Vše, co jsme si nikdy neřekli

Vše, co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/bmid_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4 807 206

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You , 2014

wosch
08.05.2018 4 z 5

...a že toho bylo!

erik385
05.05.2018 4 z 5

Zaujímavá kniha o tom, ako dokáže prehnane ambiciózna matka a prehnane neambiciózny otec doslova zlikvidovať vlastné túžby dcéry. Tá sa stane len prístrojom na spľňanie nenaplnených rodičovských snov. Celkom dobre sa to číta, aj keď chvíľami mi to prišlo už trochu zdĺhavé. Ale stojí to za to, hlavne ak sa zaujímate o kvalitné psychologicky rozpracované rodinné drámy... Každá rodina má svojé zvrátené tajomstvá.

Šánka
04.04.2018 5 z 5

Stejně jako u ,,Ohníčků'' jsem plná dojmů, autorku si zařazuji mezi oblíbené a moc bych si přála více takových knih.
V hlavní roli je opět rodina, vztahy v ní, nenaplněné touhy a sny rodičů přenášené na jejich děti. Ano, děj je poplatný své době i místu, kde se odehrává, přesto je znepokojující a varující i dnes. Rasové předsudky, pohled na zaměstnanost a zařazení žen v tehdejší době, ale stěžejní téma (ne)komunikace v rodině, která je hlavním spouštěčem celé tragédie, je velmi aktuální právě v naší uspěchané době.
Pro mě má kniha velký odkaz.....říkejme si věci právě teď, ať nemusíme později litovat toho, co jsme si nikdy neřekli, když byl ještě čas.....
Doporučuji !!!

LaDouceBrise
02.04.2018 5 z 5

Na začátek bych chtěla zmínit, že jsem od knihy neměla vůbec žádná očekávání, obálka mě nezaujala a vlastně jsem se do čtení pustila jen proto, že mi knížka podezřele dlouho ležela na polici v knihovně. A asi už tušíte, že toho ani v nejmenším nelituji.

Jak popsat tuto výjimečnou knihu pomocí několika málo vět? Říct, že je to skvělý, čtivě napsaný psychologický román o etnicky smíšené rodině rozhodně nestačí. Je to ohromující sonda do jejího života, autorka se pokouší rozmotat spletitou pavučinu složitých vztahů mezi jednotlivými členy, čtenář se spolu s ní noří hluboko do minulosti, aby našel odpovědi na všechna proč a odhalil důvody, které zapříčinily chování každého hrdiny, které ač se zdá sebevíc sobecké a nelogické, nakonec má vždy nějaké opodstatnění, jak už to ostatně v životě bývá.

Pomocí Všeho, co jsme si nikdy neřekli nám autorka říká, že nic není tak prosté a jednoduché, jak se zprvu jeví, každý z nás má svá tajemství, která ovlivňují jeho život, své cíle a touhy, záleží akorát na tom, jak s nimi naloží.

Lydiin příběh poukazuje na chyby každého z nás, odráží v sobě krutou realitu, autorka nás ušetřila zbytečného přikrášlování a naservírovala nám všechny vady lidské společnosti jako na stříbrném podnose, až jsem měla pocit, že popisovala svůj vlastní život. A možná právě to zapříčinilo, že ve mně čtení vzbudilo tolik emocí, že jsem byla naštvaná a neustále nadávala hrdinům za vše, co si nikdy neřekli a co si nechali pro sebe.

Po dočtení si už jen říkám, jak si vůbec ještě můžu stěžovat na svůj život, na svou rodinu, když lidé umírají kvůli nevyřčeným touhám, když se trápí pro to, co nikdy nikomu neřekli a o čem jsou přesvědčeni, že je pravdou, i když to nikdy skutečně nezjistí, dokud se doopravdy nezeptají?

rode
27.03.2018 5 z 5

Moje první knížka z edice Odeon a jsem naprosto nadšená. Vše, co jsme si nikdy neřekli bych doporučila naprosto všem. Protože lidé by si měli uvědomit, že je důležité spolu mluvit. Tato kniha je pravděpodobně zaměřená především na zvláštní druh lásky rodičů vůči dětem. A po dočtení vám určitě zůstane ještě dlouho v hlavě.

freejazz
20.03.2018 5 z 5

výborná kniha. žiadne gestá, žiadne teátro, žiadna hlboká pseudofilozofia. reálny život zachytený reálnymi slovami a gestami a činmi. tu sa o americkej spoločnosti dozviete viac ako v politicky korektných traktátoch bojovníkov za slobodu všetkého a ničoho.

eva3695
11.03.2018 5 z 5

Tato knížka mě naprosto odzbrojila a já nějak nevím co napsat. Je naprosto skvělá.
Co vše může způsobit, když se rodina snaží udržet svá tajemství pod pokličkou, když se rodiče snaží uskuteční své sny a touhy přes děti nebo jak se začlenit, když jste "jiní"? O tom pojednává tato skvělá knížka.

vladka1695
11.03.2018 3 z 5

Četla jsem obě knihy autorky, ale ohníčky se mi líbily mnohem více.

natalie8531
21.02.2018 4 z 5

Kdyby lidé mezi sebou více komunikovali a naučili se vyjadřovat svá přání, tak by si nevpouštěli do svých vztahů zášť a temnotu a nedocházelo by k nedorozumění. Jelikož v této moderní uspěchané době je tato "nekomunikace" na denním pořádku, knihu bych doporučila opravdu všem. Je dobré se nad tím alespoň zamyslet.

