Vlak sirôt

Vlak sirôt https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389121/bmid_vlak-sir-t-MoJ-389121.jpg 4 415 156

Podmanivý príbeh o priateľstve dvoch výnimočných žien na pozadí druhej svetovej vojny. Nou vyhnali z domu a prinútili ju vzdať sa svojho dieťaťa, pretože otehotnela s nemeckým vojakom. Útočisko nachádza v kočovnom cirkuse, kde sa musí naučiť nebezpečnú akrobaciu na visutej hrazde, aby skryla svoju pravú identitu. Aj napriek počiatočným nezhodám sa spriatelí s akrobatkou Astrid, Keď však pravda vypláva na povrch, obe sa musia rozhodnúť, či ich výnimočné priateľstvo dokáže spasiť, alebo či tajomstvá, ktoré obe ukrývajú, všetko zničia.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Lindeni

The Orphan's Tale , 2017

KnihomolkaKatka
22.10.2019 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih roku 2019. Miluju ji od prvního do posledního řádku. Ze začátku mi moc nesedla Astrid, ale pak jsem si ji od strany 70 oblíbila díky tomu, že jsem pochopila, proč byla taková nepříjemná. Noa mi sedla od začátku.
Na knize je krásně vidět pro nás již až neuvěřitelná odvaha a to, že i v tak těžké době lidé nezapomněli na svou lidskost.

Šárka_D
14.10.2019 4 z 5

Nemám moc ráda označení "Čtení pro ženy", protože to automaticky předpokládá, že ženy vyhledávají pouze romantické příběhy a červenou knihovnu, nicméně uznávám, že Světla zimní noci by mého manžela nebo bratra asi neuchvátila, protože "Tam lidi prožívají city a málo se tam bojuje", přesto je to dobrá knížka, v rámci žánru dokonce velmi dobrá. Čte se s lehkostí a prostředí i postavy jsou zajímavé, byla jsem mile překvapena.

JajaCZ
13.10.2019 4 z 5

Kniha je naozaj veľmi čtivá. Autorka má krásny jednoduchý štýl písania a to, že sa inšpirovala
skutočným cirkusovým príbehom a preplietla ho so svojou fikciou , knihu robí ešte pútavejšou. Bude
vás mraziť, budete napnutí, možno si i poplačete.

Bebe2004
09.09.2019 5 z 5

Za mě jednoznačně skvělá kniha. Stihla jsem si pobrečet, ale i zasmát se. Opravdu krásné!

kikikrat
26.08.2019 4 z 5

4.5*/5 Tohle byl tak nádherný příběh z tak zlé doby ... Oblíbila jsem si hlavní hrdinky, oblíbila jsem si cirkus i když mu jinak nijak nefandím. Bylo to celé tak jemné, okouzlující a zároveň smutné. Noa mi sem tam přišla trochu naivní a vždy jsem si musela připomenout že je jí teprve tak málo a zažívá tak zlou dobu.
Naopak Astrid byla silná a fascinující žena.
Prosím dejte knize šanci. Určitě vás nezklame.

Mojepočteníčko
12.08.2019 5 z 5

Tahle knížka pro mě byla velkým překvapením. Četla jsem ji na doporučení, aniž bych si předem prostudovala anotaci a cirkusové prostředí mě moc nelákalo.
Nakonec se z toho vyklubal úžasný čtenářský zážitek. Kniha se odehrává během druhé světové války, je skvěle napsaná, čtivá, silná a myslím, že i přístupná širšímu čtenářskému publiku. Autorka skvěle vykreslila i podtrhla atmosféru prostředí cirkusu, nevyjímaje charaktery postav. Čtení jsem si moc užila, uzavření příběhu pro mě nebylo kýčovité. Moc doporučuji!

janedeka
30.07.2019 5 z 5

Neobyčejný a dojemný příběh z 2. světové války, kde stupňuje napětí.

lapagerie
30.07.2019 3 z 5

Zajímavé téma - kočovný cirkus za 2. světové války. Noa i Astrid jsou sympatické, odhodlané hrdinky. Nejsem si tedy jistá, zda by bylo možné základní výcvik vzdušné akrobatky zvládnout za měsíc a půl, ale je to román. Proč tedy ne. Celkově je knížka příjemná, dobře se čte, ale nezanechala ve mě hlubší dojem.

Chytuš
26.07.2019 5 z 5

Cirkus nemusím... Ale v tomhle podání jsem ho nejenom vzala na milost, tady jsem dokonce byla nadšená. Držela jsem palce jak Noe, tak Astrid, obě si mě úplně omotaly kolem prstu. A nebylo to tím, že by jedna nebo druhá byly kdovíjaké kladné hrdinky. Úplně naopak. Byly to ženy, které měly své chyby. Ale obě krmily toho hodného vlka v sobě :-)
Maličko mi knížka připomněla Slavíka od Kristin Hannah...

kleous
16.07.2019 5 z 5

Kniha se četla dobře a příběh byl zajímavý, nejprve mi chvilku trvalo se zorientovat v postavách, styl vyprávění kdy se střídá pohled dvou hlavních postav byl nakonec velice zajímavý, líbilo se mi, že vždy druhá postava začala vyprávět tam kde první přestala a příběh se nevracel do minulosti. Knihu jsem si vybrala i z důvodu pohledu na kočovný život cirkusáků, který mne vždy zajímal, v období holocaustu je oprvadu obdivuhodné, že se takto lidé dokázali udržet naživu a přesto ještě zvládli i účinkovat a to že se podařilo několik "nežádoucích" ukrýt to je úžasné

Babo
14.07.2019 4 z 5

Zase jiný příběh z 2.světové války . Nalákalo mě prostředí cirkusu , chvílemi jsem byla na rozpacích jestli věřit všemu , co autorka píše ,ale nakonec , tedy za konec a doslov se mé hodnocení dostalo na 4 * .
Líbí se mi i snová obálka.

mysterygirl
09.06.2019 4 z 5

Nečekejte nic veseleho-smutny pribeh..

alekis
29.05.2019 5 z 5

Podej mi ruku, já tě podržím, ať nespadneš.
Možná, že se to otočí a zase ty mně pomůžeš.
Možná se sobě ztratíme, už nikdy více spolu...
Ale teď jsem tu s tebou, jsem tady!

