Vetřelec - Probuzení

Vetřelec - Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/bmid_vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4 314 89

Vetřelec série

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Alien: Out of the Shadows , 2014

aginecka
08.02.2018 4 z 5

Na to, že měl autor jen velmi omezený manévrovací prostor, je to vážně dobré. Baví mě víc než filmy. U filmů jsem se "jen" bála, s knížkou jsem si to skutečně prožila.

wlado
06.02.2018 4 z 5

Samozrejme, pre tých, ktorí videli sériu filmov o votrelcoch je trochu problém čítať tieto knihy. Kniha sa mi nakoniec páčila, pretože Lebbon dej zmenil tak, že to bolo niečo nové. Čitateľ sa konečne dozvie, čo znamenali tie podivné steny v tuneloch, cez ktoré vstupovalo armádne komando do podzemia.

RunningWolf
16.01.2018 4 z 5

Kdyby nebyla nikdy napsaná,nebrečel bych
Opravdu vetřelčí Universum ničím neobohacuje ale na druhou stranu taky nemá čím
Téma vetřelec je prostě dokonalé samo o sobě a lidi snad ani něchtějí aby to někdo přifukoval.(Kdyby byl jen filmový první díl,ahhhh)Ale na druhou stranu Prometheus,Covenant (Pro mě osobně super bomby protože jestli to může někdo opepřit tak je to Ridley!)
Tahle se čte dobře a naštěstí to není jen další laciný pokus jak si něco trošku přividělat.Určitě nejlépe poslouží jako taková návnada na to si zas pohodlně sednout do gauče a pustit si film/y
Na prd.. mě nepoložila ale určitě ani neurazila,časem se k ní rád vrátím a takových knih není zas tolik

ShamanElder
16.12.2017 5 z 5

Tim Lebbon mě překvapuje čím dál víc. Jeho svět Predátorů a Vetřelců směle pokračuje dál, zatím co filmové nebe se vydalo někam do Prd-Promethea. Tohle se krásně čte a hlavně milovníci druhého vetřelčího filmu zaplesají. Je tu spousty věcí, které vám konečně zapadnou a začnou dávat smysl.

Majinek
13.12.2017 5 z 5

Moc pěkná kniha do Vetřelčího univerza.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Taky patřím mezi příznivce Vetřelčího univerza a rád se do něj vracím. Problém ale je, že vymačkat z něj něco nového není zrovna snadné - základní dějovou kostru, tj. "parta lidí najde vetřelčí vajíčka - vetřelci zredukují počet party lidí - poslední z party lidí v poslední chvíli zabijí vetřelce" člověk tak nějak tuší už ve chvíli, kdy vidí obrázek vetřelce na přebalu knihy. Naštěstí kniha obsahuje i to "něco navíc", a byť to není žádná třeskutá inovace, je to pěkným oživením jinak vcelku průměrného survival hororu.
Líbilo se mi ale, že vetřelci v knize nejsou popsáni nijak konkrétně, čtenář je v duchu spíš tak tuší než vidí, což podle mého plně odpovídá jejich povaze.
Celkově: není to nijak převratné dílo, ale ani špatné. Podívám se i po dalších dílech, a doufám, že o Hooperovi neslyším naposled.

danny_21
25.11.2017 3 z 5

Jsem zastáncem toho, že prequely, sequely a spin-offy většiny v minulosti povedených námětů by se neměly až na výjimky realizovat, protože většinou to smrdí průserem. Vetřelecká ( nebo Predátorská ) sága budiž tou výjimkou, kterou jsem ochoten přijmout, leč pan Lebbon mě rozhodně nepotěšil, protože nepřišel s ničím novým a víceméně jen louhuje už několikrát použitý sáček nápadů z filmových zpracování a já se přiznám čekal něco ve smyslu obohacení celé mytologie o nové prvky a směry, tak jako Ridley Scott v nových dvou Vetřelcích. Napsané je to svižně, některé fanoušky ságy to může nadchnout a nebo taky zklamat, u mě lepší průměr - 60 %

