastavit a popřemýšlet sám nad sebou a nad těmi které miluje. Tahle knížka má pro mě jisté místo v knihovně.

swamp
25.07.2011

Skvělé a vtipné povídky a zamyšlení o věcech, které sami zažíváme dnes a denně. :)

I.H.
27.04.2011

Tak jsem se k té mnohokráte doporučované a de-facto legendární knížce konečně dostal. Všichni, co mi ji doporučovali, na ni vzpomínají jako na hlazení po duši. Myslím, že moje čtení muselo ovlivnit to, co jsem četl před ní, a tak jsem podvědomě srovnával (byla to Honzlová od Z. Salivarové). V tomto kontextu jsem si uvědomil, jaké malichernosti vydává autor za nějaké lapálie, a přesto, že jejich rozuzlení je většinou veselé a pozitivní, nic zásadního z toho ve mě nezůstalo. Jenom pocit, že to bylo "něco milého", ale co vlastně, už nevím. Teď jsem dočetl Hrabala (Obsluhoval jsem anglického krále) a pocit, který z toho mám, je taktéž "že to bylo něco milého", ale něco, co mělo hloubku (a jen díky kontrastu zla a dobra pak má to dobro pozitivní účinky a nabíjí optimismem; to samé byla právě i ta Honzlová). Inu, možná k mé smůle, vidím tuhle knihu jako něco za každou cenu milého. Asi nejsem takový typ čtenáře.

mkurri
25.04.2011

Hodně pohodová kniha. V průběhu čtení jsem se v autorovi našel a zjistil, že máme hodně společného. Další knihy určitě nevynechám

Slečna L.
20.02.2011

Příjemná kniha pro počtení v autobuse plná autorových pocitů, myšlenek..

Šmoula
04.01.2011

Tato kniha je pro méně náročné čtenáře. Obsahuje krátké příběhy, zamyšlení a postřehy, ve kterých autor vtipným způsobem popisuje situace z obyčejného lidského života nám všem tak blízké. Jeho vtipně psané příběhy, někdy skutečné, jindy domyšlené, rozesmějí snad každého, proto není divu, že již několik desítek let patří tento titul mezi nejprodávanější.
Fulghumovy rady jako: „Před jídlem si umyj ruce.“ „Splachuj.“ „Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.“ jsou úsměvné, milé a k životu potřebné.
Fulghum vtipně popisuje i zcela obyčejné věci jako je třeba počítadlo: „Viděli jste někdy počítadlo? Takovou tu věc s řadami dřevěných korálků, co vypadá jako stonožka.“
Setkání sousedky s pavučinou mu vydalo na celý příběh: „Pavučina je přervaná a omotaná kolem freneticky se pohybující stodoly a nějaký ohromný kus zmalovaného masa vydává zvuk, jaké pavoučice ještě nikdy neslyšela: JJJJJJJJJJJJEEEEEEEEEEEÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ!!!!!!“
Může se zdát, že se prosmějete od začátku knihy až do jejího konce, ale autor vypráví i velmi dojemné příběhy, např. „Měli jsme si hrát na obry“ a „Zaklepání na dveře“.
Tato kniha na mě působila velmi pozitivně a hodně jsem se u ní zasmála. Některé příběhy mi přišly i nudné, proto čtyři hvězdičky, ale nakonec jsem je dočetla pro pocit, že mám přečtenou celou knihu. Obsahuje spoustu příběhů, které mají nanejvýše 3 stránky a nijak na sebe nenavazují. Další jeho knihy se této velmi podobají, ale tahle je pro mě nejlepší. 
A na závěr rada od samotného autora: „Čtěte to po malých kouskách - není žádný spěch a na konci vás nečeká rozuzlení zápletky.“

dzejnyka

V jednoduchosti je krása. Inšpiratívna a zábavná, ale predovšetkým veľmi ľudská knižka sa dnes nenápadne (ale plným právom) votrela medzi moje súkromné TOP.

Na konci môjho života bude asi riadne opotrebovaná a poznačená častým braním do rúk, cestovaním, požičiavaním dobrým priateľom a podobnými udalosťami. Verím, že mi to s radosťou odpustí :-)

Márinka

Klasika od klasika, která potěší a povzbudí.

humor úvahy a zamyšlení americká literatura povídky fejetony eseje

Robert Fulghum
americká, 1937