Predátor - Vpád

Predátor - Vpád

Vesmír je nekonečný... a lidstvo do něj proniká dál a dál, buduje si v něm základny, přizpůsobuje si planety pro život a rozšiřuje svou sféru vlivu. Vesmír je nebezpečný... a z jeho hlubin se blíží hrozba. Začínají se množit útoky Yautjů, inteligentní rasy, dosud považované za samotářskou. Predátoři nikdy nebyli přímými nep... celý text

Vesmír je nebezpečný... a z jeho hlubin se blíží hrozba. Začínají se množit útoky Yautjů, inteligentní rasy, dosud považované za samotářskou. Predátoři nikdy nebyli přímými nepřáteli lidí, ale teď se k Zemi řítí jejich invazní loďstvo. Lidé se chystají mimozemšťanům postavit, jenže pozor! Predátoři neútočí, ale prchají před ještě horší, hrozivou silou.

Vesmír je nevyzpytatelný… a lidstvo náhle čelí katastrofě, jakou si nikdo nedovedl představit. Schyluje se k bouři ve vesmíru!

Predátor - Vpád je první díl trilogie navazující na filmový, komiksový, knižní a herní vesmír mimozemských monster – vetřelců a predátorů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/274710/predator-vpad-6fR-274710.jpg 4.264

Bouře ve vesmíru (1.)

Predator - Incursion (2015)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Baronet

yaoiyuri

Pro mě, jako velkou fanynku predátorů, velké zklamání – uvidím, jak se rozjedou pokračování, zatím mi to připadá jako nepříliš přesvědčivá fanfiction.

Vyrůstala jsem na AVP knihách Kořist a Planeta lovců a staré vetřelčí pentalogii, kterou teď znovu (a s novým překladem) vydává Baronet jako „Vetřelci – komplet“ a minimálně první jmenované knize se tahle zdaleka nevyrovná ať už se jedná o charisma postav či ztvárnění samotných predátorů. Zklamalo mě, že se autor neodvážil napsat žádnou pasáž ryze z pohledu Yautja, ačkoliv název knihy (i samotný děj) k tomu přímo vybízí.
Koncept Sféry lidí, nastíněný sociokulturní kontext i střípky historie světa se mi líbí, ale jednotlivé lidské charaktery jsou nemastné, neslané, žádný mě nezaujal. Liliya, klíčová postava k pochopení celého konfliktu, mi je neuvěřitelně nesympatická, její kapitoly mě nudily a upřímně doufám, že za své pitomé jednání skončí hodně ošklivě.
V popisu exkurzionistů / koloniálních mariňáků se autor držel na uzdě. Čekala jsem víc hlášek, víc hrubozrnného humoru, víc sprosťáren a víc akce a krve. Popisy jednotlivých bitek mě taky neuchvátily.
V knize mi chyběla jakási jiskra, napětí a strach tak typické pro vetřelčí universum. Nebála jsem se a nebojím se – ani o postavy, což je špatně.

Naopak se bojím, jak autor v dalších díle ztvární zvyky a kulturu predátorů (něco už bylo naznačeno v původních filmech, videohrách, komiksech, ale i ve výše jmenovaných knihách – především v Kořisti od S. Perryho, kde se objevily některé predátorské reálie a útržky jejich jazyka – a nezdá se mi, že by se tím Lebbon, ke své škodě, příliš řídil). Proti srsti mi je především v knize neustálé zdůrazňování, jací jsou predátoři samotáři bez společenské struktury. Je to blbost – lovcem „samotářem“ se predátor stal až po mnoha a mnoha úspěšných lovech (potvrzoval to i Dachande / Zlomený kel, který se vypracoval na vůdce lovu a vedl skupinky mladých nezkušených predátorů nebo City hunter z druhého predátořího filmu – jeho na lovu doprovázela skupinka starších a zkušenějších, i když do samotného lovu přímo nezasahovali. Být lovcem s vlastní lodí je velká výsada udělená jen těm opravdu schopným – jedním z nich byl ten, kterého nakonec dostal Schwarzenegger). A co „badblood“ – predátoři, kteří se zpronevěřili loveckému kodexu? Jejich vlastní je stopovali a likvidovali, kdyby u nich neexistovala žádná struktura a hierarchie bylo by jim to celkem jedno.

