Velký Gatsby

Velký Gatsby
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164499/velky-gatsby-164499.jpg 4 4462 4462

Velký Gatsby je nejznámějším a nejúspěšnějším románem Francise Scotta Fitzgeralda. Román zasazený do kulis amerického jazzového věku se dočkal nadšeného přijetí u několika čtenářských generací. Příběh pohádkově bohatého Jaye Gatsbyho a jeho nenaplněné lásky ke krásné Daisy Buchmananové se odehrává na pozadí bouřlivých večírků na Long Islandu v době, o které New York Times psaly, že "celá země pila gin a sex byl národním koníčkem". Dokonale vykresluje uvolněnou atmosféru Ameriky zlatých dvacátých let. Velký Gatsby se právem řadí mezi klasická díla světové literatury dvacátého století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Dokořán

The Great Gatsby , 1925

kikidok
05.08.2020 2 z 5

Pro mě bohužel zklamání. V podstatě až konec začal být zajímavý a kniha měla dobrou pointu,ale děj byl pro mě naprosto nezajímavý a do knihy jsem se musela nutit. Bohužel si myslím, že jsou daleko lepší klasická díla, která nepustí od začátku do konce.

Leeonteena
04.08.2020 3 z 5

Neměla jsem velká očekávání a tak jsem nebyla zklamaná. Příběh a pointa byla dobrá, k zamyšlení, ale pokud by kniha měla víc stran, asi bych jí odložila. Film je plný lesku a hudby, diváka upoutá, ale jako čtenáři mi kniha přišla matná a pochmurná, až se mi chce říct nudná. Nicméně postavy byly vykresleny zajímavě, stejně tak i tehdejší doba. Nelituji, že jsem jí četla, odškrtávám ze seznamu, ale hlubší emoce ve mě nezanechala.

DJpetržel
02.08.2020 4 z 5

Povznášející příběh.

Elevant
26.07.2020 5 z 5

Ač je Velký Gatsby knihou krátkou a obsahově střídmou, jsou v ní skvěle vyvedené postavy, jejichž charskteristika sahá hlouběji, než by se mohlo zdát. Velmi skromný vypravěč dokáže vyjádřit marnivou osamělost a marnost Gatsbyho života, bezprostřednost Toma Buchanana, jehož před ranami osudu chrání jeho dětinskost, naivitu Daisy, a to vše velmi elegantně na pár řádcích, jen s pomocí několika klíčivých slov. Při četbě knihy jsem nabyl dojmu, že přes poutavý a hluboce pravdivý příběh se největší síla knihy ukrývá prqmávě ve Fitzgeraldově stylu psaní. Vedle úderných a všeříkajících replik postab se objevují popisy, velmi lyrické, krásné a nápadité, stále však výstižné a čtivé. Vlastním vydání v překladu Martina Pokorného, které ndmůžu než doporučit: věfně vystihuje sílu slov F. S. Fitzgeralda.

knihomolka27
25.07.2020 5 z 5

Moje láska a zároven první knížka k budoucí maturitě. Jako největší plus hodnotím postavy jejichž charaktery jsou tak peckově napsané, že většinu sice nenávidíte, ale o to víc milujete ty druhé ( v každé z nich je jistá rozporuplnost a velký citový boj, což je dělá opravdu velmi živými). No a pak taky ten popis doby, autorův úžasně básnicky nebásnický jazyk, a filozofické úvahy Nicka.............tak já už radši končím jinak si tady budu dlouho vylévat své romantické srdíčko

Amalberga
08.07.2020 3 z 5

Této knize jsem se dlouho vyhýbala, protože nejsem velký fanoušek osudových lásek až za hrob. Příběh mi nepřijde nijak inovativní (možná ve své době byl, to nedovedu posoudit), skutečná kvalita knihy se ukrývá v jazyce. Četla jsem originál, který je skutečně mistrně napsaný.

Minarikova443
29.06.2020

Neřekla bych, že byl film lepší, protože subjektivní hodnocení filmu je zapříčiněn herckou krásnou tváři Redforda. Kniha je prostě kniha.

martinaandulka
24.06.2020 3 z 5

Za mě film byl lepší než kniha,chvílemi jsem se nutila číst,ale pointa celé knihy byla pěkná.Já smetánku bohatlíků nemám ráda mají pokřivený charakter a chovají se přesně jako v této knize.

gerzova_
21.06.2020 4 z 5

Ať už kniha nebo film, velmi zajímavý a chytlavý příběh, ke kterému se ráda vracím. V knize je vše popisováno do nejmenších detailů, takže se při čtení vždy vžiji do děje a lépe si vytvářím představu.

