Vina

Vina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363252/bmid_vina-44P-363252.jpg 4 78 22

Erlendur série

< 14. díl

Island 1978. V jezeře uprostřed lávového pole je nalezena mrtvola. Komisař Erlendur a jeho kolega Marian Briem zahajují vyšetřování. Jedna ze stop vede i na blízkou americkou vojenskou základnu. Tam se s islandskou policií nikdo nemíní moc bavit. Že by se mrtvému stalo osudným nějaké vojenské tajemství? Erlendur se zároveň zabývá mysteriózním zmizením mladé dívky před více než dvaceti lety. Pátrá na vlastní pěst. Dívka tehdy odešla do školy kolem obávaného Camp Knoxu...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Kamp Knox , 2014

Janča1532
04.09.2022 5 z 5

Dobrá detektivka.Nakonec oba případy odhaleny.

TaJeMa
06.07.2021 1 z 5

Za dva týdny nebudu vědět, o čem ta kniha byla; obě linky vyšetřování dost nedotažené, místy dost nudné, konec vyšetřování na americké základně úplně mimo; vyšetření dávno zmizelé dívky byl zajímavý, ale nebylo tam nic, co by už nebylo v jiných knížkách. Co je platné, že posledních 5 stránek má určitý spád, můj celkový dojem o průměrnosti to nijak nezmění.

Kerberos
10.10.2020 3 z 5

Trochu zdlouhavé,slabší než předchozí díly.Erlendur při šetření vraždy na vojenské základně vyřeší dvacet let starý případ zmizení mladé dívky.

Péťa1950
25.08.2020 5 z 5

Knihy tohoto autora mají podobný styl. Poklidnou atmosféru při vyšetřování, zarputilost Erlendura, dvě linky vyšetřování. Zaujal mě postoj k přítomnosti vojáků USA na území Islandu.
Doporučuji čtenářům, kteří nevyžadují příliš krve. Mám tuto sérii ráda pro atmosféru života na Islandu, pro nás vlastně cizí.

soukroma
08.02.2020 2 z 5

K uzoufání nudné, nezajímavé, rozvláčné.

Niu
18.12.2019 5 z 5

Na Erlendura se obracím, když chci oddychovou detektivku. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla do specifického stylu islandské detektivky, neboť další díl jsem odkládala delší dobu. Odměnou mé vytrvalosti bylo provedení dvěmi dějovými liniemi. Ale trošku mě mate ten časový posun prequelů v určitých dílech série. Tady jsme se vrátili do Erlendurových začátků u kriminálky. Erlendura mám ráda. Působí tak klidně a vyrovnaně, bez stop nadřazenosti a hrubosti, přesto vyvolává respekt.

konicekbily
09.10.2019 5 z 5

Stal se zázrak - Erlendur omládl! Autor se patrně rozhodl pod vlivem úspěchů přehodit výhybku času razantní otočkou a tak zde nenalézáme jeho nám známé spolupracovníky. Tím naznačuje, že nás čeká ještě hodně dílů do "dospělosti" hlavního hrdiny! Tento díl se mi líbil, moc pěkná detektivka!

DavidKeller
05.07.2019 5 z 5

No konečně, konečně severská detektivka která mě opět přikovala ke čtení, v tomhle horkém počásí jsem se nechal příjemně mrazit islandskou "retro" zaležitostí :) Autor mě bavil, i oba příběhy v jednom. Zhltnuto za pár dní :) pujdu do dalších dílů

PPardinio
16.05.2019 3 z 5

Od autora jsem četl již několik lepších knih. Hodnocení na DK se mi zdá příliš vysoké, ale jde jen o mé hodnocení a pocity. Musím se přiznat, že mi nesedělo chování některých postav a občasné nelogičnosti v ději. Přesto jsem rád, že jsem se mohl seznámit trochu více s historií Islandu (letecká základna, Camp Knox).

mi-380
23.04.2019 4 z 5

Originální název Kamp Knox by se mi líbil víc. Vina? V detektivce je vždy nějaká vina, název staré americké vojenské základny na Islandu, kolem které se tu všechno točí, je mnohem výstižnější. To je ale celkem nepodstatná výtka, kdo má rád trpělivé islandské nostalgické pátrání komisaře Erlendura, ten si přijde na své.
80 % (aktuálně 36 hodnotících s průměrem 83 %).

