Voľba

Voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368110/mid_volba-Jqv-368110.jpg 5 310 98

Mala len šestnásť rokov, keď ju a jej rodinu odviedli nacisti z Košíc do Osvienčimu. Hneď po príchode ju doktor Mengele oddelil od mamy a jej rodičia zomreli v plynovej komore. Edith v tábore zažila nepredstaviteľné chvíle, no jej odvaha a sila pomohli prežiť nielen jej a jej sestre, ale aj ďalším ženám z tábora. Dnes je Dr. Edith Eva Eger medzinárodne uznávanou psychologičkou a skúsenosti, ktoré nadobudla, jej umožňujú pomáhať najťažším prípadom, či už sú to vojnoví veteráni, ľudia žijúci v traumatizujúcom rodinnom prostredí, alebo potenciálni vrahovia. V knihe Voľba spracúva svoj jedinečný príbeh o prežití holokaustu a úteku do Ameriky. Spomienky pretkáva zaujímavými prípadmi zo svojej praxe, svojimi názormi na ľudský život a na to, čo sama nazýva "možnosťou voľby". Ukazuje, ako si každý môže zvoliť, že sa zbaví väzenia, ktoré si postavil vo svojej mysli, a nájsť oslobodenie bez ohľadu na minulosť.... celý text

Biografie a memoáry
Vydáno: , Eastone Books

The Choice , 2017

Tereza457
05.11.2021 5 z 5

Musím zmínit že kniha má krásný obal. Příběh je to silný,jako každý jiný z holocaustu. Jako psycholožka pomohla spoustě lidem i pár příběhů uvedla v knize. Lidé mají spoustu rozdílných problémů a byť každý je jinak náročný, ať už na psychiku nebo jinak. Je to poučné to číst. Doporučuji všem.

luciella10
13.10.2021 5 z 5

Kniha, která ve vás zanechá stopu. Často si vzpomenu na myšlenky, které mi dala v okamžicích, kdy není člověku do zpěvu. Jedna z nejsilnějších knih, které jsem četla.

Kyri
09.09.2021 3 z 5

Knížky, které se odehrávají v koncetráku, nečtu. Udělala jsem výjimku. Vlastně nelituji, protože je v textu spousta zajímavých myšlenek i informací o tom, co pomáhá a co je chyba, když chcete přežít, aniž byste museli zjistit, co všechno vydržíte a přežijete. Autorka založila svůj terapeutický přístup na "Když jsem já zvládla koncentrák, tak Ty zvládneš X a já Ti vyhučím díru do hlavy, abys to dal." Pro mě je to nepoužitelné, protože žádné takové trauma, naštěstí, nemám, takže nemám nárok hučet. Navíc mi přišlo smutné, že kvalifikovaná, chytrá, motivovaná a bohatá žena, s časem na práci na sobě, i přes velkou snahu nedokázala trauma zcela zvládnout. Tak mi to moc optimismu nedodalo.

Bettinka
06.08.2021 4 z 5

Zvláštní kniha, která dokázala několikrát vyvolat pocity a nával emocí, které jsem nečekala. První půlku jsem přečetla s lehkostí a poměrně rychle, vyprávění bylo velmi čtivé a těžko se od něj odtrhávalo. Poté, co autorka začala vyprávět příběh po příjezdu do USA, to šlo pomaleji a pomaleji. Několikrát mi až vadilo, že některé příběhy autorčiných pacientů neměly konec, rozuzlení. Někdy působilo vyprávění neuceleně, přesto se i druhou půlkou míhaly krásné myšlenky. Kniha určitě stojí za přečtení, dojem trochu kazí spousta překlepů a chybějících slůvek, s takovým množstvím jsem se ještě v žádné jiné knize nesetkala.
No a autorčino poděkování na konci knihy? Krásné, lidské a několikrát vykouzlilo úsměv a silný pocit souznění.

Sabulep
31.07.2021 5 z 5

Moc hezká kniha! Některé pasáže jsem snad ani nedýchala. Doporučuji, je to smutné ale zároveň i plné naděje a velmi inspirativní.

soupik2012
23.05.2021 4 z 5

První kniha o holokaustu kterou jsem kdy četla, která neskončí osvobozením, ale vlastně jím teprve začíná. Paní Egerová sepsala svůj ucelený životopis, ve kterém navíc zmiňuje některé případy ze své psychologické praxe. Nejvíc mě zaujala ta část, kdy se snaží vyrovnat s prožitým traumatem. Divím se, že je teprve první, protože jsem si jistá, že stejný problém s obyčejným životem musí mít každý, kdo si projde podobným peklem. Občas jsem ovšem měla pocit, že je kniha sepsána příliš povrchně. Některé pasáže by si zasloužily větší detaily. Takto zůstávají nezodpovězené otázky. Místo toho zde máme drobné příběhy autorčiných pacientů. Bez toho bych se osobně obešla. Nevěřím totiž na nějaký univerzální recept, co dělat a jak se zachovat podle nějaké sepsané příručky bez odborného vedení. Každý člověk je jedinečná osobnost a ve stejné situaci se téměř každý zachová úplně jinak. Proto všechny podobné příručky považuji za zbytečné. Především ty z osobního rozvoje. Audioknihu, kterou načetla paní Dana Černá, vřele doporučuji. Je načtena a ozvučená, naprosto dokonale.

