Vetřelec - Probuzení

Vetřelec - Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/bmid_vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4 314 89

Vetřelec série

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Alien: Out of the Shadows , 2014

midloch
21.02.2020 2 z 5

Vypůjčeno z knihovny na základě místního 80% hodnocení. Po přečtení tomu hodnocení vůbec nerozumím. Jedná se o naprosto průměrnou knihu, jejíž příběh je uměle našroubován mezi první a druhý vetřelčí film. Neustále se opakující pasáže o ztrátě dcery jsou otravné, právě proto, že se stále dokola opakují. Myslím, že psychické rozpoložení lze dobře vyjádřit jinými prostředky, než opakovat dokola zlý sen hlavní hrdinky. Zkrátka taková (pod)průměrná vyvražďovačka, kterou vlastně přežije jen Ripleyová. Jedna hvězda za knihu, druhá za prostředí (vetřelce mám rád).

martunka
04.01.2020 5 z 5

Tak to je parádní dobrodružství. Příběh svižně plyne a je to napínavé.

Corso
11.11.2019 2 z 5

No, vypocute ako audio. Musim ale povedat, ze mi cely tento pribeh pripada v ramci Alien Univerza ako zbytocny. Vykradacka scen snad zo vsetkych filmov, a proste len idete z bodu A do bodu B, obcas sa niekto zrani, obcas zomrie, stretnete a najdete rekvizity, ktore uz poznate z filmov. Za prve Lebbon ani nie je nejaky extra rozpravac, za druhe ak uz kniha ktora sa snazi parazitovat na filmovej sage, tak uz cakate nejake to obohatenie. Dej akoze medzi Alien a Aliens, ku koncu sa vysvetli preco vo filmoch nie je spomenuty, (spoilerik* strata pamati). A tie flashbacky o Rippleyovej dcere... v dvojke jej nechybala??? Aaaale... tak aspon ta atmosfera je tu dodrzana. Za mna dve kyselinou naleptane hviezdy.

Solverino
06.10.2019 5 z 5

Docela dobré - klasika, dobře se to čte a děj rychle ubíhá. Není tam zbytečná vata (láska, psychologie a tak). Pro kluky dobrý!

Svica
29.07.2019 5 z 5

Výborný, výborný, výborný! Pro fandy Vetřelce úplně ideální a na malé detaily se nekouká.

yaoiyuri
14.03.2019 2 z 5

Z počátku to vypadalo slibně, ale… jakmile se objevila „Ripleyová“ šlo všechno (včetně logiky) do kopru. Nechápu, čím právě Lebbon získal důvěru 21st Century Fox, že mu dávají tolik prostoru a už vůbec nechápu, že mu tohle odsouhlasili. Vždyť to nedává smysl. Vůbec. Jen to rýžuje na provařené značce, nic víc. Schválně jsem kvůli tomu pak znovu zkoukla „toho“ Vetřelce i „ty“ Vetřelce. Prostě nedává.

Postavy jsou nijaké, snadno zaměnitelné a v duchu boje s extrémně nebezpečnou formou života se chovají… stupidně a neopatrně, jako vždy, ani „naše“ Ripleyová není ta, kterou známe z filmů, ale jen jakási plochá bezcharakterní napodobenina honosící se stejným jménem. Navíc důvod, proč si ve filmech údajně nic z toho „nepamatuje“ je dost ubohý a vážně „originální“. Vrcholem pak byly Ashovy monology, protože takhle se vyjadřuje kdokoliv, jenom ne umělá inteligence, proboha. K pokračováním, která mám za pár šupů z valentýnského výprodeje Baronetu mě chytla veliká čtecí nechuť.

Šarming
17.02.2019 3 z 5

Tyjo, číst to v originále a neumět anglicky je fatálně dechberoucí... chápu, že v překladu je to naopak jedním dechem. Je tam tolik zákoutí, na které si člověk musí přijít sám... doporučuji si tím projít.

Ronnie68
11.02.2019 5 z 5

skvělé scifi, které úžasně vtáhne do děje ... přečteno téměř jedním dechem

Metla
23.01.2019 4 z 5

Máte náladu na sérii o vetřelcích, ale všechny filmy znáte nazpaměť? Tato kniha je jedna z vhodných alternativ: "Probuzení" má tématicky nejblíže k prvnímu dílu, najdeme však ingredience prakticky z každé filmové části. Před dvaceti lety bych Lebbonovu výtvoru pravděpodobně nasypala pět nadšených hvězd a následně usedla k PC se záměrem přivodit si infarkt u "Aliens versus Predator" (hráči z řad pamětníků vědí, jak se cítil chudák mariňák).
Bohužel je mé mládí v hajzlu a do důchodu daleko, nadchnout mě vyžaduje něco víc, než trochu napětí s akčními vsuvkami. Uvítala bych u "Probuzení" hutnější atmosféru, lépe zpracovanou psychiku postav a (dle mého názoru) přítomnost Ripleyové celkem zbytečně omezila příběh. Osud posádky těžební lodi Marion je zřejmý od první stránky a důvod, proč se o nich Ripleyová v budoucnu nezmíní, byl odhadnutelný zoufale snadno. Mírně mě iritovala určitá technická zaostalost (např. svícení baterkami, šňůra holých žárovek v dole, ošetřování zranění pomocí kovových svorek). Také mi není jasné, proč musela posádka chystat zásoby pro dlouhou cestu vesmírem až na poslední chvíli, bez pořádného plánování, když o evakuaci věděli několik dní předem (nehledě na fakt, jak by vše potřebné dokázali naskládat v daném omezeném prostoru).
Na Vetřelcích jsem vyrůstala, dovolím si tedy podlehnout nostalgii a malinko "Probuzení" nadhodnotit: 70%. Objektivně bych zde měla vyleptat kyselinou tři hvězdy, leč krvelačná pubertální Metlička v mé duši urputně protestuje.

deefha
27.12.2018

Když v roce 2012 film Prometheus konečně oživil dlouho strádající (alespoň co se filmů týče) vetřelčí universum, nebylo to sice úplně ono, ale stejně se díky tomu otevřely nové svěží možnosti celé miliardové franšíze. O penězích je to totiž vždycky až na prvním místě, což tahle celá vetřelčí literární trilogie, kterou drží pevně pod palcem supervize 20th Century Fox, jedině dokazuje. A její první kniha není výjimkou.

