Dešťová hůl

Dešťová hůl https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294939/bmid_destova-hul-HCr-294939.jpg 4 967 967

Po úspěšných románech Selský baroko a Rybí krev završuje Jiří Hájíček svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“. Předešlé literární sondy obrácené do minulosti české vesnice následuje nyní román ze současnosti. Opět silný příběh, v němž kromě lidí tentokrát hrají důležitou roli pozemky — zděděná pole a spory kolem jejich vlastnictví. Venkovská krajina jihočeských blat je vůbec v textu silně přítomna a kromě jedinečné atmosféry dodává příběhu i historický kontext a také nepřímo vstupuje do osudů hlavních postav. Zbyněk, profesí správce pozemků, se po mnoha letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl se zdánlivě jednoduchým majetkoprávním problémem. Vrací se na venkov, na místa svého dětství a dospívání, a zamotává se do nejasných okolností pozemkového sporu, ale také do osobní a manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a katastrálními mapami a nad ním se jako přízrak vznáší bláznivý venkovský aviatik z osmnáctého století. Ve zlomovém okamžiku jde Zbyněk s tváří pomalovanou válečnými barvami do boje. Za to, co považuje za správné, za sny dětství a „aby se jednoho rána neprobudil jako někdo jiný“.... celý text

1alena1
19.01.2017 5 z 5

Hájíček se zařadil mezi spisovatele, které si nenechám ujít a vždy ráda přečtu. Je moc dobře, že se píše o době nedávno minulé, protože se strašně rychle zapomíná. Téma, do kterého se asi moc současným spisovatelům nechce, držím panu Hájíčkovi palce do dalšího tvoření.

honZic
17.01.2017 5 z 5

Jako vzdy skvely Hajicek.

cérka
13.01.2017 3 z 5

V půlce knihy jsem naprosto nechápala o čem bude ta druhá půlka a proč ještě není konec? Hlavní hrdinové - Zdeněk: unuděný, otrávený "přepracovaný", zajištěný čtyřicátník, kterému chybí pořádná fyzická práce a pořádné starosti. Tereza, člověk kterého by mi mělo být asi líto. Jenže mně byla šíleně nesympatická. Jak nám chápat její nenaplněné mateřské touhy, když podstoupila dvakrát potrat ? atd.
Za mě tři hvězdičky a snad to bude příště lepší.

Isserley
12.01.2017 3 z 5

Moje první přečtená kniha tohoto autora. Mé dojmy z četby jsou veskrze kladné, tudíž si určitě přečtu i ostatní autorovy knihy. Téma proměny jihočeské vesnice a jeho autentické podání mě zaujalo. Méně pochopení jsem bohužel měla pro citový život vypravěče, připadalo mi, že problémy druhých dokáže řešit skvěle, ale nespokojenost se svým životem už ne. Ale i to je ze života, takže i tuto rovinu knihy hodnotím kladně.

Gábina231
11.01.2017 4 z 5

Prostě Hájíček! Čtivá, se zajímavou atmosférou... dobře popsaná krize středního věku a bezdětného manželství.

kudrdlinka
11.01.2017 5 z 5

Jiří Hájíček tak jak ho mám ráda - pěkně napsaný komorní příběh obyčejných lidí a jejich obyčejných životů, jejich radostí a hlavně starostí - Zbyněk a jeho nespavost, krize středního věku, vztah k Tereze a Bohuně, boj za spravedlnost. Moc se mi to líbilo.

bookcase
07.01.2017 5 z 5

Výborné!!!! Jiří Hájíček opět nezklamal.

Dimas
07.01.2017 4 z 5

Vztah je především o empatii. Je velmi těžké jít si za svým cílem a přitom nezapomínat na potřeby i sny svého partnera.

