Voda pro slony

Voda pro slony https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4588/bmid_voda-pro-slony-d1K-4588.jpg 4 480 132

Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini – nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí – zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené „lodi komediantů“. Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými sklony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Water for Elephants , 2006

attila1
17.06.2021 5 z 5

První jsem viděla film,pak teprva četla knihu a řekla bych,že je to na stejné úrovni. Moc pěkný, jak film tak kniha.

Chytuš
31.05.2021 5 z 5

Voda pro slony je důkazem, že člověk nemá dopředu trpět nějakými předsudky... Chtěla jsem si knížku přečíst hlavně kvůli čtenářské výzvě - s tím, že to nějak přelouskám a budu mít splněno, ačkoli to (vzhledem k mé averzi k čemukoli cirkusovému) asi nebude kniha podle mého gusta. Ach, jak jsem se, bláhová, pletla! Jacob mě dostal úplně od prvních stránek - ať ve své devadesátileté, tak ve své dvacetileté verzi. Ze začátku jsem se dokonce nemohla rozhodnout, který jeho věk je zajímavější - zásadový prchlivý stařík sarkastického smýšlení, uvězněný ve svém opotřebovaném těle, ale duchem stále čilý, nebo mladík v plné síle, který i přes nepřízeň všech okolních situací dokáže život naplno prožívat, místo aby se zlomil. Navíc maličko romantiky, spousta zvířat a hlavně krásné myšlenky - i když se vám všechno kolem zdá bezvýchodné, vždycky nějaké řešení je... Asi bych našla i nějaké mouchy, ale proč bych to dělala, když mě tenhle kousek zahřál v krajině srdeční? Místy drsné, ale celkově krásné, milé a dojemné.

jana1976
24.05.2021 4 z 5

Z filmu si pamatuji jen pár útržků.... proto jsem si vzpomínky doplnila knihou. Milé čtení.

DreamerX9
18.05.2021 3 z 5

Kniha je dobře napsaná a je zde spoustu detailů které ve filmu nejsou ale i tak se mi film líbil víc.

fruitbueno
09.04.2021 3 z 5

S knihou jsem se trochu minula, přesto mohu ocenit, jak dobře a jednoduše se četla nebo jak odhalila pohled do velice zajímavého prostředí. Bohužel mi ale příběh přišel velice předvídatelný a nijak extra mě nezasáhl.

Petraxxx
08.04.2021 5 z 5

Jedním slovem “úžasná”.

Teryňáč
21.03.2021 5 z 5

Za mě velmi emotivní kniha zabývající se ne příliš častou tématikou. Cirkus, a jak to v něm chodí co se zvířat, ale i lidí týče, mi přijde zajímavé téma. Knížka se četla úplně sama.

Metla
18.03.2021 5 z 5

Občas se to stane: uvidíte obálku, název a odněkud z nitra se vynoří utkvělý pocit, že tohle je kniha pro vás. Netřeba číst anotaci nebo pochvalné komentáře, prostě VÍTE, popadnete… a někdy skončíte oklamáni vlastním podvědomím. „Voda pro slony“ však nebyla šlápnutím vedle. Až mě to překvapuje, jelikož k cirkusům nechovám žádný vřelý vztah a tohle je navíc romance, tedy žánr, kterému se vyhýbám.
Chytila jsem se od úvodních slov. Jacobovi je 90 (možná 93, kdo by to v tak pokročilém věku počítal), v domově pro seniory ztratil vládu nad svým životem, tělo i paměť ochabují, leč vzpomínky na zlomové okamžiky jeho mládí jsou stále čerstvé. Jedno impulzivní hnutí mysli ztrápeného studenta a rázem ho osud odvezl vstříc… stačí, přečtěte si knížku, žádnou práci to nedá. Do příběhu lze snadno vklouznout, věty hladce plynou mozkovými závity, představivost vás odnese do patřičných míst a potom jen hltáte stránku za stránkou, abyste věděli, jestli Jacobovy tužby dojdou naplnění, jak dopadnou Marlena, August, Walter, Velbloud, Rosie a další účinkující v tomto literárním šapitó.
Upřímně, román mohl být v několika ohledech hlubší, detailnější, propracovanější, objektivně bych neměla jít s hodnocením nad čtyři hvězdy. Nechci být objektivní: kdykoliv jsem vzala knihu do ruky, okolní zblázněný svět zmizel. A nebýt poněkud drsného doslovu (máte-li rádi zvířata, závěrečnou autorčinu poznámku raději vynechejte), „Voda pro slony“ by představovala dokonalé pohlazení po duši, dramatickým scénám navzdory. 85-90%

