Větrná hůrka rodiny Brontëových

Větrná hůrka rodiny Brontëových https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356725/vetrna-hurka-rodiny-bronteovych-LeM-356725.jpeg 4 89 32

Strhující román zachycuje příběh výjimečně umělecky založených sourozenců Brontëových, známých spisovatelek Emily (1818–1848), Charlotte (1816–1855) a Anny (1820–1849) i jejich nadaného, ale nezdárného bratra Branwella. Autorka na základě podrobného studia nedávno odhalených pramenů i osobních návštěv míst, kde pobývali a jež inspirovala jejich tvorbu a poznamenala jejich život, zejména severoanglického Haworthu, volně rozvíjí dramatické líčení mnohdy neuvěřitelných osudů výjimečné rodiny.... celý text

broskev28
13.10.2018 3 z 5

Pro toho, kdo se zajímá o díla sester B., především mám na mysli Janu Eyrovou a Na Větrné hůrce, určitě zajímavá kniha. Mě nejvíc fascinovalo, že ani jedno ze šesti dětí svého otce-vikáře nepřežilo, všichni zemřeli mladí. Podle toho, co je tady psáno, je velká škoda, že Emily, Anna a Branwell nesepsali a neposlali nakladateli své příběhy Angrie a Gondalu. Možná to mohly být nějaké další Rukopisy Narnie, prostě fantasy pro mládež.
Vím, že jsem podobnou knihu, tuším že autor (nebo autorka?) byl dánské národnosti, už četla. Byla trochu podrobnější; smrt Charlotty byla přičítána mimoděložnímu těhotenství, Branwellův alkoholismus a posléze opiová závislost byly také popsány důkladněji. V románu H. Whitton mi chybějící podrobnosti vynahrazovaly černobílé fotografie jejího manžela.
P.S. Hvězdičky jsem chtěla dát 3, ale ukázaly se jen 2 a oprava nějak nezafungovala. Ale knihu určitě doporučuju!

Sidonka3
30.09.2018 4 z 5

Jednoduše napsaný životopisný příběh o sourozencích, kteří byli všichni talentovaní a předčasně vyspělí (dokonce i ta děvčata, která zemřela již v dětství). Čte se zlehka jako ženská četba, ačkoli osud Bronteových nebyl vždy snadný. Na druhou stranu byli obdařeni velkou fantazií, díky níž unikali do krásnějších světů a uměli nacházet tajemný půvab i na zamlžených vřesovištích, opuštěném polorozbořeném stavení poblíž jejich domova a v tom, co jiní lidé považovali za nepohodlí. Toto zdánlivě nehostinné prostředí je inspirovalo k tvorbě. Dívali se prostě na svět jinýma, uměleckýma očima. Jejich osud nebyl o mnoho krutější než osud většiny tehdejších obyvatelů jejich kraje, umíralo se a živořilo ve většině zdejších rodin. Naopak měli ještě štěstí, že pocházeli z vážené rodiny a pořád ještě patřili k vrchnosti, ač neměli nikdy peněz úplně nazbyt. Více prozrazovat nebudu, abych nespoilerovala.
- Kniha má mnoho klišé (například asi třikrát se tam zase nějaké ženě "svezl do očí neposlušný pramen vlasů, uvolněný z účesu"...), prostě již jinými autorkami dokola omílané, tolik obehrané obraty.- Na můj vkus se tam příliš opakují některé situace, autorka vykrádá sama sebe. Nejvíc mně vadil nezdárný bratr, který jen chlastal a vcelku mě iritoval, spisovatelka o něm málo sděluje a přitom mu dává poměrně velký prostor. Opakují se velice podobné věty a o osobnostech se toho sděluje málo, například se neustále omílá jen: Emily byla uzavřená.
---- Na plné čáře však vyhrává snadné až chvilkami napínavé počtení, které umožňují i velká písmena. Zkrátka: biografie pro romantické ženy, psaná beletristickou nenáročnou formou. I protože mám nadané sestry v oblibě, dávám i přes předchozí kritické poznámky slušné 4 hvězdy.

Evina.Cetba
27.09.2018 5 z 5

Pohodička před spaním. Ráda čtu biografie a paměti slavných lidí, zvláště pak těch z uměleckého světa. No, čtu... V tomto případě spíše poslouchám. Dříve jsem předčítala dceři před usnutím, teď občas předčítá ona mně. :-)

Imor
25.09.2018 5 z 5

Krásná kniha, která ke sbírce knih od sester Bronteových nesmí chybět :-)

lenkaabooks
17.09.2018 4 z 5

Jana Eyrová, Větrná hůrka - teď už chápu. Protože sestry Brontëovy to samy prožily. Nenaplněná láska, nevlídné podnebí, vřesoviště táhnoucí se do dálky, úmrtí matky a sourozenců, podivínský a panovačný otec - inspirace měly dost a dost. Knihy od Hany Whitton mám moc ráda a touhle mi vyloženě udělala radost.