A navíc pro mě zůstanou „ohniví ještěři“ navždy „tvrdé krunýře“!

Jarka59

pro mě to bylo utrpení nemám ráda sci-fi, takže je to mnou.Jsem ráda ,že jsem se donutila to přečíst,abych splnila i toto téma do výzvy.Další díl už číst nebudu.

Aredhelka

Kniha začne velmi zajímavým příběhem, který perfektně nadchne. Určitá část je trochu nudnější, ke konci se však opět pěkně rozjede, až je člověku líto, že kniha končí a běží pro druhý díl. Pro ne moc kriticky myslící nadšence predátorů a vetřelců rozhodně doporučuji. :-)

achilles

Super scifi. Odpočinkové. U mně hodně ovlivněné filmem. Naprostá klasika, která nikdy nepřestane nudit.

Taurusfairy
25.12.2016

hodně jmen, rozsáhlý děj, kolem kterého se pomalu utahuje smyčka a všechno začíná dávat smysl, za mě perfekt :)

burianek
03.12.2016

Téma Predátor a Vetřelec mám rád. Proto jsem si koupil i tuto knihu. Faktem je, že jsem se dlouho nemohl začíst, nakonec se mi to podařilo a neodradilo od koupě druhého dílu, který je výrazně lepší. Přesto že nakonec hodnotím tuto knihu výrazně vysoko, neodpustím si drobnou kritiku: nemůžu se prostě smířit s popisem civilizace Predátorů jako lovců a samotářů! Daleko přijatelnější by mi přišlo jednoduché a přirozené vysvětlení, že vyspělá civilizace podobně jako ta naše, plodí lovce, kteří se svou vášní baví a podobně jako lovci na naší planetě loví v Africe nebo prostě někde u nás v lese, tak příslušníci Predátoří civilizace loví ve vesmíru, protože na to mají tu možnost díky vyspělé technice. Kdyby totiž šlo o takové individualisty a lovce, nevěřím, že by se dobrali takového pokroku! Tak asi tak, dávám toto k zamyšlení do placu. Je taky možné, že jsem to špatně pochopil.

st18321
06.11.2016

Tato kniha mě velmi bavila. Začetl jsem se do ni od začátku do konce. Libilo se mi, že je v knize několik postav s vlastními dějovými liniemi, které se navzájem proplétají. Příběh je velmi zajímaví. Zítra běžím pro druhý díl ať vím co se ztoho vyklube.

STARKAN
21.10.2016

Pro mne je tato kniha zklamáním. Kapitoly knihy se odehrávají na různých místech, s různými hlavními hrdiny a hrdinkami, dokonce je zde i jiná časová linka a to pro mne asi nejzajímavější hlavní postavy - androidky. Díky tomu se kniha přečte celkem dobře a rychle. Celkový dojem z ní je ale takový, že je to nemastné neslané. V knize mi chybí strach z neznámého, trochu toho tajemství na pozadí, protože vše je vysvětleno v kapitole s Rozlícenými. Rovněž jako kniha ze série, která na sebe navazuje, je to málo epické, postavy nemají extra hloubku a vše je tak i nějak zakončeno. Dám šanci ještě druhému dílu. Zatím daleko za knihou Vetřelci versus Predátor Kořist.

ElisR1
18.10.2016

Nakonec to nebyla tak špatná kniha, i když začátek má trošku pomalejší.

ThomasRuhe
18.10.2016

Podle názvu jsem očekával, že Predátor dostane v příběhu hlavní roli, ale do půlky plní roli komparzisty. Myslel jsem, že ho Lebbon detailně představí a umožní čtenáři nahlédnout do jeho uvažování a pocitů, případně nastíní i jejich historii.
To se v druhé polovině knihy sice naplní, protože Predátoři dostanou mnohem vice prostoru,
přesto zůstává kniha za mým očekáváním.