101evca
18.03.2021 2 z 5

Já nevím. Rozhodně netvrdím, že Voda pro slony vůbec nestojí za přečtení, ale na mě byla asi až příliš jednoduše napsaná, bez nějakých zajímavých jazykových obratů, hlubších myšlenek, čehokoliv. Příběh se mi zdál prázdný a bez života. Dílko jakoby autorka vypracovala na efekt, s touhou napsat bestseller a ne dobrou knihu. Bolestně mi při čtení chybělo spojení se čtenářem, jakýkoliv pocit opravdovosti.

Prostředí příběhu je však dobře vykreslené a neotřelé (důvod, proč jsem knihu četla). Zajímavé se mi zdálo propojení vzpomínek starého muže v domově důchodců s divokým životem cirkusového světa. To je asi tak všechno.

Poměrně nudné a možná až laciné čtení.

jiri77
17.03.2021 4 z 5

Velmi zdařile napsaný příběh z prostředí cirkusu a zvířat, obohacený dobrodružstvím, romantikou a realitou první poloviny dvacátého století ve spojených státech amerických. Cirkus nemám rád ,tak kniha byla pro mě velká výzva ,ale děkuji autorce ,že napsala velmi dobrý román ,který se velmi dobře čte a navíc mě i hodně bavil. Určitě někdy zkouknu i film.

Pablo70
12.03.2021 5 z 5

"Musím si chránit každý dobrý důvod ke štěstí," říká zestárlý Jacob a my sledujeme běh jeho života. Ukazuje nám, že v 93 letech má velkou sebereflexi, a že prožil bohatý život. Měl důvěru v sebe a v to, jaký je a také odvahu za tím jít.
Velká důvěra neznamená důvěra v něco, nebo přesvědčení, že se věci vyvinou podle vašich představ. Důvěra nepotřebuje objekt. Je to žít život tak, jako když noha došlapuje na zem při chůzi. Noha se nikdy nediví, že zem je tam, kde je.
Velká odvaha znamená nevzdávat se. Změnit směr není problém, ale musíte stále jít kupředu. Velká odvaha ani nemusí být nikterak dramatická. Kdykoliv děláte něco jen trošku obtížného nebo nepohodlného, děláte to bez reptání a až do konce, už to je Velká odvaha.
Je dobré číst tuhle knihu v naší poněkud pokřivené době.
Díky za víru a odvahu!

Prateri
11.03.2021 5 z 5

Voda pro slony - úžasná kniha. Pohled do života devadesátiletého člověka a jeho vzpomínek na dobu, kterou strávil na cestách s cirkusem. Obojí bylo úchvatné. Každé slovo jsem spisovatelce věřila. Na jedné straně ukazují cirkusy příjemnou tvář blýskavých světel, veselé úsměvy, bezchybné výkony, ale kniha Voda pro slony je výpovědí o drsném životě lidí od cirkusu, jejichž jediným domovem je vlak. Dočtete se o silných přátelských poutech lidí i zvířat. Ale je to život, který přináší i nepřátele. Krásné čtení, moc krásné.

Daura
25.02.2021 5 z 5

Fantastické, dychberúce, emotívne... Jedna z najkrajších a najnapínavejších kníh, aké som kedy čítala. I napriek tomu, že som videla najprv film, tak ma kniha prekvapovala každou stránkou. Taktiež keď som bola uchvátená z filmu, z knihy som bola uchvátená mnohonásobne. Veľmi vrelo doporučujem! Nevedela som sa od nej odtrhnúť.

ddkk
03.02.2021 5 z 5

I u mne to bylo v pořadí nejdříve film a pak kniha. Obé výborné, i když film se od předlohy dost odlišoval (klíčová scéna s Rosie se mi tentokrát líbila více právě ve filmu).

