Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2459/bmid_velky-gatsby-MHY-2459.jpg 4 4444 596

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lunarion

The Great Gatsby , 1925

Luca84
03.02.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četla několikrát, stejně tak viděla film a musím přiznat, že po prvním seznámení s Gatsbym jsem byla naprosto mimo. Rozhozená, šokovaná, zamilovaná a nešťastná. Tolik mě příběh o lásce Gatsbyho k Daisy dojal. S postupem času se můj pohled změnil a v tuto chvíli cítím velkou pravdu, jenž v sobě nese komentář uživatelky nefernefer. Třeba to za pět let budu vnímat zase trochu jinak.

nefernefer
02.02.2017 3 z 5

Stejně jako "Něžná je noc" je to příběh o povrchnosti a citové vyprahlosti americké smetánky dvacátých let minulého století. O společnosti, kde hlavní modlou, okolo které se všechno točí a všechno se jí podřizuje, jsou peníze a teprve daleko za nimi všechno ostatní. Pro skutečnou lásku v tomto světě není místo. Lidé v něm už jí vlastně ani nejsou schopni. I Gatsbyho láska k Daisy, jakkoli je silná, je vlastně pokřivená, nezdravá, je to láska k ideálu, který se snaží získat pro sebe opět jen pomocí peněz. Jakkoli vám chvílemi může být i sympatický, od začátku cítíte, že to nemůže dopadnout dobře. Hlavní hrdina Murakamiho "Norského dřeva" tuto knihu sice četl třikrát, ale i když to není špatná kniha, mně to bude stačit jednou. :o)

Seznamm
31.01.2017

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Byla jsem u vytržení ne až tak ze samotného děje, jenž mě místy trošičku nudil, místy zase fascinovaně strhával, jako spíš z autorova vyjadřování a uchvacujících slovních spojení a obratů.
,,Vítr odvál pryč a nechal za sebou mocnou průzračnou noc s tlukotem křídel ve větvích a táhlým tónem varhan, jak měchy zeměkoule dmuly život do kvákajících žab. Měsíčním jasem provrávorala silueta kočky, a když jsem se za ní obrátil, zjistil jsem, že tu nejsem sám: dvacet kroků ode mě se zpoza stínu sousedova sídla vynořila postava a s rukama v kapsách hleděla na stříbřitě pepřový poprašek hvězd."

petunkav
25.01.2017 4 z 5

Kniha se mi v podstatě líbila. Je specificky psaná, takový trošičku jiný styl. Možná pouze jiná doba, nevím.
Jediné, co bych vytkla, jsou občas zdlouhavá a nezáživná místa.

Dany3304
23.01.2017

Malé zklamání.
kniha nejde jinak popsat než zklamání... Nevím jestli je to kvůli tomu, že jsem viděla film s Leonardem, ale prostě... Zdlouhavé kapitoly, ve kterých se popisuje "jak dělají krok za krokem a dýchají" jsou akorát zdlouhavým čtením. Akce byla až nakonci, takže opravdu zklamání. A Daisy? Panebože ta mě zklamala nejvíc, že bych ji nebyla schopná popsat slušně. Ale ostava Nicka a Gatsbyho byly dobré.

anntine
23.01.2017 4 z 5

Knihy F. S. Fitzgeralda se mi obecně opravdu líbí. Zachycuje zde neuvěřitelnou atmosféru doby, tehdejší život a rozmary lidí, kteří v něm žili. I přesto, že tento způsob života kritizuje, dokáže ho krásně popsat a zahrnout do něj napínavý příběh, který každého zaujme. Román Velký Gatsby mě právě z těchto důvodů dokázal okouzlit. Věřím, že kdybych (nešťastnou náhodou) před přečtením knihy dvakrát neviděla stejnojmenný film, příběh Gatsbyho by mě oslnil ještě mnohem víc.

dancapater
22.01.2017 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších románů. Krásná čtivá kniha, která chápu, že některé neodpoví, ale pro mě je naprosto úžasným vyobrazením velké lásky a velkoleposti té doby. 150 stran emocí.

MartinaSladkova
12.01.2017 3 z 5

Prostě nemám ráda, když už od začátku nemám ráda žádnou postavu. Daisy, coby novodobá Nana. Jediný důvod proč jsem příběh četla bylo očekávání, že se rozvine vztah Nicka s Jordan.