Junjun
14.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Dlouho čekala tato knížečka v knihovně, než jsem po ní sáhla. Musím říci, že zfilmovaná verze (s DiCapriem) naprosto odpovídá předloze, což se málokdy vidí. Nicméně knížka mě zpočátku ne a ne vtáhnout do děje a to až do doby setkání Gatsbyho s Daisy, pak už jsem jí přečetla do konce. Co k ní říci, je to klasika, co si zaslouží své místo, krásný a tragický příběh. Běh času bohužel nebo díky bohu nelze zastavit a životy každého se dál odvíjí a nelze se vrátit do minulosti a zapomenout na přítomnost. Ani jedna z hlavních postav - Gatsby ani Daisy na mě nepůsobí nějak zvlášť pozitivně ani negativně. Gatsby, věrný lásce k Daisy, ji možná miluje až trochu fanaticky, je vlastně podvodníček od začátku, kdy ani k ní nebyl moc upřímný a dělá vše, aby ji získal zpět a Daisy, mladá, krásná žena, dá radši přednost jistotě a zázemí s nevěrným manželem, než lásce s mužem o němž najednou zjistí, že vlastně nic neví. Nejvíc líto mi tak bylo asi pana Wilsona, ten miloval svou ženu, která mu byla nevěrná a nakonec, aniž by mohl získat vysvětlení o ní tragicky přišel.

Cress
31.05.2020 5 z 5

S každým přečtením objevuji v knize něco nového. Nezapomenutelný příběh, ke kterému se ráda vracím a ještě mnohokrát se k němu vracet budu.

aďka.c
26.05.2020 3 z 5

Velmi se mi líbily detailní popisy, díky nimž si můžeme prostředí lépe představit, ale i myšlenky postav, díky kterým bylo zase lehčí se vcítit do jednotlivých postav. Dílo v sobě uchovává jisté životní moudro, že peníze nejsou vše (Gatsby byl velmi bohatý, ale lásku Daisy stejně nezískal a i přesto, že se na jeho večírky chodilo nespočetně mnoho lidí, ve skutečnosti měl jen pár přátel).

blackoutzuzi
13.05.2020 4 z 5

Myslím, že Velký Gatsby je ten typ knihy, na kterém si každý najde to svoje. Nepochybuji, že až si ji přečtu příště, objevím v ní zase něco nového, kouzelného. A věřím, že po dalším přečtení se mi bude líbit ještě víc. Tohle je prostě klasika, kterou by si měl přečíst každý :)

juanito39
13.05.2020 3 z 5

Vyprázdněnost a povrchnost (některých) bohatých lidí v krušných 20. letech, kdy doznívala válka, ale ve velkém se hýřilo penězi, které často pocházely z pochybných výdělků. Gatsby, jehož život je jeden velký večírek, který mu pomáhá zakrýt prázdnotu jeho (nejen) milostného života, se stal jednou z nejznámějších literárních postav všech dob. Text je velice elegantní, působí vznešeně stejně jako prostředí, ve kterém se odehrává, a to se mi moc líbilo. Zároveň mě však samotný příběh nijak zvlášť neuchvátil. Poselství, sdělení je celkem jasné od prvních stránek knížky, a zdrcující konec na mě příliš zdrcujícím dojmem nezapůsobil. Jde však o literární klasiku, kterou lze přečíst během pár chvil a rozhodně má co říct.

p.pavlina
12.05.2020 4 z 5

Je to prostě taková klasika. Krásný příběh, ale také velmi smutný příběh. K této knize se vždy ráda vracím a vždy mě donutí přemýšlet nad tím, co se stát nemuselo, kdyby....

anet8843
13.04.2020 5 z 5

Velký Gastby je jedna z knih mého srdce. Dá se o ní říct mnoho, o čem je, na co poukazuje, témata... ale tohle pro mě tato kniha není. Nic z toho, co o této knize bývá uváděno pro mě není. Pro mě je to zásadní jenom a právě Gatsby sám, člověk, který celé své životní štěstí vložil do jednoho snu. Udělal všechny ty šílené věci jenom proto, aby ho milovala jedna dívka. Ač se to zdálo směšné a šílené, pro mě je to pochopitelné, obdivuhodné. Nebyla výjimečná. Daisy byla jenom prostá dívka. Ale láskou Gatsbyho se stala dechberoucí. Bohužel po ní chtěl až příliš, a bohužel ona neměla na to tomu dostát. To z ní nedělá špatného člověka. Chovám k Gatsbymu hlubokou lásku a úctu. Možná bych si přála takového muže v životě potkat, ale sama vím, že to já jsem ve svém životě Gatsby - to já dělala všechny ty věci jenom, abych zopakovala minulost. To já dala svému snu až příliš velkou moc, jen to v mém případě nebyla žena ani muž. Kéž bych byla před deseti lety pozornější, když jsem tuto knihu četla poprvé. Ušetřila bych si mnoho, kdybych si zapamatovala, že minulost se nedá zopakovat.
Dechberoucí kniha....

