Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Drobné příběhy, úvahy, zamyšlení a filozofické postřehy z každodenního života.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1286/vsechno-co-opravdu-potrebuju-znat-jsem-se-naucil-v-materske-skolce-1286.jpg 4.31524

All I really need to know I learned in kindergarten (1988)

Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno:, Argo

Pampalini
dnes

Pohľad na bežné situácie, ktorých je život plný a ktoré si často ani neuvedomujeme. Každá chvíľa má význam, niekedy stačí len spomaliť a nevnímať svet sediac pri okne v TGV. Možno chýba viac prekvapivých momentov. Páči sa mi nadčasovosť - aj dnes by mnohí mali zložiť skúšku z princípov demokracie...

BlackFun
předevčírem

Velmi zajímavá kniha, u které jsem zjistila, že má aktuální nálada a psychický stav ovlivňuje můj pohled na obsah knihy. Při četbě v tramvaji při cestě do práce mi obsah přišel velmi zajímavý (občas mě dostala do takové lehčí filozofické nálady) a při cestě z práce jsem se nad některými fejetony mračila a v duchu si říkala, jaké to nejsou slátaniny. Kniha určitě stojí za přečtení :)

Lessana
04. prosince

Pre mňa dosť veľké sklamanie. Od takého ospevovaného autora som čakala podstatne viac. Jeho fejtóny mi prichodili plytké, bez hĺbky a životného poznania. V podstate ako suché, málokedy vtipné opisy a konštatovania zážitkov alebo elementárnych právd, ktoré má v sebe každý, iba podaktorí na to zabudli... Kto má rád "vyšší level" literatúry, autorov, ktorí rozumejú životu, zmysluplné fejtóny s ozajstným humorom, nech siahne po dielach Petra Karvaša, prípadne po poviedkach a esejach Dušana Mitanu.

Andi

Oddechovka - přečtená za chvilku. ♥ Pokud si chcete semtam přečíst taky něco pěkného, bez krve, bez napětí, bez slz ... ale naopak s úsměvem na rtech, tahle knížka je pro vás to pravé ořechové. Obyčejná kniha ze života, přesto zajímavá a humorná.

Alexander1918

Tož opravdu jsem si nemyslel, že v tenoučké knížečce (vlastně na jedné sešitové stránce), kterou jsem si vzal na cestu vlakem, se dá najít tak silný literární zážitek aneb "Tohle je určeno vám, Nikolaji Pestrecove, ať se ocitnete kdekoliv, za to, že jste vtiskl hluboký smysl slibům, které jsou stejné na celém světě, že jste nádherně posvětil závazek, který je stejný ve všech řečech..."

petruuuna

Díky této knížce se dokážete na chvíli zastavit a zamyslet se. Velice inspirativní.

lucik2773

Od této knihy jsem ani nečekala, že bude tak dobrá. Četla se mi lehce a rychle. Určitě si od tohoto autora přečtu další knihy.

Dakarianna

Je to takové milé zamyšlení nad naprosto běžnými okamžiky života. Je pravda, že se mi do ní zezačátku nechtělo, ale knížka je tenounká (akorát do školní tašky nebo do autobusu) a hlavně mě zaujaly pozitivní hodnocení. Jsem ráda, že jsem si vyzkoušela i jiný žánr a rozšířila obzory. Líbila se mi různorodost příběhů – od pampelišek, které nemají být ničeny, přes pana Washingtona, který má trochu zvláštní smysl pro humor a zahradu jako golfové hřiště, až po příběh o Matce Tereze. Tato sbírka myšlenek se skvěle čte, pobaví, dokonce donutí člověka zamyslet se.

oladnb

Moc hezke, k zamysleni a uniku od bezneho stresu. Nejvice jsem si zapamatovala uvahu o leceni duse Bethovenem, pampeliskach a Smeti :). Doporucuji precist!

jarmuk

má pravdu předsedo

zanetkov77

Velmi milé čtení, které mnohdy zahřeje u srdce a dojme, mnohdy přiměje k úsměvu a hlavně k zamyšlení. Jedna krátká úvaha nebo příběh vám dá podnět k přemýšlení, k jinému pohledu na spoustu věcí. A kromě toho mám neskutečně ráda přístup k víře a Bohu právě takový, jako má Fulghum sám. Tak neskutečně milý, upřímný a hlavně tak přirozený, že i nevěřícímu připadá v každém jednom příběhu víra tak jasná a prostá, že by to bez ní ani nešlo.

Myslím, že je to knížka, ke které se ještě mnohokrát vrátím a nad kterou se ještě mnohokrát zamyslím.

los

ukamenujte mne, ale mně celý Fulghum přijde hrozně plytký

MichelleS

Pohlazení po duši. Srozumitelnou formou podané jednoduché pravdy, které kolem sebe vidíme. To, co si za peníze nekoupíme a dává nám naději, že aspoň někde (třeba v naší kuchyni) je svět v pořádku. A taky mám ráda pampelišky (a sedmikrásky).

