Vesmírna odysea

Vesmírna odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29782/bmid_vesmirna-odysea-lPA-29782.jpg 4 1325 175

Vesmírná odysea série

Na Mesiaci je objavený záhadný objekt. Dôsledky nálezu sú natoľko významné, že je kvôli nemu vôbec prvýkrát vyslaná ľudská posádka hlboko do Slnečnej sústavy. Ale ako výprava dosahuje cieľ, vyskytnú sa problémy, rastúce do desivých rozmerov ... Slávny román napísaný v čase, keď pristátie na Mesiaci bolo ešte iba snom, pretvorený do jedného z najvýznamnejších filmov všetkých čias, strhujúci a prorocký. Vesmírna odysea je príbehom o pretrvávajúcej otázke miesta človeka vo vesmíre.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

2001: A Space Odyssey , 1968

Atuin
19.12.2012 5 z 5

Vesmírná Odysea je naprosto odzbrojující a to téměř slovo od slova, už jen tím jak vypylované má postavy. Propracováná a důmyslná pointa by ji mohla dlouho udržet na špičce sci fi. Rozkreslený detail, díky němuž vám neunikne zhola nic odkrývá neuvěřitelný příběh a s ním i vnitřní příběh autora a jeho neuvěřitelného optismu co se naší civilizace a pokroku týká:). Je to čisté, je to perfektní, je to dokonalé. Nenechává to na pochybách že se stále něco děje i když vůbec nic není na první pohled vidět.

hladko
28.11.2012 4 z 5

Smysl a důraz pro detail dělá z knihy výjimečné dílo literatury science fiction, protože právě rozmáchlým a detailním popisem technického prostředí se autor pouštěl do predikcí, které ani 40 let po prvním vydaní nezní naivně. Naopak dílo na mne, co se technické kompozice týče, stále působí jako věrohodná vize budoucího cestování vesmírem. Jedna z mála věcí vyvolávající potutelný úsměv může být právě rok, jenž román nese i ve svém názvu a jenž dnes s desetiletým odstupem podsouvá domněnku, že Clark byl co se technologického pokroku týče velký optimista. Na druhou stranu, možná by takováto vesmírná plavba dnes byla možná za předpokladu, že by cestování vesmírem i nadále tvořilo základní priority velmocí, že by státy zabývající se vesmírným výzkumem dokázaly vytvořit jedinou nadnárodní korporaci (tak jak Clark naznačil) a že by příliv peněz do výzkumu byl neomezený.
V každém případě Clark pro mne stále září - komplexní hluboká myšlenka, propracované charaktery, tíživé a pohlcující napětí, skvělý styl. Cha, reklama jak vystřižená z plakátu na Avatara. A teď se zase po letech s chutí vrhnu na Kubrika....ještě mě napadá, že za zmínku jistě stojí i výborný překlad a doslov Vladimíra Svobody.

carodej_pes
25.09.2012 4 z 5

Samostatně fungující doplněk k filmu, který na rozdíl od něj ale nesymbolizuje a je velice konkrétní. Kouzlo filmu, jenž spatřil světlo světa dříve než kniha, je mj. v jeho všeobjímající čistotě, tedy jedná se o záležitost, kde si ateista i věřící může jeho smysl vyložit po svém a nikdy špatně. V tomto snímek nad knihou vítězí, avšak i tak se jedná o zábavné čtení, které milovníkům sci-fi nelze jinak než doporučit.

Aliii
03.09.2012 4 z 5

Opravdu působivá kniha (hlavně druhá polovina), která nutí k zamyšlení. Clark úžasně vystihl možné problémy spojené s dálkovým letem do vesmíru a z myšlenky umělé inteligence jednající na vlastní pěst mě úplně zamrazilo. Navíc je až s podivem, že Clark dokázal psát o letech na měsíc a do vesmíru tak věrohodně v době, kdy se člověk nedostal ještě ani na Měsíc...

Fuchsie
17.08.2012 5 z 5

Tahle kniha u mne soutěží v oblíbenosti s Dnem Trifidů. Také jsem ji přečetla několikrát.
A navíc i film byl úžasný.

LordSnape
10.07.2012 5 z 5

Strašně nadčasová kniha. Clarke svojí vesmírnou odyseou předběhl dobu. Když vezmu v potaz rok, kdy byla napsána (před prvním letem na Měsíc), je pak opravdu úžasné číst všechny ty dokonale sedící popisy Saturnových měsíců. Geniálně napsáno a odvyprávěno.

