Vše, co jsme si nikdy neřekli

Vše, co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/bmid_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4 807 206

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You , 2014

Janis97
12.07.2017 5 z 5

Knížka o nedostatečné komunikaci, která skončí tragédií. Ne každá rodinka, která se tak zdá je šťastná. Co jsem si z knihy odnesla je naslouchat ostatním lidem, ne jenom dětem, naslouchat jejich přáním, snům a respektovat je. Četlo se jedním dechem. Lydii lituji, nadruhou stranu se matce mohla postavit, nebo alespoň vyjádřit své názory a sny, přestože se obávala ztráty. Pro mě veliký přínos do budoucnosti.

Pawlis
08.05.2017 5 z 5

Lydia je mrtvá, tato knížka pro mě bude ovšem nesmrtelná.

hanča34
18.04.2017 4 z 5

Myslím, že tady ostatní vypsali docela přesně. Dvakrát jsem sice čtení přerušila a odešla k jiným knihám, ale nakonec dočetla. Jeden z důvodů byl, že těsně před tím jsem četla knihu od Joy Fieldingové s velmi podobným příběhem. Ale tahle je tíživější.

Rade
01.04.2017 5 z 5

Úsporně podaná psychologická sonda, hodně působivé.
Na jednu stranu ano, hodně lásky je zničující, ale mně se zdálo, že to byla taková zvláštní láska; ze strany rodičů – a zejména matky - hodně, hodně sobecká. Marylin obětovala svou dceru (ale tak trochu i další dvě děti) své představě o štěstí a o tom, co je správné. Neváhala rodinu opustit pro své touhy, sice se vrátila, ale své nevyplněné ambice dala takzvaně rodině sežrat. Myslela na své děti přes sebe, nepátrala, jaké jsou, čím se trápí. Dost mě rozčilovala. Upřednostňování jen jednoho ze tří sourozenců, v tomto případě ze strany obou rodičů, je taky hodně nepochopitelné. A těch neporozumění je tu mnohem víc, Lydia - Hannah, Nath - Jack...
Nejsem si jistá, zda by ve skutečnosti opravdu Lydia mohla dospět k rozhodnutí, které se odhalí v závěru, každopádně konec byl hodně silný. Celkově moc smutné, jak si nejbližší lidé vzájemně ničí životy… A taky hodně inspirující - hned jsem začala přemýšlet, zda mezi mými nejbližšími není něco nevyřčené a zda se je vždy snažím dostatečně pochopit.

V této souvislosti vzpomínám na svou psycholožku, která bohužel již zemřela a na obdivuhodnou radu, kterou mi dala a kterou jsem se pak snažila řídit:
Neposuzujte jednání lidi svýma očima. Neříkejte, tohle bych já nikdy neudělala, takto bych to já nikomu nikdy neřekla. Každý člověk je úplně jiný, a pokud budete posuzovat jednání druhých podle sebe, může dojít ke zklamání a nepochopení.
Jo jo, měla velkou pravdu…

Lucina88
01.03.2017 5 z 5

Začátek u mě trošku skřípal, taková "dokonalá rodinka", ale líbil se mi od začátku rychlý spád - smrt a neotravná charakteristika postav, pátrání atd. Ale konec sem naprosto upřímně nečekala :) a proto 5 hvězdiček. Miluji, když si myslím, že něco skončí tak a tak a přitom mi to spisovatel vyvrátí :)

Po dlouhé době jsem četla preciziní psychologický příběh. Nebylo by vůbec špatné knihu zfilmovat :)

Barush64
06.02.2017 5 z 5

Od prvního slova jsem se chytila a už se neodtrhla. Velmi znepokojující a i když jsem knihu četla někdy v létě, stále si na ni vzpomenu, pokud chci někomu doporučit "něco na čtení". Bojím se od autorky číst další knihy, abych si náhodou nepokazila ten dojem, který z ní a její knihy mám. Ještě teď mě mrazí.

Barbarela.
30.01.2017 3 z 5

Měla jsem dost problém se ze začátku začíst. Po přečtení recenzí na knihu jsem čekala na konci nějaké nečekané rozuzlení, které ve mně zanechá spousty dojmů. Přišlo mi, že jsem se ale na konci nedozvěděla nic, co by vlastně nebylo řečeno už v začátku. Tak nějak člověk od začátku ví, k čemu kniha spěje a možná proto mi dělalo problém, se pořádně začíst. Není to špatná kniha, ale ani kniha, po které bych měla touhu znovu sáhnout. Jediná postava, která mě trochu překvapila, byl Jack.

