Voda pro slony

Voda pro slony https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4588/bmid_voda-pro-slony-d1K-4588.jpg 4 480 132

Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini – nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí – zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené „lodi komediantů“. Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými sklony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Water for Elephants , 2006

THERISA
12.05.2012 2 z 5

Těžko říct, jak hodnotit knihu, kterou všichni kolem vynášejí do nebes a doporučují, a která vám během čtení i záhy po něm zapadne do šedivého nelichotivého průměru. Za sebe jsem v průběhu čtení pořád na něco čekala a čekala …a ono to stále nepřicházelo a nepřicházelo …
Nejsem si jistá, zda jsem knihu dostatečně nepochopila, či snad jsem tak náročný čtenář, že mi její „obyčejná lidskost“ zasazená do atraktivního prostředí cirkusu nijak neučarovala (šedi všedních dní máme všichni dost v běžném životě, knihy mají být zdrojem všeho jiného). Na druhou stranu si neodpustím ani poznámku k českému překladu, který byl jedním slovem „příšerný“. Popravdě ani nechci znát jméno člověka, který má českou verzi na svědomí (úvodním a závěrečným stránkám knihy, kde bych tuto cennou informaci našla, jsem se raději vyhnula). Tak nějak hledám onu díru, kterou se tato verze překladu (i s chybami v textu, kterých není málo) dostala v nakladatelství Tatran do tisku.
Nepřekvapuje mě, že se kniha stala bestsellerem New York Times, protože američtí čtenáři jsou nejspíš skromnější. Co mě však šokuje, že stačí napsat knihu z cirkusového prostředí a hned je obklopena masivní reklamou a následuje film (podobně „kvalitní“ jako kniha samotná). Neuškodila by znalost díla Eduarda Basse, který „nádheru i neřest“ cirkusu objevil již před více než 70ti lety a jeho zpracování je naprosto famózní, ať už se jedná o Cirkus Humberto nebo Lidé z maringotek. Pro mě je celá kniha Sary Gruen i film, který ji následoval, jen obrovskou reklamní bublinou vzbuzující iluzi dobré knihy/příběhu, která však velmi brzy v průběhu samotného čtení/sledování splaskne…

minaus
20.03.2012 5 z 5

Naprosto úžasné čtení!!

Dudulka
13.02.2012 3 z 5

K tejto knižke som sa žial dostala až po pozretí filmu, takže som bola pri čítaní ukrátená o vlastný pohľad na príbeh. Ale Robert Pattinson bol podľa opisu postavy a správania dokonalou voľbou predstavitela Jacoba. A predstavovať si jeho, mi vôbec nevadilo :-). Mala som však pocit, že prvú tretinu knihy akoby by písal niekto iný. Štýl písania mi pripadal velmi "chudobný" a nudný, no po tejto časti sa knižka veľmi dobre rozbehla a "polepšila", takže celkový dojem bol velmi pozitívny. Keďže som ju takpovediac - zhltla..to je vždy dobré znamenie. Odporúčam ako pohodovku na prečítanie.

zuzulique
21.11.2011 3 z 5

Tak pre mňa obrovské, ba priam gigantické sklamanie...Toľko reklamy pre nič...Pre mňa trochu "prázdna" kniha, zopár svetlých momentov...oceňujem originalitu prostredia, that´s all...

Zuzkanka
14.09.2011 5 z 5

Krásné čtení o drsných podmínkách života minulého století s nepříliš otřelým námětem a romantikou.. Určitě doporučuju všem..

dendisek3
13.09.2011 5 z 5

Tahle knížka je uplne ze vsech nejlepsi! =) Naprosto skvela! =) Opravdu bere dech! A film je taky uzasnej! ;)

Márinka
21.08.2011 5 z 5

Na své těžké začátky vzpomíná dnes již devadesátiletý Jacob v domově pro seniory. Ač otec pěti dětí, musí se spolehnout na péči ústavních sester a lékařů. Příběh je nejen skvěle napsanou sondou do historie krizových třicátých let v Americe - většina cirkusových příhod má reálný základ, ale také neobvykle citlivým pohledem do duše a myšlení stárnoucího člověka, jehož touhou je zůstat “přítomen”.

LilyFair
10.06.2011 3 z 5

Knížku jsem začala číst s velkým očekáváním. Oddechovka... Nebylo to špatné, ale světové taky ne. Možná jsem si přála vyšší úroveň, nevím. Něco tomu prostě chybělo.

javirgo
25.04.2011 4 z 5

Moc pěkné ! Autorka dobře zvolila zajímavé a neotřepané téma. Jen mě vadilo, že jsem v textu našla dost chyb. Už se moc těším na film.

Charley
10.04.2011

Když jsem si jí kupovala čekala jsem popravdě trochu jiný příběh, ale i tak se mi to líbilo. Ale bohužel to nebylo zas takové, abych si to toužila přečíst ještě jednou.

May
07.03.2011 5 z 5

Nádherná kniha, škoda že max. hodnocení je 5 hvězdiček :-) Nemám příliš v oblibě cirkus, ale tento příběh člověka připoutá a nepustí. Moc se těším na její filmové zpracování.

migun
07.01.2011 5 z 5

Přečteno doslova jedním dechem.Krásné pohlazení po duši.