Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394592/bmid_velky-gatsby-aUe-394592.jpg 4 4448 596

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový. Roku 2013 vznikl nový, moderní český překlad Martina Pokorného. Ve stejné době přišla do kin hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby , 1925

Baronek
16.07.2014

Super kniha,doporučuji

Katherine5
12.07.2014 5 z 5

Naprosto úžasná klasika. Nejdříve jsem viděla film a rozhodla jsem se přečíst i knihu. Jelikož jsem věděla jak to končí hrozně dlouho jsem oddalovala konec, protože jsem prostě nechtěla aby umřel, Gatsbyho jsem si naprosto zamilovala a někdy jsem chtěla Daisy opravdu nakopat do zadku. Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení. :)

vikimi
11.07.2014 5 z 5

K téhle knize se vracím moc ráda, je to pro mě nádherné čtení, které se vždycky vychutnám!

Váca
11.07.2014 3 z 5

Tato kniha mě příliš nezaujala. Z nějakého důvodu se mi hůř četla a to byl také důvod, že jsem ji v polovině její četby odložila. Každopádně se k ní časem ještě vrátím a dám ji druhou šanci.

Helena Lacková
06.07.2014

Dostala jsem knihu jako dar. Docela se bojím zklamání, moje očekávání je asi příliž velké, když se tento příběh teď, tak hodně řeší

k_j
18.06.2014 5 z 5

Naprosto jsem podlehla kouzlu Velkého Gatsbyho - a to jak kouzlu knihy, tak samotného hlavního hrdiny...
"Gatsby věřil v to zelené světlo, vzrušující budoucnost, která před námi rok od roku ustupuje. Dnes nám unikla, ale nevadí - zítra popoběhneme rychleji, rozpřáhneme paže dále... A jednoho krásného rána - A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti."

Blanka S.
03.06.2014 3 z 5

Knížka mě neurazila ani nenadchla. Mám z ní smíšené pocity- na jednu stranu je to úchvatný silný příběh,ale velice těžko se mi dařilo do něj vžít. Kniha mi přišla spíš jako popis děje, taková bez citů. Film na mě dolehl více...

Shampoo
22.05.2014 4 z 5

prostě klasika a rozhodně je třeba vědět "o co jde" než se podíváte na film, ve kterém se prostě ztratíte.

Henriette
21.05.2014 3 z 5

Příjemná klasika, odpočinkové čtení, u kterého není třeba moc přemýšlet. Film jsem ještě neviděla, tak teď si ho můžu konečně pustit.

Christie
18.05.2014 4 z 5

Rozhodně o knížce nemůžu říct, že by byla špatná. Je zcela průměrná. Nejedná se o knížku s dějem tak napínavým, že se od ní nemůžete odtrhnout a ani nejde o knížku, kdy jste šokováni tím, jak se děj vyvíjí. Je zcela průměrná. Nemám pocit, že bych si díky ní zamilovala domu ani, že bych jí lépe rozuměla. Ale zároveň nemůžu říct, že jsem měla chuť jí odložit a nedočíct ji. Pro mě byla zklamáním, jelikož jsem prvně viděla úžasné filmové zpracování.

IvcaK98
14.05.2014 4 z 5

Většinou mě mrzí, že jsem se prvně podívala na film, než jsem si přečetla předlohu; to ale není tento případ. Knížka dobrá, film úžasný. Schválně jsem si koupila novější překlad, který vyšel nedávno a doporučuji.

TessDragon
09.05.2014 4 z 5

První jsem viděla naprosto dechberoucí film, od kterého jsem očekávala hodně už jen proto, že ho natočil můj oblíbený režisér Baz Luhrmann. Poté jsem viděla v knihkupectví tu úžasnou filmovou obálku a neváhala jsem. Přijde mi, že Gatsby je hodně podceňovaný a hodně lidí si stěžuje, že se tam nic neděje. Ale z mého pohledu se tam toho děje hodně, jen si to uvědomit. Jsem ráda, že film se tak striktně držel knihy, což se v dnešní době moc nevidí a Gatsby se stal rozhodně jednou z mých nejoblíbenější knižních postav. Po celou knihu jsem s ním soucítila i litovala, co si pro něj osud nachystal.

Freechappi
09.05.2014 4 z 5

Od knihy jsem si slibovala hodně, ale bohužel nemůžu říct že by mě nějak výrazněji nadchla, obraz dobové společnosti je podán dobře, námět je dobrý a přesto mi kniha nepřišla nijak poutavá, neměla jsem problém knihu odložit ani mi nebylo líto, že už je konec. Zpětně musím uznat že by bývalo stačilo vidět filmové zpracování, které je velmi zdařilé, neboť kniha mi nepřinesla nic nového, kdybych nejdříve četla jí a až potom viděla film snad by to bylo jinak, obávám se však že v tom případě už bych film vidět nechtěla. Dávám tři a půl hvězdičky.