Ze všech tří knih si právě tahle nejvíc pohrává se zavedenou vetřelčí timeline. Příběh by měl zapadat mezi první a druhý film a naznačovat možnost, že Ellen Ripley byla ze své stáze probuzena ještě dřív, než na začátku Vetřelců. S vervou sobě vlastní pomohla partě těžařů vypořádat se s tvory, které už jednou potkala, a pak se (zase už v umělém spánku) vydala na zbytek své dlouhé pouti nekonečným vesmírem.

Budiž, proč ne. Zní to dobře, funguje to dobře a hlavně se to dobře čte. Pokud už Tim Lebbon nemá přímo talent, tak je rozhodně dobrý řemeslník. I to je dnes skoro vzácnost...

StriderCZ
27.09.2018 5 z 5

Velice milé knižní překvapení. Hra postupně nabírá na tempu a i když je jasné kdo nakonec přežije, tak se rozhodně jedná o povinnost pro každého, kdo miluje tuto sérii.
Za mne: s každým přečteným dílem a zhlédnutým filmem získává Vetřelec na respektu.

hankafor
23.07.2018 5 z 5

Audiokniha - skvělá.

estrius
16.07.2018

Kniha mě nezaujala, nedočetl jsem.

Aniday
06.06.2018 5 z 5

netušila jsem, co od knihy čekat... není to můj žánr... matně si ale vzpomínám na film s úžasnou Sigourney Weaver a díky ní pro mě celý příběh ožil - a to doslova...

Aildrin
04.06.2018 4 z 5

Spoiler alert! Až na Ripleyové věčné a časem už otravné halucinování v bdělém stavu (Kdyby si aspoň Lebbon dal tu práci a v knize to vysvětlili jako posttraumatický stres z dlouhé hibernace, vedlejší účinek nějakých léků nebo tak nějak racionálně, pak bych to ještě jakž takž strávil.), byla kniha perfektní a už chápu, kde vzali tvůrci část inspirace při vytváření hry Alien: Isolation.

Awele
09.03.2018 4 z 5

Od knihy jsem nic nečekala, snad právě proto jsem byla příjemně překvapená. A ještě v audio verzi, tak to doslova nadšená. Nejsem zarytý fanoušek filmů, kromě prvního považuju ostatní akorát za lekačky, ale tady jsem se úplně do děje dostala. Ba co víc, děj jsem celý prožívala zároveň s postavami. Pátou hvězdičku jsem ale nemohla dát - v mých očích ji knize sebrala postava Ripleyové. Od jejího "vstupu" na scénu hrají ostatní postavy jakoby druhé housle, přitom mají potenciál na vlastní komplexní vykreslení. Navíc se dílo stalo předvídatelné. Dokonce jsem si přála, aby v modulu nakonec odletěl hlavní inženýr a ne naše superhrdinka.... Ale jinak smekám a těším se na další.

trudoš
03.03.2018 4 z 5

Tim Lebbon jde nekompromisně po nejzákladnějších lidských slabostech - strachu z neznáma a strachu ze smrti. Posádka těžební lodě se musí vypořádat s nepěkným překvapením v podobě xenomorfů, na které narazili v hlubinách planety LV-178. Problém je, že jediné zbraně, které mají k dispozici, jsou obyčejné hornické nástroje. Takže o večírek je postaráno a člověk těm havířům může jedině držet palce.
Zapojení Ellen Ripleyové do příběhu ovšem považuji za zbytečnou chybu. Nejen že se tím autor zbavuje momentu překvapení, protože je jasné, že to drsanda musí přežít, ale tím že zakomponoval svůj příběh mezi první a druhý film, dává tak v podstatě dopředu najevo, jak celá ta párty skončí. Co ovšem kvituji s nadšením, je, že vetřelci jsou zde skutečným nebezpečím a ne pouze obtížným hmyzem, jako v některých románech z 90. let. Pravdou ale je, že ty nejlepší scény často působí dojmem reprintu. Přesto se podle mě jedná o jeden z nejpovedenějších návratů do světa toliko oblíbených strojů na zabíjení.

snupko
20.02.2018 3 z 5

Nepoznám knihy od Lebbona, ale ako tu vidím a čítam, našiel si záľubu v rozširovaní už poznaného. A naozaj niekedy sa lepšie srká nápoj cez flexibilnú slamku namiesto rovnej. Probuzení pokladám za fajn spestrenie vyše 50 rokov trvajúceho spánku a do budúcna prajem snáď aj viac takýchto výpadkov, či vygumovaní pamäte. :) Jaj, a ešte dúfam, že v pokračovaniach zachránili Halla, jedna fľaša bourbonu mu bude málo.

Benjo
12.02.2018 5 z 5

Překvapivě dobrý. Hlavně doporučuji ve formě audioknihy načtené Pavlem Rímským

Měňavka
12.02.2018 5 z 5

Velice povedené.Nejsem moc velký fanda této literatury,ale protože mám moc ráda film, byla jsem zvědavá,co mi řekne kniha. Moc jsem si to užila.

mimozemšťané

Tim Lebbon