Voľba

Voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368110/mid_volba-Jqv-368110.jpg 5 310 98

Mala len šestnásť rokov, keď ju a jej rodinu odviedli nacisti z Košíc do Osvienčimu. Hneď po príchode ju doktor Mengele oddelil od mamy a jej rodičia zomreli v plynovej komore. Edith v tábore zažila nepredstaviteľné chvíle, no jej odvaha a sila pomohli prežiť nielen jej a jej sestre, ale aj ďalším ženám z tábora. Dnes je Dr. Edith Eva Eger medzinárodne uznávanou psychologičkou a skúsenosti, ktoré nadobudla, jej umožňujú pomáhať najťažším prípadom, či už sú to vojnoví veteráni, ľudia žijúci v traumatizujúcom rodinnom prostredí, alebo potenciálni vrahovia. V knihe Voľba spracúva svoj jedinečný príbeh o prežití holokaustu a úteku do Ameriky. Spomienky pretkáva zaujímavými prípadmi zo svojej praxe, svojimi názormi na ľudský život a na to, čo sama nazýva "možnosťou voľby". Ukazuje, ako si každý môže zvoliť, že sa zbaví väzenia, ktoré si postavil vo svojej mysli, a nájsť oslobodenie bez ohľadu na minulosť.... celý text

Biografie a memoáry
Vydáno: , Eastone Books

The Choice , 2017

eiramka
17.05.2020 5 z 5

Kniha, kterou je dobré číst v nelehkých časech. Projít nepředstavitelným utrpením a přesto v sobě najít sílu žít plný a radostný život, najít cestu z role oběti a uvědomit si, že ať už nám život připraví jakékoliv zkoušky, máme vždycky na vybranou. Kniha je skvěle napsaná, jen první část tvoří popis války a života v koncentračním táboře (to pro ty, kteří už mají dost z tohoto období načteno - nedejte se odradit). Je to silný inspirativní životní příběh, plný naděje a optimismu.

kneslova
14.05.2020 4 z 5

Neuvěřitelně vitální a silná autorka a životní příběh jež je plný těžkých okolností a taky vítězství nad nepříznivým osudem. Už dlouho nečtu knihy z koncentračních táborů, ale tato má co říct.

Suchec
11.05.2020 5 z 5

Kniha na mě udělala velký dojem. Životní příběh člověka, který nám ukazuje jak je těžké vyrovnat se s minulostí. Pokud si jde za svým cílem jde to, i když ta cesta není lehká může být přijatelnější než pasivita.

Káča2015
30.04.2020 5 z 5

Silné vyprávění silné osobnosti. Knihy tohoto typu mě nabíjí energií a chutí neskuhrat, nedívat se na svět černě. Vřele doporučuji.

Zuzafischi
26.04.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Příběh o vyrovnavani se se zazitymi hrůzami, o svobode každého cloveka. Vsichni máme volbu, jak reagovat. Co uložíme do mysli, to nám nikdo nevezme. Čtení ve mně zanechalo velmi silný dojem, věřím, že tato kniha může pomoci mnoha lidem. Paní Edith je velice inspirativní žena.

Martooni
26.04.2020 4 z 5

Kniha je o kruté autorčině minulosti, která se bohužel u věznů z koncentračních táborů, opakuje. Nikdy dřív jsem o paní doktorce Egerové neslyšela a jsem moc ráda, že se to nyní změnilo. Edith se v knize snaží čtenářům předat své zkušenosti, naději a motivaci k řešení svých problémů.

Knihu doporučuji, ale rozhodně bych ji nesrovnávala s Hanou od paní Mornštajnové.

kkackah
27.02.2020 5 z 5

Kniha Máme na vybranou ve mně zanechala opravdu silný dojem. Jedná se o mou několikátou knihu s tématem holocaustu, ovšem tato byla přece jen něčím výjimečná. Možná tím, že nekončí jako většina těchto knih v momentě osvobození či úmrtí hlavního hrdiny, ale naopak v době, kdy válka končí, se čtenář nachází v pouhé polovině celého příběhu. Dalším zajímavým rysem je míra životního optimismu, kterou bychom možná v podobné knize neočekávali - autorka za celý svůj dlouhý život neztratila naději, že jednou bude lépe, neustále ji hnala kupředu její touha žít, pomáhat ostatním a poznávat další životní příběhy. Ať se ocitla v sebehorší situaci, vždy se dokázala znovu vzchopit a s pomocí své sestry, manžela, či dětí obrátit dané zlo v něco přínosného. Každý člověk si může zvolit svou cestu a způsob, jakým se vyrovná s okolnostmi - může jim podlehnout, stát se obětí a nechat se navždy ostatními litovat, nebo se postavit znovu na nohy, zhluboka se nadechnout, uvědomit si, že žijeme jen jednou a naopak litovat ty, kteří bez mrknutí oka ubližují ostatním. Podobný životní optimismus lze aplikovat na bezpočet dalších situací - na příkladech Edithiných pacientů tak poznáme, jak se vyrovnat s rozvodem, ztrátou blízkého člověka, nemocí v rodině a jinými traumatickými situacemi. Vždy se musíme zamyslet sami nad sebou, zda jsme k sobě 100% upřímní a máme se rádi i se svými chybami..
Knížku rozhodně doporučuji.