Miro.slav
12.11.2017 5 z 5

Filmy "Votrelec" mám rád. Aj tie, kde dochádza k stretu votrelca s predátorom. Preto som bol rád, keď som mohol siahnuť po audioknihe, ktorú čítal P. Rimský. Príbeh je svižný, nijak spletitý, no napriek tomu zaujímavý. Postavy sú vcelku sympatické a poteší, že kniha nebola cenzurovaná (sem-tam tá šťavnatá nadávka dáva tomu šmrnc). Z knihy tiež cítiť istú epickosť, keď na scénu vstúpi nová rasa mimozemšťanov. Uvidíme ako to bude pokračovať ďalej. Zatiaľ odporúčam.

Plague
06.11.2017 5 z 5

Tak tohle se hodně povedlo. Neměl jsem zvláštní očekávání a možná i díky tomu mám dojem jaký mám.
Byl jsem hodně zvědavý, jak se autorovi podaří vměstnat děj mezi 1 a 2 film. Byl jsem připravený na nějakou tu absurditu a byl bych jí i toleroval. NEMUSEL JSEM!
Hodně jsem ocenil, jak se měnilo tempo děje a i forma vyprávění. Začátek, než se objeví Rip - za mě jasný horor - visel jsem na každé větě a byl jsem totálně pohlcen atmosférou děje. I když vetřelce znám tak díky tomu, jak je to napsané, jsem prožíval hrůzné poznání spolu s posádkou.
Druhá část - akční thriller. Jasně, jak jinak, když už je na scéně Ellen. Je jedno, jestli má v ruce plamenomet nebo plazmový hořák - je to prostě NÁŘEZ. Akční scény jsem si vychutnával. Hodně mile jsem byl překvapen pojetím Ashe a musím říct, že jeho dialogy s Ellen a i jeho monology patřili k zábavným mezičasům v ději.
Dál oceňuju originalitu námětu - žádná recyklace čehokoli, co jsem zatím viděl nebo četl. Setkáme se s novou rasou, možná dvěma, záhadnou lodí a vesmírným městem. Další a další otazníky k celému tématu původu vetřelce - FAKT DÍKY, JAKO BY JICH DOTEĎ BYLO MÁLO.
Poslední část – drama – STIHNOU TO? Nestihnout to? Jak to že ve 2 filmu o tom není ani zmínka? Zase ten proradnej Ash! ….. posledních 40 stránek sem slupnul jako malinu.

Děj pěkně odsýpá celou dobu, což je fajn. Na začátku vás nenudí pomalý nástup, v prostředku „vatové pasáže“ a na konci parchant, který ne a ne zhebnout. I tempo, jakým odpadají jednotlivé postavy, je příjemně svižné. Cyničtější konec, proč ne. DOPORUČUJI

POZOR SPOILER
Jediné, co nechápu, proč rovnou neudělali to, co na konci udělal Hoop. HMMMM – no to je jasný proč, O ČEM BY PAK AUTOR PSAL, ŽE?!

lukas0031
18.10.2017 5 z 5

Jakožto milovníkovi této potvůrky se mi kniha líbila a splnila všechna očekávání

Radous
05.10.2017 5 z 5

Po vcelku dlouhé době jsem podrtil knížku o více než třech stech stranách za méně než čtyři dny, no v podstatě za tři večery.
Měl jsem trochu obavu, co se dá očekávat, jelikož knižní adaptace filmových předloh (i když zde se jedná o nový příběh) zpravidla nebývají úplně top. Nicméně jsem se ku své potěše mýlil. Bylo to velice napínavé a to až do samotného konce. Bez zbytečných klišé (na druhou stranu závisí, co už se za klišé dá považovat a co ne). No, jsem zvědavej, jakým kvalitativním směrem se vyvine zbytek trilogie od jiných autorů.
Po přečtení stávajících komentářů musím dát většině z nich za pravdu jedno: celý román popisoval již známé situace a scény, je to prostě taková variace. Ale podle mě povedená.
Pro fanouška scifi (a alieního universa) je přečtení tohoto a souvisejících děl skoro povinností, už jen proto, aby se k tomu mohl nějako vyjádřit :)
Každopádně zpětně přiznávám, že moje hodnocení plnou palbou je asi přeci jen dost subjektivní.