ivanaga
04.01.2017 4 z 5

Rozhodně čtivá, zvládla jsem ji za pár dní. Vtáhla mě do děje. Řekla bych, že tato poslední z autorovy jihočeské trilogie je nejlépe vystavěná, prostá balastu a uvěřitelná. Je to taková poctivě odvedená práce, nenáročný děj, odpovídající plynutí času v Jižních Čechách. Podobný příběh s jistou obměnou tady asi zažije každý třetí až pátý člověk, námět na filmový trhák to asi nebude. Ovšem fakt, že se v tom každý nějak najde, může být právě důvodem k domácímu úspěchu. Mě se třeba líbila proto, že mám vztah k lidem z Jižních Čech, že tu žiju a téma pozemkových map je mi blízké. Generačně je děj sice trochu posunutý, ale pořád se chytám. Chytá se i naše babička, syn už asi ne. Je to taková vyprávěnka, žádná divočina, naturalismus se tu nepěstuje. Vrcholem je migréna a nespavost, nebo hospodská rvačka. Tohle mi asi vadí nejvíc, ta bezbarvost a unylost hrdinů, absence emocí a drama, nebo aspoň trošek vtipu. Ale zase je to pravdivé, není to kýč, jen trochu šedivo a ponuro. Ve všech Hájíčkových knihách se hrdinové trápí, mají depky, bloudí po blatech v dešti a tak.. Možná je to terapie, nebo nějaký jihočeský truchlivý charakterový rys. Taková všeobjímající chandra. Ale příběh je vystavěn hezky, pěkný závěr, nakonec i happy end, to se ani nechce věřit. Ale stejně člověku zůstane z toho všeho smutno, že to tady takhle chodí, že je to pravda. To je asi největší přínos té knihy, to uvědomění si reality kolem sebe. To nastavené zrcadlo.

camillio
04.01.2017 5 z 5

Další Hájíčkova kniha na podobné téma, ale úplně jinak. Kniha o smyslu života v jeho poločase. Jak se píše v jiné autorově knize "Mládí je, když člověk věří, že to nejlepší teprve přijde". Tady už hlavní postava nevěří, nanejvýš doufá. Připomněla mi kamarádčino sebehodnocení spojeními o starém psu a nových kouscích, a o hlubokých vyjetých kolejích. Je to kniha o hledání malého kousku spravedlnosti s vědomím obrovského množství jiných nespravedlností, o pohodlnosti a nepohodlnosti každodenní životní rutiny, o lásce a jejím současném přehlížení. Je i o pravděpodobně nesplnitelném snu, jenž v nějaké podobě má každý z nás, ale i obrovské naději. Někdy mám pocit, že Hájíček píše příběh o životě každého z nás po třicítce. Každý máme jiný, ale jádro je velmi podobné.

lencin
03.01.2017 5 z 5

Výborná kniha. Hájíček prostě umí psát. Doporučuju.

orinka3
03.01.2017 5 z 5

Nemohu dát méně než pět hvězdiček. Knihu jsem měla od loňska zamluvenou v naší knihovně, včera mi přišla e-mailová výzva a dnes už jsem ji dočetla. Vyzrálý, krásný psychologický román se současným hrdinou. Autor píše výborně. Ve zkratce poví tolik, na co by jiný potřeboval stránku. Přesto čtenáře o nic neochudí. Příběh člověka, prožívajícího krizi středního věku a hledajícího sebe sama, dokáže k četbě přikovat. Kniha je moderní, současná, přitom vyvolává vzpomínky u dříve narozených čtenářů. Pan Hájíček ví, o čem píše, všechno jsme tak nějak prožili nebo zažíváme. A líbí se mi, že Zbyněk nepodlehl strachu z výhrůžek mocných a přes nepříjemnosti, které s nimi zažil, se dál pouští do boje, třebas s přesilou. Autor nechrlí jednu knížku za druhou. Možná proto je každá další tak dobrá a vyhledávaná.

hanap
31.12.2016 4 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla. Líbí se mě styl jakým p. Hájíček píše. Děkuji

zdenek118
29.12.2016 5 z 5

Velmi pěkná kniha se zajímavým příběhem odehrávající se v Jihočeském kraji. Vzhledem k mé celoživotní profesi stavaře mi je pozemková a územní problematika velice blízká. Autorovi se na postavě stárnoucího Zbyňka, referenta pozemkové agendy, prožívajícího životní krizi, vzpomínajícího na svoje dětství prožitém na venkově velmi dobře podařilo popsat život a poměry na jihočeském venkově, generační výměnu. Určitě si přečtu i další jeho knihy. Hodnocení: 5

