Volání Kukačky

Volání Kukačky
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532610/bmid_volani-kukacky-65d5cadf63166.jpg 4 4748 4748

Volání Kukačky je mistrný debut autora jménem Robert Galbraith, o němž je známo pouze to, že jeho jméno slouží jako pseudonym slavné autorce Harryho Pottera a Prázdného místa - Joan K. Rowlingové. Hlavní roli ve skvěle napsané detektivce Volání Kukačky hraje válečný veterán Cormoran Strike. Odsloužil si misi v Afghánistánu a to na něm zanechalo stopy na těle i na duši. Přišel o nohu, o iluze a pomalu a jistě i o svou stálou partnerku. Taky to vypadá, že teď bude nějakou dobu bydlet v kanceláři. Strike se cítí sám, a tak se ponoří do práce a rozhodne se na plný plyn věnovat praxi soukromého detektiva. A pak najednou jeho kanceláře sebejistě nakráčí John Bristow s neuvěřitelnou historkou. Vypráví o své sestře, slavné modelce s přezdívkou Kukačka, která před pár měsíci náhle zemřela. Policie případ uzavřela jako sebevraždu, ale její bratr tomu odmítá uvěřit. Vypráví o sestřině životě Strikovi a vtahuje ho do světa luxusu, pozlátka, milionářů a jejich milenek, příšerných návrhářů i rockových hvězd. Bude Volání Kukačky prvním případem svérázného soukromého detektiva? Volání Kukačky je prvním krimi románem ze série Cormoran Strike, kterou píše J. K. Rowling.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

Interpreti: Petr Oliva

MiaVanAcid
17.03.2014 5 z 5

J.K.Rowling umí psát, čekala jsem už od H.P. jestli někdy přijde s detektivkou, zápletky jí šly :-)))Po Prázdném místu jsem ke knize přistupovala docela opatrně a tím lépe ....chytla mne hned, opět skvěle napsáno...těším se na další díly !

Anre3
16.03.2014 4 z 5

Knížka se mi líbila. Občas mi přišla zbytečně rozsáhlá, ale dějově se mně líbila. Dialogy jsou pěkné, pěkný popis postav, konec byl překvapující. Během čtení si říkáte, udělal to ten nebo ten.... Pokud budou další díly, ráda si je přečtu.

Katschka
16.03.2014 4 z 5

Po přečtení několika knih od Jo Nesba jsem se neubránila srovnávání. První polovina se trochu víc táhne, poté ale kniha dostane spád, musím pochválit rozuzlení. Opravdu jsem se nenudila a rozhodně bych se nebránila dalšímu pokračování.

Ankavi
15.03.2014 5 z 5

Co napsat ke Kukačce? Moc se mi líbila. Není to takový ten typický "thriller-krvák", který se bojíte číst před spaním, aby vás nepronásledovaly zlé sny. Je to velmi promyšlená a do detailu propracovaná detektivka, která nenápadně plyne a než se nadějete, jste u konce, protože budete mít problém od ní na delší dobu odejít. Bála jsem se, že to je bichle a že se děj povleče - ale chyba lávky. V rámci běžných nenápadných dialogů na sebe nabalujete důkazy, měníte svá podezření a tipy na pachatele - až se konečně spolu s Cormoranem propracujete k vyřešení. Rozuzlení je vážně překvapivé. A závěr knihy je zároveň slibný - zkrátka už se těším na další díl série s Cormoranem a s Robin :-)

Petra28
15.03.2014 5 z 5

Kukačka se mi líbila. Příjemné klidné čtení, žádná střílečka, žádné superhrdinské výkony ... děj jde pěkně pomaloučku polehoučku. Postupuje, vybarvuje, otvírá další prostor pro další možné spekulace. Pro mě to byl opravdu příjemný detektivní čtenářský zážitek.
A Robin skvěle Cormoranovi sekunduje ... těším se na případné další pokračování.

astroweb
15.03.2014 4 z 5

Dělalo mi z počátku potíže se začíst, trochu nezvyk oproti jiným opravdu detektivním románům, ale nakonec jsem byl rád, že jsem se začetl a rád přiznávám, že líbilo!

megi
14.03.2014 3 z 5

Abych řekla pravdu, kniha mne začala bavit až tak od strany 300...Sice musím uznat, že konec byl zajímavý a překvapující a trochu to zachraňuje můj názor na knihu. Ale jinak mě to moc nenadchlo. Nevím jestli se k tomu budu někdy vracet...

kam-pak
14.03.2014 4 z 5

K Volání Kukačky už bylo v recenzích řečeno všehno. Já jen dodávám, že mě to bavilo a nejvíce pasáže se Strikem i Robin. Doporučuji.