KristinaKubok
12.05.2021 5 z 5

Pro mě jedna z nejstěžejnějších knih, kterou jsem kdy četla. Kniha je neuvěřitelně komplexní. Autorka je inspirativní po všech lidských stránkách, které si nedovedete ani představit. Ukázkou toho, co se dá zvládnout introspekcí a prací sám na sobě. Co zvládne člověk psychicky i fyzicky vydržet a dál žít, když má v sobě motivaci žít. Kniha, ke které se určitě budu po letech vracet a znovu v ní hledat nové poznatky a inspiraci.
Kniha je rozdělena do několika částí a všechny jsou důležité, velmi dobře napsané a není tam nic navíc. Žádné zbytečné, prázdné pasáže. Každé slovo nese význam a má důvod proč je otištěné.
Doporučuji všem. A osobně se domnívám, že by měla být zařazena mezi povinnou četbu například na gymnázia. Je biografíí, historickou knihou, psychoterapeutickou i knihou s vhledem do psychologie, je motivační a krásná. Děkuji paní doktorce Edith Evě Eger, že nikdy nic nevzdala.

evask
26.04.2021 5 z 5

Spíš než popisem života v Osvětimi se knížka zabývá nástinem problematiky psychoterapie. Zajímavé, poučné.

BookLover69
21.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha, až překvapivě hodnotná v našich časech.

Sisssi
17.04.2021

Zajímavá kniha, jen ten název je takový zavádějící. Kniha je daleko víc o tom, že naše temné stíny, bolesti a traumata jsou s námi stále, až do konce života, neustále se s nimi nějak vyrovnáváme, než o tom, že "máme na vybranou", to už je jen taková hlavu oblbující berlička.

ladyka
09.04.2021 5 z 5

Na téma holokaustu je moře knih a tato rozhodně vybočuje z řady (v tom nejlepším slova smyslu), a to svým přesahem. Pojednává totiž i o období "poté", zvenčí i z nitra hrdinky. Příběh o nesení si svých traumat, o věznění sebe samé, i když už vlastně byla mimo zdi tábora, o hledání a nalezení cesty k vnitřní svobodě a klidu. Příběh, na který rozhodně jen tak nezapomenete. Velmi inspirativní a obdivuhodné, jak kniha, tak autorka, následovně jsem shlédla několik rozhovorů s autorkou na youtube -smekám a knihu doporučuji!

Čtenářka73
21.03.2021 5 z 5

Tuhle knížku mi doporučila sestra, ale ležela mi na nočním stolku několik měsíců, než jsem sebrala odvahu a pustila se do ní. Bála jsem se, že to bude těžké čtení, ale nakonec jsem ji přečetla za dva dny. Autorka díky své nezlomnosti a víře „Když přežiju dnešek, budu volná“ přežila nepřežitelné. Navzdory otřesným zážitkům a vlastně i díky nim se rozhodla pomáhat jiným lidem překonávat traumata.
„To, co se stalo, co jste udělali nebo co někdo udělal vám, se nedá změnit. Jak ale budete žít dál, přímo teď, je jenom na vás. Moji milí, můžete se rozhodnout být svobodní.“
Obdivuhodná žena, úžasná kniha o naději.
Díky, Reni ;-)

Květ
04.03.2021 5 z 5

Máme na vybranou není jen "další knížka o holocaustu," ale je autobiografií ženy, která ukazuje, že překonání zlého nás může posílit a posunout dál. Edithino vyprávění mě velice zaujalo. Nenajdeme v něm jen její osobní příběh, zážitky z Osvětimi, ale také její proces obnovy po prožitém traumatu doplněný o příběhy z její klinické praxe. Koho zajímá psychologie, přijde si na své. Zajímavé, naučné a motivační čtení.
"... Nevíme kam jedeme. Nevíme, co nás čeká. Ale pamatuj si, že to, co nosíš v sobě, ti nikdo nemůže vzít.

Janča1532
11.02.2021 5 z 5

Velmi krásně napsaná kniha,četla sem ji jednim dechem.Paní Edith nám ukázala,že vždycky za každou cenu i když si myslíme,že se nedá nic dělat prostě vstát a jít dopředu i když bude překážka za překážkou.

Claria21
31.01.2021 5 z 5

V téhle nejisté době je dobré si opakovat, že přežít se dá všechno.
Edukativní historicky, edukativní psychologicky a asi jediná upřímná motivační kniha, kterou kdy kdo napsal.

Peace
22.01.2021 5 z 5

"Všichni se mě pořád ptají, jak jsem se dokázala vyrovnat s minulostí. Jak jsem ji dokázala překonat. Jak překonat? Nic jsem nepřekonala. Všechny ty rány, když mě bili, každá fronta na selekci. každé bombardování a každý komín v lágru i všechny ty chvíle, kdy už jsem si myslela, že je konec - to všechno je pořád ve mně a dál se mi to opakuje ve vzpomínkách i nočních můrách.
Minulost nikdy nezmizí. Nedá se vymazat ani anulovat. Vždycky ve mně bude dál žít. Stejně tak už ale nikdy nezapomenu, co jsem tehdy pochopila: že jsem přežila, protože jsem nikdy neztratila naději. Že jsem se dožila osvobození, protože jsem se naučila odpouštět."

Kniha, kterou rozhodně doporučuji.
Kniha, na kterou jen tak nezapomenu.

Maevie
08.01.2021 4 z 5

Edith Eva Eger se jako žena, která přežila holocaust, rozhodla ve své biografii zaměřit zejména na období po osvobození Osvětimi. Byť se jako čtenáři nevyhneme bolestnému osudu její rodiny i popisu hrůz koncentračního tábora, těžiště knihy leží někde jinde – v části věnované jejímu psychickému uzdravování. Autorka popisuje malá i velká rozhodnutí, která dovedla její mysl na svobodu a umožnila jí odpustit sama sobě. Prostřednictvím svého příběhu ale také varuje všechny, kteří by odmítli převzít vládu nad svým životem a zůstali by v roli oběti. Podle Edith totiž prohráváme pouze tehdy, když se my sami začneme za oběti považovat.

VladkaBU
05.01.2021 5 z 5

... kniha je hezky napsaná. Zaujaly mě pasáže o psychologii, které se hlavní hrdinka věnuje. Zase o maličko něco jiného, než co jsem dosud četla

cornetka
16.12.2020 5 z 5

“Vždycky máme na výběr, vždycky máme možnost převzít nad svým vlastním životem vládu.”
“Přitom i v těch nejobecnějších životních momentech se dá najít příležitost ke smíchu, radosti i naději.”
“Stáváme se obětmi nikoli proto, co se nám přihodilo, ale teprve ve chvíli, kdy si roli oběti sami vybereme.”
Edit nám v této knize vypráví o tom, jak se v 16ti letech dostala do Osvětimi. Nepopisuje detailně, jak hrozné to tam bylo, přesto z vyprávění jde hrůza. Ač popis života v Osvětimi zabírá pouze část knihy, vzpomínky a negativní zážitky ji provázejí celým životem. Přesto dokázala žít dál a to hlavně díky přístupu k životu, protože jak sama říká, je na každým z nás, jakou roli přijme. Mě osobně kniha dost zaujala právě díky Edithiným myšlenkám a názorům, kterých je v knize víc než dost a se kterými se dost ztotožňuji. Myslím, že tato kniha muže být pro mnoho lidí inspirativní.

purie
13.12.2020 5 z 5

Při pohledu na ostnaté dráty a koleje v Birkenau na obálce asi mnohé napadne "zase další kniha o holokaustu". Osvětim a hrůzy s ní spojené jsou v ní téma jistě podstatné, ale ne to nejdůležitější a byla by škoda, kdyby někoho odradilo.
Kniha je zpočátku pojata jako takové rodinné a osobní album, které dr.E.E.E. vezme do svých útlých rukou, posadí se přímo vedle nás, začne si ho s námi prohlížet a vlídným, příjemný a o to více strhujícím způsobem vypravovat svůj životní, úctyhodně dlouhý, velmi pestrý a stále pokračující příběh. Pomíjí zbytečné detaily, soustředí se na to, co si v životě ověřila, že je podstatné, přínosné a inspirující. Od vzpomínky z raného dětství nás provede přes prožité všechny historické zvraty, které se střední Evropou přehnaly až po svůj "druhý život" ve Státech, který lze chápat jako splněný Americký sen. A postupně také s každou stránkou naplňuje svůj záměr, aby kniha byla - jejími slovy - nástrojem k uzdravování. Kromě rad, zkušeností, nápadů, příkladů, doporučení, povzbuzení jakoby mezi řádky stále více a více prosvítá - tak jako na jejích fotografiích nebo videích - její odzbrojující šibalský úsměv. Koncentrovaná radost a láska a obětavý zájem o druhého, které jakoby vyrostly hlavně na zkušenosti holokaustu. Velmi inspirativní a poučné svědectví o smysluplnosti rozhodnutí nenechat se zlomit i o vůli něco proto udělat v jakékoli, i v té nejtěžší situaci.
A protože minulost nelze změnit, už tu s námi bude napořád i tahle skvělá kniha.

*Na konec si neodpustím poznámku na hlavu vydavatele, knize by opravdu slušelo podstatně méně chyb a šotků.