Kateriska
17.04.2014 3 z 5

Knihu jsem si chtěla už delší dobu přečíst. Film jsem zatím neviděla, ale chtěla bych se na něj podívat. Kniha je docela krátká, ale je psaná velmi náročným stylem, který určitě nesedne každému. Ukazuje na klasické chování lidí. Na jejich ješitnost a závist. Možná se někomu bude zdát, že je to bezchybný svět bohatých, ale není tomu tak. Pod vším pozlátkem je holá beznaděj a prázdnota.
Od Velkého Gatsbyho jsem čekala rozhodně víc. Postavy jsou zajímavé, ale jejich osudy měly být ještě více rozvinuty. Také se mi zdá, že jsem k tomu příběhu nedospěla a moc ho nechápu. Bude určitě stát ještě jednou za přečtení, ale nyní dávám pouze tři hvězdičky.

MonisPop
15.04.2014 5 z 5

Musím uznat, že mě velmi podivilo, že film se až na pár detailů skoro vůbec nelišil od knižní předlohy - tyto detaily byly ve filmu natočeny tak, aby vypadaly lépe, což je možná lepší. Co mi ale přijde velmi divné je charakter postav, který jsem buď ve filmu neviděla nebo pochopila úplně špatně. Když jsem četla o tom, jaká je Daisy zkažená, ne tak milá jako ve filmu moc se mi to nelíbilo. Nicméně mi to vůbec nezkazilo dobrý dojem z této knihy. Je to jedna z mála knih, kterou bych si byla ochotna přečíst znovu, protože některé myšlenky mi připadaly zvláštní a zajímalo by mě, jestli je budu s odstupem času vnímat stejně.
Knihu mám k maturitě a rozhodně si ji vyberu do svého seznamu, ale doporučuji ji přečíst i jen tak.

Edona
28.03.2014 5 z 5

Nechápu kritiku, která se na Gatsbyho snáší. Čtenáři si stěžují, že je příběh moc jednoduchý a vlastně o ničem. Já si myslím, že je to proto, že nepochopili. Ale nikomu to nezazlívám. Když jsem knížku četla poprvé, taky jsem nepochopila.. Dejte Gatsbymu ještě jednu šanci. Možná pak budete později jako já, chtít křičet - ach, ten jazkyk, ach ten příběh! A Daisy budete přát jen to nejhorší.

kristleko
22.03.2014 4 z 5

Zasloužená klasika, působivý obraz „jazzového věku“ a podmanivé atmosféry New Yorku dvacátých let. Knížka skrývá silný příběh o osudové lásce a touze napravit stinnou minulost. Rád bych ještě vyzdvihl nádhernou grafickou úpravu Pavla Růta (Dokořán, 2011).

GOD-Complex
20.03.2014 1 z 5

The Great Gatsbyho jsem sel cist s povesti nejlepsi knihy vsech dob a odkladal jsem ho s nazorem, ze nic nudnejsiho jsem nikdy v zivote necetl. Alespon v necem ma tedy tohle dilo prvenstvi a ziskava za to ode me cestnou hvezdicku. Filmova podoba Baze Luhrmanna je mnohem vyzivnejsi. 1/10

nejpet
15.03.2014 1 z 5

Navzdory mnoha pozitivním komentářům, které jsem četla, je to jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla... Vůbec mě nevtáhla, prokousala jsem se přes půlku a odložila...

Flipper
14.03.2014 3 z 5

Postavy: Carrawayové melancholické opisy nenesú až tak tajomnú atmosféru ako napr. Kafkové kde sa človek zmieta medzi tajomnom a úžasom. Carraway 7/8 opisuje bez štipky fantázie sídla a ľudí (ktoré môžu byť zámerom ukázania plochosti a povrchnosti pod všetkou tou pozlátkou spoločnosti, no ako priamy dôsledok toho nudia) a 1/8 vykreslí nejakú existenciálnu kvázi pravdu ako to tu vybrala užívateľka Kachora. Potom ak sa po 150 strán knihy niečo začne diať - čitateľ si povie konečne.
Dej: čo je najlepšie ak máte milióny a lásku na druhom brehu? Odpoveď čakať 5 rokov aby som potom kŕčovito cez 3 osobu obnovil dáke tie city minulosti toť až snílska prostoduchosť, nuž ale čo. Gatsby je postava o ktorého sa čitateľ zaujíma a opiera len na základe záhady pôvodu majetku a ak aj tá spľasne - úprimne mi bolo v tom veľkom (miestami až telenovelovskom) guľáši vzťahov jedno či skončí s pravou láskou alebo nie.
Fitzgerald určite napísal zapeklitý román na svoju dobu a aj najnovšie filmové spracovanie s neho robí parádu pár excelance no vnútri je to len romantická kvázi-intelektuálna sonda do vtedajšej spoločnosti ovplyvnenej vrcholom burzy. Na dnešne pomery tomu chýba švih, publikum hľadanie náznaky a odtiene duševných rozpoložení a vzťahov nemusí baviť.