Norský dandy

Norský dandy https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207114/bmid_norsky-dandy-207114.jpg 4 159 36

Velké století série

Jan Guillou série

2. díl

Norský dandy je příběh o geniálním mladém inženýrovi a malíři Sverrem Lauritzenovi a jeho první lásce, britském studentovi inženýrství lordu Albertu Manninghamovi. Po dokončení studií v Drážďanech se oba mladí gentlemani vracejí do Albertova rodného Wiltshiru na jihu Anglie, kde si Sverre zprvu musí zvykat na prostředí anglického venkovského panství. Po předčasném otcově skonu zdědí Albert jak jeho titul, tak zodpovědnost za celé manninghamské panství. Londýnské homosexuální kruhy jsou stále otřesené stíháním Oscara Wilda. Sverre s Albertem se přidají k tamějším umělcům a bohémům, mezi něž patří také volnomyšlenkářská skupina Bloomsbury. Sverreho umělecký talent díky okolí vzkvétá. Zatímco román Stavitelé mostů se věnoval technickým novinkám nového století, Norský dandy se točí okolo světa výtvarného umění, který byl rovněž ovlivněn představou, že po roce 1900 přijde století míru. Nikdo nemohl předvídat temné, hrozivé mraky na obzoru. Albertův a Sverreho nevinný svět krásy a umění brzy musí čelit změnám, které s sebou přináší první světová válka.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Dandy , 2012

TomTomis
09.12.2016 4 z 5

Horší než první díl. Ale ne nijak výrazně, jen nesmí člověk čekat od románu to samé jako od prvního dílu.

asam
18.09.2016 4 z 5

Oproti prvnímu dílu je druhá část rozvleklá, chvílemi jsem se nudila.

Atuin
01.09.2016 4 z 5

Musím uznat, že maličko vítězí forma nad obsahem, zejména v druhé části. Autor chtěl mnoho říct, ale jeho styl mu to příliš nedovolil. Uzákonil si jakási pravidla, která neporušuje a na minimalistickém prostoru se snaží vyjádřit velké věci, ovšem začíná se mu z toho vytrácet ten duch a osobitost, což takovým knihám ve výsledku nesluší. Je to čtivé, to ano, ale je zde mnoho ale..4/5

anibeni
26.12.2015 3 z 5

Tušila jsem, že tento díl bude úplně jiný než první... Ale nečekala jsem, že mě bude kniha chvílema doslova nudit... Přitom příběh byl velmi zajímavý, ten náhled do pro mně tak odlišné společnosti byl výborný, ale jako celek mě kniha moc nenadchla... některé pasáže byly příliš zdlouhavé a nudné a to, co mě zaujalo, bylo v pár větách hotovo... nicméně jsem ráda, že jsem knihu přečetla..

monikaKU
16.10.2015 5 z 5

Tento druhý diel je výrazne iný jako prvý, ale nemenej zaujímavý a pútavý. Musím ale povedať, že záver bol teda poriadne "pritiahnutý za vlasy". Myslím, že knihu je možné čítať i bez prvého dielu.

Bavilo ma to a hneď otváram diel tretí.

Oliinecka
06.09.2015

Poutavé čtení, atraktivní prostředí, ale... Kdo četl sérii o Lanny Buddovi od Uptona Sinclaira, tak musí čekat víc. I když uvidíme, co přinesou další díly. Třeba autor překvapí...

achilles
18.08.2015 5 z 5

Zcela jiné než Stavitelé mostů, ale styl psaní autora se mi moc líbí. Výborně popsaná nálada před válkou. Ta neustálá změna chování občanů Anglie. Velice zajímavé pasáže o tehdejším výtvarném umění. Kniha splnila očekávání a už se zase těším na další díl.

Brambram
18.05.2015 4 z 5

Musím říct, že se mi četl obtížněji než první díl. Častěji jsem odcházela, prokládala něčím jiným, chytil mě až tak od poloviny. Užila jsem si ho,ale kvalit prvního dílu pro mě nedosahoval.

Neo1tex
12.03.2015 5 z 5

Vynikající. Zcela jiné, než první díl a přesto skvěle a nenásilně navazující. Báječná kniha.

hamlet
24.01.2015 5 z 5

... už aby vyšel třetí díl!!! skvěle napsaná stor

fruitbueno
19.01.2015 4 z 5

Kniha byla o fous soustředěnější než předešlí Stavitelé mostů. Ale vytýkám jí přesto prakticky stejnou věc: roztříštěnost, takovou tu snahu sedět jedním zadkem na více židlích... Jinak prima čtení.

Hella
12.01.2015 3 z 5

První díl jsem zhltla s velkým nadšením a druhý...? Do půlky to šlo a pak hroooozně moc ztuha :-( . Přesně jak píše Moni.ka - politická agitace a já dodávám: hurá volným mravům (pozor - nic proti homosexuálům! Jen ty popisy jejich intimit by nemusely být tak časté a přijde mi jako téměř stavěné na piedestal. A přitom nevěra bují i tam....). Ke konci jsem se do čtení holt musela i nutit.

moni.ka
01.01.2015 3 z 5

Úžasné prostředí anglické bohémy počátku 20. století, které bych za normálních okolností slupla jako malinu. Celkový dojem však pokazilo celkové vyznění knihy - s blížícím se koncem jsem si čím dál víc připadala, jako bych četla agitku na politickou korektnost. Toho důrazu na "přirozenost" homosexuálních vztahů tam bylo tolik, až vytlačil nepochybně zajímavý děj.
Nezbývá než se těšit na další díl, že bude znovu převažovat děj, tak jako v díle prvním.

Эva
20.12.2014 5 z 5

Prvním dílem jsem byla nadšená, takže Norský Dandy byl povinnost. Zklamaná jsem rozhodně nebyla! Jako literární nadšenec a absolvent studií literatury jsem vítala postavy Oscara Wilda, Virginie Woolfové a celé Bloomsburské skupiny. Plus Sverre byl stejně dobře prokreslenou postavou jako jeho dva bratři. Zatímco v prvním díle jsem žila architekturou a stavbou železnice, tady jsem prožívala umění. Velká spokojenost!

Henriette
11.11.2014 3 z 5

Zajímavá kniha, která mi svým tématem byla rozhodně bližší než první díl. Kdybych však nebyla zvědavá, jak se autor popere s dobou a její problematikou, patrně bych po knize nikdy nesáhla. Styl autora mě ani v druhém díle neoslovil.

astroweb
26.10.2014 4 z 5

Začátek velmi dobrý a závěr jakbysmet, ale oproti prvnímu dílu trošičku zklamání, méně epické.