Dandik1
13.03.2014 5 z 5

Kniha se čte s nesmírnou lehkostí. Napínavý příběh, který krok po kroku popisuje nejen pátrání soukromého detektiva, ale také jeho soukromý život je propracovaný a vystavěný i výborně logicky.

dubakm
11.03.2014 4 z 5

Tak kukačka dočtena a napsano a podtrženo: líbila se mi. Opravdu nečekejte rozsáhle krvetřískajíci nesbovské detektívky, tady jde o klasické psychlologické rozuzlování kriminálniho činu. Skvěle popsané osoby, dialogy , tohle Rowlingová opravdu umí. Budu se těšit na další setkáni s Robin a Cormoranem.

slamenka
11.03.2014 4 z 5

Kupodivu jsem byla nadšená. Líbí se mi styl detektivky, žádné morbidity ani naháněčky. Kniha sice neměla v průběhu nijak velký spád ale já vždy obdivuju propracované konce Rowlingové. Upřímně bych se ale obešla bez informací o Charlottě a Cormoranovi. Jen se obávám toho, aby další díl nebyl až moc stejný.

Nunynka
09.03.2014 5 z 5

Styl psaní Rowlingové mě prostě baví. Je pravda,že některé věci velice detailně popisuje,ale dokáže svým psaním čtenáře strhnout. Kniha se mi moc líbila a těším se na další.

Erica
08.03.2014 4 z 5

Ze všech autorčiných knih pro mne zatím nejlepší. Velmi čtivá a pro mne lepší než od Seveřanů, čímž souhlasím s komentářem přede mnou.

Terry11
08.03.2014 4 z 5

Naprosto sdílím popis kladů knihy od Makuka, ale zároveň musím dopsat, že se mi rovněž líbilo vylíčení Cormoranova osobního života, možná i víc než samotné řešení vraždy. Nikdy jsem od autorky nic nečetla, tedy, pokoušela jsem se o první díl Harryho, ale nějak jsem se nedostala přes čtvrtinu knihy, a tak jsem to vzdala. V případě Kukačky jsem se začetla okamžitě, cením si její pestré slovní zásoby, náznaků humorných situací, opravdu pěkné stylistiky, složitosti a rozplétání příběhu. Líbí se mi, jak se v průběhu děje vysvětluje i osud samotného hlavního představitele. Oproti jejím severským kolegům není po přečtení knihy člověk v depresi a s pocitem, že se co chvíli někde objeví zohavená mrtvola či psychopatický mladistvý vrah.

makakus
08.03.2014 3 z 5

O tomto titulu se mluví jako o skutečné bombě mezi detektivkami. Není tomu tak. Obávám se, že k nekritičnosti přispělo hlavně jméno autorky - "podívejme, ona umí velmi dobře psát i pro dospělé!". Kdyby se její autorství neprofláklo (úmyslně?), s nejvyšší pravděpodobností by se kniha nikdy nedostala mezi bestsellery. Ale napřed klady knihy: perfektní a barvité popisy prostředí, opravdu mistrovská práce! Do hloubky a poutavě vykreslené charaktery. Precizně vystavěná síť vztahů a souvislostí, ze které zpětně vyplyne logické odhalení pravdy. Bohužel jsou tady i závažné zápory. Především neschopnost vytvořit napětí, což je u detektivky dosti zásadní nedostatek. Kvůli tomu se kniha rozhodně nečte "jedním dechem". Přispívají k tomu i sáhodlouhé dialogy, ve kterých se člověk někdy ztrácí a jindy je přeskakuje, aniž by ve výsledku o cokoliv přišel. Velký otazník visí při podrobnějším zkoumání i nad vysvětlením, což zde ale nelze více rozebírat bez naznačení výsledku. Dal bych 65 %, k dokonalosti to má narozdíl od klasiků anglické detektivky daleko.

sona5129
07.03.2014 5 z 5

Po přečtení předchozího románu Prázdné místo (či spíše po nedočtení) jsem ke Kukačce přistupovala docela skepticky, ale nakonec jsem se začetla a knihu přečetla jedním dechem. Nejsem vyloženě čtenář detektivek, ale přečtu témř vše a tato kniha se mi četla dobře.

Až téměř do konce člověk neví na čem je, konec pro mne překvapivý, ale už se těším na dalšího Cormorana.

bend-ik
03.03.2014 3 z 5

Do posledných cca 40-tich strán som verila, že to nebude tak. Že za tým musí byť niekto iný. Musí...
Nie kvôli sympatiám voči nemu ako postave (mužským rodom reflektujem na slovo „vrah“, vonkoncom nemám záujem spoilerovať), ale voči autorke, pretože som dúfala, že aj napriek tomu, že je na tomto poli relatívnym nováčikom, „nenarazí“ na samotnom konci, ktorý je pre čitateľov tohto žánru predsa len už párkrát načítaný inde. A áno, o to viac teraz po jej dočítaní závidím „neznalejším“ :)
Ako mnohým, ani mne nedalo po knižke nesiahnuť a nezhodnotiť, ako sa s takouto žánrovkou J.K. popasuje. V podstate to celé dotiahla takmer na výbornú – stavila na pravú detektívnu klasiku, čo je pre mňa v dnešnej záplave severských krimi hotový balzam pre dušu :). To, že je J.K. hviezda vo vykresľovaní postáv či prostredia potvrdila aj v tomto kúsku, no, žiaľ.. miestami až príliš. Čitatelia, ktorí sú v „populárnejších“ detektívkach zvyknutí na každej tretej strane z chodníka zoškrabovať rôznorodú DNA (čo do formy i obsahu), budú sklamaní. Naopak tí, a toto je, našťastie, môj prípad, čo sa vyžívajú v poctivej vyšetrovateľskej práci, kde nie je núdza o detailné rozobratie miesta činu, zástupu podozrivých či (a v tomto prípade doslova) seba samého, si prídu na svoje.
Volanie Kukučky sa číta veľmi rýchlo a nie, nie je to len riadkovaním. Autorka dej a konanie jednotlivých postáv vrství a objasňuje s ľahkosťou jej vlastnou, ktorá vás (ne)vedome núti čítať ďalej a ďalej, pretože čítanie je to vcelku dobré. Ak ale z knižky/detektívky(!) potrebujete cítiť napätie a spolu s detektívom ozlomkrky vypátrať vraha skôr ako znovu udrie, siahnite radšej po inej.