Feredir
13.04.2020

Kniha líčí úžasným způsobem složitost a tajemnost člověka i světa, jestli se nám někdy zdá, že lidé jsou bídné materialistické bytosti, tato kniha vás přesvědčí o opaku. Přinejmenším mně přesvědčila. Neobyčejnost způsobu, jakým Nick knihu píše, je uchvacující. Všímá si detailů i celku a barvitým způsobem to popisuje v naprosto neotřepaných frázích, což na mne působilo velmi umělecky.
Meziválečná jazzová generace je zde zachycena ve své velikosti i povrchnosti. Jeden z nejdůležitějších motivů knihy představuje cílevědomost či silnou touhu jít si za svým snem – přestože „Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.“
Doporučil bych ji jako čtivou, zajímavou a komplikovanou knihu, která dokáže skutečně povzbudit i ve dnech vysilující každodennosti.

BarusN
08.04.2020 5 z 5

O tomto příběhu jsem vždy věděla, že existuje. Občas jsem viděla úryvek filmu v televizi. Ale nikdy jsem neviděla celý film, takže jsem vlastně dlouho ani vůbec netušila o čem celý příběh je, a ani mě nějak nelákalo to zjistit.
Až jednou, když jsem měla před maturitou, nám film pustili v hodině literatury. A já jsem celý film uplně hltala od začátku do konce. Nevěřila jsem tomu, jak jsem celá ta léta předtím mohla tento příběh ignorovat a řekla jsem si, že jednou si určitě pořídím knihu a přečtu si ji.
Pak ale přišly maturitní zkoušky, dlouhé prázdniny a volno. Takže jsem se k příběhu opět nedostala. :D Gatsby mě ale tenkrát natolik ohromil, že jsem na něj nezapomněla, koupila jsem si ho asi 2 měsíce po prázdninách a těšila jsem se, až začnu číst.
Knihu jsem nakonec zhltala ještě víc než ten film a úplně jsem si ji zamilovala. ♥ Nutilo mě to po přečtení neustále přemýšlet nad tím, co všechno se nemuselo stát a stalo se, celkově to ve mně probouzelo mnoho pocitů a ještě teď, týden po přečtení, mám Velkého Gatsbyho v myšlenkách. Stále přemýšlím jak je možné, že nějaký příběh může být tak krásný, a zároveň tak smutný :/ :) Určitě se k němu někdy vrátím. :)

Margherita_N
06.04.2020 5 z 5

Román o sebrance přes den se lenivě povalující ve svých domech a v noci pařící u hostitele, na kterého se při posledním rozloučení samozřejmě vykašlou, protože z toho žádná zábava nekouká. Je to napsané velmi elegantně, ale celé je to takové marné, jak si uvědomuje vypravěč, jediný soudný člověk ze všech vystupujících. V téhle společnosti by i odolnému člověku stačilo strávit týden a měl by o depresi postaráno...

laurs
20.03.2020 5 z 5

Já román sama sobě prezentuji jako příběh o zdánlivém štěstí v podobě večírků, alkoholu, hudby, peněz, nádherného majetku a bezstarostnosti. Říkám zdánlivé, protože vlastně přemýšlím nad tím, jestli některá z postav prožívá nějaké dlouhodobější, udržitelnější štěstí. A mezi tímto životním stylem se postavám daří/nedaří milovat. Za mě je to kniha, která pomocí příběhu o nešťastné lásce poukazuje na špinavost tehdejších zvyků. Pohybujeme se mezi bohatými, arogantními, na svou rasu nezdravě hrdými lidmi, co sice žijí nějakým možná záviděníhodným životem, na druhou stranu jim ale chybí páteř. A pak poznáváme Gatsbyho - člověka, který si už kdysi vytvořil představu o sobě samém a svých úspěších. A který musí být zároveň našim srdcím blíž. Jako jediný totiž dělá i něco jiného, než že chlastá a oslavuje a jeho činy a přemýšlení mají i hlubší význam (ač v podobě posedlosti Daisy). Všichni, i ti, co knihu nečetli, konec znají. A asi stačí jen říct, že kniha samotná vyvolává nechutné a odpudivé pocity… no… k lidem. A je to právě ono, co je na knize skvělé.