Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1326 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Gábina231
07.05.2018 5 z 5

Vynikající... spoustu pasáží k zamyšlení... pohledy ze všech stran tábora...

ela1972
03.05.2018 5 z 5

Nádherná kniha

EleanorJane
02.05.2018 4 z 5

Jelikož miluju knihy této autorky, nemohla jsem této odolat. Podle mě, je trošku slabší než ostatní knížky, ale přesto je báječná. Při čtení se ve mě střídalo velké množství emocí. Neuvěřitelný příběh na rasistickém podkladu. Vznikla z toho docela solidní detektivka. Potvrdilo se mi to, že tato autorka píše velmi čtivé a komplikované (co se námětu týče) knížky. Je prostě skvělá....

marketa.ul
01.05.2018 5 z 5

Až doposud jsem se J. Picoult vyhýbala. Myslela jsem si, že když je všemi tak oblíbená, mě se její knihy nebudou líbit. Stává se mi to totiž často.
Ale Velké maličkosti.. Tohle bylo něco. Příběh není pro každého a mně bylo při určitých pasážích velmi úzko. Hlavně části z pohledu Turka. Nahlédnout do hlavy někomu, kdo má tak odlišné - a pro mě i zvrácené - myšlení od toho mého, bylo něco neskutečného.
Každá z postav mi přišla naprosto reálná, přirozená.
Nemám co k tomu víc říct, než jen to, že jsem už dlouho nečetla tak úžasnou knihu, abych na ni myslela, kudy chodím.

Peršanka
29.04.2018 4 z 5

Zvláštní, četla jsem s nadšením, bylo to napínavé, postavy i situace uvěřitelné. Soudní i morální drama ve stylu Grishamově. Ale zklamal mě americký konec a po dvou dnech vlastně nemám o čem přemýšlet. Nejsem zasažena.

martinaandulka
29.04.2018 4 z 5

Černoška Ruth je zdravotní sestra v porodnici kde umřel novorozenec fašisty o,kerého měla zákaz se starat ..Je to příběh na zamyšlení,vcítění do jiné barvy pleti,kteří to nemají ve světě jednoduché.Spisovatelka píše vždy přesvědčivě,na přemýšlení a vždycky řeší problém co je okolo nás.

postrach
23.04.2018 4 z 5

Věčné témata-rasismus,nespravedlnost,pravomoc,křivda....Ruth a její složitá povaha.Kontroverzní téma,které nesedne každému.

jindrusa
22.04.2018 4 z 5

Možná zbytečně rozvleklé. ...

jahlina
13.04.2018 5 z 5

Skvělá knížka, silný příběh. Doporučuji. A určitě se podívám po dalších knížkách od Picoultové.

Artep25
05.04.2018 4 z 5

Ze začátku mně to trošku nudilo , části z pohledu Turka Bauera mně vyloženě iritovaly .Ale po jedné třetině se to rozjelo a bylo to perfektní .Ta poslední třetina knihy byla vysloveně fantastická .A co k tomu tématu říct ? No ,popravdě jestli spisovatelka chtěla abychom si trošku sáhli do svědomí ,tak se jí to u mně povedlo .A také si nemyslím ,že jsem rasistka .Ale četla jsem u jednoho z níže uvedených komentářů ,otázku ,jako ,cože v této době rasismus ??? Není to přehnané ? No myslím si ,že není .Právě pro to naše privilegium mít to s bílou pletí snadnější .No ,i když možná ,že i to se brzy změní z pohledu dnešní doby a toho co se děje .

aliali
04.04.2018 5 z 5

Jednoznačně pět hvězdiček, výzva k velkému zpytování svého svědomí.

bronulka
02.04.2018 4 z 5

Celkem zajímavý příběh, ale ze začátku jsem měla problém se začíst. Postava Ruth mi někdy přišla až moc vyhrocená.

esfinge
01.04.2018 3 z 5

Urcite zajimave tema a urcite by slo tak 200 stran vypustit.

