Voda pro slony

Voda pro slony https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4588/bmid_voda-pro-slony-d1K-4588.jpg 4 480 132

Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini – nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí – zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené „lodi komediantů“. Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými sklony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Water for Elephants , 2006

Jass
15.06.2020 4 z 5

Pěkné odpočinkové počtení. Film už jsem párkrát viděla a moc se mi líbil - jediný problém je, že od té doby, co jsem jako malá viděla Dumba, tak jsem poněkud citlivá k násilí na slonech... Co je ale skvělé je, jak je ta knížka chytře napsaná, film jsem sice viděla, ale některé drobnosti jsem pozapomněla, a tak jsem se vesele nechala vodit za nos. Konec mě neskutečně pobavil - oba dva konce, jak ten "minulý", tak ten "současný."
Dále SPOILERY!
Hrozně mě pobavilo, že ani jeden z nich nebyl schopen nechat "svá" zvířata jinému cirkusu, a pak skončili s polovinou zvěřince a nevěděli co s ním :D Musím říct, že až tahle chvíle mě přesvědčila, že k sobě patří, protože upřímně předtím...? Vlastně vůbec nebylo jisté, proč se mají tak rádi. A ten současný konec? No, to bylo největší překvapení celé knížky, nechápu, proč to tak nebylo i ve filmu... Podle mě skutečně dobrý konec...

Luc.i
19.05.2020 4 z 5

Skvělá knížka. Už jsem viděla několikrát film který mám moc ráda. Knížka nezklamala , oproti filmu tam jsou nějaké rozdíly ale nevadilo mi to. Cirkusové prostředí se mi líbilo i když chvíli mi při představě ze to byla pravda bylo nepříjemně.
Celkem 4/5* , jsem ale ráda že jsem ji četla jen konec mě neoslovil

Šárka_D
17.04.2020 3 z 5

Oddechová literatura slušné úrovně, je to takové milé, malebné a konec vysloveně potěší.

Anilka13
25.03.2020 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film, ale přišel mi strašně zvláštní, divný, jak kdyby tam pořád něco chybělo. Neuměla jsem si na něj udělat názor. S tím jsem šla i do téhle knihy a uvažovala, že ji bez přečtení vrátím zpět do knihovny. Ještě že jsem to neudělala! Voda pro slony je jedna z nejhezčích knih, která se mi kdy dostala do ruky! Je to první dočtená kniha, ze které jsem smutná, že už jsem na konci a nemůžu pokračovat dál ve čtení! Nejraději bych si ji dala hned znova!

zandu
25.02.2020 5 z 5

Během čtení mi párkrát prolétla hlavou myšlenka: líbí se mi ta knížka tak, jak jsem očekávala? A odpověď: nevím... A najednou jsem byla na konci. Knihu jsem zhltla za dva dny. Opravdu krásný příběh. Jen mi je líto, že kniha nejde nikde sehnat, jen v knihovně. Je to jedna z knížek, kterou bych chtěla mít doma.

nicolettkaa
24.02.2020 5 z 5

Film jsem viděla několik let nazpět, ale v paměti mi neutkvěl. Teď jsem narazila v knihovně na knihu s pro mě povědomým názvem, tak jsem po ní sáhla. Byla to nadmíru dobrá volba. Během čtení jsem litovala jen toho, že ji budu muset vrátit a koupit ji nelze, protože je rozprodaná. Příběh ze světa cirkusových stanů a kočovných životů zaměstnanců cirkusu byl neotřelý, originální, veselý a smutný zároveň, až jsem několikrát měla slzy v očích. Na tuto knihu určitě nezapomenu. Řadím mezi své oblíbené a doporučuji. (Jen pro milovníky zvířat a slabší povahy mohou být některé řádky moc drsné.)