Nibiru
03.04.2012 5 z 5

Knihu jsem četla již velmi dávno, ale vím, že ve mně nechala hluboký dojem, a ten dodnes přetrvává.
Bohužel filmové zpracování byl čirý děs, hnus.

Algren
26.02.2012 3 z 5

Niekedy som mal pocit, že čítam a čítam a neviem ani vlastne čo čítam. Ku koncu to začalo byť veľmi zaujímavé a bol som rád, že som to nevzdal. Nuž, ale koniec skončil doslova "nijak". Vedel som, že to bude mať nejakú hlbšiu myšlienku ale "toto", normálne som sa naštval!

imarvin
07.12.2011 5 z 5

Je to neuvěřitelné, co dokáže lidská fantazie stvořit. Zvláště v době, kdy neví nic o mobilech, internetu, tabletech a cestách k Měsíci. Nejen sci-fi ale taky hluboký pohled do lidského nitra a vlastně filozofický kolaborát. Smekám klobouk, který nemám a těším se na další čtení pana spisovatele A.C.Clarka. Přečteno za tři dny, což je u mě nadlidský výkon.

Jakubisko
19.11.2011 5 z 5

Skvělé, úchvatné, nemám slov...kdo nečetl, nepochopí. Tolik opěvované filmové zpracování mě bohužel veskrze zklamalo.

Drolin
08.03.2011 5 z 5

Jeden z vrcholů sci-fi žánru, na kterém oceňuji ukončení s prostorem pro imaginaci čtenáře, atmosféru prázdného vesmíru a především samotný úvod, kdy nás Clark seznámím s "Tím, jenž hledí na měsíc".

valda
08.03.2011 5 z 5

Na konci dvacátého století je na Měsíci objeven tajemný monolit, který vyšle zprávu někam k Saturnovým měsícům. Je proto vyslána průzkumná loď s pětičlennou posádkou, z nichž tři, kteří vědí o pravém cíli letu, jsou hybernováni. Zbývající dva se starají o průběh letu. Šestým členem posádky je nejmodernější počítač HAL 9000, který se stará o veškeré ovládání lodi, a jeho schopnost učit se, je na tak vysoké úrovni, že si začne uvědomovat vlastní bytí, a když potom dojde v jeho výpočtech k bezvýznamné chybě…
V knize je skvěle popsaný pocit při objevování nových koutů sluneční soustavy, pocity samoty uprostřed vesmírné prázdnoty, denní rutina při vesmírných letech, jaké může mít důsledky, pokud počítač myslí („Co to děláš Dave?“) a Clarkeův pohled na mimozemské civilizace, který se dost liší od zelených mužíčků, a který je bližší mě stejně jako třeba dalšímu čtenáři Clarkea Douglasu Adamsovi.
Kniha vznikla vlastně na zakázku pro režiséra Stanleyho Kubricka, který koupil od Clarkea práva na zfilmování povídky Hlídka, a chtěl po něm, aby tuto povídku nějak rozvinul. Knihu nakonec Clarke dopsal až krátce po uvedení filmu do kin. A i když je základní linie příběhu ve filmu podobná, tak hodně částí se liší.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Žádný StarTrek, žádná Hvězdná brána. Mám tyto dva filmové světy velmi ráda, ale Odysea má nejen vesmírnou, ale i lidskou hloubku. Mistr je Mistr.

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Úzasná kniha od začátku do konce s nadčasou tematikou. Je až neuvěřitelné, že A. C. Clarke napsal tento román v době, kdy bylo létání do kosmu nebo samotné přistání na měsíci nemyslitelné či teprve v plánech. Příběh, pro někoho možná těžší na představivost, nabízí propracovaný příběh (úžasně byla popsána i éra opolidí a jejich setkání s monolitem), který vám nedovolí odložit knihu před dočtením. A závěr? Pro nás, obyčejné lidi, jen těžko k pochopení.... . Skvělé!

tikend
30.11.-0001 4 z 5

Kniha je veľmi zaujímavá a aj napriek staršiemu dátumu je stále nadčasová ale je trochu chaoticky napísaná. Pár krát počas čítania som mal chť zabaliť to ale oplatilo sa mi že som ju dočítal, pretože celkový dej je skvelý.