Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 812 280

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

Anitram22
26.10.2020 5 z 5

Další z knížek, na kterou jsem narazila tady na databázi. Děj je zasazen do krásné a divoké přírody Aljašky. Musím se přiznat, že jsem se do knihy ze začátku nemohla vůbec začíst, neustále jsem ji odkládala, ale po překonání cca prvních 150 stránek, se příběh rozjel a čtení šlo samo. Knihu jsem odložila teprve až jsem ji dočetla do konce, někdy v 1 hod ráno. Pak jsem, ale nemohla usnout, jelikož jsem neustále přemýšlela nad osudem jednotlivých postav. Na jednu stranu člověk kroutí hlavou, co vedlo absolutně nezkušené a dle mého názoru i dosti nepoužitelné rodiče Leni do tak divoké krajiny. Na druhou stranu vidina lepšího a nového života je celkem u rodiny s danými problémy k pochopení.
Příběh je napsán velmi pěkně a příroda Aljašky je zde popsána do posledního detailu. Co se týče jednotlivých postav mě asi nejvíce vytáčela Cora, která vystavila svoje dítě přihlížet tomu všemu, čeho byl otec Leni schopen. Neustálé výmluvy a omluvy, byly někdy až k naštvání. Bohužel péče o válečné veterány v 70. letech byla nulová, kdyby se otec Leni léčil mohlo být vše jinak. A možná nejspíš ne, jelikož jeho arogance a paranoia byly chvílemi až neúnosné. Samotný příběh Leni byl napsán velmi hezky a daný konec příběhu byl celkem předvídatelný.
Knihu určitě doporučuji přečíst.

LéňaM
23.10.2020 5 z 5

Velice čtivá kniha. Ani chvilku jsem se u ní nenudila a musela jsem stále číst.
Velice emotivni čtení plné dobrodružství a zvratů

kykyna42
21.10.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila i když by její název mohl být : Jak mi matka zničila život.
Od začátku mi slabožská Cora byla nesympatická a mé sympatie si nezískala ani závěrečnými gesty a bolestnou smrtí.
Pořád se na něco vymlouvala a přitom měla rodiče,kteří by jí všechno odpustili a vzali by ji zpět.Její manžel byl sice veterán z války,ale stačí to na omluvu?Jeho žárlivé scény určitě nebyly důsledkem postraumatického syndromu,podle mě to byl špatný člověk už před tím.
Jinak kniha se četla lehce a velmi rychle i přes svých 500 stran.

Dandy1
20.10.2020 5 z 5

Dlouho trvalo než jsem našla knihu, která by mi dala víc než příběh. Kontrast mezi lidmi z civilizace a lidmi z divočiny se mi moc líbil. Popis drsné přírody Aljašky s jejími polárními dny a nocemi... Jako bych tam byla s nimi.

evineckY
16.10.2020 5 z 5

Kniha,která se dotkla mého srdce.

Lemurka
12.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha!! Patří k těm nejlepším, co jsem četla. Na takové se jen tak nezapomene. Už dlouho jsem nečetla knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout, a u které bych na konci prolila tolik slz.

Agatha84
12.10.2020 3 z 5

I když jsem si to nechala řádně projít hlavou, nemohu hodnotit více než 3* (možná bych s postupem času hvězdy dále ubírala). Příběh z aljašské divočiny to byl sice poutavý, ale... chyběla mi více propracovaná charakteristika postav, popsání motivů jejich jednání. Takto jsem jen do poloviny knihy četla o opakujících se "náladách" otce... děj si nikam dál neposouval. Od zhruba třetí třetiny se vše začalo komplikovat, nicméně pro mě zase neuspokojivým způsobem, který nakonec skončil překombinováním dějových zvratů, aby skončil formou červené knihovny.
Autorce se nepodařilo mě přesvědčit, že to s námi celou dobu myslela vážně...... možná kdyby tam jen bylo více "té Aljašky", nebo hlubšího ponoru do jednotlivých vztahů. Takhle ve mně přetrvává jen dojem snahy o citové vydírání čtenáře.

Alíša236
11.10.2020 4 z 5

Dobrá, spíše dámská, kniha, uvěřitelně vystavěný příběh a hlavně velice poutavé, netradiční prostředí.

Jeanine8
07.10.2020 5 z 5

Krásná kniha.

