Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449872/bmid_velky-gatsby-OLP-449872.png 4 4444 596

Hlavním hrdinou je prostý člověk, který se v mládí zamiluje do bohaté dívky a jen proto, aby ji opět získal, se dostane až mezi horních deset tisíc. Jeho celoživotní sen se ale rozbíjí o bezohlednost a egoismus vrstvy, kam sice patří svým postavením, ale do které nezapadá svým charakterem. Gatsby nakonec umírá jako oběť svého omylu, neboť nedokázal reálně zhodnotit lidi a život kolem sebe a považoval za hodnotu vztahy, za nimiž se ve skutečnosti skrýval hrubý egoismus. Román, napsaný v první osobě, zaujme čtenáře svérázným, dynamickým podáním.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

The Great Gatsby , 1925

zuzmi39
18.10.2022 2 z 5

Kniha, která ani nenadchne, ani neurazí. Pozitivní na knize je rozhodně to, že je krátká a rychle se čte. Ačkoliv je kniha ve světě dost opěvovaná, mně se zdála spíše průměrná a dá se říct, že jsem od ní čekala víc. Musím přiznat, že v tomto případě se mi více líbil film...

LucySmile
09.10.2022 3 z 5

Krásná kniha. Oceňuji vykreslení tehdejší společnosti, ale mezi mé oblíbené knihy patřit nebude.

SSTknihy
27.09.2022 4 z 5

Uznávám, že Gatsby je klasika, že skvěle vykresluje život zhýčkané znuděné newyorské high society 20. let minulého století. Že je to i dojemná a tragická love story, ale mě to nějak neoslovilo :-(
Asi jsem měla v hlavě až příliš silně filmového Gatsby ve skvělém podání Roberta Redforda, který měl šarm, styl a tajemné kouzlo. Ten literární je spíš egocentrický, chorobně ctižádostivý zbohatlík, který si nedokázal získat mé sympatie. Ale jak jsem napsala na začátku, je to holt klasika a stojí za přečtení.

Mitculka
31.08.2022 4 z 5

Tak do poloviny jsem úplně nevěděla, co čekat, pak to ale nabralo pěkný spád. Konec byl hodně tísnivý a bylo mi z něj smutno.
Každopádně jsem v minulosti často v referencích na tuto knihu slýchala poznámky o tom, že Gatsby je ,,čistá duše”, což mi teď po přečtení úplně nepřijde. I tak to ale byla krásná postava se silnými emocemi, do kterých jsem se opravdu dokázala vcítit.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Ačkoliv se jedná jen o pár stránek. Přesto je kniha velmi silná.
Krásný příběh.

Menagerie
27.08.2022 5 z 5

Láska na první přečtení. Síla lásky, nekonečné, věčné až do smrti...

janavom
06.08.2022 3 z 5

No, je to světová klasika, ale tuto knihu bych podruhé nedala, moc košaté popisy a rozvleklé. Jsem ráda, že jsem tuto knihu dočetla, nerada odkládám nějakou nedočtenou. Příběh jsem znala z filmu a chtěla jsem ji přečíst, ale stačilo. Do mé oblíbené světové klasiky se neprobojovala. JV

PetraBery
31.07.2022 4 z 5

Ačkoliv se jedná o klasiku, u mě bylo toto první čtení. A nečetlo se to špatně, dobře vykreslená vyšší společnost tehdejší doby. A závěr, který celkový dojem ještě vylepšil. Když bude příležitost, podívám se na filmové zpracování.