Dnes už těžko uvěřitelné podmínky u amerických cirkusů, tvrdost a někdy i krutost, na druhé straně až dojemná oddanost ke zvířatům a láska na celý život - to vše autorka popsala ve své knize, k níž čerpala ze skutečných příběhů reálných cirkusů. Na knize je vidět, že se do neobvyklého způsobu života musela opravdu zamilovat, podařilo se jí najít spoustu zajímavostí i kuriozit, které jsou neuvěřitelné i zábavné. Už jen ten systém cirkusů na železnici! Jasně, při rozloze Spojených států by to ani jinak nešlo, ale stejně, než jsem viděla a četla Vodu pro slony, nic takového by mě ani nenapadlo...

Moc hezká knížka, kterou doporučuji.

Alexxxka
16.01.2021 5 z 5

Mám moc ráda film a kniha se mi hodila do Výzvy tak volba byla jasná. Za mě je knížka i film na stejné úrovni, v knize je to trošku inak ale neumím se rozhodnout, která verze se mi líbí víc. Takže rozhodně stojí za přečtení!

Pavlinka777
09.01.2021 5 z 5

Bylo to úžasné - není co dodat!

Smiley96
28.10.2020 4 z 5

Krásný příběh, velmi čtivý. Ukápla slza, dostavil se šok, zhnusení, lítost, ale i úsměv ba dokonce i výbuch smíchu. Ale přesto všechno, nemohu se ubránit dojmu, že film byl podle mě prostě lepší. Každopádně nelituji.

Mi--LADA
08.10.2020 4 z 5

Kvalitní oddechovka z cirkusového prostředí odehrávající se v USA v době velké hospodářské krize. Pěkné počtení. Nechybí láska mezi lidmi i vztah ke zvířatům, různé osobnosti a charaktery. Necitelný a agresivní ředitel, kterému nemůžete držet palce + mladý klaďas, který se nově přidává k cirkusu a kterému naopak musíte držet palce. Mezi muži stojí hvězdná krasavice Marlena, žena, kterou chce jeden z mužů vlastnit a druhý jí upřímně miluje + slonice Rosie... :) To všechno hraje v příběhu, který mi chytnul za srdce, důležitou roli.

lencin
27.09.2020

30.léta v Americe. Student veteriny se dostává k cirkusu. Retrospektivní vzpomínky devadesátníka.
(2013)

FemmeFragile
19.06.2020 5 z 5

Před lety jsem úplně náhodně zapnula televizi ve chvíli, kdy v ní běžel film Voda pro slony. Takovéhle "divnonázvy" mě vždycky upoutají natolik, že se rozhodnu dát filmu šanci a omrknout alespoň pár minut, jestli to za to bude stát nebo ne. A stálo. Od té doby jsem viděla film už několikrát a pokaždé mě dokáže fascinovat i dojmout. Když jsem pak zjistila, že je natočený na motivy knihy, dala jsem jí šanci, i když jsem byla trochu skeptická - nezřídka se mi stává, že mě kniha oproti filmu zklame (a stejně tak obráceně), jako tomu bylo třeba v případě Dánské dívky, která v knižní podobě nestála ani za zlámanou grešli. Po přečtení ale nebylo pochyb o tom, že jsem si knihu zamilovala stejně jako film a že to není naposledy v životě, kdy ji čtu, ale budu se k ní s láskou vracet. Jsem moc ráda, že se filmaři skutečně velmi věrně drželi knižní předlohy, od níž se film odkláněl v podstatě jen v detailech, protože kniha se ukázala být skutečně dokonalým materiálem ke zpracování.

Ačkoli obvykle nemám ráda prolínání přítomnosti a minulosti a snažím se takovým knihám spíš vyhýbat, tady to mělo svůj nezpochybnitelný účel, bez něhož by příběh nebyl kompletní. Tematika stáří vs. mládí a vzrušujícího života vs. čekání na smrt v pečovatelském domě tu kontrastovala neskutečně dojemným způsobem... Myslím, že jako zdraví, pracující lidé v produktivním věku máme často sklony staré lidi v domovech pro seniory odlidšťovat, snad kvůli vlastním výčitkám svědomí, a tahle kniha je dokonalou připomínkou toho, že každý z těch lidí byl kdysi mladý a možná vedl život daleko dobrodružnější, než by kdo čekal. Tohle bylo poselství, které jsem si z knihy odnesla mnohem spíš než onu romantickou dějovou linku, která v příběhu zřejmě měla hrát prim. To a nehynoucí lásku ke zvířatům, kterou jako člověk, který bez zvířat po svém boku neumí žít, víc než chápu.