Noctua8
21.09.2017 4 z 5

Setkání s Vetřelci je vždycky zajímavý zážitek. Ne, že bych toužila o setkání face to face.... Tuto knihu jsem si dala jako audioknihu a musím s velkým uznáním konstatovat, že hlas Pavla Rímského se pro temná zákoutí nepoznaného vesmíru a vyjádření zoufalství lidí v boji o život, báječně hodí. Zní to možná divně, ale takové drama si prostě žádá své. Příběh jako takový nepřekračuje rámec, toho co známe třeba z filmů. Je to další story o setkání lidí a žravých nelítostných vesmířanů a další příležitost, aby poručík Ripleyová dokázala, že není žádná skleníková květinka. I když se nemohu zbavit dojmu, že v těch 37 letech hibernace, přeci jenom trochu zestárla.
Při poslechu pro mě bylo velmi zajímavé, vizualizovat si děj s postavami a v "reáliích", které znám z filmů. Myslím, že to velmi přispělo k vyššímu hodnocení a kniha se tak stala zajímavější. Kdo má sérii Vetřelců rád, nebude zklamán, ale na druhou stranu nedostane žádnou novou informaci (vlastně jednu ano). Kdo se s Vetřelci ještě nesetkal, asi nebude chápat o co tu vlastně běží.

tlllk
18.08.2017 4 z 5

Tak neviem čo bolo skôr, ale bavil som sa. Nápad s ďalšou rasou a prenosom genomu mal niečo do seba.

Hakem
25.07.2017 3 z 5

Moje prvni sci-fi, jako audio kniha k vareni :D Pochybovala jsem, ze knizni verze bude tak napinava jako film, ale hned od zacatku kniha pekne odsypa a vtahne ctenare (posluchace) do deje. Celkove to bylo napinave, dej svizny, hlavni hrdina sympaticky.. ale nemyslim si, ze se uplne povedlo popsani vetrelcu. Kdybych kdysi davno nevidela filmy, tak bych si je podle knizniho popisu ani moc neumela predstavit. Jen stiny, velke a s dlouhou hlavou.. bylo mi lito vsech obeti hlavnich postav, hlavne te prvni a posledni (at nespoileruju kdo). Sny Ripleyove mi lezly na nervy, ale k doplneni konce se tam nakonec hodily.. Jednu noc jsem se bala jit po tme na zachod, takze za me dobra kniha :D

Juri81
30.06.2017 4 z 5

Je to věc názoru, ale myslím si, že určitý věci není potřeba rozvíjet ani měnit. Měly by zkrátka zůstat zavřený pod pokličkou, zvlášť když se jedná o kultovní záležitost. Pro jejich pokračovatele by měly být nedotknutelné tabu, jelikož svými výtvory nevědomky snižují i úroveň samotné prvotiny a hází na ni jiný pohled. Jenomže v dnešní době mi přijde, že každý druhý překypuje sebevědomým a myslí si, že on může… že on na to má, ale přitom si ukrojí víc než je schopný sníst a Lebbon je v tomto případě bohužel ukázkovým příkladem. Při „odhalení“ informace o sexuálním poměru Ripleyové a Dallase nevím, jestli se mám začít smát nebo knihu hodit do koše. Když přijdou další rozpory s prvotním příběhem, dojde mi, že je autor trochu mimo mísu, ale na druhou stranu mě dokáže udržet v napětí, že se nedokážu od knihy odtrhnout. Ne ale na dlouho. Kniha je napínavá pouze ve chvílích, kdy se posádka toulá prostory LV178 nebo Marionem. V momentě, kdy do hry vtrhnou „stíny„, začne jeden velký chaos a veškeré napětí je pryč. Škoda toho zpracování, protože příběh jako takový, až na ten průhledný závěr, úplně špatný není.