T800
08.10.2016

Těšil jsemse a to hodně. Ale musím dát jen čtyři hvězdy. Příběh má své klady, ale i zápory. Především mi vadí ten čas, ve kterém se odehrává a některé pasáže jsou těžko pochopitelné. Ale nevadí. Příběh je to velmi povedený a já jen doufám, že podle něj nenatočí žádný film. Knižní forma mu určitě postačí. Na tento příběh má lodstvo ještě dost času.

Pasadenka
21.09.2016

Je to takový zvláštní sen. Zavřete oči, opřete se zády o pohovku, hlava sklouzne dolů; rozostřený zrak spočine na hnědém nic, z čeho po zotavení očí vykoukne plyšový hruďotrhač* a s těšícím se srdcem se pustíte do dalších příhod z toho, tak dobře známého světa cárajících nestvůr oslizlých až po kotníky, udatných bojovníků s vřelým a až absurdně velikým úsměvem, robůtků plných mléka a samozřejmě lidí na čele s gargantuovskou korporací, jejíž původní název zněl jistě Google.

Je vůbec možné něco pokazit v tak přívětivém univerzu? Kéž by ne. Tim je dobrý řemeslník, dostal do vínka licenci na psaní vetřelčích i predátořích pohádek pro dospělé a z toho, co měla být pecka za všechny prachy a potěšení pro skalní fanoušky je jenom průměrný příběh, který udržuje napětí jen tím, že je rozdělen do tří knih. Predátoři hrají prim, to je dobře, jelikož nedostali vlastní sérii, no jsou z nich až příliš tupé polointeligentní stroje na zabíjení, nepodobné vetřelcům. Ve vetřelčí trilogii se královna ukázala jako schopná, nezapomínající protivnice. A z predátorů zatím dělají Goaldy. To, kam Tim posunul mytologii, se mi vůbec nelíbí. :(

Jinak se knížka drží toho krásného, chladně mechanického, špetkou armády a vědců okořeněného sci-fi, které máme (milovníci A P AvP) tak rádi. Jen je škoda, že takových příběhů není po více. České naturalistické sci-fi je super, i intelektuální nadace, ale vetřelci a predátoři jsou zatím jenom jedni. :) A mrzí mě, že nemůžu dát 5, ale to zklamání… Ještě dnes začínám s druhou knížkou. ;)

*chestburster link: bit.do/hrudotrhac

Tazz1
19.07.2016

Kniha dobrá a jsem zvědav na další díly. Mě osobně moc nesedí větší množství dějových línií, které se spojí až na konci. Další mi trochu nesedl překlad. Jako být "na válečné nože" nebo místo nedostatku munice říci, že dochází náboj...no nevím. Ale jinak Lebbon umí a jsem zvědav na další knihy v sérii.

genie
27.06.2016

S nadšením jsem si přečetla trilogii "Vetřelce" a tak jsem od prvního dílu další trilogie s predátory dost očekávala. A byla jsem nadmíru spokojená - spoustu akce v několika dějových liniích, sympatičtí hrdinové, kteří nemusí nezbytně přežít, nic není "černobílé". Velmi dobrý rozjezd, už se těším na další díl.

Highlander
25.06.2016

Mno, nejsem fanoušek tohoto univerza - hlavně tedy vetřelců ne... ale je fakt, že predátory jsem měl vždycky rád, i když jsem neviděl všechny filmy s nimi.... ale knihu jsem si řekl, že zkusím - i když vlastně nejsem ani na nějaký extra násilný krváky...

Byla to super jízda, dost mě to bavilo a rozhodně půjdu i do dalších dílů. :)

trudoš
24.06.2016

Tim Lebbon nám byl poprvé knižně představen v minulém roce titulem Vetřelec: Probuzení. Vzhledem k tomu, že si dovedně poradil s hororovým motivem vetřelců, byl jsem docela zvědav, jak pod jeho taktovkou dopadnou predátoři.
A on se nám chlapík regulérně utrhl ze řetězu.
Tématika bojů vetřelců s predátory zpravidla vždy končí u schematického zabíjení jedněch druhými, případně zábavným vykosťováním homo sapiens. To v případě úvodního svazku trilogie Bouře ve vesmíru zdaleka neplatí. Autor se rozhodl, že pro okázalý konflikt je třeba okázalé zázemí a proto vytvořil komplexní historii budoucnosti, před níž nejedna moderní space opera zbledne závistí. Nehledě na bezvadně rozpracovanou hrozbu plánující malý soukromý armagedon. Jistě, člověk nad mnoha věcmi musí přimhouřit oko a občas je trochu pro legraci, jak se Lebbon okatě vyhýbá technickým detailům, ale dějová linka šlape jedna báseň a to oceňuji v tomhle případě nejvíc. Jen doufám, že vysoce nasazenou laťku ustojí i plánovaná pokračování.