Aby som svoje dojmy zhrnula. Bolo mi cťou skrátiť a spríjemniť(!) si čakanie na jarného Connellyho práve Kukučkou, ktorou ma Rowlingová viac ako milo (ne)prekvapila. A hoci knižke kvôli potenciálne vyškrtateľnému balastu a pomerne nápadnej pointe nemôžem dať lepšie hodnotenie, určite ju radím medzi lepšie detektívne kúsky a už teraz sa teším na Hodvábnika :)

Trautenberg
02.03.2014 4 z 5

Hezké, čtivé, ale mohlo to být kratší - chvílemi trochu zdlouhavější - ale nakonec se mi to líbilo, i pachatel mě překvapil, jak to má ve správné detektivce být - a těším se už na druhý případ detektiva Cormorana :)

Věruše65
02.03.2014 odpad!

Pokud J.K.R. napsala tuto knihu, kdo potom napsal HARRYHO POTTERA !!!!!! něco tak nudného, bez fantazie a originality jsem dlouho nečetla. Myslím že autor(ka) nikdy nečetl(a) knihy od R.Chandlera, protože by pak neztrácela čas.
Můžeme být rádi, že toto dílko nebylo debutem, nevěřím, že by měl někdo odvahu vydat nějaké její další knihy.

pistalka
02.03.2014 2 z 5

J. K. Rowling patří k těm autorům, kteří si svými předešlými díly v podstatě vystavěli pomník, se kterým bude chtě-nechtě srovnáváno cokoliv dalšího. Snaha co nejvíce se distancovat od příběhů z Bradavic ovšem zatím mnoho úspěchů nepřináší a po společenském, vlažně přijatém románu Prázdné místo, tady máme detektivku. Z té převládá dojem, že si autorka za každou cenu chtěla vyzkoušet něco nového, příběh je ovšem poměrně nenápaditý a jalový. Volání kukačky by se nikdy nestalo masově čteným hitem, nebýt zázračného odhalení, že onen pan Galbraith je ve skutečnosti paní, jejíž Prázdné místo zabírá polovinu skladu každého knihkupectví v Česku, a nikdo neví, jak z této situace ven.
Bavíme-li se o zábavné literatuře, ke které žánr detektivních příběhů bezesporu patří, je poněkud tristní nezakomponovat čímkoliv zajímavé postavy do děje. Překvapuje to u autorky tolik proslulé svou fantazií. Deaver má svého Lincolna Rhyma, Nesbo Harryho Hola, i v tom nesmírně přeceněném Miléniu to mezi hlavními protagonisty jiskří. Jenže tohle všechno jsou etablovaní, popřípadě zruční a nadaní spisovatelé thrillerů a napínavých románů, nikoli Rowling, která si k psaní detektivky kdoví proč odskočila. Srovnání se ubráníte jen těžko, zvlášť máte-li načteno. Detektiv Cormoran Strike je mdlý a nezajímavý, jeho jedinou zvláštností je maximálně tak absence části nohy, bohužel. Stejně tak jakoukoliv neobvyklost postrádá jeho pomocnice Robin, hrající úlohy místy více a místy méně šikovné sekretářky. Nezachrání to ani ostatní aktéři příběhu, kteří působí ploše (nelze nesdílet postřeh Lenory o karikaturizaci).
Příběh není ani umně odvyprávěn a obsahuje pasáže, které jsou v dějové kostře zcela irelevantní a podle mě neobstojí ani jako tzv. „koření románu.“ Typicky se jedná o poměrně zbytečnou linku s příběhem Robinina přítele. Vytknul bych i příliš dlouhou expozici. Čtenář není držen v napětí a motivace obracet stránky dál a dál se postupem času vytrácí. Vyškrtání slabých částí knihy by román více přiblížilo rozsahu paperbackových detektivek, kteréžto vydání by si Volání kukačky zasloužilo daleko spíše. Jak se ovšem zdá, český vydavatel věří v jakousi setrvalou přízeň fanoušků a vydal první případ Cormorana Strika v knihařsky slušném vydání. Uvidíme tedy, na jaké vlně se ponesou další dva ohlášené díly.
(Děkuji databázi knih za poskytnutí recenzního výtisku.)