Michalka98
21.06.2018 5 z 5

Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník sester Brontëových! Příběh je čtivý a paní autorka se drží historických skutečností. Když jsem knihu četla, měla jsem pocit, že jsem součástí děje, že se procházím s Charlotte, Emily, Anne a Branwellem po vřesovišti. Chtělo se mi zakřičet na Branwella, aby se konečně probral a nemrhal svým talentem. Kniha pro mě, jako pro milovnici sester Brontëových, byla neskutečným čtenářským zážitkem, často i slzička ukápla. Doporučuji!

blazkoma
13.04.2018 5 z 5

Pro každého, kdo si zamiloval knihy nadaných sester Brontëových, i pro ty, kdo snad ještě neměli tu čest se s jejich dílem seznámit. Nelze než doporučit.

cérka
04.04.2018 5 z 5

Kdo opravdu miluje nedokáže se nikdy smířit ze ztrátou milovaného člověka. Vyrovnat se s touto situací chce spoustu času, pochopení a lásky. Každý ji potom hledáme jinak a jinde. Někdo se upne na svou rodinu a je pro své děti milovaným a pečujícím rodičem, někdo začne hledat novou rodinu a tu stávající začne terorizovat.
Tragický osud sourozenců Brontëových se mi nečetl jednoduše. Četba knihy byla pro mě o to bolestivější, že nyní sama prožívám ztrátu milované maminky.
Paní Whitton se nicméně podařilo vytvořit skvělí román. Atmosféra vřesovišť, internátů, pochmurného domova, zimy je vystižena dokonale a černobílé fotografie ji skvěle umocňují.

Skawin
12.03.2018 5 z 5

Velice dobře a věrně napsaná kniha o pohnutém osudu rodiny Brönteových. určitě stojí za to si ji přečíst...

bookcase
19.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha, příběh má anglického ducha, autorka píše krásnou češtinou, lebedila jsem si.

orinka3
22.12.2017 4 z 5

Poctivě, srozumitelně a poutavě napsaná rodinná kronika rodiny duchovního Bronteho. Řekla bych, že se autorka pečlivě držela dostupných informací (však uvádí četné prameny). Jen mi připadá, že jsem se vlastně moc nového nedověděla - ale zřejmě nebylo záměrem autorky vkládat do děje vlastní fantazii a odbočovat tam, kde nebyly události podložené fakty. O emancipaci na začátku 19. století se zřejmě moc nemluvilo, přesto se slečny chovaly v jejím duchu. Psaly pěkně, jen mi trošku vadí, že se neuměly - alespoň podle této knihy - povznést nad vlastní zážitky a v podstatě je jen krásnými slovy opisovaly Asi by si dobře rozuměly s naší Boženou Němcovou, i když - ona byla vyloženě nekonvenční a ony společensky vycepované. Rodinu provází smůla, stačí si uvědomit, že ze 6 dětí zbylo faráři jedno, jakoby nestačila ztráta milované ženy. Od začátku mu nic nevycházelo. Jediný syn žil tak, jak je patrné z nekrologu - nevyrovnaná, slabá povaha, obdařená talentem jako málokdo...a ty nemoci k tomu...knihu ráda doporučuji jako pěkné vánoční čtení o spisovatelkách, které dnešní generaci asi neříkají nic, což je škoda. P.S. Atmosféru pochmurné tajemnosti a romantiky umocňují černobílé fotografie krajiny i budov. Výborný nápad.

Danka22
10.11.2017 4 z 5

Román se čte velmi dobře a určitě mě překvapil v mnoha ohledech, ať už co se týče lásek sester Brontëových, o kterých se nikde moc nepíše, nebo smutný konec jejich jediného, nadějného bratra. Životopisy (ať už faktické nebo beletrizované) sester Brontëových, bohužel, v českém prostředí moc nevycházejí, což je pro českého čtenáře obrovská škoda. Paní Whitton si dala tu práci a českému čtenáři nabídla vypracovaný román, který rozhodně nemůže obdivovatelům, tak velkých sester uškodit. Ba právě naopak, určitě potěší.