Ventimiglia
30.07.2022 3 z 5

Druhý pokus o Gatsbyho, s představou, že po mnoha letech a životních zkušenostech v něm objevím, co jsem v dospívání neviděla. A ano, teď jsem ocenila skvělý jazyk, metafory, dojem delikátní vzácnosti každého slova, barevnou atmosféru ("orchestr právě hraje žlutou koktajlovou hudbu a opera hlasů moduluje do vyšší tóniny"), vracející se motivy (zelené světlo, pohledy na oblohu). Nicméně dočetla jsem jen se sebezapřením, obtěžovaly mě hlubokomyslné výlevy ("Když se jejich rty setkaly, rozkvetla pro něj jako květina a vtělení bylo úplné." - jaké vtělení, sakra?!, myslí to vážně?) a práce s náznaky, stejně jako postavy, které mě vlastně nezajímají. Takže: tři hvězdičky ne proto, že bych neuznávala literární kvality, ale proto, že Velkého Gatsbyho jsem i napodruhé minula. :(

TeriLin1111
10.07.2022 5 z 5

Tenhle příběh je vlastně dost jednoduchý, ale zároveň vás donutí přemýšlet o spoustě věcech. Krásně vykreslená doba, postavy, které vám možná budou něčím nesympatické, ale o to víc reálné. Překvapilo mě jak dobře se to četlo, a určitě si jí přidám do maturitního seznamu. Ani nevím co moc napsat, asi jen to, abyste si to přečetli a uvidíte, co si z toho odnesete.

Monike
06.07.2022 5 z 5

Nevedela jsem, co ocekavat. Kniha mile prekvapila. Diky CV.

vladimir5170
03.07.2022 5 z 5

Film jsem neviděl, ani se nenechal jinak dopředu ovlivnit. Úplně nerozumím tak nízkému hodnocení zde. Vtipný, možná občas příliš košatě opsaný, vypointovaný příběh. Ani jsem při čtení klidné, vtipné knihy nečekal takové mravní poselství v závěru. Jednoznačných 5*.

Veju007
27.06.2022 3 z 5

Velký Gatsby je samozřejmě klasika. Film jsem neviděla, ale možná bude tentokrát platit výjimka, že film je lepší než kniha, protože dokáže lépe dokreslit dobovou atmosféru 20. let.

Byť se jedna o kraťoučké dílo, mé vydání z roku 2011 má 208 stran, četla jsem ho stejně dlouho jako kdejakou 400+ stránkovou knihu. Rozhodně je to tím, že se jedná o klasiku, velmi košaté, dlouhé, složené a bohaté věty jsou náročnější na pozornost a je nutná notná dávka soustředění, na to dnešní čtenář nemusí být již úplně zvyklý.

Navíc mi dělalo trochu problém sžít se s postavami. Dílem to určitě bude kvůli počtu stran, ale nějak mi bylo jedno, co se jim bude dít, jaká je jejich motivace, nebyly pro mě dostatečně vykreslené a upřímně - to, co se stalo na konci jsem musela číst 3x, než jsem to pochopila. Mohla to být vina překladu, ale nemyslím si.

Po knížce jsem sáhla převážně proto, že se mi hodila do čtenářské výzvy DK a nejsem si jistá, jestli bych Gatsbyho dočetla, pokud by byl delší. V tuto chvíli si nejsem ani jistá, jestli si pustím film.

klaudie.P
07.06.2022 5 z 5

Nejlepší kniha vůbec... nízké hodnocení tady na Databázi jen dokazuje jak je většina lidí úplně mimo.

Kabuky
26.05.2022 5 z 5

Super knížka.

Hanncha
23.05.2022 3 z 5

Nenechat se odradit "povinnou četbou" je to super.

Silent_Mouse
03.04.2022 1 z 5

Moc mě nebavila.

holkazbrooklynu
21.03.2022 3 z 5

Skvělý příběh vykreslující 20. léta americké smetánky a jejich nepřekonatelné večírky. Kniha je tenká má jednodusše stavěné postavy s jasnou zápletkou. Čte se dobře, protože je příběh poutavý, takže vás ve vteřině pohltí, ale také jak rychle začal tak také rychle skončí.

Fortuna7
11.03.2022 5 z 5

Ach, jak já mám tento příběh ráda. Srdíčko mi vždycky zaplesá, a to u každého zpracování. Doporučuji :-)

dennydee
07.03.2022 3 z 5

Upřímně jsem od knihy čekala více. Velmi špatně se mi četla.