Zuzka222
27.03.2018 2 z 5

Za mě docela zklamání...kniha byla opravdu hodně zdlouhavá a některé pasáže vyloženě nudné. Nekonečné omílání toho stejného pořád dokola... Ruth mi nesedla a měla jsem neustálý pocit, že některé situace až příliš překrucuje a vyhrocuje. Neznám přesně rasové poměry v USA, nemám vlastní zkušenost, nicméně párkrát mi to zavánělo až paranoiou....Musím navíc přiznat, že mi nějak nešlo najít s Ruth společnou notu....Ano, dostala zákaz dotýkat se dítěte, ano, bylo to neetické, hnusné, ponižujcí....nicméně... dívat se, jak se miminko dusí a nic neudělat...a proč vlastně?...kvůli práci? synově vysoké? představě, že všichni půjdou proti ní? - není to už samo o sobě taky předsudečné?.....

kkristynaa
23.03.2018 5 z 5

Opět krásná knížka od této spisovatelky. Četla jsem jich od ní několik a stále se mi tedy nejvíce líbí Čas odejít, ale spisovatelka má určitě nejen ode mne obrovský obdiv za to, že dokázala takhle ukázkově zpracovat téma rasismus. Musí být neuvěřitelně náročné napsat knihu na toto téma a zvládla to opravdu bravurně. Sice mi chviličku trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale potom to šlo jedna báseň a konec mě dojal :). velice doporučuji

jasmína
19.03.2018 5 z 5

Opravdu Jodi snad ani špatnou knihu napsat neumí. Opět jiné téma, je pro mě dokonalou spisovatelkou a od jejich knih nečekám zklamání !

Obdiv, že se pustila do těchto "bouřlivých vod", a obdiv za celou knihu !!

romi94
18.03.2018 5 z 5

Jako vždy skvělé

sarkaditt
18.03.2018 4 z 5

Začátek knihy mě moc nebavil, ale když se tím člověk prokouše, tak už se pak kniha čte dobře. Co se tyce příběhu, přišlo mi dost přiřazené za vlasy noční zatčení sestry, ale tak třeba to tak opravdu chodí, nicméně pro mě osobně nereálné. To samé přehnaná kontrola při nákupu v OC, nepřipadá mi to v dnešním století reálné. Kupodivu oproti ostatním recenzím, co jsem četla, tak me právnička neseděla. Její postavu jsem chápala tak, že se stydí za to, že je bílá. Celou knihu jsem četla mezi řádky její potřebu se omlouvat za svou rasu a za to, že je bílá. Potvrdila mi to věta (...)"Snila jsem o tom, že se probudím černá."(...)
Také mě dostala její pohled na dva žebráky- starší bílá paní a mladý černoch. Víc vyzebrala ta paní a právnická poukazovaly na to, že to je kvůli barvě pleti. Nesouhlasím s tím. Mladý muž by si snad měl schopen najít práci a živit se nějakou činností, ne? Starší lovek a navic zena hůře něco sežene.
Sestra Ruth mi občas přišla arogantní.
Co se tyce Turka, závěr knihy mě opravdu velmi mile překvapil.
Knihu hodnotím kladně a určitě doporučuji.

miseb
18.03.2018 4 z 5

Zvláštní kniha. Ze začátku jsem měla velký problém se začíst, několikrát jsem měla chuť přestat číst, ale zároveň jsem musela pokračovat, chtěla jsem vědět jak vše dopadne, jak se bude děj rozvíjet dál. Nakonec přečteno za jeden den. A určitě chci zkusit i jiné knihy autorky.

Princezna22
14.03.2018 5 z 5

Autorka opět nezklamala,opět si vybrala téma které rozvinula do vlastního příběhu. Smekám před ní,jak úžasné se s tématem poprala a jak krásný i když smutný příběh s knihy vyšel... Vyprávění Turka mi děsně ale děsně vadilo a chtěla jsem mu opravdu ze srdce dát jednu přes držku jak odporný mi to čtení jeho kapitol vadilo a i on sám vadil....konec knihy mě děsně překvapil, ale to je od spisovatelky normální,kdo četl více knih ví moc dobře o čem mluvím... Doporučuji a již se těším pokud autorka zase něco napíše ;))) silný příběh, opravdu silný.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult