Voľba

Mala len šestnásť rokov, keď ju a jej rodinu odviedli nacisti z Košíc do Osvienčimu. Hneď po príchode ju doktor Mengele oddelil od mamy a jej rodičia zomreli v plynovej komore. Edith v tábore zažila nepredstaviteľné chvíle, no jej odvaha a sila pomohli prežiť nielen jej a jej sestre, ale aj ďalším ženám z tábora. Dnes je Dr. Edith Eva Eger medzinárodne uznávanou psychologičkou a skúsenosti, ktoré nadobudla, jej umožňujú pomáhať najťažším prípadom, či už sú to vojnoví veteráni, ľudia žijúci v traumatizujúcom rodinnom prostredí, alebo potenciálni vrahovia. V knihe Voľba spracúva svoj jedinečný príbeh o prežití holokaustu a úteku do Ameriky. Spomienky pretkáva zaujímavými prípadmi zo svojej praxe, svojimi názormi na ľudský život a na to, čo sama nazýva "možnosťou voľby". Ukazuje, ako si každý môže zvoliť, že sa zbaví väzenia, ktoré si postavil vo svojej mysli, a nájsť oslobodenie bez ohľadu na minulosť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368110/big_volba-Jqv-368110.jpg 4.6183
Biografie a memoáry

Vydáno: , Eastone Books

The Choice, 2017

Kniha Voľba

Kristyna1712
28.12.2021

Opravdu silný příběh silné ženy.
Líbilo se mi, že kniha není jen vyprávěním o hrůzách a zvěrstvech druhé světové války, které autorka jako jedna z mála dokázala přežít, ale je to i kniha o naději a odhodlání naučit se s prožitým traumatem žít. Nikdy se nevzdala a teď inspiruje a pomáhá ostatním lidem, ke kterým také nebyl život příliš laskavý. Kniha je tak doplněna i o zajímavé příběhy jejích pacientů.
Děj byl plynulý a napínavý, takže jsem měla problém knihu odložit. Určitě doporučuji.

Tereza457
05.11.2021

Musím zmínit že kniha má krásný obal. Příběh je to silný,jako každý jiný z holocaustu. Jako psycholožka pomohla spoustě lidem i pár příběhů uvedla v knize. Lidé mají spoustu rozdílných problémů a byť každý je jinak náročný, ať už na psychiku nebo jinak. Je to poučné to číst. Doporučuji všem.

luciella10
13.10.2021

Kniha, která ve vás zanechá stopu. Často si vzpomenu na myšlenky, které mi dala v okamžicích, kdy není člověku do zpěvu. Jedna z nejsilnějších knih, které jsem četla.

Kyri
09.09.2021

Knížky, které se odehrávají v koncetráku, nečtu. Udělala jsem výjimku. Vlastně nelituji, protože je v textu spousta zajímavých myšlenek i informací o tom, co pomáhá a co je chyba, když chcete přežít, aniž byste museli zjistit, co všechno vydržíte a přežijete. Autorka založila svůj terapeutický přístup na "Když jsem já zvládla koncentrák, tak Ty zvládneš X a já Ti vyhučím díru do hlavy, abys to dal." Pro mě je to nepoužitelné, protože žádné takové trauma, naštěstí, nemám, takže nemám nárok hučet. Navíc mi přišlo smutné, že kvalifikovaná, chytrá, motivovaná a bohatá žena, s časem na práci na sobě, i přes velkou snahu nedokázala trauma zcela zvládnout. Tak mi to moc optimismu nedodalo.

Bettinka
06.08.2021

Zvláštní kniha, která dokázala několikrát vyvolat pocity a nával emocí, které jsem nečekala. První půlku jsem přečetla s lehkostí a poměrně rychle, vyprávění bylo velmi čtivé a těžko se od něj odtrhávalo. Poté, co autorka začala vyprávět příběh po příjezdu do USA, to šlo pomaleji a pomaleji. Několikrát mi až vadilo, že některé příběhy autorčiných pacientů neměly konec, rozuzlení. Někdy působilo vyprávění neuceleně, přesto se i druhou půlkou míhaly krásné myšlenky. Kniha určitě stojí za přečtení, dojem trochu kazí spousta překlepů a chybějících slůvek, s takovým množstvím jsem se ještě v žádné jiné knize nesetkala.
No a autorčino poděkování na konci knihy? Krásné, lidské a několikrát vykouzlilo úsměv a silný pocit souznění.

Sabulep
31.07.2021

Moc hezká kniha! Některé pasáže jsem snad ani nedýchala. Doporučuji, je to smutné ale zároveň i plné naděje a velmi inspirativní.

soupik2012
23.05.2021

První kniha o holokaustu kterou jsem kdy četla, která neskončí osvobozením, ale vlastně jím teprve začíná. Paní Egerová sepsala svůj ucelený životopis, ve kterém navíc zmiňuje některé případy ze své psychologické praxe. Nejvíc mě zaujala ta část, kdy se snaží vyrovnat s prožitým traumatem. Divím se, že je teprve první, protože jsem si jistá, že stejný problém s obyčejným životem musí mít každý, kdo si projde podobným peklem. Občas jsem ovšem měla pocit, že je kniha sepsána příliš povrchně. Některé pasáže by si zasloužily větší detaily. Takto zůstávají nezodpovězené otázky. Místo toho zde máme drobné příběhy autorčiných pacientů. Bez toho bych se osobně obešla. Nevěřím totiž na nějaký univerzální recept, co dělat a jak se zachovat podle nějaké sepsané příručky bez odborného vedení. Každý člověk je jedinečná osobnost a ve stejné situaci se téměř každý zachová úplně jinak. Proto všechny podobné příručky považuji za zbytečné. Především ty z osobního rozvoje. Audioknihu, kterou načetla paní Dana Černá, vřele doporučuji. Je načtena a ozvučená, naprosto dokonale.

KristinaKubok
12.05.2021

Pro mě jedna z nejstěžejnějších knih, kterou jsem kdy četla. Kniha je neuvěřitelně komplexní. Autorka je inspirativní po všech lidských stránkách, které si nedovedete ani představit. Ukázkou toho, co se dá zvládnout introspekcí a prací sám na sobě. Co zvládne člověk psychicky i fyzicky vydržet a dál žít, když má v sobě motivaci žít. Kniha, ke které se určitě budu po letech vracet a znovu v ní hledat nové poznatky a inspiraci.
Kniha je rozdělena do několika částí a všechny jsou důležité, velmi dobře napsané a není tam nic navíc. Žádné zbytečné, prázdné pasáže. Každé slovo nese význam a má důvod proč je otištěné.
Doporučuji všem. A osobně se domnívám, že by měla být zařazena mezi povinnou četbu například na gymnázia. Je biografíí, historickou knihou, psychoterapeutickou i knihou s vhledem do psychologie, je motivační a krásná. Děkuji paní doktorce Edith Evě Eger, že nikdy nic nevzdala.