Natyna3
07.01.2017 5 z 5

Tak tahle kniha mi bude v hlavě rezonovat asi ještě dlouho. Podobnou atmosféru si nepamatuji.

kalinkacz
22.12.2016 4 z 5

Knihy z této edice nemám ráda, kvůli fontu, kterém jsou psané.. Je pro mě hodně hustý a špatně čitelný a nemohu se u něj moc soustředit... Když jsem si ale přečetla anotaci této knihy, tak šly všechny negace stranou, jelikož zněla tak lákavě, že hned skončila v mé kabelce... Kniha je to nesmírně zajímavá, jen ten konec... Ten jsem myslela, že bude prostě jiný... I přesto ale určitě stojí za přečtení!

jiri77
21.12.2016 5 z 5

Naprosto skvěle napsaný příběh jedné rodiny. Ačkoliv děj knihy různě přeskakuje, nepůsobí to při čtení potíže a naopak příběh je díky tomu výborně čtivý. Opravdu skvěle popsané charaktery postav ,včetně pocitů a myšlenek.

perpe2a
11.12.2016 4 z 5

Silný příběh, smutné osudy, společnost a postavení rodiny, která se jakoby odlišuje...krásná kniha, která ve vás bude doznívat ještě dlouho po přečtení--doporučuji.

PetraBery
03.12.2016 4 z 5

Po přečtení této knihy mi bylo opravdu těžko na srdci, kolik nedorozumění je mezi lidmi (i v rodině, kde si lidé mají být nejbližší). Nesplněné touhy rodičů, vazby mezi sourozenci... Hodně silný příběh, který nutí k zamyšlení, co vše jsme si neřekli, když ta možnost ještě byla...

kaca82
02.12.2016 4 z 5

ani vlastně nevím,jestli se mi to líbilo...bylo to poměrně emocionálně náročné..pořád si říkáte co ty postavy blbnou,proč si samy dělají ze života peklo?Teprve když si to zasadite do casovych a geo realii,zjistite,ze jim ani rozumet nemuzete,protože všechno bylo v jejich situaci, v te dobe a na tom miste úplně jinak,proto i ten doslov na konci knizky,ten byl super.desive mi ale prijde,ze spoustu psychologickych obranných mechanismů,které nám přijdou úplně ujeté,když o nich takto čteme, používáme nevědomky sami..

LilianaFalcon
30.11.2016 3 z 5

Zajímavé. Dokonce chápu ta vysoká hodnocení a oslavné komentáře, ale pro mě je na podobné téma už jasným favoritem: Proč? 13x Proto
Jako už u víc knih, bych se i na tuhle ráda podívala v její povedené filmové podobě, ale jako kniha mi nijak zvlášť neučarovala.
Čte se to hezky a prakticky samo, nabízí to pestrou škálu pocitů a úhlů pohledu. Celkově to bylo dobré, ale nemůžu se zbavit toho, že mě to vlastně zklamalo. Možná se k tomu někdy vrátím a dám tomu druhou šanci.

pagac17
25.11.2016

Těžko čitelný román, protože autorka pochází generace čínských přistěhovatelců do USA, Obsah knihy jsem pochopil po přečtení doslovu pod názvem -nesnesitelná tíha lásky.

MichelleS
02.11.2016 5 z 5

Prosté rodinné drama, které zůstane čtenáři dlouho v hlavě. Protože se na stránkách najde. Každý máme něco, "co jsme neřekli". Každý jsme jiný, máme jiné touhy. Vztahy jsou jako spojené nádoby, co udělám, řeknu, ovlivní i ostatní.
Líbilo se mi postupné odhalování drobných křivd a nedorozumění, postupné skládání pohledů, vzpomínek, pravd i zdánlivých pravd. Přesuny v čase a soustředění se v každé kapitole na jinou osobu tu nejsou samoúčelné, autorka nepředvádí jazykové extravagance, příběh je promyšlený do detailu. Najdete věty, které mají doslovný i obrazný význam.

Vinnie77
24.10.2016 5 z 5

"....,že pozornost jde ruku v ruce s očekáváním,které-jako sníh-se snáší ,vrství a drtí vás svou vahou."... opravdu brilantně napsaná knížka . Musím přiznat,že při čtení i mne mrazilo v zádech a na stránkách se mi objevily dolíčky a hrbolky,jako v Marilyně kuchařce. Myslím si , že ač je knížka spíše útlá a neobsahuje žádné speciální věty ,zaklínadla a rady typu cesta ke štěstí, Vás vtáhne a přiměje se hluboce a dlouho zamyslet.Zcela jistě intenzivněji než kdejaká kniha ,rádoby, duchovního růstu.

Lucithor
20.10.2016 3 z 5

Já nevím, za mě se emoce nekonaly. Sto lidí, sto chutí. 2,5 *

en.bee
03.10.2016 5 z 5

Strasne hezka kniha.

Ronny
20.09.2016 5 z 5

Velmi dobře napsaný psychologický příběh o rodině, kde rodiče vkládají do svého dítěte své nesplněné sny a touhy a nenechají mu možnost jít svou vlastní cestou. O tom, že příliš velká očekávání a příliš mnoho lásky dusí a zabíjí. Bylo mi líto zbylých dvou sourozenců, kteří trpěli tím, že je rodiče přlíželi a veškerou pozornost a lásku vkládali do třetího dítěte, které tím zahubili.
Některé věci nejdou vzít zpět, ale člověk musí jít dál a žít svůj život a pokusit se najít nový smysl života a nedělat stejné chyby.

prvotina americká literatura rodinné vztahy

Celeste Ng
americká, 1980
2016  89%Vše, co jsme si nikdy neřekli
2017  89%Ohníčky všude kolem
2023  82%Naše ztracená srdce

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli je v