Barbora216
22.09.2020 5 z 5

Tak takhle jsem si u konce knížky dlouho nepobrečela. Příběh je super, kniha mě chytla vlastně okamžitě. Celou jsem ji přečetla za dvě noci, nešlo přestat číst. Vystihla naprosto atmosféru Aljašky, její náročnost, jak můžou nelehké situace zapůsobit na psychiku. Postavy krásně vykreslila a co se mi líbí nejvíc, že Kristin Hannah se nesnaží dělat přeslazené happy endy, které by knihu zkazily, naopak jsou dokonalou tečkou za dokonalou knihou.

kiki11
17.09.2020 5 z 5

Tak tohle byla jednoznačně jedna z nejkrásnějších knížek, které jsem četla. Už dlouho se mi nestalo, že bych u nějaké knížky tak často brečela, že by mi postavy tolik přirostly k srdci, že bych jejich příběh prožívala tak silně. Autorka má nádherný sloh, začtete se a už vás to nepustí. I přes tu délku mě hrozně mrzelo, že už jsem na konci. Popisy Aljašky byly dechberoucí, hned bych se tam jela podívat. Doporučuji a ráda se k této knížce někdy vrátím.

medulinka
12.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha, čtivá. Je zde dobrodružství, napětí, romantika,... Příběh rodiny, která se rozhodla odjet na Aljašku a zde žít. Díky knize dostanete představu, jaké to je, žít v divočině a jak je příroda silná - jak dokáže být krásná, ale zároveň i nebezpečná a zrádná. Po dočtení jsem dostala úplně chuť někam cestovat, poznávat... Příběh se mi líbil a bylo skvělé dozvědět se něco víc o Aljašce a o životě tam. Doporučuji.

Květ
12.09.2020 5 z 5

Autorka nám představuje příběh jedné rodiny odehrávající se v sedmdesátých letech v Americe. Válečný hrdina z Vietnamu se svojí rodinou hledá potřebný klid v osamoceném životě na Aljašce. Román je poutavý, smutný a silný, skvěle popisuje přírodu a drsné podmínky života na Aljašce, ale i složitost a křehkost mezilidských vztahů. Příběh vás nenechá klidnými, vzbuzuje spoustu emocí, stránky ubíhají pod rukama. Nenechte si ho ujít, doporučuji!

seredomi
11.09.2020 4 z 5

Upoutala mě obálka knihy. Musela jsem ji mít. Utvrdila jsem se, když jsem si přečetla o čem kniha je.
Teď tu ležím, tu krásnou knihu mám a právě jsem ji dočetla.
Na to jak je tlustá, jsem ji slupla vcelku rychle. Je náramně čtivá, zajímavá, napínavá.
Bavil mě náš spolu strávený čas. Pokud váháte, má rada zní: “Přečtěte si ji!”

anibeni
10.09.2020 5 z 5

Nádherná kniha nejen o drsném životě na Aljašce... kniha o lásce ve všech jejích podobách, kniha o síle, odvaze a věrnosti.. Tahle kniha ve mně vyvolala několikrát takovou vlnu emocí, jako už dlouho žádná jiná.. Příběh je plný nečekaných zvratů, bez nichž by ale ta kniha nebyla tím, čím je..

Mishi
10.09.2020 5 z 5

Život v drsné kráse aljašské divočiny nabízí naději na nový začátek. Jenže během dlouhých zimních nocí se začíná ukazovat, že největší nebezpečí nečíhá venku, ale uvnitř vlastního domova.
Skvělá kniha plná emocí a zvratů. Jednotlivé postavy i aljašská příroda na stránkách přímo ožívají a vtahují čtenáře do děje.
Tuhle knížku řadím mezi to nejlepší, co jsem za poslední dobu četla.

TaLu
09.09.2020 5 z 5

Drsná krajina Aljašky přivítá rodinu, která je hnaná touhou začít znovu ( už po několikáté).
Čtenář se ponoří do příběhu, který je vyprávěný s podmanivou silou. Drsná a krutá zima prověří sílu, charakter, a vyplaví na povrch nejedno temné tajemství. Autorka se dotýká vážných témat domácího násilí, špatné péče o vojáky, kteří se z války ve Vietnamu vrátili s podlomeným zdravím. Postupně nám předkládá rozmanitou krásu divoké přírody, kde si každý může dovolit "jen jednu chybu". Uprostřed sněhu, ledu, temnoty i lidí, kteří jsou ochotni pomoci, postupně rozkvétá melancholický vztah mladých lidí, kterým toho život položí do cesty opravdu moc.
Slova knihy dolují tak hluboko, že odhalí i dávno pohřbeného dobrodruha v nás. Děkuji za zprostředkovanou krásu života na Aljašce, kde může být člověk svobodný.....
Kniha má velký rozsah ale stránky ubíhají opravdu rychle. Doporučuji.

Talys
08.09.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem... smutný, silný příběh obsahující naději, že pokud člověk po něčem touží, je třeba za tím jít. A chránit u toho své blízké. Aljaška není pro lidi, kteří p ř e d něčím.

hapac
07.09.2020 4 z 5

Krásný a zároveň drsný příběh, který mne zavedl na úžasnou Aljašku, četlo se mi hezky a užila jsem si to.

Kekik
07.09.2020 5 z 5

I přes velmi bolestné téma mě kniha pohladila po duši. Slavíkovi se sice nevyrovná, ale je napsána úžasně.
Do Aljašky jsem se zamilovala.
Nemoc autorka popsala výborně.
Možná jsem chvíli Coru odsuzovala, ale jak sama říkala: Kéž by jsi ho znala předtím...
Autorčin styl psaní mi velmi vyhovuje.
Konec je krásný. A do příběhu se hodí.
Za mě doporučení.