Cryptkeeper
26.05.2017 5 z 5

Naprostá vesmírná pecka! Už dlouho jsem nezažil knihu tak perfektně napsanou.
Autor nenudil,čtenáře drží v neustálém napětí a to i tehdy,když popisuje jednotlivé postavy,prostředí,nebo nějaké technologické postupy.
Parádní příběh,ted už jen rychle běžet do knihovny pro další díl a doufat,že za stolem nebude sedět Ash :)

Janadvorackova
22.05.2017 5 z 5

No, byla jsem před třemi dny na nejnovějším filmovém vetřelci, který mě sice úplně nezklamal, ale v gatích naděláno z toho tedy taky nemám. Musela jsem si spravit chuť alespoň knihou a "Probuzení" se přímo nabízelo. Knihu jsem slyšela, v podání pana Pavla Rímského se zážitek ještě umocnil. To vám je tak zajímavé poslouchat hororové sci-fi v noci :), čtené hrubým hlubokým hlasem nasáklým pocity neodvratně se tenčící posádky :).

Přítomnost Elen na Marion mě spíš rozesmála. Mít takhle zákeřného zaměstnavatele, který vás pošle na jednu misi (Nostromo), pak na druhou (LV426), mezi nimi si schrupnete ve stázi, ale ještě vás nezapomene vzbudit na zajímavou brigádu věnující se možnosti odchytu pro vás toliko známého tvora, to je fakt na výpověď :).

S vetřelci je to jako s koťaty. Přejete si, aby nikdy nevyrostli, protože i když škrábou a koušou a občas i trochu poslintají, jsou ty malé formy obou zmiňovaných tvorů hrozně sympatické :). Ty větší, pokud jich je víc, už tolik ne :).

Highlander
24.04.2017 4 z 5

Sice nedávám svých obvyklých 5 hvězdiček, ale kniha se mi i přesto líbila. Nepostrádala napětí, krev, střeva ani drsný humor. Občas jsem i vyprskl smíchy. :)
Nicméně vsunutím děje mezi filmy je autor dost limitován. Jak tady již bylo zmíněno, můžeme docela snadno tušit jak to skončí. I já jsem to víceméně tušil - a to jsem filmy neviděl (já vím, je to nedostatek - ale když mě ty filmy moc neberou).
Pár věcí se mi nelíbílo, ale nebudu je tady rozebírat, nebylo to hrozné. :) Navíc můj názor není důležitý - knihu si přečtěte a udělejte si vlastní názor. :) Ztráta času to rozhodně není. ;)

amaenium
13.04.2017 5 z 5

Po této knize jsem sáhla jelikož mě filmové zpracování nadchlo. Příběh mě ihned uchvátil a přečetla jsem jej téměř na dvakrát. Neuvěřitelně čtivé, zápletka byla dobře vymyšlená a líbí se mi její zakončení. Z tohoto příběhu s nesmrtelnou Ellen Ripley jsem nadšená a spokojená!

Pampalini
13.04.2017 4 z 5

Žiadna veľká literatúra - moje hodnotenie je pre všetkých, čo si obľúbili filmy so Sigurney W. a postavičku votrelca. Beztak, kto iný po knihe s takouto obálkou siahne? Postupne umierajúce postavy, premyslený dej, ktorý sa odohráva medzi prvým a druhým filmom. Autor nechce byť inovatívny, využíva to, čo je dobre známe. Od prvej strany som mal pocit, že som sa vrátil na staré známe miesta. Svižné tempo. Výborná atmosféra.

mimozemšťané

Tim Lebbon