Lucyna229
17.02.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejhezčích knížek, co jsem četla.

michaella03
12.01.2020 5 z 5

Nádherná knížka!
Nejdřív jsem viděla film a pak s potěšením zjistila, že je i kniha - moc jsem si ji chtěla přečíst.
Četla se velmi dobře, příběh krásně plynul, vůbec se mi nechtělo ji odkládat. Po celou dobu čtení jsem měla před očima Roberta Pattinsona a Reese Witherspoon - Jacoba a Marlenu. Filmové zpracování se sice (trochu) liší, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo :-).
Zkrátka skvělá knížka, myslím že se k ní ještě vrátím! :-D

Tauriela
18.12.2019 4 z 5

Výborná kniha! Perfektní retrospektivní zpracování.
Příběh mi byl nádherným únikem do let minulých, kdy ještě cirkus měl své kouzlo a umění.
Nedalo se od knihy odtrhnout.

Filmové ztvárnění hrůza....

maha75
07.09.2019 5 z 5

Naprosto úchvatný příběh, doporučuju přečíst! 5 hvězdiček je málo, dala bych víc :-)

Kulturnice
26.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha ze zajímavého prostředí, pro mne s hořkosladkým podtónem. Úchvatný popis plně a intenzivně prožitého života a uvědomění toho, že už končí. U knihy i u filmu jsem zamáčkla slzu. Viděla jsem jako první film, tak se mi pod Jacobem a Marlenou objevovali prostě Rob a Reese. Nevadily mi ani rozdíly kniha - film, neboť chápu, že film je prostě jiné médium...Knihu rozhodně doporučuji všem, kdo rádi dobrý příběh a věří na osud.

Ozinka
30.05.2019 5 z 5

Krásná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Už se těším na film.

ferda16
13.07.2018 4 z 5

Knížka byla moc hezká. Krásný příběh plný lásky, přátelství i zloby. Jsem ráda, že jsem nejprve četla a poté viděla film. Takže až nyní mám před očima krásnou Reese Witherspoon a Robert Pattinsona. Při filmu mi kápla i slzička.....

Ivka14
19.06.2018 5 z 5

Škoda,že jsem první viděla film,ale knížka je krásné napsána. Velice zajímavý námět na knihu. Takový druh knihy jsem necetla,ale velice příjemné mě to prekvapilo. Kdo videl film určitě si za Jacoba dosadil Robeta. Ale jak říkám jedna z mojich nejoblíbenějších knih. Doporučuji

Veronika33
23.02.2018 5 z 5

Napriek tomu, že pred knihou som videla film, ktorý nepatrí k mojim top, knihu som si užila. Knihu som si zamilovala, veľmi dobre sa čítala plná zaujímavých momentov, citov, situácií skrátka svet cirkusu ma úplne pohltil. Odporúčam a určite som ju nečítala naposledy. Kniha sa radí k mojím srdcovkám.

niknikita
31.01.2018 5 z 5

Opět jsem viděla film dříve, než se mi do rukou dostala kniha. No a hádejte, čí tvář jsem měla před očima v podobě Jacoba Jankowského?
Ten příběh Sara Gruen poskládala z faktů o historii cirkusů a povedlo se jí napsat krásný román...a to si troufám tvrdit, přestože opravdu nemám ráda cirkusy.

Imor
23.11.2017 2 z 5

Lepší komentář než "Anna 13" bych nenapsala. Knihu jsem zvolila do čtenářské výzvy 2017 a také na základě nádherného filmu, ale kniha byla pro mne opravdu zklamáním.

Babo
22.11.2017 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Nejen nevšedním a tak trochu exotickým prostředím,ale naprosto neuvěřitelně živým popisem všeho .
Při čtení jsem měla pocit,že se dívám na film a taky tak trochu do hlavy hlavního hrdiny .Živě jsem před sebou viděla otce,který zemřel v 90 letech a do poslední chvíle byl naprosto samostatný až jsem ,měla někdy dojem , že bych mu měla víc pomáhat ,ale to jsem se se zlou potázala :-)))
A život v cirkuse ? Kdo by si myslel,že je to jedna velká , vzájemně se milující rodina,asi by se divil .
Jasně daná hiearchie , jasně daná pravidla . Když autorka popisovala vystoupení koní , zase jsem se ocitla v šapitó.
Pro mě skvělý román , s tak trochu pohádkovým koncem ,ale jako celek docela tvrdá realita.

Calinda
09.11.2017 4 z 5

Kniha se mi velice líbila.

Verka19
13.07.2017 4 z 5

Moc hezký příběh. Velmi čtivé.