Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4444 596

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

New-radus
23.10.2016 5 z 5

Doba a Gatsby jako takový je pro mě pojem, něco co mě naprosto pohlcuje. Nicméně k tomu mám své důvody a ne každý to prožívá tak osobně jako já.

Takže zcela objektivně: Velký Gatsby patří ke knihám, které v dnešní době přežvýkáme obtížně. Jsme zvyklí na krátké rychlé informace. Velký Gatsby je do značené míry popisný, a to zdlouhavě, což může nudit. Nicméně pokud se prokoušete cca do poloviny, pak už knihu nemůžete pustit z ruky.

Domnívám se, že tohle je přesně ta z knih, na kterou musí být správný čas a pokud ji v ten správný čas nepřečteme, už ji nikdy neuchopíme, nepochopíme.

Qadin
22.10.2016 4 z 5

Já nechodím do kostela - Nějaký kostel bys měl mít po ruce, Georgi, když tě potká něco jako todle. ...¨

Gatsby věřil v to zelené světlo, v šílenou vzrušující budoucnost, která před námi rok za rokem ustupuje. Teď nám unikla, ale to nevadí, zítra poběžíme rychleji, ještě víc rozpřáhneme paže... A jednoho nádherného rána -
Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni do minulosti.

portrét jedné společenské vrstvy v jedné určité době, přemýšlím jestli má říct něco lidem i dnes... a skoro bych si přála, aby ne :)

terkas2001
19.10.2016 5 z 5

Skvělý příběh, ale snad ještě krásnější mi přišel styl mluvy a psaní. Takhle nádherně napsaná knížka se nenajde každý den!

SelenaDemi428
11.10.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, děj hezky plynul. Četla jsem jí v angličtině jako četbu do konverzace a i ta angličtina byla lehká a děj mě bavil.

TallulahDragon
03.10.2016 3 z 5

Pořád jsem čekala, že se začne něco dít. 40 stránek před koncem jsem se dočkala - tedy alespoň chvíli jsem si to skutečně myslela. Závěr nebyl nijak působivý, od díla považovaného za symbol 20.let jsem čekala o mnoho víc. Námět je zajímavý, ale dalo by se z něj ,,vytřískat" mnohem víc.

terysek47
23.09.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha z povinné četby :) Ale četla jsem knihu napodruhé- poprvé mě moc nenadchla, poté jsem zhlédla film s Leonardem, který mě znovu přivedl ke knize a dodal čtení to, co mi napoprvé scházelo.

zelenazaba
18.09.2016

I můj oblíbený autor Haruki Murakami označil tuto knihu za Velký román. Těšil jsem se. Sehnal, koupil, přečetl a nepochopil. V čem je její síla? Nevím. Díval jsem se na poslední filmové zpracování s Di Capriem. Pěkné, výpravné nic. Prostě nic.Vážně nevím.

pajaroh
17.09.2016 2 z 5

Klasika, kterou jsem četla několikrát, ale ani jednou ji nepochopila... Neoslovilo mě nic - postavy, prostředí, myšlenka lidského pokrytectví, sobeckosti, smutného divadla bohatých... tolik jsem se snažila, bohužel. Nejspíš moje chyba, je to přeci... Velký Gatsby!

Ania_x
13.09.2016 2 z 5

Přestože jsem knihu přečetla během jednoho dne, byla pro mě velkým zklamáním. Snad poprvé jsem zůstala vzhůru do noci, abych knihu dokončila, ne protože bych se nemohla dočkat rozuzlení příběhu, ale naopak protože jsem se jí už další den zabývat nechtěla. Všechny postavy mi přišli neosobní a nesympatické (snad až na samotného vypravěče tohoto příběhu; Nicka). Jakékoliv emoce a pocity mezi hrdiny mi připadaly beztvaré a prázdné. Jediné, co mě opravdu dostalo, byl závěr knihy, snad se tomu stalo proto, že už jsem od příběhu nic nečekala.
Bohužel, tuhle klasiku už do ruky nevezmu.

Lieska
05.09.2016 3 z 5

Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí túto knihu považujú za niečo viac... Po knihe som siahla kvôli rôznym odkazom na ňu, no bola som sklamaná.. Podobné pocity som mala pri čítaní knihy Kto chytá v žite.

Karlicechnapu
03.09.2016 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, jen mě děj neuchvátil natolik. Je to klasika, ale jak je známo, Fitzgerald psal vždycky dobře.

Radzha
29.08.2016 3 z 5

Dávám pouze 3 hvězdičky a to z toho důvodu, že závěr se vážně povedl. Ale kdyby nebo jej, tak se ztěží dohrabu ke dvoum hvězdám.
Knihu jsem četl neskutečně dlouho a to se dokážu začíst velice rychle. Orientace v knize je složitá a tolik zbytečných jmen, až to pěkné nebylo.
Takže knihu nedoporučuji a nechápu, proč je tak opěvována. Asi jen díky filmu.

peta5472
22.08.2016 4 z 5

Krásný čtivý a napínavý příběh na jehož konci nechcete uvěřit, co se všechno stalo. Knížka je velmi čtivá a v ději se lehce orientujete, doporučuji

IvankaM
18.08.2016 3 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se v knize zorientovala. Zajímavé části byly akorát tehdy, když se tam s někým někdo bavil. Další chvíli jsem nevěděla, zda mluví o minuosti, která se stala před pěti lety nebo o té, co se stala před třemi dny. Pak mě to zase na pár stránek chytlo. Já nevím, ale mě kniha nějak extra neupoutala.

Netopyr07
17.08.2016 4 z 5

Páni! Zpočátku se mi zdálo, že to nebude nic moc, zvláště proto, že kamarádka říkala, že je kniha plná "telefonních seznamů" a žádný děj, ale přísahám, že děj tato kniha má :-) a zvláště se mi líbil ten vskutku dramatický závěr.

Martinn95
10.08.2016 5 z 5

Zatím nejlepší kniha, co jsem kdy četl.

NikaMirka
10.08.2016 5 z 5

Nevím proč já nerada čtu klasiku :(. Nejprve jsem shlédla film, který byl fantastický, v nádherných barvách, dobrým obsazením a ještě lepší hudbou a teprve pak jsem sáhla po knize. A to jen proto, že jsem byla na dovolené zoufalá, a nic jiného se půjčit nedalo :). Přesto musím dát pět hvězd i za knihu. Je v ní popsáno to, co se do filmu těžko vkládá, pocity a postřehy hlavního hrdiny přibližují každou z postav víc než film :). Vřele doporučuji :)

teer.h
03.08.2016 5 z 5

Nádherné dílo, jak film tak kniha u mě top :)

Caithlyn
30.07.2016 5 z 5

Jedním slovem srdcovka :)

Petula19
22.07.2016 4 z 5

Nádherné dílo a snu a následném zklamání, o lidském pokrytectví a touze po bohatství. Film i kniha mě uchvátily. Jediné, co mi lehce vadilo, byly zdlouhavé popisy scén. I když bez nich by se člověk asi nemohl naplno vžít do děje.