Jana_Hlus
29.12.2016 4 z 5

Mé první setkání s autorem a určitě ne poslední. Kniha se čte dobře, na můj vkus se děj poněkud pomaleji odvíjel, ale tempo odpovídalo ospalému textu, krize středního věku umocněná nespavostí, hledání sebe sama, pokládání si otázek, zda tohle je život, který chtěl a zda má práce, kterou dělá, vůbec smysl? Asi jsem čekala, že děj nějak vygraduje a dojde k zásadním zvratům, ale když teď nad tím zpětně přemýšlím, ten více méně otevřený konec mi sedí lépe. Není to totiž žádný thriller ze současnosti, ale sonda do duše tápajícího téměř padesátníka. A určitě bych vyzdvihla, jak se autorovi podařilo vykreslit bezdětné manželství potýkající se s krizí. 4/5

Marčullkas
29.12.2016 4 z 5

Opět brilantní práce, zajímavé téma a návraty do dob minulých zbožňuji. Ano Rybí krev mě absolutně dostala na kolena a nasadila laťku hodně vysoko, ale nemám strach, že by Děšťová hůl u čtenářů neobstála!

pankaplan
29.12.2016 5 z 5

Dočteno: Dešťová hůl (Jiří Hájíček)

Do Hájíčka se mi vlastně vůbec nechtělo, ale když už o něm mluví i lidi, kterým jejich čtenářské choutky věřím, musel jsem to zkusit. A víte co? Jsem nadšený. Ta kniha je o lidech, kteří hledají klid a o vesnici, která vymírá. Místy je to melancholické, ale není to kýčovitě sentimentální. Je v tom hodně člověčiny, několik pozoruhodných příběhů a především: je to napsané přesně tak, jak si přeju, aby se knihy psaly. Hájíček mě měl v hrsti prakticky od druhé stránky (ok, druhé obrazovky - četl jsem to na Kindlu). Některým hrdinům jsem držel pěsti, jiným jsem přál, aby je osud dostihl... Prostě, prožíval jsem to a nemohl jsem se dočkat rozuzlení. Jiří Hájíček si zaslouží veškerou pozornost, kterou v poslední době má. Roste do velkého spisovatele.

Hodnocení: 90%

Astonius
17.12.2016 3 z 5

První polovina knihy mne uchvátila, protože jsem měla pocit, jako bych s každým otevřením chodila za hlavním hrdinou do rodiny, ke starým známým a přátelům - příběh je vyprávěn obyčejně, ale opravdově - lidé se chovají normálně, jsou popsaní věrohodně a autor má krásný sloh. Ale nějak jsem čekala určitý zásadnější vývin celého příběhu. Ten samozřejmě nastal co se týče událostí, ale nepřišla žádná změna v těch unylých vztazích, které hlavní hrdina prožíval - chyběly mi tam nějaké emoce. Zbyněk byl hrozně bez života a jako chlap mi neimponoval - na jednu stranu se nenechal zastrašit a šel hájit nespravedlnost, která se ho přímo nedotýkala, na druhou stranu sebou nechal vláčet ženskýma a nezmohl se na odpor. Všechny jeho vzpomínky na to, co s nimi prožil, jako by byly z jiného světa, protože v čase přítomném vše prožívá spíš jako divák než jako aktér.

MahulenaK
16.12.2016 2 z 5

Hrozně jsem váhala s hodnocením. Hájíčka mám ráda, po Rybí krvi, která mě nadchla, jsem přečetla všechny dostupné knížky. Neupírám knížce čtivost, ale po pravdě, už mě téma katastrů a majetků, úplně nebaví. Pořád musím srovnávat s Rybí krví. Ta byla tak úplně jiná, než všechny dosud vyšlé knížky. Ale i když je to teď jiný příběh z jiné doby, už to není ono.Navíc pořád se opakující pasáže s nespavostí, podivný vztah s manželkou i bývalkami. K tomu dlouhé pasáže o beznaději v práci, málo času - a pak se vrhne na kauzu, která má s jeho prací hodně společného? Nakonec mi nebylo jasné, v jakém časovém horizontu se příběh pohybuje. A ten konec byl taky dost rozpačitý. Mrzí mě to, ale na ty tři hvězdičky to vlastně nevytáhnu.

LenkaKT
12.12.2016 5 z 5

Jo! Dobrá, sakra dobrá kniha. Skvělá znalost prostředí, silný příběh, silné postavy. Dotýká se spousty témat a prostředí s nímž se potkávám, zpracovává je způsobem, jenž je mi blízký. Zůstane mi v hlavě.