mrliš
02.06.2016

Z knihy jsem nadšený. Otevírá nám nový pohled na svět Vetřelců, Lidí a Predátorů. Bezva technologické vychytávky, jako třeba obleky Exkurzionistů. Kniha je našlapaná akcí od začátku do konce. Nedá ani na chvilku vydechnout. Ve 300 stránkách se nám pěkně rozjel nový příběh, který bude pokračovat až v další knize, na kterou se už teď moc těším! Vřele doporučuji milovníkům světa Vetřelců a Predátorů.

Terva
18.05.2016

Jest-li je Vesmír nekonečný, nebo jest-li je nekonečně moc Vesmírů, pak je tam někde strom a na něm rostou lidi.
Tento zvláštně pojatý příběh začíná v hluboké budoucnosti lidstva na kosmické lodi USS Evelyn-Tew (vyřazena z bojové služby) léta páně 2351.
Příběh Tima Lebbona nás zavádí do obsáhlého a již mnohokrát zpracovaného tématu Predátoři a Vetřelci. Tento příběh sice nese obálku Predátora, ale obsahuje i Vetřelce, roboty, staré civilizace a věčný vesmírný boj. Ale, je to hlavně o Predátorech, kteří se narodili pro lov, žijí stopováním a umírají pro kořist – ale možná je toho na nich víc, než si myslíte.
Malá ochutnávka: Rozervané tělo, rozervané šaty, roztříštěné kosti – po zásahu xenomorfů si byli ve smrti všichni rovni.
Po úchvatné trilogii Vetřelci – Probuzení, Odplata a Peklo, kdy každý příběh napsal jiný spisovatel, a knihy spojují natočené filmy, dostal Tim Lebbon šanci od společnosti Twentieh Century Fox, napsat si celou trilogii, která nemá s filmem nic společného. Prostě něco nového.
Oproti Vetřelcům, kdy bylo jisté, že každý příběh bude zakončen, má tato nová trilogie tu jistotu že v této první knize prostě zakončena nebude. Tento mistr na Vetřelce a Predátory to vzal doslovně. Ano kniha je první a příběh teprve začíná.
Po úvodní části se přesuneme o několik stovek let do budoucnosti a to do roku 2692. Spisovatel tu krásně zpracovává někdy malé a někdy velké části ze všech filmů a komiksů. Můžeme tu narazit na rčení – Nepřítel mého nepřítele je můj přítel, přijde i robot ala Bishop, ale v trochu jiném provedení (budete překvapeni), pokus ovládat Vetřelce a když už jsem u Vzkříšení, tak tu padne podobná hláška, jakou měl Johner (Ron Perlman) – Země? Taková díra!! a mnohé další střípky a náznaky. Příběh je nápadně lidský, ale přesto je na něm tolik nelidského, že na to klasické myšlení prostě nestačí.
CITÁT – Terraformování je pomalý a nebezpečný proces a žádná planeta moc nechtěla přijmout tuto vynucenou změnu..........
V příběhu se mi však moc nelíbila pasáž odehrávající se na UMF 12 (neprozradím co to je). Zde jsou události hodně roztříštěné, časově přeskakované, nedodělané a někdy i nelogické. Ale naštěstí to nepokazí ostatní děj a tak nezbývá, než tento příběh doporučit. Milovníci této ságy ať se připravý na sexuální orgie a přijde-li čas, buďte připraveni k boji.
Je to Vesmír. Bezpečí tu není nikdy. Když vás nezabije něco známého, pak to bude něco, co neznáte.