Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394592/bmid_velky-gatsby-aUe-394592.jpg 4 4444 596

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový. Roku 2013 vznikl nový, moderní český překlad Martina Pokorného. Ve stejné době přišla do kin hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby , 1925

Haňáček
09.08.2015 3 z 5

Tato kniha mi přišla neskutečně nudná a předvídatelná.

maid
09.08.2015 2 z 5

Na několikátý pokus mi povedlo toto léto Gatsbyho přečíst. K tomuto románu jsem si nikdy cestu nenašla a asi ani nenajdu. Bohužel

iv.86
20.07.2015 3 z 5

Gatsby mě niják nenadchnul. Třičtvrtě knihy se děj pouze vlekl. Nic zásadního se nedělo a už jsem chtěla knihu odložit. Ale nakonec jsem jí dočetla. Asi posledních 20 stran bylo nejzáživnějších. Ale očekávala jsem víc.

Papája_93
11.07.2015 5 z 5

Brilatně sepsaný příběh o zničení a zadupání amerických snů. K této knize mám velmi blízký vztah a to z mnoha důvodů, ale za ten nejdůležitější považuji fakt, že se v samotném Gatsbym vidím. Má tendenci nepouštět se poslední naděje, byť je již dávno zavrhnutá a má skoro nulové procento na vítězství. A ač se ke svému jmění dostal nelegálními způsoby, neznamená to, že je jeho charakter špatný. Šel za svými cíly a sny, které už dávno měli svůj závěr, ale on stále věřil. A to je to co mě na této knize nadchlo nejvíce. Ta přesná lidskost, jaká by měla být. Lidé se bojí lítat ve výškách a být naprosto otevření a upřímní hlavně sami sobě. Gatsby je velký z jednoho prostého důvodu. Vše co dělal, co utvářel, každý svůj počin, dělal pro někoho. Pro lásku. To je to co dnešní svět nezná a co může být vykresleno pouze v knihách. Kniha si ode mě zaslouží pět hvězdiček nejen za příběh, ale i za slohové vyjádření.

marcela6183
07.07.2015 5 z 5

Tak mám dvě knihy, které se nedají srovnat, a stejně je stále vduchu porovnávám - Gatsbyho a Forsythy. Obě jsou dobovou sondou. Obě miluju, protože je to velké vyprávění (Forsythi větší). Obě knihy sledují vývoj hrdinů (Forsythi ve více liniích). Fitzgeraldovo ztraceněgenerační hledání mi bylo blízké v patnácti. Galsworthyho hledající opovržení ve dvaceti. Do obou jsem dospěla ve třicítce.
Gatsby mi dal sílu čekat od života to nejhorší a být příjemně překvapena, pokud se to nestane.
Forsythi mi umožnili pochopit, že život jde dál, i když všechno stojí za h*o.
Děkuju za Gatsbyho a nemůžu jinak, než tam nasolit pětku.
Děkuju i za Forsythy a čím víc hvězdiček, tím víc Adldas.... teda spokojenost:-D

Schwestrn
02.07.2015 4 z 5

Kniha nás nadchla! Určitě stojí za přečtení!

Salome D.S.
11.06.2015

Zajímavá kniha, kde člověk čeká a čeká na rozuzlení. Neschopnost postav dobrat se závěru je malý vroubek na jinak dobré reputaci knihy.

KatChiss
19.05.2015 2 z 5

Ne moc zajímavé čtení. Čekala jsem od knihy více. Nudný popis života Nicka - vypravěče. Když byl na scéně Gatsby s Daisy a Tomem, byl příběh docela zajímavý, jinak nic moc.

hroubek
11.05.2015 4 z 5

Krásná knížka, která se po nudném úvodu čte velmi dobře. Začátek není, tak zajímavý, ale jakmile se na scénu dostaví sám Gatsby je příběh mnohem strhující, zajímavější a lepší. Nejvíce se mi líbily pasáže, ve kterých byl Gatsby s Daisy nebo s Nickem. Krásným příběh o jedné velké lásce, která prohrála na úkor bohatství, přepychu a velkého pokrytectví.

Verunka289
08.05.2015 5 z 5

Úžasná knížka! Mám moc ráda období 20. let.

kklepkaa
06.05.2015 4 z 5

Fitzgerald dokazuje, že kniha nemusí mít 600 stran a přesto se do ní dá nacpat poetické silné dílo.

St. Jimmy
12.04.2015 4 z 5

Roaring twenties! Věk jazzu a elegentních pánů ve smokingu, nejlépe s doutníkem. A tento román je takový pán ve smokingu, v jedné ruce doutník, před sebou na stole sklenku whisky a s nonšalancí sobě vlastní pozoruje dění okolo sebe. Takhle nějak bych popsal autorův styl, který na čtenáře dýchá od první až do poslední stránky. Že jsem ho prolétl tak rychle, to si možná ani nezasloužil, na druhou stranu co jeden nadělá, když se to čte téměř samo.

Barbastelle
12.04.2015 2 z 5

Obvykle mám klasiku ráda. Bohužel Velký Gatsby přišel buď ve špatnou dobu nebo se špatným překladem? Těžko říct.
Obsahově se mi kniha celkem líbila, překvapilo mě, jak byl použitý vypravěč příběhu, který byl spíše pozorovatelem. Ale bylo to podivně kostrbaté. Nenadchlo mě to.

Lily28
01.04.2015 5 z 5

Za peniaze si šťastie nekúpiš...

Isew
19.03.2015 2 z 5

V průběhu let jsem měla knihu v ruce několikrát. Po pár stránkách jsem ji však vždy odložila. Je to přece klasika, asi ji nezařadili mezi americkou povinnou četbu jen tak, řikala jsem si. Tak jsem se odhodlala s tím, že tentokrát to dám. A dala. S přemáháním. Proč se však tato kniha řadí mezi klasiku, stále nechápu. Příběh se táhne. Zápletka nic moc. Diamant velky jako Ritz mne nadchnul, tohle nudilo. No, mám odškrtnuto a víc už se ke Gatsbymu vracet nebudu.

helkol
13.03.2015 3 z 5

Měla jsem pocit že se v knize stále nic neděje, až někde u konce jsem ji hltala.Raději bych se vrátila k filmu než ke knize

sabulicka
17.02.2015 3 z 5

Kniha je sice napsaná velice poutavým jazykem a stylem, ale byla jsem z ní zklamaná. Děj mě vůbec nenadchl, někdy se to až moc táhlo... Pro mě tedy je knihou, kterou si přečtu jen jednou, ale možná se k ní vrátím po delší době a uvidím, jestli mě pak zaujme. Nechám se překvapit, zatím je pro mě průměrem.

Disease
17.02.2015 3 z 5

Dvacátá léta, americký sen, společenské pózičky a měření pinďourů. Vcelku šikovně napsané, takže jako "film pro pamětníky" to celkem funguje. Dnešní čtenář je ale (snad) mentálně i morálně jinde.

Thrawn89
04.02.2015 1 z 5

Spíš Velký nic! Příběh to nemá žádný. A když už to němělo příběh, tak jsem se snažil najít alespoň nějakou hlubokou myšlenku a ono taky nic. Prostě znovu Velký nic.

Pajussska
25.01.2015 3 z 5

Viděla jsem první film, který se mi zas tolik nelíbil a přiznám se, že i knížka mě trochu zklamala, asi kvůli tomu, že jsem očekávala trochu víc...