šipek
26.02.2019 4 z 5

Tak dávám slabší 4 hvězdičky. Zajímavé prostředí na Islandu kde si všichni navzájem tykají. Já vojenskou tématiku moc nevyhledávám, ale u této knihy mi to vůbec nevadilo.

Merlinit
11.02.2019 3 z 5

Knize chybí ledacos: atmosféra, logika, sympatický hrdina... Jsem nepoučitelná, jak se znám, určitě si zase příště přinesu něco podobného.

Iamblichos
07.02.2019 2 z 5

No....opakovany pokus o "severske krimi", opat absolutne sklamanie. Bez atmosfery, bez nejakeho vtiahnutia do deja, o napinavosti ani nevraviac...mal som problem to docitat

Vlak7
21.10.2018 2 z 5

Od tak vysokého hodnocení knihy jsem očekávala mnohem více. Záchranou, že jsem knihu dočetla, byly krátké kapitola. Autora už ne výhledem.

dalia1769
18.10.2018 3 z 5

V rámci tohoto cyklu spíše průměrná kniha. Nejprve jsem se nemohla zorientovat v tom, že se tentokrát vracíme do Erlendurova mládí, na začátku by měla být nějaká datace. Příběh sám byl zajímavý a napínavý, ale Erlendurova urputnost až bezohlednost ve vztahu např. ke svědkům, kdy je mu celkem jedno, co komu způsobí, pokud rozlouskne svůj starý případ, mi byla docela protivná.

haki34
26.08.2018 5 z 5

nelze než za 5* (snad malé mínus překladateli, čtu sice rychle, ale některé překlepy mi neunikly - Marian/Martin, Brad/Bred, Littla Hraun/Lutla Hraun....)
Oblíbený Erlendur se teprve rozkoukává na začátku své kaiéry v doprovodu svojského Mariana Briema... chlad, nelítostné počasí, mlhy nad lávou... a jeden aktuální a jeden skorozapomenutý mord... Téma USA, jejich "intervencí" a všemocnosti...a skrytých machinací...a pak v druhém příběhu - pod lampou bývá největší tma...
můžu jen doporučit !! (ano přiznávám, jsem Indridasonfil a Erlendurův velký fanoušek :))

a.k
17.08.2018 4 z 5

Pátrání vyšetřovatele Erlendura po vrahovi mrtvého muže, který byl nalezen s deformovaným tělem v jezeře. Vyšetřování ho zavede až na blizkou americkou vojenskou základnu. Souběžně řeší ještě pětadvacet let staré zmizení studentky Dagbjört. Bavilo mě střídání vyšetřování nového a starého případu. Vcelku jde o poklidnou detektivku, bez potoků krve a zásadních zvratů, ale postavenou na dobrém námětu.

Zara
05.08.2018 5 z 5

Autorův styl mi lehce připomíná mého oblíbence Mankella.Jejich epika působí na první dojem jako psaná lehkým perem, ač je ve skutečnosti velmi důmyslně propracovaná. Nikde jinde nenajdu tak skvělou kombinaci krimi žánru s důmyslnou zápletkou a sondy do hlubin teskné a hloubavé severské duše.

brigada
04.06.2018 5 z 5

Příjemné, napínavé čtení

alzbeta4340
04.06.2018 5 z 5

Čtivá detektivka, která se dobře a rychle čte. Dozvíme se něco o postavení amerických vojáků na jejich základně na Islandu.
Kniha má krásnou a vkusnou obálku.