mgeisselreiter
02.02.2020 4 z 5

Neuvěřitelné, co autorka zažila a prožila, jakého se dožila věku a v jaké životní kondici! Její líčení je psáno čtivě, jednoduše a příběh samotný tak poutavě a živě jako málokterý jiný. Až zhruba do poloviny knihy šlo o líčení zážitků z koncentráku až po dramatický útěk do USA. Pak se Edith věnuje více příběhům ze své psychologické praxe, které jsou také zajímavé, ale už ne tak poutavé a čtivé. Kdyby se kniha částečně zkrátila, není jí skoro co vytknout. Takto jsem nucen nedat plný počet, ale \"jen\" 4*. 85%, 2. 2. 2020.

Danka22
28.01.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších příběhů, který jsem na téma holokaustu četla.

KaterinaS13
27.01.2020 3 z 5

Kniha nejen o holocaustu, ale i o možnostech... inspirativní, dojemná.

Termina
24.01.2020 5 z 5

Nádherně zpracovaná kniha.
Nikdy mě nepřestanou udivovat a šokovat zvěrstva která na sobě my lidé dokážeme spáchat a také mě nikdy nepřestane udivovat ta neskutečná vnitřní síla kterou v sobě my lidé na prahu té největší bolesti dokážeme najít.
DÍK!

Ksyu
15.01.2020 5 z 5

Vždycky máme na vybranou. Za všech okolností... vždycky se můžeme rozhodnout jak budeme reagovat. Krásná kniha.

marili
03.01.2020 5 z 5

Příběh poutavě popsal děsivé historické události a pak způsob jak takový zážitek přežít a žít dál. Hodnotím tuto knihu jako jednu z nejlepších a jsem ráda, že Edith svuj příběh napsala.

LadyCotton
01.01.2020 4 z 5

Těžko říct zda-li je tato kniha spíše knihou motivační nebo biografií ženy, které přežila holocaust. Je to obojí. Ani se nedá říct, že by kniha byla půlka vyprávění o holocaustu a půlka o životě po něm... Všechno se tak přirozeně prolíná.
Knihu bych doporučila aby lékaři dávali svým pacientům místo antidepresiv. Protože jakákoliv životní situace je o tom, že MÁME NA VYBRANOU...

marili
27.12.2019 5 z 5

biairicia
08.12.2019 3 z 5

Knihu takového tématu snad ani nelze kritizovat. Edith je velmi silná žena a to co prožila si asi nedovedeme ani představit. Každopádně ten kdo si myslí, že je kniha od začátku až do konce plná trápení a vyprávění hrůz z lágru, je na omylu. Řekla bych, že možná i více jak půlka knihy je o životě Edith jako takovém a o její profesi psychoterapeutky, která jí nejspíše pomohla, aby nepodlehla traumatu, které bohužel zažila.

Sotek43
16.11.2019 5 z 5

Krásná knížka plna emocí.

Lessana
22.01.2018 3 z 5

Hoci nevyhľadávam čítanie o holokauste, táto kniha ma zaujala. Nie je totiž písaná prvoplánovo. Opisy hrôz sa nedostávajú pod kožu, autorka si v nich "nebahní". Vždy sú v texte účelovo. Príbeh je však silný, to bez debaty. Je akýmsi východiskom (v rámci knihy) pre poznanie, ku ktorému autorka došla. A ktoré, a to je v tomto prípade kľúčové, chce odovzdať ďalej.
Možno som len ja bola pri čítaní v takom rozpoložení, neviem, ale viac na mňa zapôsobil príbeh ako životné poučenie z neho vyplývajúce, ak to tak môžem nazvať. Tieto dve zložky knihy boli akosi nevyvážené. Ale nepochybujem, že Voľba si nájde nadšených čitateľov (nielen Košičanov či Prešovčanov, ktorí si pri čítaní prídu na svoje).