Louie94
08.01.2017 5 z 5

Úžasná kniha která mě po pár stránkách zcela pohltila a díky níž jsem jízdou v autobuse tolikrát zapomněla na věčně štěbetající děti kolem.
Dlouho jsem nenarazila na knihu která by mě i s pouhopouhými 150 stranami dokázala rozbrečet a nechat po sobě takovou stopu.
Postavy na mě působily až neuvěřitelně reálně a nikdo nebyl přímo záporný ani kladný.
Nejvíce jsem obdivovala Fitzgearaldův způsob psaní, jelikož dokázal i v pár slovech perfektně popsat místo a to jaká v místnosti vládla atmosféra. Výjimečná kniha.

St.Evelin
29.12.2016 3 z 5

Musím přiznat, že kniha mne moc neoslovila. Musela jsem se hodně nutit, abych ji neodložila dříve než ji dočtu. čtivou se pro mne stala až ke konci.
Bez červenání přiznávám, že fil byl pro mne o mnoho zajímavější než kniha.

SedllY
29.12.2016 3 z 5

První polovina nic moc, hodně nesrovnalostí, ještě více otázek a celkově není kniha psána příliš čtivě, avšak druhá polovina super. Rozhodně mě kniha nezklamala, ale musím přiznat, že zrovna u tohohle díla(jako jednoho z mála) dávám přednost filmu s DiCapriem.. :)

Vojtak91
23.12.2016 5 z 5

Jedná z mých nejoblíbenějších knih, nutno však dodat, že překlad pro mě byl velkým zklamáním v porovnání s originálem. Pokud máte alespoň pokročilou znalost angličtiny, tak doporučuji právě originální znění.

Martia
09.12.2016 5 z 5

Knížka byla stejně krásná jako film.

Kristyna95
25.11.2016 5 z 5

Tato kniha z dob nejvetsich flamu v dejinach USA me okouzlila hned po par prectenych strankach, a to nejen diky romanticke vlne, na ktere je pribeh unasen, ale predevsim te Fitzgeraldove uzasne hre se slovy a atmosfere 20.let, tedy jazzoveho veku, jak tuto dobu oznacoval sam autor. Za me plny pocet. Tyhle knihy popisujici predevsim vnitrni pocity jednoduse miluju.

Mali88
21.11.2016

Nevím, zda mohu hodnotit, když mám knihu rozečtenou a stále nedočtenou.
Ale proč ne.
Do knížky jsem se nemohla začíst. Věřím, že je to pěkný příběh a povinná klasika, ale já ji odložila na neurčito. Uvidím, zda budu mít chuť se k ní vrátit. Zatím čekám na správný čas.

Lenka1386
21.11.2016 2 z 5

Trochu zklamání. Nejdřív mě bavily popisy postav a interiérů, ale pak se omrzely, pak mě zajímal vztah Nicka s golfistkou, ale nic se z něj vlastně nevyklubalo a Daisy byla taková neslaná nemastná, že jsem nechápala, proč po ní Gatsby tolik touží. Výhodou je rozhodně to, že kniha je krátká, takže je vážně za den dočteno...

jobile
12.11.2016 3 z 5

Dlouho jsem zvažovala, jestli knihu ohodnotit třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem zvolila tři, protože tento názor u mě většinu času převládal. Přesto na knize velmi oceňuji její závěr.

Horselen
06.11.2016 3 z 5

Přestože pořádný děj se v knize ve výsledku skoro nevyskytoval, stránky mi ubíhaly velice rychle a během jednoho dne, jsem knihu přečetla. Některé pasáže se mi četly obtížně a v podstatě mi nebylo jasné, co je tím myšleno. Základní zápletka je ale popsaná srozumitelně. I orientace v textu byla trošku složitější.
Samotnou mě opravdu překvapilo, že příběh je vyprávěn ne samotným Gatsbym, ale z pohledu jeho pozdějšího přítele. Ne vždycky jsem si to včas uvědomila, protože jsem zvyklá na pravý opak.
Od velkolepé knihy 20. století bych čekala více, ale je těžké srovnávat literaturu dnes a v minulosti.

laepus
06.11.2016 4 z 5

Krátké čtení na jeden den. Možná už dnes trochu přecěnéná klasika, ale stokrát lepší než kterékoli jeho filmové zpracování. Prostě lidé mají prachy a neví, co s něma, serou si vlastní život a pak se diví, že to dopadá, jak to dopadá. Některých postav mi bylo fakt líto a říkal jsem si, že život fakt je svině.

rarášek
02.11.2016 4 z 5

Dobrá volba pro maturitní četbu. Příběh mě nepustil, byl zajímavý od začátku do konce. :)