Podávám ti ruku! Neboj se! Vzlétni! Dívej se na mě! Věř!
Se mnou opravdu nespadneš dolů...

Lidská historie překypuje hrůzami, které lidé páchají na sobě navzájem. Cíleně. Někdy i s požitkem. Je v nich spousta předčasně a krutým způsobem usmrcených, od nejmenších dětí, až po nemohoucí staré lidi.
Ale historie je i plná jiných příběhů, těch s dobrým koncem, ve kterých pokaždé někdo přežije.
Knihy popisující události z války většinou nečtu, protože se bojím, že se příliš budu trápit nad osudy literárních postav. Ale toto je trochu výjimka, zde je válka a okupace poněkud mimo, ačkoliv je stále přítomná. V popředí stojí příběh Židovky Astrid, akrobatky, a mladičké Holanďanky Noy, která se teprve akrobatkou stane. Obě naleznou, každá z jiných příčin, útočiště u cirkusu.
Děj plyne spíše poklidně, velké krvavé události s horami mrtvých tady nejsou. Až na to, že právě ta skrytá, nepříliš nápadná dramata odhalují celou hrůzu, bezbřehý žal nad osudy lidí, jimž život poničila 2. světová válka.
Je to příběh smutný. Nepomůže ptát se, proč. Tak to totiž chodí, život je mlýnek na maso a sem tam někoho předčasně a dost krutě semele. Proti tomu se malý a slabý tvor, člověk, neubrání. Příběh je to smutný, ale s nadějí na závěr. Někdo, kdo měl žít, zemřel, ale někdo přežil.
Doporučuji přečíst si Autorčinu poznámku na závěr, kde vysvětluje, jak se inspirovala k napsání Sirotkova příběhu - protože to je originální název knihy.

Nočnípták
22.05.2019 3 z 5

Knihu jsem si vybrala podle obálky. Přišla mě zajímavá, něžná. Děj knihy je též zajímavý, něžný ale ne. Je to příběh dvou velice rozdílných žen, které svede dohromady jejích útěk před SS a ukrývání se. V cirkuse všem na očích. Jak to dopadne? Zvládne to Noa s chlapečkem? A co Astrid? Prozrazovat nebudu. Musíte si knihu přečíst, stojí to za to.

knih.sasa
13.05.2019 5 z 5

Krásná kniha. Nečekala jsem tak silný příběh z 2. sv. války. Popravdě se mi líbila obálka a téma cirkusu. Smekám před ukrýváním Židů v cirkuse všem "na očích". Silný, avšak velmi tragický příběh žen a mužů, kteří se pro svou odvahu dostali často do svízelné situace. Konec knihy zasáhl víc smrtí, než jsem čekala, ale to byla realita války, takže napsáno opravdu s citem a překlad výborný. Kniha se čte lehce, vtáhne vás do děje. Rozhodně doporučuji i těm, kteří tématiku 2. sv. války v beletrii neradi čtou. Tady to totiž zdaleka není jen o ní.

makyla
13.05.2019 5 z 5

Další nádherná kniha, která chytne a opravdu neodložíte. Sledujeme příběh mladičké Holanďanky Noy, která otěhotní s Němcem. Kvůli těhotenství ji rodiče vyhodí z domu. Noa porodí a dítě jí ihned odeberou. Začíná pracovat na nádraží, kde jednoho dne zastaví vlak. Noa nahlédne do jednoho vagonu a sebere dítě, které jí připomíná jejího syna, kterého viděla pár minut. Utíká s ním a zcela vyčerpanou ji najdou lidé od cirkusu. Aby zachránila sebe i židovského chlapečka z vagonu, nezbývá nic jiného, než se zapojit do programu. Ujme se jí vzdušná akrobatka Astrid, která se v cirkusu též schovává, kvůli svému židovskému původu. Zvládne vše Noa? Zachrání sebe i chlapečka? A Astrid? Doporučuji, nádherná kniha.

DančaM
06.05.2019 5 z 5

Krásný silný příběh. Přečteno jedním dechem...

michaela7087
06.05.2019 5 z 5

Krásná kniha o velkém přátelství dvou žen ve spáru 2 sv. války.

Kaja01
01.05.2019 5 z 5

Krásná a čtivá kniha se zajímavým spojením války a cirkusu. Napínavé čtení až do konce. Rozhodně stojí za přečtení!

martina1199
28.04.2019 3 z 5

Pěkný příběh o odvaze a zbabělosti za dob druhé světové války zasazený do velmi zajímavého prostředí cirkusu.

"Rozhlížím se po davu a v očích lidí nevidím opovržení, ale obdiv a naději, kterou náš příjezd přináší. Dospělí se na nás dívají s dětským úžasem. Cirkus odjakživa přinášel světlo tam, kam přijel. Je to pro ně záchranné lano. Zdvihnu bradu. Jestli jim ještě pořád dokážeme dát tohle, pak cirkus není mrtvý. Cirkus tu byl od dob Římanů a Řeků, naše tradice trvá po staletí. Přežili jsme středověk, napoleonské války, první světovou. Přežijeme i tuhle." (Světla zimní noci, Pam Jenoff, str. 93, e-book)