Jane417
18.02.2018 4 z 5

"Vše, co jsme si nikdy neřekli" je depresivní drama. Z každé stránky na vás dýchá smutek, deprese a stín rodinné tregédie. Kniha vypráví neveselý příběh pětičlenné americko-čínské rodiny. Děj se odehrává v druhé polovině 20. stol., kde byl život sám o sobě těžký kvůli rasové otázce. Po smrti dcery Lydie se rodiče i děti navzájem odcizí a život nežijí, ale přežívají. Každý člen rodiny se vypořádává se smutkem jinak... uzavřeností, nevěrou, hysterií, vztekem, alkoholem... celá rodina se postupně rozkládá a rozpadá. Z jejich přežívání je cítit otrávenost, znuděnost a bezmocnost. Jenomže smrt Lydie byla vlastně vyvrcholením špatné komunikace a toho, že matka Marylin se snažila celý život vyniknout a otec James se snažil celý život zapadnout. Bohužel tyto jejich snahy odnesla dcera Lydie a nakonec i všichni ostatní.

bookcase
10.02.2018 5 z 5

Výborná psychosonda do života jedné rodiny, navíc retro. Mít vysoké nároky na děti a promítat si do nich své touhy se někdy fakt nevyplácí.

Hanin
07.01.2018 5 z 5

Pro mě výtečný čtenářský zážitek.
Chvílemi jsem byla tak naštvaná na mámu, která si přála plnit své sny, že zapomínala na všechno a všechny kolem. Ach jo...
A vlastně prvně jsem si uvědomila, jak těžké to, ti "jiní" někdy mají.

Leenah
03.01.2018 5 z 5

Tak tahle kniha mě dostala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Mám obecně ráda psychologické texty a tahle tím zrovna přetékala. Střídaly se ve mně různé emoce, postupně jsem si utvářela a zase měnila názory na jednotlivé členy rodiny. Skvělý doklad toho, že některá tajemství mají zůstat skrytá, ale některé věci je potřeba naopak odhalit, vyrovnat se s nimi a uzavřít je. Ideálně s pomocí druhých, hlavně v rodině. Doporučuji všem kolem a uvažuji, že se ji koupím, aby doplňovala moji knihovnu na polici "The best books".

allyce
17.12.2017 5 z 5

Pro mne tato kniha byla hluboký zážitek, který jen tak nevyšumí. Kniha není oddychové čtení, byť je psána velmi čtivě, je to nápor na naše emoce všeho druhu. Kdo je empatický a dokáže se nechat vtáhnout do mozku a srdcí všech postav, bude po přečtení téměř "vyždímán". Smutné, ale dokonalé. Doporučuji!!!

Kuki007
16.12.2017 5 z 5

Páni, nedokážu snad ani popsat, co ve mně kniha zanechala a jak hluboce se mě dotkla. Postupně sledujeme příběh jedné "obyčejné rodiny", který se pomalu rozplétá, každý odhaluje svá nevyřčená přání a pocity, až dojdeme na definitivní konec a snad máme pocit, že si musíme se svými nejbližšími pořádně popovídat. Skvělé, skvělé, skvělé, rozhodně doporučuji.

intelektuálka
08.12.2017 4 z 5

Sociálně-kritický román americké autorky, která velmi dobře zná prostředí čínských přistěhovalců. Určitě je tam kus autobiografie. Jinak je to smutné sdělení. Smrt v rodině otevírá u každého člena třináctou komnatu a vidíme tam nepochopení, osamělost a touhu žít svůj život podle svých představ.

Disease
06.10.2017 3 z 5

Pěkně vykreslené poměry ve Státech v 70s a vcelku zdařile popsaná projekce nenaplněných ambicí do dítěte. Kniha se dobře četla, ale v zásadě nic nového mi nedala. S přihlédnutím k tomu, že je to prvotina bych klidně i hvězdičku přihodil, ale to by mi zavánělo pozitivní diskriminací.

sgjoli
23.09.2017 5 z 5

Naprosto věrohodně a sugestivně napsaný román o tom, kam až to může vést, když se v rodině vede naprosto špatná (respektive takřka žádná) komunikace. Vůbec bych neřekla, že je to autorčina prvotina, protože její styl psaní se mi zdál velmi vyzrálý. Kniha je velmi citlivě napsaná, skvěle sonduje myšlenky lidí a jejich očekávání od života, ale zároveň neschopnost o tom mluvit se svým nejbližším okolím. Jsem z knihy nadšená a rozhodně doporučuji.

Barča 008
14.09.2017 3 z 5

Poprvé v životě se mi stalo, že jsem nenáviděla úplně všechny postavy z knihy. :o

tereza1198
22.07.2017 5 z 5

Bolestný a smutný příběh. Kniha o tom, jak vzdálení někdy jsou naši nejbližší. O touze žít život jinak, o ztracených nadějích a o tom, že lidský život se dá kousek po kousku zašlapávat do země až nic nezbude. Někdy je prostě lepší postavit si hlavu, začít křičet a postavit se tomu, co nám vtloukají jiní. Kdo to ale dokáže?

prvotina americká literatura rodinné vztahy

Celeste Ng
americká, 1980
2016  89%Vše, co jsme si nikdy neřekli
2017  89%Ohníčky všude kolem
2023  82%Naše ztracená srdce

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli je v