Marla

Mořské panny existují. Pan Fulghum jednu držel za ruku.
Bavorské hodiny s kukačkou z Jižní Koreji se musí sestavit dohromady.
Cokoliv nestojí za práci, nestojí za to dělat dobře.
Špína v zákoutích a škvírách pokoje je kosmický kompost.
Pampelišky nejsou plevel, ale krásné květiny/krom toho se z nich dá udělat salát, sirup a kafe/.
A tohle všechno je čistočistá svatá pravda.

venora

příjemné fejetony plné laskavého humoru a postřehů z běžného života

Póžislava

Krásné, mladistvé, dětské, lehké, humorné, nostalgické :)

Petass

Fulghum je moje láska. Jeho fejetony jsou plné situací, které se nám dějí denně. Když jsem to četla poprvé, hrozně mě překvapilo, jak moc mám společného s někým o tolik starším a navíc... žijícím v té vzdálené konzumní americe. Jeho pohled na svět je mi velmi blízký. Miluji tuhle knihu a už mnohokrát jsem ji přečetla. Jednou jsem řekla manželově sestře, že až budu mít vlastní dům, "školkové desatero" mi bude viset v kuchyni. Když jsme se s mužem brali, tak mi ho zarámované darovala :) Kdybychom se jím všichni řídili, bylo by na světě líp...

Plážovýbarman

Každý příběh v knize má něco do sebe. Člověk se na základní věci dokáže dívat z odlišné perspektivy, čemuž napomáhá tato kniha. Jen nechapave pohledy lidí v metru, když se začne člověk smát nahlas při čtení nejsou úplně nejlepší.

Babsy

Tehdy, když jsem jí četla ve mně snad každý příběh něco zanechal. Kniha je plná smíchu, citu, rozumu, poučení, pokory, vzpomínek, nostalgie.. to by bylo na dlouho, každý si v ní najde to své!! Vracím se k ní často a velmi ráda a ikdyž jí čtu snad posté, vždy si najdu něco, co mě opět uchvátí nebo i posté od srdce rozesměje. Myslím, že tato kniha je MUST HAVE. Pan Fulghum je moje srdcovka.

bruntal

Některé "příběhy" jsou tak neuvěřitelně silné, že se nedají číst bez zvlhnutých očí.

slunicko1958
22.12.2017

Nádhera. Čtu a přemýšlím. Často se k ní vracím. Doporučuji mladým a těší mě, že chápou...

RosMeggie
13.12.2017

Kniha se mi opravdu moc líbila.. Přečetla jsem si jí díky doporučení mého bývalého učitele angličtiny a já mu za to moc děkuji.. Každý si v ní najde své oblíbené části.. možná tam najde sebe.. nebo se jen bude koukat a bavit se.. brečet a smát se.. Nejvíce se mi líbí povídky o lásce.. o Rusku a Nikolaju Pestrecovi, o Charlesi Boyerovi, krabici od bot a spousta dalších.. :)

Rose

Chesterton
13.12.2017

Pro mne taková americká klasika. A nemyslím to špatně. Oni jsou zkrátka jiní. Koupila jsem a přečetla hned po prvním českém vydání - po sametu:) Z něčeho jsem byla nadšená a něco mi přišlo prázdné. Kdyby byl pan Fulghum méně populární, možná by mu to prospělo. S odstupem jsem pár povídek poslouchala a v podání pana Moravce neměly chybu.

dendishek
08.12.2017

Tohoto autora jsem si vybrala, protože ho všichni kolem mě stále chválili. Asi jsem ale věkově nedozrála do jeho příběhů. Bavili mě totiž jen některé. Možná je to tím, že nemám s fejetony moc zkušeností. Hodnotím neutrálně a zkusím se k autorovi vrátit třeba za 10 let.

martin8738
06.12.2017

Tak jsem narazil tady na tuhle knížku a vzpoměl jsem si, že jí někde doma mám. Nedočtenou. A také si pamatuji, že alespoň ta malá část, kterou jsem četl, mě hrozně bavila. Nechápu, co odvedlo mou pozornost od dočtení té knihy :-) No, našel jsem ji úplně na kraji knihovny, schovanou za mnohem zvučnějšími jmény spisovatelů, kteří napsali mnohem "větší" knihy. A tak jsem tu mou odloženou záležitost vzal do dlaní, sedl si na postel a začetl se a zjistil jsem, že ta kniha je vlastně taky velká. Jen se člověk musí umět zastavit :-)
Je to výborná kniha. Výborná.

Luke8
27.11.2017

Vynikající kniha protkaná moudrostí i jemným humorem v jedné nitce. Určitě se k ní zase jednou vrátím :) Doporučuji.

jarabr
19.11.2017

Něco lepší, něco slabší. Celkově dobře, tedy za 3*

Sova15
29.10.2017

Budu se opakovat - pohlazení po duši. Příběhy o ničem a právě tím o VŠEM. Poslouchala jsem jí na CD, ale musím si sehnat knihu. A moc se těším na Listování, kde autor bude přítomen.

ecila13
07.10.2017

Vzpomínám si, jak jsem všemu živému na zahradě z přední verandy oznámil: "Jste teď všichni svými pány. Hodně štěstí."

Autor píše poutavě a s nadhledem o banálních věcech života: o šmejdění na návštěvě v cizí koupelně, o plísni na nohou, o tom, že miminka a sobi smrdí, o korejských bavorských hodinách s kukačkou nebo třeba o děcku, které nakreslí voskovkou svoji první čáru v životě. Knížka je pohlazením po duši.

KateTheBlogger
27.09.2017

Touhle knížkou začala má láska k tvorbě Roberta Fulguma. Jeho příběhy z každodenního života se čtou samy.